
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie, kosmetyki, dieta
Łojotokowe zapalenie skóry, nazywane inaczej wypryskiem łojotokowym, to przewlekła choroba skóry dotycząca najczęściej osób w wieku dojrzewania oraz te, które ukończyły 50. rok życia, ale występuje także u noworodków. Choruje na nią około 3 procent populacji. Jej bezpośrednio przyczyną jest nadmierne wydzielanie łoju przez skórę, ale mogą ją także wywołać lub nasilić jej objawy inne choroby, nastrój, a nawet nieodpowiednia dieta.

Fot.: Pinterest
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy i przyczyny
Pierwszym objawem wyprysku łojotokowego jest nieestetyczny, intensywny połysk skóry. Po jakimś czasie miejscami pojawia się na niej rumień. Czerwone plamy pokrywają się suchą skórą o żółtawym odcieniu, która niedługo później zaczyna się łuszczyć, a czasem także swędzieć.
Zmiany pojawiają się najczęściej najpierw na skórze głowy, potem przy granicy włosów, za uszami w okolicach nosa, górnej wargi, brwi, na klatce piersiowej, udach, a nawet wzdłuż kręgosłupa. Stanem zapalnym objęte są te fragmenty skóry, w których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
Bo główną przyczyną łojotokowego zapalenia skóry jest nadmierne wydzielanie sebum oraz zmiana jego składu (większa zawartość trójglicerydów oraz mniejsza ilość kwasów tłuszczowych i estrów). Na mocno przetłuszczającej się skórze zaczynają namnażać się naturalnie na niej obecne grzyby (Malassezia). Drożdżaki te zaczynają wnikać do warstwy rogowej naskórka, gdzie uwalniają enzym trawienny (lipazę), który powoduje stan zapalny.
Najbardziej narażone na łojotokowe zapalenie skóry są osoby, których skóra nadmiernie się przetłuszcza. Przy czym łojotok może towarzyszyć zarówno dojrzewaniu, jak i zaburzeniom hormonalnym występującym przy okazji takich chorób jak zespół policystycznych jajników. Zachorowania na wyprysk łojotokowy częściej też dotyczą ludzi z obniżoną odpornością.
Za to objawy łojotokowego zapalenia skóry nasilają:
- nieprawidłowa dieta,
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia),
- niektóre leki (np. lit, haloperidol, buspiron),
- noszenie obcisłej odzieży,
- błędy w pielęgnacji skóry, a konkretnie zbyt intensywne usuwanie sebum.
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie, pielęgnacja
Leczenie wyprysku łojotokowego powinno odbywać się pod opieką dermatologa. Do walki z łojotokowym zapaleniem skóry głowy wykorzystuje się przede wszystkim szampony i płyny, które mają w swoim składzie między innymi substancje przeciwgrzybicze, keratolityczne (rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka) i kortykosteroidy. W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry tułowia miejscowo stosuje się preparaty zawierające glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny i pochodne imidazolowe.
Łojotokowe zapalenie skóry bywa także leczone przyjmowanymi doustnie lekami przeciwgrzybiczymi – Itrakonazolem lub Flukonazolem – oraz retinoidem (kwasem 13-cis-retinowym, czyli Izotretynoiną).
Łojotokowe zapalenie skóry – dieta
Przyczyną wystąpienia objawów wyprysku łojotokowego może być niedobór cynku, selenu i witamin z grupy B. Te braki można uzupełniać z pomocą odpowiednich suplementów oraz wprowadzając do swojej diety:
- nasiona sezamu,
- pestki dyni,
- kiełki pszenicy,
- orzechy,
- pestki,
- fasolę oraz
- ryby (łososia, śledzia, dorsza, szprotki).
Chcąc przyspieszyć leczenie łojotokowego zapalenia skóry powinno się także wykluczyć ze swojej diety pewne produkty, a przede wszystkim alkohol i cukier. Ponadto warto zrezygnować z:
- ostrych przypraw,
- serów pleśniowych,
- białego pieczywa,
- oczyszczonego ryżu,
- dużych ilości soli oraz
- mocno przetworzonego jedzenia.
Zobacz także: Dzięki tej diecie twoja skóra zacznie się mniej przetłuszczać!
Zobacz kosmetyki dedykowane tłustej cerze!
Zdjęcie główne: iStock