Wejdź
leczenie trądziku krem na trądzik maść na trądzik tabletki na trądzik leki na trądzik antybiotyki na trądzik izotek
Pielęgnacja

Leczenie trądziku – najpopularniejsze metody

Leczenie trądziku, żeby było skutecznie, musi być dobrane do jego rodzaju. Najbardziej skuteczne i popularne metody leczenia tej dolegliwości to stosowane zewnętrznie maści z substancjami złuszczającymi i antybakteryjnymi oraz przyjmowane doustnie antybiotyki lub izotretinoina.
Matylda Nowak
lipiec 22, 2020

Metod leczenia trądziku jest wiele, ale wybór tej właściwiej powinien być poprzedzony zidentyfikowaniem rodzaju trądziku, z jakim mamy do czynienia. Inaczej będziemy bowiem walczyć z trądzikiem pospolitym, innego podejścia wymaga trądzik różowaty i w inny sposób leczy się trądzik grzybiczy. Dlatego wybór metody leczenia trądziku, zwłaszcza gdy jest on przewlekły, radzimy poprzedzić wizytą u dermatologa. 

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia trądziku

Dostępne w drogeriach kosmetyki na trądzik pomogą nam zapanować nad trądzikiem pospolitym (zwłaszcza trądzikiem młodzieńczym) o łagodnym lub średnio nasilonym przebiegu oraz złagodzić objawy innych rodzajów tej dolegliwości.

Jednak trądzik przewlekły, nasilony, występujący u osób dorosłych lub grożący powstaniem trwałych blizn wymaga interwencji lekarza i dobrania przez niego odpowiedniej kuracji. Dobrze też, żeby leczeniu trądziku pod opieką dermatologa towarzyszyły zabiegi u kosmetyczki. Regularne wykonywane oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny czy peelingi kwasowe (np. zabiegi z użyciem kwasu salicylowego i azelainowego)

Fot.: iStock

Leczenie trądziku – leki miejscowe

W leczeniu trądziku o średnim nasileniu stosuje się maści, kremy i żele dostępne bez recepty oraz takie przepisywane przez lekarza. W ich składzie znajdziemy zazwyczaj:

 • nadtlenek benzoilu, który działa złuszczająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku młodzieńczego (np. Benzacne),
 • kwas azelainowy, który stosuje się przy trądziku grudkowo-krostkowym, także u osób dorosłych (np. Skinoren),
 • retinoidy, które regulują złuszczanie naskórka i wydzielanie sebum (np. Acnefan) i które stosuje się w leczeniu trądziku zaskórnikowego, ropowiczego i grudkowo-krostkowego,
 • antybiotyki (głównie erytromycynę lub klindamycynę), które działają antybakteryjnie i są zalecane w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego (np. dostępna na receptę maść Aknemycin).

Fot.: iStock

Leczenie trądziku – leki doustne

Ciężkie postaci trądziku wymagają leczenia lekami przyjmowanymi doustnie. Zwykle trwa ono miesiącami i jest dość uciążliwe. Dlatego dobrze jest poprzedzić takie leczenie wykonaniem ogólnych badań, żeby sprawdzić, czy nasz organizm jest w stanie "dźwignąć" ewentualne skutki uboczne przyjmowania leków na trądzik.

W leczeniu trądziku stosuje się antybiotyki oraz izotretinoinę, i są one przepisywane osobom z ciężkimi postaciami trądziku, które wpływają na jakość ich życia lub przy których istnieje ryzyko powstania trwałych blizn.

Antybiotyki stosowane doustnie w leczeniu trądziku to limecykliny, klindamycyny i azytromycyny (np.Tetralysal). Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Są zalecane w leczeniu: 

 • trądziku pospolitego o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krostek, guzków, cyst i nacieków oraz
 • trądziku różowatego.

Izotretinoina wpływa na wszystkie czynniki przyczyniające się do powstawania trądziku – zmniejsza wydzielanie łoju, normalizuje procesy keratynizacji, zapobiegając powstawaniu zaskórników, oraz hamuje rozwój bakterii w gruczołach łojowych. Początkowo leczenie izotekiem zalecano tylko przy najcięższych postaciach trądziku – trądziku ropowiczym i skupionym. Obecnie jednak izotretinoinę lekarze przepisują w leczeniu:

 • trądziku ropowiczego,
 • trądziku cystowego,
 • trądziku guzkowo-cystowego,
 • trądziku odwróconego, 
 • średnio nasilonego trądziku grudkowo-krostkowego, w którym antybiotykoterapia nie przyniosła rezultatów,
 • trądziku o średnim nasileniu zmian, ale z tendencją do bliznowacenia, 
 • trądziku piorunującego.

Zobacz także: Zanim wyruszysz na plac boju, dobrze poznaj swojego przeciwnika! Zdradzamy, skąd biorą się pryszcze i jak z nimi walczyć

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
Pielęgnacja Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych
Paskudne zaskórniki, krosty i bolące czerwone grudki – to dzisiaj problem nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet. O tym jak szybko się ich pozbyć, opowiada nasz ekspert - dermatolog, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem leczy najcięższe przypadki.
Monika Orzechowska
kwiecień 16, 2016

Kiedy mówimy o trądziku? Czy można nim już nazwać kilka pojedynczych krostek na brodzie? Tak, to już trądzik. Ale ujawnia się on nie tylko wypryskami, jego jedynym objawem mogą być też same zaskórniki. Z nich często jednak powstają stany zapalne. Czarne, widoczne zaskórniki zamieniają się w widoczne, żółte krosty, lub bolesne grudki zapalne. Kilkadziesiąt lat temu trądzik wśród dorosłych występował podobno bardzo rzadko? Tak, rzeczywiście, jako młody dermatolog leczyłam pacjentów do dwudziestego, maksymalnie – dwudziestego piątego roku życia. A teraz leczę i siedmiolatków i czterdziestolatków. Czym się różni trądzik dorosłych od tego, który występuje u nastolatków? Zmiany skórne ludzi dojrzałych utrzymują̨ się dłużej i inaczej wyglądają. Trądziki młodzieńcze charakteryzują się na ogół zmianami rozproszonymi po całej twarzy, są drobniejsze, mniej bolesne i często samoistnie ustępują. W późniejszym wieku mają często postać bolesnych cyst umiejscowionych w dolnej części twarzy lub grudek trudnych do wyciśnięcia i do samoistnego ustępowania. Występują nie tylko u osób, które mają tłustą i łojotokową skórę, ale również w przypadku suchej cery. Dlaczego na tę przypadłość cierpi coraz więcej dorosłych? Myślę, że składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim niezdrowa dieta, pełna produktów przetworzonych o wysokim indeksie gimnicznym. Do tego stres – dzisiaj najbardziej zestresowani są właśnie ludzie po trzydziestce. Jest więcej dymu papierosowego, alkoholu, promieniowania UV i w ogóle większe zanieczyszczenie środowiska. Te wszystkie czynniki powodują uwrażliwienie receptorów w obrębie gruczołów łojowych na działanie hormonów. Receptory zaczynają produkować łój o zmienionym składzie, który rozpoczyna całą lawinę reakcji prowadzących do powstawania zaskórników, grudek i krostek Do...

Przeczytaj

Nasze akcje