Kosmetyki z retinolem działają cuda, ale czy wiesz, jak ich używać?
Retinol (pochodna witaminy A) sprawia, że skóra zdecydowanie wolniej się starzeje. To jednak dopiero początek jego cennych właściwości

Kto je wypróbuje, nie będzie wyobrażał sobie bez nich codziennej pielęgnacji. Kosmetyki z retinolem działają złuszczająco i normalizująco (zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zredukowana). Po kilku miesiącach staje się jędrniejsza i elastyczniejsza. Zmarszczki ulegają spłyceniu.
To jednak nie koniec ich zalet. Regulują ilość wydzielanego łoju, odblokowują i zwężają pory, a także pozwalają pozbyć się (i minimalizują ryzyko dalszego pojawiania się) zaskórników i zmian trądzikowych. Poprawiają koloryt skóry (są pomocne przy usuwaniu przebarwień), a dzięki ich wspaniałym właściwościom cera nabiera wyraźnego blasku.
Jak przyzwyczaić skórę do retinolu?
Żeby kosmetyki z retinolem służyły nam jak najlepiej, warto dowiedzieć się nieco więcej o prawidłowej pielęgnacji. Jak już wiemy, będą bardzo przydatne przy trądziku (głównie pospolitym, niektóre kosmetyki działają także na różowaty) i przebarwieniach. Działanie anti-aging sprawia, że świetnie nadają się do skóry dojrzałej, ale można stosować je także prewencyjnie np. po 25 roku życia.
Są zakazane w ciąży, w trakcie karmienia piersią, a także wówczas, gdy staramy się o dziecko. Zrezygnujmy z retinolu, gdy mamy bardzo wrażliwą skórę (w takim wypadku poszukajmy alternatyw albo używajmy bardzo niskich stężeń na start) i latem, jeśli nie stosowałyśmy go wcześniej. Gdy jesteśmy narażone na działanie promieni słonecznych, możemy stosować retinol tylko, jeśli skóra jest do niego przyzwyczajona i nie reaguje na niego podrażnieniem (wówczas i tak musimy pamiętać o filtrze ochronnym, to absolutna podstawa!).
Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja
Stosując retinoidy (retinol lub retinal), warto pamiętać też, że każda skóra będzie reagować na nie inaczej. Dlatego właśnie tak ważne jest, by uważnie obserwować swoją cerę. Bardzo wrażliwe skóry nawet przy niskich stężeniach tych substancji zareagują złuszczaniem, pieczeniem, zaczerwienieniem. Podrażnienie jest normalne na początku, ale nie może być zbyt duże. Trzeba przyzwyczajać skórę do retinolu, dlatego wprowadzajmy go stopniowo – początkowo 2, maksymalnie 3 razy w tygodniu.
Kosmetyki z retinolem/retinalem stosujemy na noc, na dokładnie oczyszczoną skórę. Zdarzają się kosmetyki, które możne aplikować na dzień (wówczas dostajemy taką informację od producenta), ale są to wyjątki. Jeśli nasza skóra tego potrzebuje, możemy zaaplikować później krem regenerujący (nie jest to jednak konieczne). Warto odczekać chwilę przed jego nałożeniem. W pozostałe dni, kiedy nie stosujemy retinolu, na noc aplikujemy kremy i kosmetyki regenerujące/łagodzące.
Pamiętajmy też o nawilżaniu i regeneracji. Zwłaszcza na początku, kiedy skóra dopiero „oswaja się” z retinoidami, pozostałe etapy pielęgnacji powinny być łagodne. W oczyszczaniu lepiej postawić na kosmetyki dla cery wrażliwej (najlepiej bezzapachowe), bez kwasów złuszczających.
Kosmetyki rekomendowane przez ekspertów
Dopiero zaczynacie swoją przygodę z retinolem? A może kosmetyki, które do tej pory używałyście, nie spełniły waszych oczekiwań? Te propozycje was na pewno nie rozczarują.