klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
pocenie się: antyperspirant, dezodorant czy bloker pocenia
Pielęgnacja

KłoPOTliwy problem - antyperspirant czy bloker pocenia?

Wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca, w autobusach, tramwajach, zatłoczonych sklepach, szkołach i biurach, powraca problem zwiększonej potliwości. Jak walczyć z tą niechcianą i uciążliwą dolegliwością? Co najlepiej wybrać: antyperspirant, dezodorant czy bloker pocenia?
Magdalena Borucińska
lipiec 24, 2010
pocenie się: antyperspirant, dezodorant czy bloker pocenia

Dzisiejsze antyperspiranty działają wielokierunkowo, zapewniając nam wysokie poczucie komfortu. Buszując w drogerii można przebierać w antyperspirantach nie pozostawiających białych śladów, nadających piękny, świeży zapach czy też delikatnych. Naprawdę wymagającym klientom rynek oferuje super silne specyfiki, działające wiele godzin, nawet w warunkach silnego stresu lub upału.

UWAGA OBALAMY MIT: Lęk przed antyperspirantami, które rzekomo mają powodować nowotwory, jest nieuzasadniony. W internecie można wyczytać paramedyczne porady, w których odradza się antyperspiranty, gdyż uniemożliwiają usuwanie z organizmu toksyn. To zbyt daleko posunięta ostrożność, bowiem pot, wydzielany przez gruczoły pod pachami, to tylko 1% całego wydzielanego przez organizm potu. Ponadto aż 95% toksyn usuwana jest z organizmu przy pomocy wątroby i nerek.

4 nietypowe zastosowania botoksu

Jak działa antyperspirant?

Bez względu na to czy antyperspirant ma formę sztyftu, kremu czy sprayu, po zaaplikowaniu go na skórę składniki aktywne osadzają się i rozpuszczają u wejścia gruczołu potowego. Większość antyperspirantów posiada w swoim składzie sole aluminium, które zwężają ujście gruczołów potowych, redukując tym samym ilość wydzielanego potu. Antybakteryjne składniki produktu hamują rozwój bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie przykrego zapachu.

Blokery pocenia

Egzamin, publiczne wystąpienie, rozmowa kwalifikacyjna- na ogół ważnym, oficjalnym wydarzeniom towarzyszy elegancki uniform (biała koszula) i... ogromny stres! W takich sytuacjach warto zadbać o stuprocentową pewność, że żadna niepożądana kropla potu nie zawstydzi nas, dokładając przy tym niepotrzebnych stresów. Najlepiej pomyśleć o tym wcześniej i z wyprzedzeniem rozpocząć "anty-potową kurację" aptecznymi antyperspirantami. Specyfiki typu Etiaxil lub Driclor aplikuje się 2 razy w tygodniu na dokładnie oczyszczoną, suchą skórę. Ich skuteczność jest wysoka, ale nawet wśród najgorętszych wielbicielek tych produktów pojawiają się opinie, że w miarę używania, antyperspiranty tracą swoje silne właściwości. Być może warto więc ograniczyć ich stosowanie do sezonu letniego lub okresu zwiększonego stresu.

Nadmierna potliwość dłoni i stóp

Często problem wzmożonej potliwości dotyczy nie tylko strefy pod pachami. Podczas upałów nietrudno o nieestetyczne, mokre plamy na odzieży (np. na plecach lub w miejscu, gdzie stykają się fałdki na brzuchu). Dobrym rozwiązaniem są wówczas antyperspiranty w kremie, które równie silnie przeciwdziałają poceniu, walcząc jednocześnie z przykrym zapachem. Specyfiki te są na ogół delikatne i nadają się nawet dla mocno wrażliwej skóry.

Uwaga: Należy rozróżnić nadpotliwość od zjawiska zwiększonego pocenia się (np. w lecie, podczas wysiłku fizycznego). Nadpotliwość jest następstwem zwiększonej aktywności gruczołów potowych i może dotyczyć całego ciała, przy czym ilość wydzielanego potu może być tak wielka, że osoba cierpiąca na tę dysfunkcję ma nieustannie wilgotne dłonie, stopy, plecy itp. Skutecznym rozwiązaniem jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej (botoksu), która blokuje zakończenia nerwowe, uniemożliwiając organizmowi stymulację gruczołów potowych, a co za tym idzie- wydzielanie potu.

Komentarze
dezodorant czy antyperspirant
Pielęgnacja Antyperspirant a dezodorant - czym się różnią i jak je stosować?
Antyperspirant czy dezodorant - te oba kosmetyki mają za zadanie chronić nas przed potem, ale zasada ich działanie jest zupełnie inna. Który wybrać i jak je stosować, aby były bezpieczne i skuteczne?
Laura Osakowicz
czerwiec 05, 2020

Antyperspirant i dezodorant to nie to samo. Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy w drogerii kosmetyk do ochrony przed potem. Kiedy więc stosować dezodorant, a kiedy antyperspirant? I czy oba rodzaje produktów są bezpieczne dla naszej skóry? Zobacz także:  Najlepsze dezodoranty bez aluminium Dezodorant a antyperspirant - różnice Podstawową różnicą między antyperspirantem a dezodorantem jest to, że ten pierwszy działa na przyczynę czyli hamuje wydzielanie się wilgoci pod pachami. Gdy pot nie powstaje, nie ma też kontaktu z bakteriami, które powodują jego nieprzyjemny zapach. Skóra po użyciu pozostaje sucha, także podczas wysiłku fizycznego. Dezodorant natomiast posiada składniki neutralizujące zapach potu. Nie blokuje więc jego wydzielania, ale sprawia, że nieprzyjemna woń potu jest niewyczuwalna.  Antyperspirant - wady i zalety Hamowanie wilgoci jest jednocześnie zaletą i wadą tego typu kosmetyku. Z jednej strony  nie musimy martwić się o nieprzyjemną wilgoć , którą, szczególnie latem, widać na ubraniach. Nadużywanie silnych antyperspirantów, tak zwanych blokerów potu,  może sprzyjać podrażnieniom skóry i problemom z ujściami gruczołów potowych . Jest to jednak nieoceniony produkt dla osób, które borykają się z problemem nadmiernego pocenie się. Za działanie hamujące odpowiedzialne są przede wszystkim  związki glinu, czyli aluminium . Producenci ze względu na powiązanie tego związku z częstością występowania raka piersi i choroby Alzheimera, coraz częściej zastępują sole aluminium słabszymi, ale i bezpieczniejszym związkami glinowo-cyrkoniowymi.  Antyperspirant - jak stosować Antyperspirant wnika w skórę i zwęża ujścia gruczołów potowych, co działa także po umyciu skóry. Warto unikać codziennego stosowania antyperspirantu, także latem . Nie powinno się go nakładać tuż po depilacji włosków. Najlepiej używać antyperspirantu  kilka...

Przeczytaj
Pielęgnacja Najlepsze dezodoranty bez aluminium
Mają naturalny skład, chronią przed przykrym zapachem, ale są bezpieczne dla zdrowia. Jaki dezodorant bez aluminium wybrać?
Laura Osakowicz
grudzień 03, 2019

Dzięki antyperspirantom pot pod pachami nie wydziela się. Jednak mało kto wie, że te kosmetyki, które nakładamy każdego dnia na swoją skórę, mogą być szkodliwe dla zdrowia? Okazuje się, że popularne antyperspiranty mogą mieć w swoim składzie sole aluminium. Zatykając pory, wnikają one do naszego organizmu, a wiele badań wykazuje, że obecność aluminium może mieć związek z rakiem piersi i Alzheimerem. To główny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na sięgnięcie po naturalny dezodorant bez aluminium. Taki kosmetyk nie hamuje wydzielania potu, co samo w sobie jest o wiele zdrowsze, ale neutralizuje jego przykry zapach. Źródło: Istock Dezodorant bez aluminium - jaki wybrać? Dezodoranty bez aluminium najczęściej zawierają sodę oczyszczoną , sole morskie, olej kokosowy i olejki eteryczne. To naturalne składniki, które w żaden sposób nie działają negatywnie na skórę. Jedynie soda oczyszczona przy pierwszym kontakcie z delikatną skórą może ją nieco podrażniać. Z czasem jednak powinna się ona przyzwyczaić do tego składnika  Kolejnym aspektem, do którego na początku będzie trzeba przywyknąć, to sam fakt wydzielania się potu. Po latach używania mocnych antyperspirantów uczucie mokrej pachy może być czymś zupełnie nowym. Bez obaw, te dezodoranty zneutralizują jego zapach.  Dezodorant bez aluminium - Alterra  Dezodorant w kulce z Alterra nie zawiera aluminium. Posiada za to guaranę i tymianek, które skutecznie maskują zapach potu. Niestety ma w składzie alkohol, co podobnie jak soda może podrażniać wrażliwą skórę. Dezodorant ma płynną konsystencję, a przez alkohol szybko wysycha nie pozostawiając śladów na ubraniach. Jest łatwo dostępny - kupimy go w każdym Rossmannie i kosztuje około 13 zł. Producent obiecuje 48 godzinną ochronę, ale w praktyce chroni przed przykrym zapachem przez 8-10 godzin.  Źródło: KWC Dezodorant bez...

Przeczytaj
nadmierna potliwość
Fotolia
Pielęgnacja 6 blokerów pocenia - gdy antyperspirant to za mało
Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, jednak u niektórych osób bywa zwiększone i zwykłe dezodoranty i antyperspiranty sobie z nim nie radzą. Z pomocą przychodzą specjalne blokery pocenia.
Magdalena Borucińska
maj 08, 2014

Czym jest nadmierna potliwość? Człowiek w normalnych warunkach wydziela średnio 0,1-1 litra potu na dobę, jednak w warunkach stresowych czy podczas upalnych dni pocenie może ulec kilkukrotnemu zwiększeniu. Nadmierna potliwość określana łacińskim terminem hyperhidrosis – to wydzielanie potu w ilości większej niż niezbędna do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała. Nadmierna potliwość wywołana jest nadczynnością gruczołów potowych zwykłych (ekrynowych). Osoby z nadmierną potliwością wydzielają 4-5 razy więcej potu niż to konieczne. W badaniach klinicznych za nieprawidłowe uważa się spoczynkowe wydzielanie powyżej 50 miligramów na minutę. Nadmierną potliwość dzieli się  na umiejscowioną (zlokalizowana – np. w obrębie dłoni i stóp), bądź uogólnioną (dotyczącą całego ciała). Zobacz również: Najlepsze antyperspiranty na letnie dni Nadmierna potliwość - sposoby U części osób wystarczy stosowanie blokerów pocenia . Większość z nich zawiera sole glinu , które skutecznie hamują wydzielanie potu poprzez zamykanie ujść gruczołów potowych. Jeśli blokery nie dają efektów należy zgłosić się do lekarza. Nadmierną potliwość można leczyć np. toksyną botulinową, która blokuje przekazywanie sygnału pomiędzy nerwem a gruczołem potowym lub za pomocą termoliftingu Infini, który niszczy gruczoły potowe. Doz kod rabatowy to możliwość zakupienia tanich blokerów, które zapobiegają nadmiernej potliwości. Jak stosować blokery pocenia? Używaj co 2-3 dni Stosuj je na noc Nakładaj tylko i wyłącznie na czystą, suchą skórę Nigdy nie stosuj blokerów bezpośrednio po depilacji lub na podrażnioną skórę Gdy pocenie unormuje się stosuj bloker 1-2 razy w tygodniu Opracowane na podstawie materiałów prasowych Eucerin

Przeczytaj
Oliwa magnezowa
Pielęgnacja Oliwa magnezowa – ekologiczny antyperspirant, który zrobisz w domu
Oliwa magnezowa ma wiele zastosowań zdrowotnych. Niewiele z nas wie jednak, że można stworzyć z niej ekologiczny antyperspirant. Taki produkt nie zaszkodzi tobie, środowisku i nie zabrudzi twoich ubrań. Warto spróbować?
Marta Średnicka
styczeń 14, 2020

Naturalny antyperspirant to coś, co w okresie świadomości ekologicznej i konsumenckiej warto znać i... używać. Oliwa magnezowa jest w pełni bezpieczna dla organizmu i nie zawiera aluminium . Co więcej, utrzymuje się na skórze nawet 48 godzin i uzupełnia braki magnezu w organizmie. Jej składnikami są chlorek magnezu i woda destylowana. Oliwa magnezowa – naturalny dezodorant Oliwa magnezowa nie ma postaci oliwki. W rzeczywistości, produkt jest zbliżony konsystencją do wody, ale ma jednak nieco większą gęstość. Produkt zapobiega rozwojowi bakterii, które przyczyniają się do wydzielania przykrego zapachu podczas pocenia się. Nie blokuje potu i pozwala naszemu organizmowi na naturalną, niezakłóconą pracę oraz  pozbywanie się toksyn . Dodatkowo, wchłaniany przez skórę magnez sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Jeśli cierpisz na podrażnienia po goleniu pod pachami (ale nie tylko), oliwa magnezowa jest doskonałym sposobem na radzenie sobie z tym problemem. Ma działanie łagodzące i nawilżające. Nie podrażni skóry nawet po bezpośredniej aplikacji tuż po goleniu. Oprócz tego, oliwę magnezową stosuje się m.in. do usuwania opuchlizny, czy łagodzenia stanów zapalnych mięśni i stawów. Oliwa magnezowa, oprócz działania w formie mgiełki, może być stosowana jako preparat przeciw przykremu zapachowi stóp . Żeby zwalczyć nieprzyjemny zapach potu, możemy zarówno pryskać stopy przygotowanym antyperspirantem i masować oliwę w skórę, jak i stosować regularne kąpiele magnezowe. Oliwa magnezowa – jak zrobić? Antyperspirant w postaci oliwy magnezowej możemy przechowywać w butelce z atomizerem, dzięki czemu naturalny preparat jest przyjazny użytkownikowi. Łatwo go stosować. To sprawia również, że nie brudzi ubrań. Produkt dostępny jest w sklepach oraz aptekach, wyprodukowany jako antyperspirant. Oliwę magnezową można wykonać jednak również...

Przeczytaj