Wejdź
kolczyk w pępku
Pielęgnacja

Kolczyk w pępku – pielęgnacja, gojenie, cena, opinie

Kolczyk w pępku to popularna ozdoba ciała, która można wyeksponować szczególnie latem. Trzeba jednak pamiętać, aby zabieg przekłucia pępka wykonać u profesjonalnego piercera oraz odpowiednio pielęgnować ranę, która goi się aż 6 miesięcy!
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 29, 2020

Kolczyk w pępku wymaga specjalnej pielęgnacji. Ważne jest regularne przemywanie rany oraz unikanie na przykład kąpieli w morzu czy opalania ze świeżą raną. Pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie robić przekłucia pępka u kosmetyczki! Może się to skończyć zapalaniem, źle wykonaną dziurką i przedłużeniem gojenia. Dobry piercer wykonuje kolczyk w pępku za pomocą igły, a nie pistoletu.

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Przekłucie pępka

Przekłucie pępka to dość szybki zabieg. Należy go wykonywać w profesjonalnym studiu piercingu. Składa się z kilku etapów:

  1. Piercer dezynfekuje pępek od środka i powyżej.
  2. Następnie zaznacza miejsce wkłucia markerem.
  3. Przechodzimy do najważniejszego etapu zabiegu - przekłucia skóry za pomocą sterylnej igły. Zazwyczaj przekłuwa się skórę na górze, kierując igłę w dół.
  4. W dziurkę wkładany jest kolczyk.

Pierwszy kolczyk powinien być wykonany z tytanu lub z innego materiału niezawierającego niklu, aby rana prawidłowo się goiła. Kolczyk można zmienić dopiero po 6 miesiącach, aż rana całkowicie się zagoi.

Czy kolczyk w pępku boli?

Przekłucie pępka jest mało bolesnym zabiegiem. Wynika to z faktu, iż przekłuwamy tylko skórę, a nie chrząstkę. Oczywiście wszystko zależy od naszego progu bólu. Dla niektórych zabieg ten może być dość nieprzyjemny. W pierwszych tygodniach po przekłuciu okolice pępka mogą być trochę spuchnięte i obolałe.

Zobacz także: Kolczyk w nosie - nazwy, rodzaje, cena, problemy

Kolczyk w pępku - pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja zapobiegnie wdaniu się zakażenia i przyspieszy gojenie. Po przekłuciu pępka ranę należy przemywać 2-3 razy dziennie wacikiem nasączonym solą fizjologiczną albo preparatem odkażającym lub srebrem koloidalnym Do świeżej rany nie powinno używać się mydła. Po umyciu lub odkażeniu pępka należy dokładnie wysuszyć ranę. Możemy to zrobić za pomocą czystej ściereczki lub chusteczki. Ręcznik jest zbiorowiskiem bakterii i może zaczepić o kolczyk.

Unikajmy preparatów z alkoholem, wody utlenionej i mocnego tarcia miejsca przekłucia. Może to podrażnić ranę, sprawić ból i dyskomfort, a także spowolnić proces gojenia.

Kolczyk w pępku - gojenie

Pierwsza dwa tygodnie to pierwszy okres gojenia. W tym czasie rana może być delikatnie opuchnięta, zaczerwieniona. Może się również pojawiać małe krwawienie z ranki. Z miejsca przekłucia czasami wydziela się biały, przezroczysty lub lekko żółty płyn.

Po dwóch tygodniach wszystkie objawy powinny ustąpić, nie jest to jednak koniec okresu gojenie. Przez ten czas rana zagoiła się jedynie powierzchownie. Do pełnego zagojenia przekłucia w pępku potrzebne jest około 6 miesięcy.

Kolczyk w pępku - cena

Cena przekłucia pępka oscyluje w granicach 50-80 złotych. Zazwyczaj w tej cenie mamy już wliczony kolczyk. Do tego należy dodać cenę kolczyka, który jest przeznaczony na okres gojenia. Potem możemy zakupić już zwykle kolczyki do pępka, których cena wynosi od kilku złotych do nawet 200 złotych

kolczyk w pępku

Kolczyk w pępku - opinie

Świetnym źródłem wiedzy jest nasze forum, na którym znajdziecie wątek o kolczyku w pępku. Zwracają one szczególną uwagę na wybór dobrego piercera, gojenie, pielęgnacje i okres, w którym najlepiej zrobić kolczyk.

Nie przekłuwaj pępka u kosmetyczki! Większość salonów kosmetycznych nawet się za to nie bierze! Tylko sprawdzony, renomowany salon tatuażu i piercingu! Ja zrobiłam kolczyk w pępku mając 17 lat, co do pielęgnacji, to wszystko przekłuwający powie - antybiotyk, woda utleniona, sól fizjologiczna i jak to stosować. Nie powinno się nic babrać, ale według mnie głupotą jest przekłuwać pępek teraz, przecież jest lato, chcemy się kąpać w jeziorze czy w morzu, opalać się, a nie można tego robić ze świeżą raną w pępku! Ona goi się nawet ok. pół roku, dlatego ja zrobiłam w październiku. - Hexa

Moje dwie kumpele sobie przebiły pępek- jedna u "kolegi", druga u profesjonalisty. Pierwsza miała "dziką skórę" i stan zapalny (oczywiście wyjęty kolczyk i przeprowadzone leczenie), a druga ma prześliczny kolczyk, żadnych ranek NIC! To KOLEJNY przykład na to, że profesjonalizm jest the most important! - Lee

 

Komentarze
Fotolia
Styl życia Przekłuwanie uszu dzieciom – tak czy nie?
Wiele z nas w ogóle go nie pamięta, a część wspomina dość długą walkę o kompletne zagojenie się ranek. Przekłuwanie uszu dzieciom to temat stary jak świat, ale na forach internetowych wciąż odżywa. Co za nim przemawia i jakie są argumenty przeciwko? O opinię postanowiłyśmy poprosić psychologa dziecięcego.
Małgorzata Mrozek
sierpień 30, 2016

Osobiście do salonu kosmetycznego wybrałam się z rodzicami i to na własną prośbę. Niewiele później wybrałam się na wakacje i pamiętam, jak bardzo przeszkadzało mi gojenie się przekłutych uszu. Pozornie bezpieczne kolczyki okazały się nie tak idealne, jak powinny, o czym dowiedziałam się dużo później, ograniczając się tylko i wyłącznie do znacznie wygodniejszych dla mnie kolczyków na haczykach. Kiedy o tym wszystkim myślę, zdaję sobie sprawę, że przekłuwanie uszu u maleńkiego dziecka wybiłabym z głowy wszystkim, którzy chcieliby nakłonić do tego mnie jako matkę. Sprawdź także:  Bangla.pl - opinie, zdjęcia, testy dla rodziców Stop pistoletom Zacznijmy od początku. Kiedy przychodzi co do czego, wybieramy się do kosmetyczki. To prawdopodobnie największy błąd, jaki popełniamy decydując o przekłuciu uszu naszemu dziecku. Powód? Każdy piercer powie, że przekłuwanie za pomocą pistoletu to istna pomyłka. W przeciwieństwie do igieł rozrywa on tkankę, a na dodatek nie jest tak sterylny, jak się niektórym wydaje. Przekłuwanie uszu małemu dziecku (a przypomnijmy, że na forum pytają o to często rodzice kilkumiesięcznych dzieci) to więc narażanie nie tylko na stres, ale i ewentualne problemy zdrowotne. Wszak wirusowe zapalenie wątroby, którym można zarazić się podczas niesterylnego zabiegu, to nie jest taka błaha sprawa. Co ciekawe, większość zwolenników przekłuwania uszu u małych dzieci podaje właśnie, że najlepszym rozwiązaniem jest pistolet. Bezbolesna albo w najgorszym przypadku mało bolesna metoda wydaje się oczywiście rozsądna. Jednak kiedy pomyśleć o ewentualnych następstwach, aż odechciewa się iść do kosmetyczki. Dzieciom nie bez powodu przekłuwa się uszy pistoletem. Dziurki robi się szybko, by dziecko nie uciekło i nie spanikowało. Efekt? Nierzadko uszy przekłute są krzywo lub nie do końca w tym miejscu, w którym powinny. Tak...

Przeczytaj

Nasze akcje