
Łysienie androgenowe – przyczyny, objawy, leczenie
Łysienie androgenowe to najczęstsza forma łysienia. Występuje on zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choć rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia, często włosy pozostają jedynie na bokach i tyle głowy. To choroba, która ma w zależności od płci, podłoże genetyczne lub hormonalne. Jak rozpoznać łysienie androgenowe i jak je wyleczyć?
Łysienie androgenowe - przyczyny
Główną przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość na DHT, czyli pochodna męskiego hormonu testosteronu. DHT prowadzi do zaniku mieszków włosowych poprzez oddziaływanie na ich receptory androgenowe. Prowadzi to do sytuacji, w której włosy rosną coraz słabsze i krótsze, a z czasem przestają się pojawiać. Dodatkowo dochodzi do nadprodukcji łoju skórnego, czyli przetłuszczania się skóry głowy.
Tak więc łysienie męskie ma najczęściej podłoże genetyczne. Niekiedy prowadzi do niego również silne napięcie skóry głowy. Choroba ta najczęściej pojawia się u mężczyzn około 50 roku życia, lecz pierwsze objawy pojawiają się niekiedy już u nastoletnich chłopców.
Przeczytaj również: Mezoterapia skóry głowy - cena, efekty, jak wygląda zabieg?
Rozróżnia się również łysienie androgenowe damskie, które objawia się wypadaniem włosów na szczycie głowy. Spowodowane jest najczęściej przez zaburzenia hormonalne, takie jak:
- guzy jajnika,
- guzy nadnerczy,
- zespół wielotorbielowatych jajników,
- zespół nadnerczowo-płciowy,
- zespół Cushinga.
Łysienie androgenowe - objawy
U mężczyzn w początkowym stadium choroby następuje wypadanie włosów w okolicy czoła oraz skroni, co skutkuje stopniowym cofaniem się linii włosów. Następnie włosy w centralnej części głowy są coraz krótsze i słabsze, a po jakimś czasie zupełnie zanikają. Pierwsze symptomy pojawią się już przed 20 rokiem życia i nasilają się z wiekiem.
W przypadku kobiet łysienie pojawia się w środkowej części głowy, a nie jak w przypadku mężczyzn- na linii czoła. Z czasem włosy stają się bardzo rzadkie i cienkie, a niekiedy skóra głowy zaczyna być widoczna.
Zobacz także: Jak zatrzymać wypadanie włosów?
Łysienie androgenowe - leczenie
Podstawą leczenia androgenowego u mężczyzn jest przyjmowanie środków blokujących powstawanie hormonu uszkadzającego mieszki włosowe, czyli DHT. Tego typu leczenie trwa kilka lat, a pierwsze zmiany można zauważyć po kilku miesiącach od wprowadzenia kuracji. Stosowany jest również preparat minoksydyl, który rozszerza naczynia mieszków włosowych i stymuluje komórki mieszka włosowego. Można również skorzystać z zabiegu medycyny estetycznej, którym jest przeszczep włosów.
U kobiet łysienie androgenowe spowodowane jest głównie problemami hormonalnymi. Aby rozwiązać nieprzyjemny problem, należy więc zacząć od specjalistycznego leczenie hormonalnego. Dodatkowo na skórę głowy stosuje się minoksidil, który jest preparatem pobudzającym cebulki do szybszego wzrostu włosów. Przyjmuje się także leki na bazie estrogenów. Podobnie jak u mężczyzn, alternatywnym rozwiązaniem jest przeszczep włosów.