klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
łysienie androgenowe
iStock
Pielęgnacja

Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie

Łysienie androgenowe to choroba powszechnie występująca u mężczyzn po 50 roku życia i kobiet w podeszłym wieku. Istnieje kilka metod leczenia, takich jak leczenie farmakologiczne lub przeszczep włosów. Sprawdź, co jest przyczyną androgenowego wypadania włosów i jak je rozpoznać.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 20, 2019

Łysienie androgenowe to najczęstsza forma łysienia. Występuje on zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choć rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia, często włosy pozostają jedynie na bokach i tyle głowy. To choroba, która ma w zależności od płci, podłoże genetyczne lub hormonalne. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je wyleczyć?

Ida Nowakowska z mężem wybrali już imię dla dziecka? "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

Łysienie androgenowe - przyczyny

Główną przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na DHT, czyli pochodna męskiego hormonu testosteronu. DHT prowadzi do zaniku mieszków włosowych poprzez oddziaływanie na ich receptory androgenowe. Prowadzi to do sytuacji, w której włosy rosną coraz słabsze i krótsze, a z czasem przestają się pojawiać. Dodatkowo dochodzi do nadprodukcji łoju skórnego, czyli przetłuszczania się skóry głowy.

Tak więc łysienie męskie ma najczęściej podłoże genetyczne. Niekiedy prowadzi do niego również silne napięcie skóry głowy. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn około 50 roku życia, lecz pierwsze objawy pojawiają się niekiedy już u nastoletnich chłopców.

Przeczytaj również: Mezoterapia skóry głowy - cena, efekty, jak wygląda zabieg?

Rozróżnia się również łysienie androgenowe damskie, które objawia się wypadaniem włosów na szczycie głowy. Spowodowane jest najczęściej przez zaburzenia hormonalne, takie jak:

  • guzy jajnika,
  • guzy nadnerczy, 
  • zespół wielotorbielowatych jajników,
  • zespół nadnerczowo-płciowy,
  • zespół Cushinga.

Łysienie androgenowe - objawy

U mężczyzn w początkowym stadium choroby następuje wypadanie włosów w okolicy czoła oraz skroni, co skutkuje stopniowym cofaniem się linii włosów. Następnie włosy w centralnej części głowy są coraz krótsze i słabsze, a po jakimś czasie zupełnie zanikają. Pierwsze symptomy pojawią się już przed 20 rokiem życia i nasilają się z wiekiem.

W przypadku kobiet łysienie pojawia się w środkowej części głowy, a nie jak w przypadku mężczyzn- na linii czoła. Z czasem włosy stają się bardzo rzadkie i cienkie, a niekiedy skóra głowy zaczyna być widoczna.

Zobacz także: Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Łysienie androgenowe - leczenie

Podstawą leczenia androgenowego u mężczyzn jest przyjmowanie środków blokujących powstawanie hormonu uszkadzającego mieszki włosowe, czyli DHT. Tego typu leczenie trwa kilka lat, a pierwsze zmiany można zauważyć po kilku miesiącach od wprowadzenia kuracji. Stosowany jest również preparat minoksydyl, który rozszerza naczynia mieszków włosowych i stymuluje komórki mieszka włosowego. Można również skorzystać z zabiegu medycyny estetycznej, którym jest przeszczep włosów.

U kobiet łysienie androgenowe spowodowane jest głównie problemami hormonalnymi. Aby rozwiązać nieprzyjemny problem, należy więc zacząć od specjalistycznego leczenie hormonalnego. Dodatkowo na skórę głowy stosuje się minoksidil, który jest preparatem pobudzającym cebulki do szybszego wzrostu włosów. Przyjmuje się także leki na bazie estrogenów. Podobnie jak u mężczyzn, alternatywnym rozwiązaniem jest przeszczep włosów.

Komentarze
Wypadanie włosów – co robić?
Fotolia, materiały PR
Fryzury Kiedy wypadanie włosów staje się chorobą?
Borykasz się z wypadającymi włosami? Sprawdź, co może być tego przyczyną i kiedy wypadanie włosów przestaje być problemem estetycznym, a staje się chorobą.
Anna Jastrzębska
luty 14, 2015

Dlaczego włosy wypadają? 7 najczęstszych powodów: niewłaściwa dieta i/lub niedobory witamin nasilony lub przewlekły stres częste farbowanie włosów wypadanie włosów po ciąży konsekwencje łupieżu codzienna stylizacja włosów (nadmierne czesanie, suszenie, używanie urządzeń do stylizacji) problemy hormonalne (łysienie androgenowe) Co jest normą, a co już problemem? Każdemu z nas codziennie wypadają włosy – to normalne. Jeżeli w ciągu doby tracimy ich np. 70-100, nie powinniśmy się martwić. Wynika to z faktu, że sąsiadujące ze sobą włosy są w różnych fazach wzrostu – jedne dopiero wyrastają, inne „dojrzewają”, a jeszcze inne wypadają, by ustąpić miejsca nowym. Dowiedz się więcej o fazach wzrostu włosów. Problem pojawia się wtedy, gdy tracimy ich ponad 100 dziennie i trwa to dłużej niż kilka tygodni. Oznacza to bowiem, że faza wzrostu włosów skraca się, a za to zbyt duża liczba mieszków włosowych przechodzi w stan spoczynku (ostatnią fazę). Czym jest łysienie androgenowe? Łysienie androgenowe, bo ono jest właśnie wywołane przez hormony, to przewlekła choroba uwarunkowana czynnikami genetycznymi. W cebulkach włosów zachodzi reakcja nadwrażliwości na dihydrotestosteron – męski hormon płciowy. W przypadku podejrzenia nadmiernego wypadania włosów należy wybrać się do dermatologa. Im szybciej, tym lepiej, bo jak w przypadku wielu innych chorób, tak i w łysieniu androgenowym, im wcześniej postawi się diagnozę i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na uzyskanie dobrego jego efektu. Rozpoznanie tego typu schorzenia u mężczyzn jest często prostsze niż u kobiet (szczegółowy wywiad i badanie, obserwacja skóry głowy), ale czasami konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Dziedziczne predyspozycje do wypadania włosów mogą prowadzić do widocznego przerzedzenia włosów u kobiet już poniżej 30. roku życia. Łysienie...

Przeczytaj
Fryzury Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby leczenia
Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Czy istnieje dobry lek na łysienie androgenowe? Sprawdź!
Materiał partnera
sierpień 19, 2019

Wygląd włosów to kwestia ważna zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Są jednak nie tylko ozdobą – pełnią również funkcję ochronną przed mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi zagrożeniami z zewnątrz. Nadmierne wypadanie włosów to coś, co ewidentnie powinno zwrócić naszą uwagę. Czy jest to pojawiające się łysienie na czubku głowy, czy dotyczy po prostu wypadania dużych ilości włosów podczas pielęgnacji skóry głowy, warto ustalić przyczynę i spróbować jej zaradzić. Przyczyny wypadania włosów Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Należą do nich między innymi przebyta choroba, stres oraz nerwica, a także palenie papierosów, niewłaściwa dieta skutkująca anemią i niektóre z przyjmowanych leków (za: Brzezińska-Wcisło i in., 2003). Deficyt kaloryczny w stosowanej diecie i niedobór białka może doprowadzić do osłabienia łodygi włosa, jego wolniejszego wzrostu, a co za tym idzie – do zwiększenia szans na nadmierne wypadanie włosów. Do innych chorób wywołujących łysienie należą cukrzyca, choroby zakaźne, zaburzenia tarczycy (zarówno przy nad-, jak i niedoczynności) oraz inne zaburzenia hormonalne (za: Siemiątkowska, 2015). Również łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca i grzybica mogą doprowadzić do wzmożonej utraty włosów. Dużym problemem są też choroby psychiczne i kompulsywne wyrywanie sobie włosów – trichotillomania (za: Styczeń, kopia online 2019). Chory, świadomie lub mniej świadomie, sam wyrywa sobie wówczas włosy. W tym przypadku zalecana jest przede wszystkim psychoterapia – wtedy problem sam często ustępuje. Wypadanie włosów u mężczyzn W przypadku mężczyzn najpoważniejszym problemem jest łysienie androgenowe: inaczej androzależne lub androgenetyczne. Dotyczy ono około 80 proc. mężczyzn (za: Maciejewska, 2017). Za ten rodzaj łysienia odpowiadają czynniki genetyczne (za: Matysek-Nawrocka,...

Przeczytaj
przeszczep włosów
iStock
Fryzury Przeszczep włosów – jak wygląda zabieg i ile kosztuje?
Przeszczep włosów to zabieg, który ukryje łyse placki na głowie oraz zakola. Zwykle wykorzystywany jest jako ostatnia deska ratunku w walce o gęstą fryzurę. Jak wygląda zabieg i ile on kosztuje?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 02, 2020

Przeszczep włosów jest bezpiecznym i dość mało inwazyjnym zabiegiem, który uzupełni braki w owłosieniu. Najczęściej wykorzystywany jest na zakola i linię czoła oraz czubek głowy. Jednak można go również stosować na inne partie ciała. Zazwyczaj jest on wykorzystywany, kiedy inne metody zapobiegania łysieniu zawiodą, przede wszystkim ze względu na dość wysoką cenę zabiegu. Trzeba również pamiętać, że przeszczep włosów nie może być wykonany u każdej osoby. Jednym z przeciwwskazań do zabiegu jest na przykład łysienie plackowate. Na czym polega przeszczep włosów? Transplantacja włosów  w pierwszym etapie opiera się na pobraniu włosów z miejsc, które nie zostały objęte procesem łysienia. Najczęściej włosy pobieraną są z tyłu albo boków głowy, a niekiedy z klatki piersiowej, a nawet pleców. W drugiej części wszczepiamy włosy w określone wcześniej miejsca. Zazwyczaj są to obszary, które łysieją jako pierwsze, czyli czoło, skronie oraz czubek głowy. Włosy czasami zostają wszczepione również na innych częściach ciała, na przykład brodzie czy brwiach. Włosy wszczepiane są w zespołach mieszkowych, składających się z 1-4 włosów, identycznie jak w przypadku naturalnie rosnących włosów bez ingerencji. Przeczytaj również: Łysienie telogenowe - jak wygląda i jak je wyleczyć? Jak wygląda przeszczep włosów? Na samym początku przed zabiegiem ustalana jest nowa linia włosów na czole, jeżeli zabieg dotyczy obszaru. Obszary, na których będziemy wszczepiać włosy, są dokładnie zaznaczone przed zabiegiem. Dodatkowo jest on wykonywany w znieczuleniu. Trwa on zwykle od 1 do 3 godzin. Na czas przeszczepu wpływ ma kilka czynników, między innymi rozmiaru łysiny, wiek pacjenta i stosowana technika. Początkowo lekarz goli miejsce, z którego zostaje pobrany pasek owłosionej skóry. Następnie pasek dzielony jest na implanty zawierające kilka mieszków...

Przeczytaj
przeszczep włosów
iStock
Fryzury ARTAS iX - jedyny na świecie robotyczny system do przeszczepu włosów. Jak działa?
Zabieg dedykowany jest dla pacjentów z łysieniem androgenowym, może być wykonane u kobiet jak i mężczyzn. Bardzo ważna jest odpowiednia kwalifikacja do zabiegu, ponieważ tylko pacjent z łysieniem androgenowym jest kandydatem do przeszczepu włosów.
Materiał partnera
wrzesień 22, 2020

Przeszczep jest metodą leczenia służącą do uzupełnienia powstałego ubytków i nie zwalnia pacjenta z kontynuacji leczenia łysienia androgenowego lekami. Na konsultacji przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski i badanie trychologiczne. Jak działa robot ARTAS iX do przeszczepu włosów? Robot wykorzystuje algorytm oparty o sztuczną inteligencję: artas artificial intelligence. System komputerowy ocenia jakość jednostek włosowych (grafów) i wybiera najlepsze zespoły mieszków z miejsca dawczego . Robot jest w stanie pobrać nawet do 1 000 mieszków włosowych w ciągu godziny . Kąt i głębokość wkłucia są precyzyjnie mierzone. Urządzenie działa bardzo dokładnie, a powtarzalność ruchów gwarantuje o wiele lepszy efekt niż w przypadku przeszczepów tradycyjnych, w których istnieje ryzyko błędu ludzkiego. Do zabiegu pobierane są wszystkie struktury włosa, dzięki czemu po przeszczepie włosy po przeszczepie rosną podobnie jak naturalne. Skąd pobierane są włosy do przeszczepu? Włosy do transplantacji pobieramy z potylicy (tył głowy) , ponieważ to właśnie tutaj mieszki nie są objęte procesem miniaturyzacji. Włosy na zakolach i szczycie głowy są wrażliwe na działanie hormonów (DHT – dihydrotestosteronu), dlatego wypadają. Są one cieńsze, mają jaśniejszy odcień, stają się coraz krótsze. W końcowym etapie procesu zaczynają przypominać meszek (tzw. babyhair). W fazie spoczynku (telogenu) wypadają, a na ich miejsce przestają być produkowane nowe. Włosy znajdujące się na części potylicznej głowy są odporne na działanie DHT . Zawierają więcej pigmentu (najczęściej są nieco ciemniejsze), są grubsze i mocniejsze. Układają się w wielomieszkowe grafty – w każdym po 2-3 mieszki włosowe. To właśnie one doskonale nadają się jako miejsce dawcze do...

Przeczytaj