
Krzywa C – jak poprawnie ją zbudować?
Przedłużanie paznokci, jak ich codzienna stylizacja powinny być oparte na wiedzy z zakresu budowy paznokcia – w tym istnieniu krzywej C. To właśnie ona sprawia, że przybierają one odpowiedniego kształtu, a lakier hybrydowy (najlepiej gęsty), czy żel nie gromadzą się w niewłaściwych miejscach, tworząc dołki i nieestetyczne wzniesienia. Co więcej, odpowiada za ich wytrzymałość. Podpowiadamy, jak budować krzywą C.
Krzywa C – co to?
Patrząc na paznokieć z boku, widzimy jak wygina się w charakterystyczny łuk. Krzywa C jest właśnie tym łukiem. Rozpoczyna się tuż przy skórce paznokcia, a kończy na linii włosa, czyli jego brzegu. Wspomniany łuk posiada miejsce, w którym jest najbardziej wysunięty ku górze – tzw. apex. To on zapewnia paznokciowi stabilizację. Miejsce to nazywane jest również obszarem stresu. Wynika to z faktu, że jest on słabszy od pozostałych części paznokcia, przez co mniej odporny np. na złamania, czy pęknięcia.

Zdjęcie: Pinterest
Krzywa C – jak ją zbudować?
Żeby poprawnie zbudować krzywą C, należy więc wyznaczyć punkt stresu, który znajduje się mniej więcej w połowie płytki paznokcia i nałożyć tam większą ilość produktu. Jeśli nie potrafisz wyznaczyć jej poprawnie, możesz delikatnie uderzyć paznokciem o twardą powierzchnię. Punkt, który okaże się najbardziej wrażliwy i na kilka sekund zmieni swój kolor, jest właśnie obszarem stresu. Możesz również po prostu dotknąć płytki paznokcia, a miejsce, które stanie się białe wyznaczy poszukiwany przez nas punkt.
Możemy podzielić również paznokieć na trzy równe części i ustalić go w drugiej z nich. Ważne jednak, żeby w tym procesie uwzględnić wzrost paznokcia i możliwość wyjścia obszaru stresu poza wyznaczony punkt. Powinien on być więc ustanowiony w taki sposób, by uniknąć tego przez ok. 3 tygodnie. Tworząc krzywą C, formujemy ją dopiero na drugiej warstwie. W tym celu na środek paznokcia nakładamy warstwę żelu i rozprowadzamy ją na boki oraz wolny brzeg.
W prawidłowym budowaniu paznokcia i krzywej C ważna jest również linia włosa. Jej nazwa związana jest z cienkim jak włos odstępem, jaki powinien zostać zachowany pomiędzy żelem (bądź innym aplikowanym produktem), a skórką. Ważna jest również krawędź przedłużanego paznokcia, która powinna stanowić kontynuację dla naturalnej płytki, a co za tym idzie być przyległa i równa. W innym przypadku paznokieć będzie narażony na urazy mechaniczne.
Źródło zdjęcia głównego: Kyle Frederick/ Unsplash
Zobacz także: Jak poprawnie przedłużyć paznokcie hybrydą? Tłumaczy szkoleniowiec Indigo