Wejdź
podolog
123rf
Pielęgnacja

Kiedy do podologa?

Gabinety podologiczne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju, dlatego podpowiadamy kiedy zwykły pedicure w gabinecie kosmetycznym to za mało i z jakimi problemami warto zgłosić się do podologa.
Magdalena Borucińska
wrzesień 16, 2013

podolog

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Pedicure leczniczy u podologa

Podolog to osoba, do której warto się wybrać przy problemach ze stopami, takimi jak odciski, modzele, pękające pięty, nadmierna potliwość, kurzajki, grzybica czy wrastające paznokcie. Nieprawidłowo czy niehigienicznie wykonane zabiegi (np. założenie klamry na wrastającym paznokciu, zdiagnozowanie grzybicy, brodawek czy usunięcie bolesnych odcisków) mogą mieć poważne konsekwencje dla pacjenta. Do gabinetów podologicznych zgłaszają się także pacjenci z problemem stopy cukrzycowej oraz osoby, które nie mają problemów zdrowotnych, ale potrzebują porady w kwestii profilaktyki oraz odpowiedniej pielęgnacji stóp.

- Słowo podologia wciąż jest dla ludzi zagadką, gdy szukają pomocy, najczęściej wybierają chirurgów lub kosmetyczki, bo to te osoby są uważane za niosące ulgę – de facto do niedawna tak było. Dopiero gdy zetkną się z gabinetem podologicznym widzą rzeczywistą różnicę – mówi Ewa Bielecka z Gabinetu podologicznego Satin.

Kiedy należy zgłosić się do podologa?

- Stopy to wciąż element, który skrzętnie ukrywamy w butach, co za tym idzie nie musimy obnosić się z nimi na co dzień. Przeciętny pacjent naszego gabinetu szuka pomocy dopiero w momencie gdy ból jest już nie do wytrzymania, lub wtedy gdy problemy są na tyle widoczne, że aż uniemożliwiają normalne relacje społeczne (wyjście na basen, plażę) - dodaje Ewa Bielecka.

Tak naprawdę do podologa można zgłosić się w każdym momencie. Nie ma lepszego lub gorszego dnia na to by świadomie i bezpiecznie zadbać o swoje stopy. Pamiętajmy o tym, że głównym zadaniem podologa jest profilaktyka. Oczywiste jest to, że pacjentami, którzy bezzwłocznie muszą pojawić się u takiego specjalisty to osoby, u których wystąpił już problem bólowy lub powstała jakaś niepokojąca zmiana.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci?

W gabinetach podologicznych wyróżnić możemy 3 grupy pacjentów:

  • świadome osoby, uczęszczające regularnie na zabiegi profilaktyczne, dla których dbałość o stopy stała się tak oczywista, jak regularne wizyty u fryzjera czy dentysty
  • pacjenci w trakcie terapii, którzy zgłosili się z problemem wrastających paznokci, kurzajkami oraz wieloma innymi problemami zarówno na skórze, jak i na paznokciach
  • osoby, które zakończyły terapię i które regularnie przychodzą do gabinetu na podstawowy zabieg podologiczny lub na rutynowe kontrole. Są to pacjenci, którzy doświadczyli już bólu i dyskomfortu związanego z problemami na stopach i za żadną cenę nie chcieliby powrotu problemu.

Konsultacja: Ewa Bielecka, Gabinet podologiczny Satin w Warszawie, satin.pl

Komentarze
trądzik neuropatyczny
123rf
Pielęgnacja Wyciskasz pryszcze?
Nie możesz powstrzymać się do wyciskania i rozdrapywania krostek? To najprawdopodobniej trądzik neuropatyczny! Spytaliśmy eksperta, doktor Edytę Engländer, o to skąd się bierze i jak najlepiej leczyć trądzik z zadrapania.
Magdalena Borucińska
sierpień 05, 2013

Czym jest trądzik neuropatyczny? Jest to rodzaj trądziku występujący u osób, które nałogowo rozdrapują i wyciskają krostki, grudki i zaskórniki. Jego inne nazwy to trądzik przeczosowy, trądzik z zadrapania, trądzik neurogenny lub acne excoriée. U kogo najczęściej występuje trądzik z zadrapania? Trądzik neuropatyczny występuje u osób znerwicowanych, które mają wysoki poziom lęku, nie radzą sobie ze swoimi emocjami, chorobliwie dążą do perfekcji, miewają skłonności do samookaleczeń. Pacjenci ci, podobnie jak osoby z anoreksją, mają zaburzony obraz siebie, nie widzą, że rany i blizny po rozdrapaniu szpecą ich bardziej niż niedoskonałości, zaskórniki i krosty. Jak powstaje trądzik neuropatyczny? Do trądziku z rozdrapania może dojść nawet przy niewielkich zmianach skórnych. Bardzo często leczą się na tę dolegliwość pacjentki z naprawdę subtelnymi zmianami, które samodzielnie próbują doprowadzić swoją skórę do „perfekcji”. Właśnie po takich „zabiegach” trafiają do gabinetu dermatologa. W swojej praktyce miałam przypadki, gdy na skórze nie było już śladu pierwotnych zmian, czyli zaskórników, natomiast cała twarz, ramiona, czy plecy pokryte były ranami, strupami i bliznami. Trądzik przeczosowy - leczenie Jest to dolegliwość z zakresu psychodermatolgii. Lecząc tę chorobę powinno się więc działać dwutorowo – z jednej strony leczyć zmiany skórne, z drugiej pacjentka powinna poddać się terapii u psychologa, a w ostrych przypadkach u lekarza psychiatry. Leczenie dermatologiczne i psychologiczne powinno odbywać się równocześnie. Samo leczenie dolegliwości skórnych, bez podjęcia terapii psychologicznej, może nie przynieść pozytywnych efektów. Nawet jeśli stany zapalne i rany zostaną zaleczone, skóry pacjentki na chwilę się uspokoi i poprawi, to zawsze znajdzie ona jakąś niedoskonałość, którą będzie próbowała usunąć – co...

Przeczytaj

Nasze akcje