
Laminowanie rzęs w domu to alternatywa dla zabiegu w salonie kosmetycznym. Sam proces jest wprawdzie dość czasochłonny i wymaga wprawy, ale efekt jest tego wart, a oszczędności spore. Laminowanie daje rezultat podobny do przedłużania rzęs metodą 1:1 – rzęsty wyglądają na gęste, są wymodelowane i podkręcone. Laminację rzęs w domu łączymy najczęściej z henną, dzięki czemu rzęsy mają nasycony kolor, wyglądają zdrowo i bardzo naturalnie. Do laminacji rzęs możemy wykorzystać gotowy zestaw keratynowy z drogerii lub spróbować domowego sposobu, o którym za chwilę powiemy.
Spis treści:
- Jak działa lifting i laminacja rzęs w domu?
- Jak zrobić laminowanie rzęs w domu?
- Zestaw do laminacji rzęs w domu
- Jak pielęgnować rzęsy po zabiegu?
- Jak długo utrzyma się efekt domowej laminacji rzęs?
- Laminowanie rzęs w domu żelatyną
- Laminacja rzęs w domu – kto nie powinien jej stosować?
Jak działa lifting i laminacja rzęs w domu?
Zabieg laminacji wykorzystuje działanie keratyny, która odżywia i wzmacnia rzęsy, wypełnia uszkodzenia w strukturze włosków, nabłyszcza i tworzy specjalny film ochronny na powierzchni rzęs, dzięki czemu lepiej znoszą czynniki zewnętrzne, takie jak twarda woda, promieniowanie słoneczne, zmiany temperatury lub uszkodzenia mechaniczne.
Laminacja rzęs w domu, nazywana czasem również trwałą rzęs ze względu na efekt podkręcający, nie powoduje przedłużania rzęs, niepotrzebne są też dodatkowe przyklejone rzęsy – działamy cały czas na naszych własnych włoskach – dlatego też zabieg najlepiej sprawdzi się u osób, które mają naturalnie długie, proste rzęsy.
Jak zrobić laminowanie rzęs w domu?
Wykonanie laminacji w domu na własnych rzęsach jest trudne – najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, która pomoże nam nałożyć preparat. Niektórzy YouTuberzy udowodnili, że laminowanie rzęs samodzielnie jest możliwe, ale nie polecamy tej metody. Łatwo o podrażnienie i pieczenie, zwłaszcza przy nakładaniu produktu podkręcającego i henny.
Każdy producent dołącza do swoich produktów dokładną instrukcję, ale krok po kroku schemat laminacji wygląda następująco:
- Zmywasz makijaż i oczyszczasz dokładnie twarz.
- Zabezpieczasz obszar pod oczami specjalnymi płatkami ochronnymi.
- Wybierasz wałeczek pasujący rozmiarem do twoich rzęs i poziomu skrętu jaki chcesz uzyskać.
- Odtłuszczasz rzęsy, a następnie przykładasz wałeczek do powieki.
- Nakładasz klej, który przyklei rzęsy do wałeczka.
- Nakładasz preparat zmiękczający, który sprawi, że rzęsy są podatne na nasze działania. Po upłynięciu odpowiedniego czasu zaleconego przez producenta, usuwasz nadmiar wacikiem lub specjalnym cleanserem.
- Następnie nakładasz na rzęsy produkt, który zamknie łuski włosa i utrwali podkręcenie, znów zmywasz nadmiar produktu.
- Kolejny etap to aplikacja preparatu odżywiającego rzęsy, który pogrubi je i lekko wydłuży. Pozostawiasz go na rzęsach przez wskazany przez producenta czas i zmywasz pozostałości.
- Aplikujesz produkt, który przyciemni rzęsy może to być zwykła henna lub preparat dodany do zestawu do lifitingu.
- Ostrożnie zdejmujesz wałeczek i płatki ochronne.
Zobacz także: Botoks na rzęsy? Efekt jak po przedłużaniu, ale nie niszczy rzęs!
Zestaw do laminacji rzęs w domu
Zestawy do laminacji rzęs to najprostszy sposób na to, by wypróbować zabieg w domu. Każdy taki zestaw zawiera komplet produktów i narzędzi niezbędnych do laminacji i liftingu rzęs – od płatków ochronnych, przez różnej wielkości wałeczki, po preparaty do podkręcania, utrwalania i odżywiania rzęs. W niektórych zestawach znajdziemy także środek do koloryzacji włosków, inne będziemy musieli wspomóc osobno dokupioną henną w wybranym kolorze.
Rozpiętości cenowe między zestawami są duże – ceny wahają się od 50 do ponad 800 złotych, ale już najtańsze wersje cieszą się dobrą opinią, a najpopularniejsze zestawy to Lash Lift, Iconsign, Elleebana, Secret Lashes, Refectocil, Noble Lashes i Thuya.
Botox i laminacja rzęs w domu- jak pielęgnować rzęsy po zabiegu?
Pielęgnację rzęs po laminacji możemy podzielić na dwa etapy – przed i po upływie 24 godzin. Przed upływem doby staramy się maksymalnie chronić rzęsy, nie moczyć ich, nie dotykać, nie malować i nie smarować niczym całej okolicy oczu. Po 24 godzinach przechodzimy do etapu domowego botoksu, czyli silnego nawilżania i odżywiania rzęs. Wskazane jest stosowanie olejków i serum pielęgnacyjnych o jak najbogatszym składzie, bo po zabiegu laminacji rzęsy są niezwykle chłonne i z łatwością przyswajają witaminy i składniki odżywcze.
Zobacz także: Ta kobieta poszła na lifting rzęs. Nie takiego efektu oczekiwała.
Jak długo utrzyma się efekt domowej laminacji rzęs?
Jak zwykle – trochę zależy to od naturalnych właściwości twoich rzęs - jeśli są grube i sztywne, utrzymają kształt krócej, niż te bardziej miękkie. Prawdą jest też, że efekty zabiegu w domu mogą utrzymywać się krócej, niż po wizycie w profesjonalnym salonie, ponieważ duży wpływ na wynik końcowy mają umiejętności i doświadczenie osoby przeprowadzającej laminację. Nawet po zabiegu laminowania rzęs w domu możemy jednak liczyć na przynajmniej 4 tygodnie pięknych rzęs, a u niektórych Wizażanek efekt pozostawał nawet na dwa miesiące.
Laminowanie rzęs w domu żelatyną
Jeśli lubisz domowe – i zupełnie bezpieczne – rozwiązania, możesz zdecydować się na laminowanie rzęs w domu żelatyną. Efekt takiego zabiegu będzie wprawdzie mniej spektakularny i trwały, ale za to a koszt jest niewielki. Poza tym szansa na podrażnienie jest tu minimalna – na laminowanie żelatyną możesz zdecydować się nawet będąc w ciąży. Wybierając laminację żelatyną, musisz liczyć się z koniecznością dość częstego powtarzania zabiegu, bo efekt na rzęsach utrzymuje się średnio 5-7 dni.
Potrzebne będą:
- ok. 15 gramów żelatyny,
- łyżeczka odżywki lub maski do włosów,
- 50 ml wody,
- pędzelek do nakładania mieszanki,
- wałeczek plastikowy do laminacji (kupisz je online lub w większych drogeriach),
- waciki kosmetyczne.
Rozpuść żelatynę w ciepłej, ale nie gorącej wodzie i wymieszaj z odżywką do włosów. Sam zabieg wykonaj dokładnie tak, jak w opisie powyżej, aplikując mieszankę żelatynową za rzęsy na wałeczku zamiast produktów z gotowego zestawu. Pozostaw żelatynę na rzęskach przez półgodziny, po czym zmyj dokładnie ciepłą wodą.
Zobacz także: Jak wykonać zabieg laminowania włosów żelatyną? Wystarczą trzy składniki
Laminacja rzęs w domu – kto nie powinien jej stosować?
Jeśli twoje oczy są wrażliwe lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy ty lub twój pomocnik poradzicie sobie z przeprowadzeniem zabiegu – lepiej wybierz się na laminację rzęs do doświadczonego specjalisty.
Poza tym nie decyduj się na laminowanie rzęs w domu, jeśli:
- masz tendencję do częstych infekcji oczu,
- chorujesz na jaskrę lub zaćmę,
- cierpisz na zapalenie spojówek,
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią.