Kurze łapki wokół oczu – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
Kurze łapki to charakterystyczne zmarszczki w okolicach oczu, rozchodzące się promieniście od zewnętrznego kącika oka. Do ich powstania przyczynia się żywa mimika twarzy i oczywiście nieuchronny proces starzenia. Najczęściej są to pierwsze zmarszczki mimiczne, które mogą pojawić się już około 25. roku życia. Sprawdźcie, w jaki sposób można wygładzić skórę wokół oczu i spłycić kurze łapki.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Kurze łapki to początkowo tylko kilka drobnych linii, jednak z czasem ich liczba zwiększa się i ulegają wyraźnemu pogłębieniu. Ich usunięcie nie jest prostym zadaniem, dlatego warto postawić na profilaktykę anti-aging i kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy zacząć stosować już w młodym wieku. Pomocne będą też kolagenowe płatki i regularnie wykonywany masaż okolic oczu. Dostępne są też zabiegi medycyny estetycznej, które wypełniają zmarszczki lub pobudzają syntezę naturalnego kolagenu i naprawiają strukturę skóry.
Spis treści:
- Czym są kurze łapki?
- Dlaczego powstają kurze łapki?
- Kurze łapki w młodym wieku
- Jak spłycić zmarszczki? Pielęgnacja okolic oczu
- Domowe sposoby na zmarszczki wokół oczu
- Zabiegi na kurze łapki: botoks, mezoterapia, laser
- Jak spowolnić procesy starzenia się skóry?
Czym są kurze łapki?
Kurze łapki to drobne zmarszczki wokół oczu o charakterystycznym układzie. Są to linie rozchodzące się promieniście od zewnętrznego kącika oka ku skroniom. Sposób ułożenia zadecydował o nadaniu im takiej nazwy, bo przypominają właśnie łapki kury. Do zmarszczek tych zalicza się też linie biegnące pod oczami, ale zawsze kierujące się na zewnątrz. Kurze łapki należą do tzw. zmarszczek mimicznych (w odróżnieniu od zmarszczek grawitacyjnych), a więc do tej samej grupy co między innymi lwia zmarszczka, zmarszczki królicze czy poziome zmarszczki na czole.
Dlaczego powstają kurze łapki?
Na powstawanie zmarszczek mimicznych wpływ mają trzy podstawowe czynniki. Pierwszym z nich jest typowa dla okolic oczu budowa skóry. Jest ona o wiele cieńsza niż na innych obszarach twarzy i ciała, z bardzo cienką podskórną warstwą tłuszczową i niemal zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych. Wszystko to sprawia, że jest wyjątkowo delikatna, wrażliwa, podatna na odwodnienie i powstawanie „załamań”.
Dodatkowo mięsień okrężny oka codziennie wykonuje ciężką pracę, wielokrotnie napinając się i rozkurczając. Praca ta jest tym intensywniejsza, im dana osoba wyróżnia się większą ekspresją i żywą mimiką twarzy. Dochodzimy więc do drugiego istotnego czynnika odpowiedzialnego za powstawanie kurzych łapek, czyli właśnie mimiki. Każdy uśmiech czy mrużenie oczu powoduje chwilowe zagięcie skóry. Dopóki skóra twarzy jest młoda i jędrna, zagięcia te szybko znikają wraz z rozluźnieniem mięśnia. Z upływem lat skóra traci sprężystość i ulega stałemu odkształceniu, co daje efekt w postaci gęstej siateczki zmarszczek wokół oczu.
To właśnie trzecia kluczowa przyczyna powstawania kurzych zmarszczek: nieuchronny proces starzenia się skóry. Wbrew pozorom rozpoczyna się on bardzo wcześnie, bo już właśnie od około 25. roku życia. Mniej więcej od tego momentu następuje stopniowa degradacja włókien kolagenu i elastyny. Pogarsza się budowana z nich struktura i skóra staje się wiotka, pozbawiona jędrności. Taki sam proces dotyczy kwasu hialuronowego, czyli naturalnej substancji nawilżającej i wypełniającej przestrzenie między włóknami kolagenowymi. Z upływem lat jego zawartość w skórze właściwej spada, dlatego właśnie nawet cera mieszana czy tłusta w wieku dojrzałym zamienia się w cerę suchą.
Proces powstawania zmarszczek mimicznych wokół oczu mogą przyspieszać też popełniane błędy i złe nawyki, takie jak:
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (zwiększa liczbę wolnych rodników, które uszkadzają strukturę kolagenowo-elastynową);
- palenie papierosów;
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry wokół oczu (np. zbyt mocne naciąganie jej podczas demakijażu);
- nieodpowiednia dieta (uboga np. w nienasycone kwasy tłuszczowe, białka czy przeciwutleniacze) i niewystarczające nawodnienie organizmu.

Kurze łapki w młodym wieku
Kurze łapki mogą się pojawić nawet w młodym wieku, właśnie dlatego, że są to zmarszczki, których powstawanie jest mocno związanej z mimiką twarzy. Przy intensywnym używaniu mięśni twarzy zmarszczki te mogą się pojawić znacznie wcześniej, bo już nawet około 20. urodzin. Wiele osób uważa, że wtedy dodają uroku i wskazują na pogodne usposobienie danej osoby, nie bez powodu zresztą kurze łapki nazywane są też zmarszczkami śmiechu. Bardzo często moment pojawienia się zmarszczek okolicy oczu jest uwarunkowany genetycznie, więc jeśli u rodziców zagościły one dość szybko, tak samo może być i u was.
Jak spłycić zmarszczki? Pielęgnacja okolic oczu
Dobre kremy pod oczy to podstawa pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Już w okolicach 20. urodzin warto codziennie wklepywać krem nawilżający, a od 25.-30. roku życia zamienić go na krem przeciwzmarszczkowy pod oczy. Kiedy zmarszczki staną się bardziej widoczne, lepiej zacząć używać mocniej wygładzających, liftingujących produktów. Kremu pod oczy należy używać dwa razy dziennie, a wieczorami pod niego warto nałożyć również serum. Kosmetyk możecie przechowywać w lodówce. Chłód pomoże dodatkowo zredukować opuchliznę i cienie pod oczami.
Jakich składników szukać w kremach na kurze łapki? Powinny to być zarówno substancje o działaniu nawilżającym, uzupełniającym barierę hydrolipidową, składniki antyoksydacyjne, jak i też takie, które pobudzają syntezę kolagenu. Najczęściej są to:
- retinol,
- bakuchiol (nazywany roślinnym retinolem),
- peptydy,
- ceramidy,
- kwas hialuronowy,
- niacynamid,
- witamina C,
- witamina E,
- koenzym Q10.
Oprócz kremów na zmarszczki regularnie nakładajcie też płatki pod oczy. Są one mocno nasączone pielęgnującą esencją, a ich kształt pozwala na idealne dopasowanie do okolicy oka. Największą popularnością cieszą się płatki kolagenowe, jednak kolagen nie jest jedynym składnikiem, który pojawia się na liście. Ujędrniające płatki pod oczy zawierają też między innymi kwas hialuronowy, retinol, witaminę E czy roślinne wyciągi o działaniu antyoksydacyjnym (np. z zielonej herbaty).
Zobacz także: Cudowny krem pod oczy, który spełnia obietnice z etykiety. TOP 5 redaktorek na gładką skórę
Domowe sposoby na zmarszczki wokół oczu
Oczywiście domowe sposoby na zmarszczki należy traktować jedynie jako dopełnienie codziennej pielęgnacji, ponieważ same w sobie niestety nie usuną kurzych łapek. Pomogą natomiast poprawić ukrwienie i dotlenienie skóry, a tym samym zwiększyć jej jędrność i spowolnić proces pogłębiania siateczki zmarszczek.
Szczególnie polecany jest delikatny masaż, który możecie wykonać nawet własnymi palcami, np. podczas nakładania kremu. Chodzi o to, żeby go po prostu wklepywać opuszkami palców. Jeśli lubicie gadżety, kupcie wałeczek jadeitowy czy kwarcowy. Takie wałeczki do masażu twarzy mają najczęściej dwie końcówki: na jednej znajduje się większa, a na drugiej mniejsza rolka i właśnie ta mniejsza służy do masażu okolic oczu. Taki masaż wałeczkiem wykonujcie najlepiej codziennie przez kilka minut, kierując go w stronę od wewnętrznego kącika oka ku skroniom. Przed zabiegiem schłodźcie roller w lodówce.
Skóra będzie lepiej nawilżona i napięta dzięki okładom na oczy. Plastry ogórka nie tylko rozjaśniają okolice oczu i redukują cienie, ale też właśnie nawilżają i zmiękczają. Bogatym źródłem przeciwutleniaczy jest herbata, zarówno czarna, jak i zielona. Do sporządzenia okładu możecie użyć torebki herbaty bądź nasączonych w naparze wacików kosmetycznych.
Zabiegi na kurze łapki: botoks, mezoterapia, laser
Największą skutecznością w zakresie usuwania zmarszczek wokół oczu wyróżniają się zabiegi medycyny estetycznej. Są one jednak dość kosztowne, a w przypadku większości z nich trzeba liczyć się z koniecznością wykonania serii zabiegów w odstępie kilku tygodni. Jaki macie wybór?
- botoks na kurze łapki – botoks stosuje się najczęściej właśnie na pogłębiające się z wiekiem kurze łapki, wstrzyknięcie toksyny botulinowej powoduje zablokowanie przesyłania impulsów nerwowych do mięśnia okrężnego oka, co zmniejsza jego kurczliwość i w rezultacie likwiduje drobne zmarszczki mimiczne;
- wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – kwas hialuronowy nie tylko nawilża, ale też pełni funkcję wypełniacza, który pozwala na wygładzenie zmarszczek wokół oczu;
- laser frakcyjny – zabieg z użyciem lasera frakcyjnego CO2 polega na skierowaniu na skórę wiązki promieni, które prowadzą do kontrolowanych mikrouszkodzeń w skórze właściwej, to z kolei pobudza syntezę kolagenu i elastyny, a w efekcie spłyca kurze łapki pod oczami;
- mezoterapia igłowa – polega na wstrzykiwaniu w skórę specjalnie skomponowanego koktajlu witaminowego (np. z peptydami), regenerująco i odżywczo działa nie tylko sam preparat, ale też wykonywane iniekcje, które – podobnie jak wiązka lasera – pobudza produkcję kolagenu.
Jak spowolnić procesy starzenia się skóry?
Tak jak pisałyśmy, naturalne procesy starzenia się naszej skóry są nieuchronne i nie da się im zapobiec, tak samo jak nie można powstrzymać utraty kolagenu w skórze i powstania zmarszczek na twarzy. Z pewnością jednak można te procesy spowolnić, żeby jak najdłużej cieszyć się gładkimi okolicami oczu. Oprócz stosowania kremów pod oczy i regularnego wykonywania masażu pamiętajcie też o:
- zakładaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem, które nie tylko chronią przed promieniowaniem UV, ale też zmniejszają potrzebę mrużenia oczu;
- odpowiedniej ilości snu;
- regularnej aktywności fizycznej;
- diecie bogatej w owoce, warzywa, nierafinowane oleje roślinne;
- odpowiednim nawodnieniu organizmu.