podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Wyniki testu
łuszczyca objawy leczenie pielęgnacja dieta łuszczyca stawowa łuszczyca paznokci
Pielęgnacja

Łuszczyca – objawy, leczenie

Łuszczyca to choroba skóry objawiająca się zaczerwienionymi, łuszczącymi się wykwitami grudkowymi. Jej głównym powodem jest genetyczna skłonność, ale przebieg choroby zależy od ogólnego stanu zdrowia i stylu życia chorego.

Łuszczyca to przewlekła, zapalna, nawrotowa i niezakaźna choroba skóry. Dotyczy ona około 2 procent populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce choruje na nią do 3 procent społeczeństwa, za to w Azji i Afryce występuje rzadziej. Jej przyczyny nie są do końca znane, ale zakłada się, że jest ona dziedziczona. Za to rozwój i nasilenie łuszczycy zależy od czynników środowiskowych oraz stanu psychicznego chorego

Fot.: iStock

Modny i trwały makijaż ust - jak wykonać? Sposób powiększający usta

Łuszczyca – przyczyny

Jako najważniejszy powód zachorowania na łuszczyce podaje się skłonność genetyczną, a konkretnie obecność genu HLA-Cw6. Ale choroba zwykle uaktywnia się i nasila pod wpływem konkretnych czynników środowiskowych oraz chorób. Wywołują oraz zaostrzają łuszczycę:

  • infekcje bakteryjne i wirusowe oraz zapalne choroby skóry, (np. różyczka, odra, angina, zapalenie migdałków, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik),
  • długotrwałe podrażnienie lub uszkodzenie skóry (np. zadrapanie, oparzenie słoneczne),
  • niektóre lekarstwa (np. beta-blokery stosowane w leczeniu chorób serca, kortykosteroidy),
  • używki (alkohol, papierosy),
  • stres

Wyróżnia się dwa typy łuszczycy. Typ pierwszy jest dziedziczony i do ujawnienia choroby dochodzi przed 40. rokiem życia (zwykle w okresie dojrzewania, miedzy 10 a 14 rokiem życia). Ten typ łuszczycy ma cięższy przebieg, trudniej się go leczy i dość często następują nawroty choroby.

Typ drugi łuszczycy to tak zwana łuszczyca dorosłych. Jej pierwsze objawy pojawiają się po 40. roku życia (szczyt zachorowań przypada po 55. roku życia). Ten typ łuszczycy jest rzadziej dziedziczony i zazwyczaj bardziej związany z czynnikami środowiskowymi

Fot.: iStock

Łuszczyca – objawy

Głównymi objawami łuszczycy są grudkowe wykwity pojawiające się na skórze ciała – najpierw pojawiające się na tak zwanych prostownikach kończyn (kolanach, łokciach), a z czasem na pośladkach, okolicach kości krzyżowej, twarzy, dłoniach, stopach i skórze głowy. 

Te czerwone grudki pokryte srebrzystą łuską powstają na skutek zbyt szybkiego nawarstwiania się naskórka na powierzchni skóry. Normalnie skóra regeneruje się co 28 dni. Ale u osób chorych na łuszczycę ten proces skraca się nawet o kilka dni.

Nowe komórki skóry dojrzewają, gdy tymczasem stare nie zdążyły się jeszcze złuszczyć. Właśnie dlatego u chorych na łuszczycę dochodzi do pogrubienia skóry i tworzenia się na jej powierzchni łusek z martwych komórek

Ze względu na postać zmian łuszczycowych wyróżnia się:

  • łuszczycę kropelkowatą (drobnogrudkową) – liczne i małe (średnica to kilka milimetrów) wykwity, które pojawiają się nagle, zwykle 2–3 tygodnie po zakażeniu paciorkowcowym gardła lub migdałków. Ta postać najczęściej występuje u dzieci.
  • łuszczyca pieniążkowata – blaszki o średnicy kilku centymetrów powstają na łokciach, kolanach, pośladkach, tułowiu i owłosionej skórze głowy.
  • łuszczyca geograficzna – wiele wykwitów zlewa się w rozległe powierzchnie, tworząc wzór przypominający mapę.
  • erytrodemia łuszczycowa – ciężki stan zapalny skóry całego ciała. Skóra jest czerwona i złuszcza się na całej powierzchni. Erytrodermię łuszczycową wywołuje zbyt intensywne leczenie miejscowe lub naświetlanie promieniami UV we wczesnym okresie choroby.
  • łuszczyca krostkowa – łuszczące się krostki powstają głównie na dłoniach, stopach, skórze między palcami, ale w wersji uogólnionej występują na całym ciele i jest to jedna z cięższych form łuszczycy.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Szczególną odmianą łuszczycy jest łuszczyca stawowa. W łuszczycowym zapaleniu stawów zmianom skórnym towarzyszy zapalenie stawów, które objawia się ich:

  • bólem,
  • sztywnością,
  • obrzękiem,
  • ograniczeniem ruchomości,
  • deformacją.

Przy łuszczycowym zapaleniu stawów występują także objawy ogólnoustrojowe – osłabienie i podwyższona temperatura ciała.

Łuszczycowe zapalenie stawów zaczyna się od zapalenia stawów obwodowych, któremu towarzyszy ich ocieplenie i poranna sztywność. Dyskomfort dotyczy wtedy głównie knykci, nadgarstków, łokci, barków, kolan i bioder

Kolejna postacią łuszczycowego zapalenia stawów jest postać osiowa. Wtedy dochodzi do zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Pojawia się ból pleców oraz ograniczenie ruchomości w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa. Kolejną postacią łuszczycowego zapalenia stawów jest zapalenie palców. Pojawia się ból, zaczerwienienie i obrzęk całego palca. Z czasem palce zaczynają się deformować

Łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci dotyczy zarówno osób chorujących na łuszczycę zwyczajną, jak i stawową. Najczęstszym jej objawem są wgłębienia na płytce paznokci, jej podłużne bruzdowanie, szorstkość i kruszenie się. W skrajnym wypadku może jednak dojść do oddzielenia paznokcia od palca i jego utraty. 

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca jest leczona – a w zasadzie łagodzona – miejscowo i ogólnie. W leczeniu miejscowym stosuje się maści, pasty i wcierki, które mają usunąć łuski i ograniczyć złuszczanie się skóry. W ich składzie znajdziemy:

  • złuszczające kwas salicylowy i mocznik,
  • dziegieć, który działa keratoplastycznie (odnawia naskórek), keratolitycznie (zmiękcza i usuwa martwą warstwę naskórka), antyseptyczne, przeciwzapalnie, grzybobójczo i bakteriobójczo,
  • glikokortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie, regulują proces namnażania się komórek skóry i odpowiedź odpornościową organizmu.

W leczeniu ogólnym łuszczycy stosuje się:

  • fototerapię światłem ultrafioletowym UVB wytwarzanym przez specjalne lampy,
  • fotochemioterapię (PUVA), czyli połączenie terapii światłem z równoczesnym przyjmowaniem leku uwrażliwiającego skórę na jego działanie,
  • metotreksat,
  • retinoidy,
  • tak zwane leki biologiczne podawane przez zastrzyk (adalimumab, etanercept, infiksymab, ustekinumab). 

Leczenie łuszczycy w domu

Objawy łuszczy można złagodzić odpowiednio się odżywiając, unikając stresu oraz stosując właściwą pielęgnację. W diecie osoby chorej na łuszczycę nie powinno zabraknąć kwasów omega-3, które znajdziemy między innymi w łososiu, tuńczyku, oleju lnianym i oleju rzepakowym

Jeśli zaś chodzi o pielęgnację skóry z łuszczycą, należy szukać kosmetyków zawierających humektanty (np. kwas hialuronowy) i emolienty (np. lanolinę, ciekłą parafinę, oleje roślinne). Osobom chorym na łuszczycę polecamy zwłaszcza stosowanie oleju konopnego i oleju z awokado.   

Zobacz także: Twoja skóra szczypie i swędzi oraz jest sucha i zaczerwieniona? Sprawdź, czy nie masz atopowego zapalenia skóry!

Zdjęcie główne: iStock

łuszczyca paznokci przyczyny objawy leczenie manicure hybrydowy lakier do paznokci
Manicure
Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczyca paznokci występuje u osób chorujących na łuszczycę zwyczajną lub stawową albo poprzedza zachorowanie na którąś z nich. Najczęstszym jej objawem są wgłębienia na płytce paznokci, ale w skrajnym wypadku może ona również doprowadzić do ich całkowitej utraty.

Tak jak w przypadku łuszczycy zwyczajnej czy stawowej, lekarze nie znają dokładnego powodu zachorowania na łuszczycę paznokci. Przyjmuje się, że jest to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować własne tkanki i je niszczyć . Łuszczyca paznokci wymaga leczenia dermatologicznego oraz wyjątkowego dbania o dłonie. Fot.: iStock Łuszczyca paznokci – przyczyny Łuszczyca paznokci zwykle występuje u osób, które już chorują na łuszczycę zwyczajną (ma ją 50 procent chorych) lub stawową (ma ją ponad 80 procent chorych). Łuszczyca paznokci może jednak pojawić się samodzielnie (najczęściej u dzieci), będąc zapowiedzią późniejszego zachorowania na łuszczycę zwyczajną lub stawową.  Tak jak już wspominaliśmy, łuszczyca paznokci to choroba autoimmunologiczna, której dokładne przyczyny nie są znane. Wiadomo jednak, że istnieją czynniki, które mogą ją wywołać lub spowodować jej nawrót . Są to: ostre i przewlekłe infekcje – zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza lub przydatków, angina, różyczka, ospa czy odra, choroby przewlekłe – cukrzyca, dna moczanowa przyjmowanie niektórych leków – tetracycliny (antybiotyk stosowany w leczeniu trądziku pospolitego), sterydów, leków hormonalnych, interferonu (lek stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C) czy beta-blokerów (leków przyjmowanych między innymi przez osoby z chorobą niedokrwienną serca), stres. Łuszczyca paznokci – objawy Zmiany typowe dla łuszczycy paznokci pojawiają się najczęściej w obrębie dłoni i bardzo rzadko dotyczą paznokci u stóp. Najczęstszym objawem łuszczycy paznokci jest tak zwane naparstkowanie, czyli pojawienie się na płytce paznokciowej pojedynczych wgłębień . Wgłębienia te mogą być dość duże i głębokie oraz mieć nieregularny kształt.  Inne popularne objawy łuszczycy...

łuszczyca dieta zmniejszająca objawy antyoksydanty wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Pielęgnacja
Łuszczyca – dieta zmniejszająca objawy
Łuszczyca to nieuleczalna choroba, ale z pomocą odpowiedniego jedzenia można złagodzić jej przebieg. Dieta zmniejszająca objawy łuszczycy powinna przede wszystkim być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty.

Łuszczyca to genetycznie uwarunkowana choroba autoimmunologiczna, której  przebieg zależy od ogólnego stanu zdrowia i stylu życia chorego . Objawy łuszczycy będą mniej uciążliwe, a jej leczenie bardziej skuteczne, jeżeli chory zrezygnuje z palenia papierosów, ograniczy spożywanie alkoholu oraz zmniejszy natężenie stresu . Olbrzymie znaczenie w przypadku łuszczycy ma też dieta. Odpowiednie jedzenie powoduje, że: znacznie mniejsza powierzchnia skóry jest zajęta przez zmiany łuszczycowe, mniejsze jest ich zaczerwienienie, mniejsze jest złuszczanie się naskórka, nacieki zmian łuszczycowych są cieńsze.  View this post on Instagram A post shared by (@mygoodnessrecipes) on Aug 6, 2019 at 12:19am PDT Łuszczyca – co jeść, żeby złagodzić objawy choroby Osoby chore na łuszczycę (podobnie jak cierpiący na atopowe zapalenie skóry ) powinny dbać o to, żeby wraz z pożywieniem dostarczać swojemu organizmowi duże ilości wielonienasyconych kawasów tłuszczowych , a zwłaszcza kwasów z rodziny omega-3, które łagodzą stany zapalne. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy w: tłustych rybach (halibucie, łososiu, śledziu, dorszu, makreli, sardynkach), siemieniu lnianym, oleju lnianym, oleju rzepakowym, nasionach chia, orzechach włoskich,  pestkach dyni, migdałach,  jajkach, produktach sojowych. Dieta chorych na łuszczycę powinna być także bogata w antyoksydanty . Dlaczego? Bo reaktywne formy tlenu (wolne rodniki) nasilają stan zapalny. Za to spożywanie produktów bogatych w neutralizujące je antyoksydanty (warzyw, owoców), zmniejsza  stan zapalny .  Duże ilości antyoksydantów znajdziemy między innymi w: aronii, borówkach amerykańskich, czarnej porzeczce, wiśniach, malinach, truskawkach, śliwkach, czerwonych grejpfrutach, burakach,...

Atopowe zapalenie skóry głowy
Aliaksandr Litviniuk/iStock
Pielęgnacja
Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny, objawy, szampony, leczenie
Atopowe zapalenie skóry głowy najczęściej uwarunkowane jest genetyką. Objawia się suchą, łuszczącą się skórą, podrażnieniem, krostkami. Najważniejszymi aspektami łagodzącymi są zdrowy tryb życia, kojąca pielęgnacja skóry głowy oraz unikanie czynników drażniących. Sprawdźcie, jak rozpoznać AZS skóry głowy i jak je leczyć.

Atopowego zapalenia skóry głowy jest bardziej problematyczne w leczeniu niż na innych częściach ciała. Gęsto owłosienie może bowiem utrudniać odpowiednią pielęgnację skóry. Podstawą jest tutaj dobór odpowiedniego szamponu łagodzącego, a także stosowanie odpowiednich preparatów dermatologicznych w formie płynnej, które możemy aplikować jak wcierkę. Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny Objawy atopowego zapalenia skóry głowy Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry głowy Szampon na atopowe zapalenie skóry głowy Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny Przyczyny atopowego zapalenia skóry mogą wynikać z predyspozycji genetycznych i wpływu czynników środowiskowych. Bardzo często choroba ta jest przekazywana genetycznie w linii prostej, czyli po rodzicach lub dziadkach. To choroba genetyczna, która polega na odpowiedzi układu immunologicznego po kontakcie z czynnikiem, który u zdrowego człowieka nie wywołuje żadnej reakcji. Z kolei do najpopularniejszych czynników środowiskowych należą: zanieczyszczenia powietrza, alergeny, przewlekły stres, infekcje, składniki pożywienia. Objawy atopowego zapalenia skóry głowy zaostrzają się wraz z występowaniem czynników środowiskowych. Może je także zaostrzać nieprawidłowa dieta i przewlekły stres. Niekiedy całkowicie ustępują, jeśli nie występuje czynnik zapalny. Objawy atopowego zapalenia skóry głowy - zdjęcia Najczęstszym objawem atopowego zapalenia skóry są zmiany o charakterze wypryskowym, zgrubiała i pofałdowana oraz niezwykle sucha skóra. Skóra bardzo intensywnie się łuszczy, dosłownie odpada całymi łuskami. Wypryski z czasem zmieniają się w strupki. Może również dochodzić do rozwoju grzybicy oraz infekcji na podłożu bakteryjnym lub...

rogowacenie ciemne na szyi
Punnarong
Pielęgnacja
Rogowacenie ciemne skóry – przyczyny, objawy, leczenie [Zdjęcia]
Rogowacenie ciemne to zaburzenie pigmentacji skóry, które charakteryzuje się występowaniem ciemnobrązowych lub czarnych plam w określonych miejscach. Rzadko kiedy jest jedynie defektem kosmetycznym. Zwykle jest objawem schorzenia ogólnoustrojowego, np. insulinooporności, cukrzycy, dlatego pojawienie się ciemnych plam na skórze zawsze powinno skłonić do konsultacji z lekarzem.

Rogowacenie ciemne skóry występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, może też pojawić się u dzieci. Nadmiernie zrogowaciały naskórek ma ciemną barwę, może być gładki bądź przeciwnie – szorstki, chropowaty. Nierzadko plamom towarzyszy świąd i brodawkowate zmiany. Leczenie rogowacenia ciemnego polega przede wszystkim na leczeniu choroby podstawowej. Spis treści: Co to jest i jak wygląda rogowacenie ciemne? Rogowacenie ciemne – przyczyny Typy rogowacenia ciemnego skóry Jak leczyć rogowacenie ciemne? Co to jest i jak wygląda rogowacenie ciemne? Rogowacenie ciemne ( acanthosis nigricans ) jest chorobą dermatologiczną, w której występują hiperpigmentacyjne plamy. Wyraźnie odznaczają się one kolorem od otaczającej skóry, przyjmując barwę brązową, a nawet czarną. Zmiany te zazwyczaj rozmieszczone są symetrycznie i pojawiają się głównie w obrębie załamań i fałdów skórnych, np. na szyi, pod pachami, w pachwinach, ale też w pobliżu pępka, na kolanach, w okolicach łokci. W przypadku rogowacenia ciemnego o zaawansowanej formie obejmuje ono też śluzówkę, np. jamy ustnej, oraz skórę twarzy. Typową dla acanthosis nigricans lokalizację przebarwień przedstawia poniższa grafika. Ciemne plamy pod pachami to jedna z najczęściej występujących form rogowacenia ciemnego, podobnie jak plamy na szyi. Plamy mogą mieć gładką powierzchnię, jednak przy mocno nasilonym rogowaceniu skóra staje się chropowata, sucha i szorstka. Zdarza się, że na skórze pojawiają się też wystające brodawkowate wykwity. Rogowaceniu ciemnemu może też towarzyszyć uciążliwy świąd.         Wyświetl ten post na Instagramie                  ...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost