Kwas salicylowy na twarz - jak działa i jak stosować?
Kwas salicylowy stosowany na twarz świetnie sprawdzi się na zaskórniki, rozszerzone pory i niedoskonałości skóry. Polecamy go więc szczególnie do cery tłustej, mieszanej oraz problematycznej. Sprawdźcie, jak dokładnie działa kwas salicylowy na twarz i jak go bezpiecznie używać.
- Aneta Zygmuntowicz
Kwas salicylowy na twarz możemy stosować w różnej formie. Często znajdziemy go w kremach i tonikach przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej. W peelingach chemicznych z kolei znajdziemy kwas salicylowy połączony z kwasami AHA. Pamiętajcie, że kwasu salicylowego nie można stosować w ciąży! Dodatkowo trzeba się trzymać kilku ważnych zasad, aby nie doprowadzić do poparzenia kwasem salicylowym.
Jak działa kwas salicylowy na twarz?
Kwas salicylowy należy do beta-hydroksykwasów, czyli kwasów BHA. Kwas ten ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Przy stężeniu minimum 10% składnik zyskuje działanie keratolityczne, czyli złuszczające. Dzięki temu może być stosowany jako bardzo skuteczny peeling chemiczny. Dodatkowo ten rodzaj kwasu świetnie rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu z łatwością przenika przez warstwę sebum i dociera do mieszków włosowych, a następnie dokładnie je oczyszcza.
Przy regularnym stosowaniu kwas salicylowy:
- oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek,
- rozświetla i wygładza cerę,
- usuwa zaskórniki i wągry,
- zwęża pory skóry,
- zapobiega powstawaniu stanów zapalnych skóry i innych niedoskonałości,
- przyspiesza regenerację skóry,
- niweluje blizny,
- zwiększa absorpcję innych składników aktywnych w głąb skóry.
Jak stosować kwas salicylowy na twarz?
Kwas salicylowy możemy stosować na różne sposoby. Zarówno w formie zabiegu w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu. Znajdziemy go w takich kosmetykach jak toniki, sera, peelingi czy kremy do twarzy. Przy stosowania kwasu salicylowego trzeba pamiętać o tym, aby:
- Stosować krem z filtrem SPF50.
- Nie łączenie kwasu z innymi kwasami złuszczającymi w jednej rutynie pielęgnacyjnej.
- Nie używać witaminy C, retinolu i innych retinoidów podczas kuracji kwasami.
- Zwracać uwagę na odpowiednie nawilżenie twarzy.
- Wprowadzać kwas salicylowy stopniowo, zaczynając od niższych stężeń 1-2 w tygodniu.
- Nakładać kosmetyk z kwasem na suchą, oczyszczoną skórę.
- Nie nakładać kwasu na aktywne zmiany zapalne, ranki, podrażnioną skórę.
Krem z kwasem salicylowym
Krem z kwasem salicylowym zazwyczaj zawiera małe stężenie składnika aktywnego i nadaje się do codziennej pielęgnacji. Świetnie sprawdzi się do cery tłustej, problematycznej, z tendencją do trądziku. Nie tylko przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości, ale także zwęża pory i matuje skórę. Często łączony jest z innymi kwasami lub składnikami aktywnymi, co ma na celu wzmocnienie ich działania. Wizażanki szczególnie polecają Lynia, Krem nawilżająco-złuszczający z mocznikiem (10%) i kwasem salicylowym (2%) oraz Bandi Professional, Krem z kwasem pirogronowym, azelainowym i salicylowym.
Tonik z kwasem salicylowym
Toniki z kwasem salicylowym zazwyczaj zawierają od 1,5 do 2% kwasu salicylowego. Delikatnie złuszczają skórę, działają przeciwzaskórnikowo i antybakteryjnie. Tego typu toniki najlepiej stosować co drugi dzień, zamiennie z tonikiem nawilżającym. Taki produkt rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku skóry tłustej i problematycznej. Najlepiej ocenianym produktem w tej kategorii jest płyn złuszczający Paula`s Choice, Skin Perfecting 2% BHA Liquid Exfoliant.
Peeling z kwasem salicylowym
W przypadku serum kwasowego lub peelingu z kwasem salicylowym wykorzystuje się maksymalne dozwolone stężenie kwasu salicylowego, czyli 2%, a dodatkowo w jego składzie znajdziemy również kwasy AHA. W tym przypadku kwasy AHA występuje w 10-30% stężeniu. Przykładem takiego kosmetyku będzie kultowy krwawy peeling The Ordinary, AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution. Trzeba jednak pamiętać, że to bardzo silny produkt, do którego trzeba podejść z rozwagą. Najlepiej stosować go co 2-3 tygodnie, kiedy już skóra zbuduje odporność na kwasy.
Poparzenie kwasem salicylowym
Poparzenie kwasem salicylowym występuje bardzo rzadko, gdyż jest on dosyć łagodny dla skóry. Jeśli będziemy trzymać się wszystkich zasad poprawnego stosowania kosmetyków z kwasem salicylowym, nie dojdzie do poparzenia. W przypadku błędów w użytkowaniu może dojść do delikatnego poparzenia, szczególnie jeśli w naszym kosmetyku znajdują się również kwasy AHA. W tym przypadku skóra będzie mocno podrażniona, zacznie się łuszczyć i mocno piec. Będzie również skrajnie wysuszona i mogą pojawić się na niej bąbelki.
Przy poparzeniu pierwszym krokiem jest odstawienie kosmetyku z kwasem i wszystkich innych kosmetyków, które mogą podrażniać skórę. Następnie skupiamy się na mocnym nawilżaniu, natłuszczaniu i regeneracji skóry, na przykład za pomocą maści z witaminą A. Warto również jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem.