
Nie jest łatwo znaleźć odpowiedni krem nawilżający do twarzy i czasami kusi nas, żeby w ogóle z niego zrezygnować. Jednak poza wyjątkowymi sytuacjami, nakładanie tego kosmetyku na twarz powinno być stałym elementem naszej codziennej pielęgnacji. Bo ten krem ma naszej cerze do zaoferowania znacznie więcej niż jej nawilżenie. Z jego pomocą bronimy się przed przedwczesnym starzeniem się skóry i jej nadmiernym przetłuszczaniem się.

Fot.: iStock
Krem nawilżający – jaką pełni rolę i jakie powinien zawierać składniki
Składniki aktywne kremu nawilżającego do twarzy raczej nie mają dostępu do głębszych warstw skóry, nie znaczy to jednak, że nie mają wpływu na jej wygląd. Podstawowym zadaniem tego kosmetyku jest nawilżanie zewnętrznych warstw naskórka i zabezpieczanie skóry przed utratą wody, czyli tak zwane pośrednie nawilżanie.
Nawilżając skórę powierzchownie oraz wzmacniając jej naturalną barierę ochronną, krem do twarzy nie tylko zapobiega transepidermalnej utracie wody. Dzięki temu działaniu cera nie tylko nie traci wody, jest gładka i nadmiernie się nie przetłuszcza, ale też z większą mocą odpiera ataki bakterii, wirusów i grzybów oraz radzi sobie ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (wiatrem, chłodem).
Krem nawilżający do twarzy – najważniejsze składniki
Żeby spełniać swoją podstawową rolę, krem nawilżający do twarzy powinien zawierać składniki nawilżające, lekko natłuszczające i odbudowujące barierę hydrolipidową skóry:
- glicerynę,
- kwas hialuronowy,
- ceramidy,
- propanediol,
- betainę,
- sorbitol,
- skwalan,
- naturalne oleje i woski (np. wosk pszczeli, oliwę z oliwek, olej jojoba, masło shea, olej ze słodkich migdałów).
W niektórych kremach nawilżających (zwłaszcza tych tańszych) składnikiem zabezpieczającym skórę przed utratą wody jest dość kontrowersyjna ciekła parafina (Paraffinum Liquidum). Ten składnik jest komedogenny i może powodować powstawanie zaskórników, dlatego radzimy nie nakładać zawierających go kremów na twarz.
Krem nawilżający – nie tylko nawilżanie
Krem nawilżający do twarzy może także łagodzić podrażnienia, zapobiegać powstawaniu krostek lub wręcz zmniejszać objawy trądziku, zmatowić skórę, zapobiegać jej starzeniu się albo zmniejszać widoczność już istniejących zmarszczek.
Chcąc, żeby nasz krem nawilżający spełniał jeszcze jakąś dodatkową rolę, powinniśmy szukać w nim składników:
- łagodzących podrażnienia i przyspieszających regenerację skóry (np. aloesu, alantoiny, bisabololu, ekstraktu ze śluzu ślimaka, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej),
- pochłaniających sebum, regulujących jego produkcję i działających antybakteryjnie (np. tlenku cynku, ekstraktu z nagietka, siarki, kwasu salicylowego, niacynamidu),
- zapobiegających starzeniu się skóry, spłycających zmarszczki i poprawiających napięcie skóry (np. witaminy E, witaminy C, koenzymu Q10, peptydów, retinolu, kofeiny).
Krem nawilżający z filtrem
Wybierając krem nawilżający na dzień dobrze jest sięgnąć po taki, który będzie "uzbrojony" w filtry przeciwsłoneczne. Promienie słoneczne szkodzą każdej cerze przyspieszając jej starzenie się, powodując powstawanie na niej przebarwień i zaostrzając jej stany zapalne. Używany na co dzień krem nawilżający do twarzy powinien mieć SPF 25 lub SPF 30. Latem oraz gdy stosujemy kwasy lub retinol, nakładamy na twarz krem nawilżający z filtrem SPF 50.

- odżywczy krem nawilżający z olejem arganowym Garnier Bio,
- energizujący krem nawilżający Origins,
- przeciwzmarszczkowy krem nawilżający z koenzymym Q10 Nivea,
- bogaty krem intensywnie nawilżający Mixa Hyalurogel,
- krem nawilżający zmniejszający nadwrażliwość cery La Roche-Posay Toleriane Sensitive.
Zobacz także: Wybraliśmy najlepsze lekkie kremy nawilżające dla cery tłustej!
Zdjęcie główne: iStock