klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Krzywa C
Pielęgnacja

Krzywa C – jak poprawnie ją zbudować?

Krzywa C sprawia, że żelowe, ale też hybrydowe paznokcie wyglądają na mocne, ale jednocześnie nie przerysowane. Błędy w jej budowaniu mogą skutkować efektem pazurów mających wysoki garb na środku płytki.
Marta Średnicka
styczeń 03, 2020

Przedłużanie paznokci, jak ich codzienna stylizacja powinny być oparte na wiedzy z zakresu budowy paznokcia – w tym istnieniu krzywej C. To właśnie ona sprawia, że przybierają one odpowiedniego kształtu, a lakier hybrydowy (najlepiej gęsty), czy żel nie gromadzą się w niewłaściwych miejscach, tworząc dołki i nieestetyczne wzniesienia. Co więcej, odpowiada za ich wytrzymałość. Podpowiadamy, jak budować krzywą C.

Mocne i twarde paznokcie zaraz po hybrydzie? To możliwe! Zobacz, o jaki produkt chodzi!

Krzywa C – co to?

Patrząc na paznokieć z boku, widzimy jak wygina się w charakterystyczny łuk. Krzywa C jest właśnie tym łukiem. Rozpoczyna się tuż przy skórce paznokcia, a kończy na linii włosa, czyli jego brzegu. Wspomniany łuk posiada miejsce, w którym jest najbardziej wysunięty ku górze – tzw. apex. To on zapewnia paznokciowi stabilizację. Miejsce to nazywane jest również obszarem stresu. Wynika to z faktu, że jest on słabszy od pozostałych części paznokcia, przez co mniej odporny np. na złamania, czy pęknięcia.

Zdjęcie: Pinterest

Krzywa C – jak ją zbudować?

Żeby poprawnie zbudować krzywą C, należy więc wyznaczyć punkt stresu, który znajduje się mniej więcej w połowie płytki paznokcia i nałożyć tam większą ilość produktu. Jeśli nie potrafisz wyznaczyć jej poprawnie, możesz delikatnie uderzyć paznokciem o twardą powierzchnię. Punkt, który okaże się najbardziej wrażliwy i na kilka sekund zmieni swój kolor, jest właśnie obszarem stresu. Możesz również po prostu dotknąć płytki paznokcia, a miejsce, które stanie się białe wyznaczy poszukiwany przez nas punkt. 

Możemy podzielić również paznokieć na trzy równe części i ustalić go w drugiej z nich. Ważne jednak, żeby w tym procesie uwzględnić wzrost paznokcia i możliwość wyjścia obszaru stresu poza wyznaczony punkt. Powinien on być więc ustanowiony w taki sposób, by uniknąć tego przez ok. 3 tygodnie. Tworząc krzywą C, formujemy ją dopiero na drugiej warstwie. W tym celu na środek paznokcia nakładamy warstwę żelu i rozprowadzamy ją na boki oraz wolny brzeg.

W prawidłowym budowaniu paznokcia i krzywej C ważna jest również linia włosa. Jej nazwa związana jest z cienkim jak włos odstępem, jaki powinien zostać zachowany pomiędzy żelem (bądź innym aplikowanym produktem), a skórką. Ważna jest również krawędź przedłużanego paznokcia, która powinna stanowić kontynuację dla naturalnej płytki, a co za tym idzie być przyległa i równa. W innym przypadku paznokieć będzie narażony na urazy mechaniczne.

Źródło zdjęcia głównego: Kyle FrederickUnsplash

Zobacz także: Jak poprawnie przedłużyć paznokcie hybrydą? Tłumaczy szkoleniowiec Indigo

Komentarze
ból paznokcia przy uszkodzonej macierzy paznokcia
Manicure Uszkodzona macierz paznokcia - przyczyny, objawy, leczenie
Uszkodzona macierz paznokcia to najczęściej wynik urazy mechanicznego, ale również nieprawidłowo wykonanych zabiegów kosmetycznych. Może ona skutkować zatrzymaniem wzrostu paznokci, deformacjami i bólem. Sprawdźcie, czym jest macierz paznokcia i jak leczyć jego uszkodzenie.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 21, 2020

Macierz paznokcia to najważniejsza jego część, która odpowiada za tworzenie płytki. Niestety jej uszkodzenie może się skończyć koniecznością wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia. Bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja, jeśli wykonamy zabieg zbyt późno, paznokieć może już zawsze ulegać deformacjom! Czym jest macierz paznokcia? Macierz paznokcia to jego żywa część znajdująca się u samej podstawy, pod naskórkiem oraz skórą właściwą. Głównym materiałem tworzącym macierz jest keratyna . Jest to miejsce, gdzie powstaje paznokieć oraz komórki łożyska paznokcia i w którym rośnie płytka paznokcia.  Macierz zbudowany jest z części grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej. Przyczyny uszkodzonej macierzy paznokcia Najczęstszą przyczyną uszkodzenia macierzy jest jej uraz. Modne uderzenie w paznokieć, czy przytrzaśnięcie może się skończyć nie tylko jego złamaniem, pęknięciem, ale również uszkodzeniem miejsca , w którym powstaje płytka. Uraz musi być na tyle silny, aby powstał krwiak pod płytką. Uwaga! Do uszkodzenia macierzy może również dojść przy wykonywaniu manicure, szczególnie przy zbyt głębokim wycinaniu skórek . Objawy uszkodzonej macierzy paznokcie Wyróżniamy kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenia macierzy paznokcia: przestaje on rosnąć lub rośnie bardzo powoli, na płytce pojawiają się deformacje, dokucza nam ból, niekiedy może wydzielać się ropa. Warto jednak pamiętać, że mogą to być objawy innych chorób paznokci, na przykład może być to zakażenie bakteryjne. Dlatego właśnie niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który odpowiednio zdiagnozuje stan choroby i wprowadzi odpowiednie leczenie. Uszkodzona macierz...

Przeczytaj
płytka paznokcia
iStock
Manicure Budowa paznokcia - z jakich części zbudowany jest paznokieć i jak o nie dbać?
Budowa paznokcia jest dość złożona. Paznokieć składa się bowiem z kilku części i około 100 warstw! Każda część paznokcia ma swoje zadanie. Jeśli więc odpowiednio o nie nie zadbamy, będą łatwo ulegać zniszczeniom, rozdwajać się i deformować. W najgorszym przypadku niezbędna będzie pomoc chirurgiczna.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 23, 2020

Budowa paznokcia zarówno pod względem anatomicznym i chemicznym ma bardzo duże znaczenie w pielęgnacji. Aby paznokcie były mocne i zdrowe, należy o nie dbać zarówno od zewnątrz za pomocą olejków i odżywek, jak i od wewnątrz poprzez suplementację. Anatomiczna budowa paznokcia Paznokieć pod względem anatomicznym składa się z: płytki, łożyska, macierzy, obłoczka, wolnego brzegu, wału i obrąbka. Płytka paznokcia Płytka paznokcia to twarda powłoka paznokcia zbudowana z kreatyny , które jednocześnie jest jego największą częścią. Składa się z trzech warstw:  grzbietowej - ściśle ułożone zrogowaciałe komórki,  pośredniej - luźno ułożone zrogowaciałe komórki, wewnętrznej - komórki nabłonka. To właśnie ta część paznokcia jest najbardziej podatna na uszkodzenia. Warto regularnie stosować odżywki i olejki do paznokci, aby była błyszcząca i bardziej odporna. Duże znaczenie ma również prawidłowe wykonywanie manicure - często stosowanie acetonu, przepiłowanie płytki, zbyt długie moczenie może doprowadzić do jej osłabienia. Łożysko paznokcia Łożysko znajduje się między naskórkiem oraz płytką paznokcia, łącząc te dwie jego części . Odpowiedzialne jest przede wszystkim za przenoszenie substancji odżywczych, które umożliwiają prawidłowy wzrost paznokcia, a także wpływają na jego kondycje.  Świetnym sposobem na pielęgnację tej części jest wsmarowywanie w nią naturalnych olejków roślinnych, na przykład oliwy z oliwek czy oleju arganowego . Nie zapominajmy również o tym, by delikatnie usuwać skórki, aby nie uszkodzić macierzy. Macierz paznokcia Macierz paznokcia to jego żywa część znajdująca się u samej podstawy, będąca zakończeniem...

Przeczytaj
Popularny błąd w nakładaniu lakieru hybrydowego
Manicure Manicure hybrydowy - tego nigdy nie rób przy nakładaniu lakieru hybrydowego
Tak nie należy nakładać lakieru hybrydowego. Przez niepoprawne używanie pędzelka manicure hybrydowy staje się nietrwały.
Milena Majak
styczeń 15, 2020

Od trwałości lakieru hybrydowego zależy wiele czynników - kondycja paznokci , przygotowanie płytki , ale także sposób, w jaki zdejmujemy lakier ( tutaj zazwyczaj popełniamy najwięcej błędów ). I mimo że samo nakładanie lakieru wydaje się dziecinnie proste, na tym etapie też bardzo łatwo popełnić błąd . Jest jednak coś, co każda z nas robi podczas malowania paznokci, a przez to świeżo zrobiony manicure nadaje się do ponownego wykonania już kolejnego dnia. Błąd w aplikowaniu lakieru hybrydowego Musimy się przyznać, że my również popełniałyśmy ten błąd . Analizując wszystkie czynniki wpływające na trwałość hybrydy, byłyśmy przekonane, że aplikujemy ją prawidłowo. Również i tym razem okazało się, że diabeł tkwi w szczegółach. Złotą radę odnalazłyśmy na... Tik Toku. Przeglądając najnowsze filmiki w karcie "Dla Ciebie", trafiłyśmy na Lenę. To pasjonatka stylizowania paznokci , która zajmuje się tym na co dzień. Zobaczcie, czego lepiej nie robić:  @hejka_lena Podstawowe błędy w aplikacji hybrydy. Chcecie więcej? #tutorial #foryou #dlaciebie #paznokcie ♬ dźwięk oryginalny - hejka_lena Pierwszy podstawowy błąd, to wcieranie hybrydy, co powoduje bąbelki i nierówną powierzchnię. Lakier powinien być nakładany płynnymi i wolnymi ruchami. Drugi błąd, to zbyt mocny nacisk pędzelka. Żeby stworzyć równą taflę, pędzelek powinien być prawie w powietrzu - mówi @hejka_lena. Wcieranie pędzelkiem produktu wyjaśnia powstawanie licznych bąbelków na powierzchni i pod powierzchnią lakieru jeszcze przed jego utrwaleniem. W tych ubytkach zbiera się powietrze, które zaczyna tworzyć mikroprzestrzenie między płytką, a hybrydą . Efekt jest taki, że lakier bardzo szybko odkleja się od paznokcia.  Druga kwestia to wspomniany zbyt duży nacisk pędzelka . Przez to lakier zbiera się za bardzo na końcówce paznokcia, co dodatkowo ją...

Przeczytaj
malowanie paznokci
Manicure Malowanie paznokci bez smug – przewodnik po perfekcyjnym manicure
Malowanie paznokci może być formą relaksu, sposobem na wyrażenie siebie poprzez manicure, jak i udręką i walką o szybkie wysychanie lakieru. Istnieje kilka zasad, które mogą poprawić jakość pracy nad idealnymi paznokciami. Jeśli się do nich zastosujesz, efekt będzie inny niż dotychczas.
Marta Średnicka
styczeń 13, 2020

 Malowanie paznokci nie musi być mozolne i trudne. Mimo ilości poświęconego czasu na malowanie paznokci, czasem efekt nie spełnia naszych oczekiwań. Zalane skórki, smugi, brak trwałości manicure - to jedne z najczęstszych problemów. Są jednak sposoby, żeby temu zaradzić. Sprawdź nasz mały poradnik malowania paznokci, poznaj triki i dowiedz się, co robiłaś dotąd nie tak. Może okazać się, że drobnostka niszczyła efekt twojej pracy nad idealnym manicure . Zobacz także: Jak wycinać skórki przy paznokciach? Malowanie paznokci krok po kroku Zanim zaczniesz malowanie paznokci przygotuj dobrej jakości lakier do paznokci. Jeśli malujesz paznokcie lakierem hybrydowym, bardzo ważna jest także baza oraz top. Oprócz tego niezbędny będzie pilnik, preparat do skórek lub cążki, waciki bezpyłowe i cleaner - te ostatnie przydadzą się nie tylko przy hybrydzie. Dzięki nim dokładnie oczyścisz płytkę i przygotujesz ją na malowanie lakierem do paznokci. Jeśli masz problem z trwałością lakieru, możesz przed bazą użyć primera, my polecamy ten bezkwasowy. Wybierz określony kształt paznokcia i spiłuj płytkę  pilnikiem . Jeśli twoje paznokcie są słabe i miękkie, wybierz ten o małej gradacji; jeśli twarde i grube - o średniej lub dużej gradacji. Wypoleruj płytkę paznokcia i odtłuść ją wybranym przez siebie cleanerem z pomocą wacika bezpyłowego. Jeśli nie masz takiego w domu, wystarczy zwykły zmywacz. Lakier będzie lepiej trzymał się płytki, nie odpryśnie i nie zetrze się tak szybko. Skórki wokół paznokcia posmaruj preparatem do zmiękczania. Następnie odsuń je patyczkiem, a jeśli jesteś zwolenniczką wycinania skórek, usuń je za pomocą cążek. Przed pomalowaniem paznokci lakierem możesz nałożyć na skórki cienką warstwę oliwki, żeby w razie pomalowania...

Przeczytaj