klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Pielęgnacja

Kubeczki menstruacyjne – fakty i mity

Czy kubeczki menstruacyjne są bezpieczną, ekologiczną i wygodną alternatywą dla tradycyjnych produktów higienicznych? Czy jeden wykonany z silikonu medycznego pojemnik może służyć nawet przez kilka lat? Podpowiadamy, co jest prawdą, a w co nie warto wierzyć.
Materiał partnera
październik 23, 2017

Kubeczki menstruacyjne są produktami wielokrotnego użytku

Fakt. Kubeczek menstruacyjny należy zdezynfekować po zakupie oraz każdorazowo pomiędzy miesiączkami. W trakcie miesiączki wystarczy, że po opróżnieniu przemyjesz go czystą wodą. Gdy już to zrobisz, produkt gotowy jest do ponownego użycia. Możesz z niego korzystać nawet przez kilka lat.

Kubeczki menstruacyjne starczają na dłużej niż podpaski i tampony

Fakt. W zależności od tego, jak bardzo obfita jest Twoja miesiączka, kubeczka menstruacyjnego możesz używać bez opróżniania nawet do 12 godzin (taką ochronę gwarantuje m.in. producent dostępnych w Polsce kubeczków menstruacyjnych marki Selenacup). Jest on bardziej pojemny niż tradycyjne produkty higieniczne i o połowę rzadziej od nich przecieka.

Kubeczki menstruacyjne są przyjaźniejsze dla środowiska

Fakt. Dzięki temu, że jeden kubeczek menstruacyjny wystarcza Ci na kilka lat, nie przyczyniasz się do produkcji trudnych do rozłożenia odpadów, które uwalniają mnóstwo toksycznych substancji.

Kubeczki menstruacyjne to bardziej ekonomiczne rozwiązanie

Fakt. W dłuższej perspektywie czasowej wybór kubeczka menstruacyjnego jest tańszym rozwiązaniem niż jednorazowe środki do higieny intymnej. Dla przykładu: wartość kubeczka menstruacyjnego Selenacup zwraca się już po 4 miesiącach.

Kubeczki menstruacyjne są bezpieczniejsze

Fakt. Stosowanie tamponów wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Tampony i podpaski wybielane są chlorem, co często nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia. Kubeczek menstruacyjny to w pełni bezpieczne rozwiązanie - powstaje z medycznego sylikonu, który nie zawiera szkodliwych substancji i nie zaburza naturalnego pH pochwy. W odróżnieniu do tamponów, produkt ten nie wysusza pochwy, ponieważ nie wchłania płynu miesiączkowego, ale go gromadzi. Dodatkowo, aplikuje się go płycej niż tampon, przez co nie może w żaden sposób uszkodzić błony śluzowej szyjki macicy i nie powoduje podrażnień ani odparzeń. Inaczej niż podpaski, kubeczek menstruacyjny nie przyczynia się do powstawania warunków sprzyjających infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

Wkładanie i wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo skomplikowane

Mit. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kubeczkiem menstruacyjnym, wystarczy, że dokładnie przeczytasz instrukcję dołączoną przez producenta, w której opisano, jak krok po kroku stosować produkt. Z czasem nabierzesz wprawy.

W internecie znajdziesz również przydatne instrukcje wideo:

Kubeczki menstruacyjne są niewygodne w użytkowaniu

Mit. Po prawidłowym włożeniu kubeczka menstruacyjnego nie powinnaś odczuwać żadnego dyskomfortu. Produkt dopasowuje się do ścianek pochwy - jest miękki i elastyczny, a tym samym niewyczuwalny dla osoby go noszącej.

Dobór odpowiedniego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego sprawia wiele problemów

Mit. W ofercie większości marek produkujących kubeczki menstruacyjne znajdziesz ich trzy rozmiary: mały, średni i duży. Wybór zależy od Twojego wzrostu i budowy ciała. Nie bez znaczenia jest także to, czy rodziłaś już siłami natury.

Jeśli nie masz pewności, jaki jest właściwy dla Ciebie rozmiar, pomoże Ci tabelka dostępna na stronie selenacup.pl.

Kubeczki menstruacyjne nie pozwalają na uprawianie sportu

Mit. Podczas korzystania z kubeczka menstruacyjnego możesz robić wszystko, na co masz ochotę – tańczyć, jeździć konno, a nawet pływać. Produkt jest szczelny i nie przecieka. Pojemnik sam nie wypadnie, jeżeli właściwie dobrałaś rozmiar – po rozłożeniu całkowicie przylega do ścianek pochwy.

mat. sponsorowany

Pielęgnacja Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny?
Kubeczek menstruacyjny to ekologiczna alternatywa dla tamponów i podpasek. Jednak czy ten środek higieny intymnej jest bezpieczny dla zdrowia?
Laura Osakowicz
grudzień 02, 2019

Kubeczek menstruacyjny to mały, silikonowy zbiorniczek. Odpowiednio aplikowany pozwala zapomnieć na cały dzień o tym, że mamy okres. Może być używany regularnie nawet przez kilka lat, więc pozwala zaoszczędzić pieniądze, które wydawałybyśmy na tampony czy podpaski. Wybór kubeczka może być podyktowany także troską o środowisko - nie produkujemy niepotrzebnych odpadów, które będą rozkładać się w środowisku przez setki lat. Wiele z nas zastanawia się jednak, czy ze zdrowotnego punktu widzenia to także korzystna alternatywa.  Źródło: Istock Zobacz także:  Czy warto kupić kubeczek menstruacyjny z Rossmanna? Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny dla zdrowia?  Według ginekologa kubeczek menstruacyjny ma wiele zalet. Oprócz ochrony środowiska, pomimo wielokrotnego używania, jest on bardzo higieniczny. Jeśli myjemy i wyparzamy kubeczek w gorącej wodzie przed kolejnym założeniem, a pomiędzy miesiączką trzymamy w specjalnym bawełnianym woreczku nie ma szansy, aby rozwinęły się w nim niechciane bakterie. Ginekolog twierdzi, że jest on nawet bardziej bezpieczny niż tampon. Kubeczek menstruacyjny  a tampon W trakcie noszenia kubeczka nie rozwijają się bakterie. Ginekolog zapewnia, że jest on nawet bezpieczniejszy dla zdrowia niż klasyczny tampon. Tampon trzymany w pochwie przez wiele godzin ma kontakt ze ściankami pochwy i powietrzem, co powoduje namnażanie się bakterii. Natomiast krew, która spływa do kubeczka jest zupełnie odizolowana od ścianek i od środowiska - nawet przez 8 godzin noszenia nie powstaną w nim żadne bakterie.  Kubeczek menstruacyjny - dla kogo Z kubeczka menstruacyjnego może korzystać każda kobieta, nawet ta, która ze względu na tyłozgięcie macicy odczuwała ból podczas korzystania z tamponów. Odpowiednio dobrany kubeczek nie powinien powodować żadnych dolegliwości, a mimo tego, że jest aplikowany nieco niżej niż tampon, nie...

Przeczytaj
Pielęgnacja Kubeczek menstruacyjny dla dziewic
Czy kubeczek menstruacyjny może być stosowany przez dziewice? Zapytałyśmy o to ginekologa.
Laura Osakowicz
grudzień 02, 2019

Kubeczki menstruacyjne to środki higieny intymnej, które zyskują duże grono wielbicielek. Są coraz tańsze i coraz łatwiej dostępne - możemy kupić je w każdym Rossmannie za niewiele ponad 30 złotych. Czy kubeczek menstruacyjny może być jednak używany przez wszystkie kobiety, a przede wszystkim te, które jeszcze nie współżyły? Źródło: Istock Zobacz także:  Czy warto kupić kubeczek menstruacyjny z Rossmanna? Kubeczek menstruacyjny dla dziewic  O to, czy z kubeczka menstruacyjnego mogą korzystać dziewice zapytałyśmy dr n. med. Tomasza Bastę, ginekologa z Intima Clinic w Krakowie. Lekarz stwierdził, że używanie przez dziewice kubeczka może być utrudnione. Nie ma możliwości jego wygodnego założenia, jeśli kobieta ma nadal błonę dziewiczą. Jest to jeszcze trudniejsze niż aplikacja tamponu - mówi Tomasz Basta.  Wszystkie kobiety, które już miesiączkują, ale jeszcze nie współżyją regularnie nie powinny decydować się na kubeczek, nawet jeśli ważny jest dla nich ekologiczny aspekt ich stosowania. Zakładanie go może okazać się bolesne, a czasem nawet niemożliwe.  Na szczęście to jedyne ograniczenie, bo poza tym kubeczek menstruacyjny może być stosowany przez wszystkie kobiety. Zarówno te, które nigdy nie rodziły, jak i te, którą są matkami kilkorga dzieci.  Zobacz także:  Jak włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny Podpaska wielorazowa a kubeczek menstruacyjny  Równie ekologiczną, ale na razie mniej popularną alternatywą dla jednorazowych środków higieny intymnej mogą być wielorazowe chłonne podpaski. Osoby, które jeszcze nie mają za sobą 'pierwszego razu' mogą je bezpiecznie stosować, nie produkując przy tym zbędnych śmieci.  Źródło: Istock Po użyciu zamacza się je w zimnej wodzie, a następnie pierze. Odpowiednio stosowane, podobnie jak kubeczek menstruacyjny, posłużą nawet przez 5 lat. Ponadto, wykonane są z 100%...

Przeczytaj
kubeczek menstruacyjny
Pielęgnacja Ile pieniędzy zaoszczędzisz używając kubeczka menstruacyjnego?
Kubeczka menstruacyjnego można używać nieprzerwanie nawet przez 10 lat. Brytyjska organizacja, która działa na rzecz kobiet obliczyła, ile pieniędzy jesteś w stanie oszczędzić, jeśli przez najbliższe 30 lat będziesz korzystać w trakcie miesiączki tylko z kubeczka menstruacyjnego.
Laura Osakowicz
styczeń 23, 2020

Kubeczek menstruacyjny to zdrowa i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów. Dzięki temu, że może być wielokrotnie myty i używany podczas każdego okresu, będziesz tylko raz narażona na większy wydatek - kubeczek zwykle kosztuje od 30 do 70 zł. Jeśli wcześniej używałaś markowych produktów w celu ochrony w trakcie okresu, to zakup ten zwróci się już po dwóch miesiącach! Zalety kubeczka menstruacyjnego Niewątpliwie największą zaletą kubeczka menstruacyjnego jest zminimalizowanie zużycia środków higieny intymnej. W ten sposób chronimy środowisko i zmniejszamy ilość śmieci leżących na wysypisku, z którymi tak naprawdę nic nie da się później zrobić. Organizacja Women’s Environmental Network obliczyła, że statystycznie jedna kobieta w ciągu całego życia zużywa ponad 11 tyś. sztuk produktów higienicznych.  Zobacz także:  Jak włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny Dodatkową zaletą stosowania kubeczka menstruacyjnego jest... więcej pieniędzy w portfelu. A tych, według badań brytyjskiej organizacji w perspektywie 30 lat menstruacji możemy zaoszczędzić aż 1,7 tyś. funtów czyli... 8,5 tys. złotych!  Każda kobieta przeżywa okres inaczej, każda potrzebuje także innej ilości tamponów czy podpasek. Women’s Environmental Network na potrzeby badań uśredniło te parametry, a następnie przyjęło dwa skrajne scenariusze. Pierwszy zakłada, że kupujesz tylko najtańsze podpaski i tampony - wtedy w ciągu wszystkich menstruacji wydasz na nie ponad 2 tys. złotych. Jeśli będziesz inwestować w markowe produkty, na przykład tampony z aplikatorem od znanej firmy, wydasz o wiele więcej czyli około 8 tys. złotych.  Oszczędności liczone w tysiącach złotych są więc dobrym argumentem, aby na dobre zrezygnować z jednorazowych środków higieny intymnej. Zakładając, że będziesz wymieniać kubeczek na nowy średnio co 4 lata, kupować będziesz ten ze średniej...

Przeczytaj
Pielęgnacja TOP 3 kubeczków menstruacyjnych - opinie z KWC
Jaki kubeczek menstruacyjny naprawdę warto kupić? Zebrałyśmy kubeczki, które cieszą się najlepszą opinią w naszym KWC. Co to za produkty?
Laura Osakowicz
luty 03, 2020

Kubeczki menstruacyjne stają się coraz bardziej popularne. Wiele kobiet decyduje się na stosowanie ich podczas każdego okresu, zupełnie rezygnując z jednorazowych środków higieny intymnej, takich jak podpaski i tampony. Jaki kubeczek menstruacyjny spisuje się najlepiej - nie przecieka, jest łatwy w aplikacji, a do tego przystępny cenowo? Wybrałyśmy trzy kubeczki, które według opinii Wizażanek są najlepsze z tych dotychczas dostępnych w sklepach.  Źródło: Istock Zobacz także:  Fakty i mity na temat kubeczków menstruacyjnych Facelle, Menstruationstasse (Kubeczek menstruacyjny) Ten kubeczek menstruacyjny zyskał ocenę 4,4/5 spośród 24 recenzji. Jest dostępny w każdym Rossmannie i cechuje go przede wszystkim niska cena - 39,99 zł za sztukę. Jest najczęściej wybierany jako ten pierwszy kubeczek. Na tym jednak jego zalety się nie kończą. Okazuje się, że to nie tylko tani i łatwo dostępny stacjonarnie kubeczek, ale i godny polecenia produkt także dla tych osób, które są już doświadczone w używaniu kubeczka podczas okresu. Kubeczek Facelle wykonany jest z miękkiego silikonu medycznego. Łatwo się zgina, co sprawia, że aplikacja nie jest trudna. Jeśli trafimy z rozmiarem, nie powinnyśmy mieć także kłopotu z przeciekaniem w trakcie dnia. Dostępne są dwie wielkości- S i M, a kupując kubeczek otrzymujemy także ekologiczny woreczek do przechowywania go.  Nie zawiodłam się. Kubeczek jest wygodny, nie czuć go podczas noszenia, nie przecieka. Jest łatwy w obsłudze, estetyczny i całkiem prosty w użyciu - niejestemobeznana Wybrałam rozmiar M z racji, że jestem niska (160cm wzrostu) i urodziłam jedno dziecię. Rozmiar idealny. Aplikacja jest banalnie prosta, nawet za pierwszym razem nie miałam z tym problemu. Nigdy już nie zamierzam wracać do tamponów i podpasek - lamlamlaam Tego kubka używam już od kilku miesięcy, sporo kobiet go polecało i jest w dobrej cenie. Co mogę o...

Przeczytaj