Dermedic Oilage
Wyniki testu
Kosmetyki La Roche-Posay
Chcę testować
Kosmetyki do makijażu Maybelline New York i NYX Professional Makeup
Chcę testować
Kosmetyki Herbapol Polana
Laureaci
L’Oréal Paris Mascara Panorama
Laureaci
CeraVe
Laureaci
Laureaci
Vichy Dercos Oil Correct
Laureaci
serum NIVEA LUMINOUS630®
Wyniki testu
zestaw przeciw wypadaniu włosów dermena®
Wyniki testu
Nowości od so!flow by Vis Plantis
Wyniki testu
#Skincycling z kosmetykami L'Oréal Paris
Wyniki testu
majtki menstruacyjne comfort WIMIN
Chcę testować
Bioderma NAOS
Wyniki testu
Samarité Divine Acid Peeling
Wyniki testu
Health Labs Care Balance On
Laureaci
Zestaw kosmetyków Klorane
Wyniki testu
Kosmetyki Rimmel i Miss Sporty
Laureaci
Kosmetyki Ziaja Med dla dzieci
Laureaci
Soraya Probio
Wyniki testu
Magda Suchan - @mama.kosmetolog
Krzysztof Opaliński
Pielęgnacja

"W pielęgnacji nie ma drogi na skróty..." - rozmowa z Mamą Kosmetolog

O trądziku dorosłych, pielęgnacji cery pod maską, najskuteczniejszych zabiegach i pielęgnacji dla kobiet w ciąży rozmawiamy z kosmetologiem medycznym Magdą Suchan z kliniki Dr Szczyt & Charytonowicz. Na pewno znacie ją jako Mamę Kosmetolog!

Kosmetolog medyczny ze specjalizacją w masażu i fizjoterapii i nauk o zdrowiu, doktorantka, specjalistka od zabiegów Hi-Tech, prywatnie mama, żona i influencerka. Magda Suchan prowadzi stronę kosmetolog.pl oraz popularne konto na Instagramie @mama.kosmetolog z ponad 40 tys. fanów. Uwagę użytkowniczek aplikacji przyciągnęły jej merytoryczne live'y ze specjalistami medycyny estetycznej i chirurgii, szczegółowe informacje o zabiegach i nowościach kosmetycznych oraz... piękne zdjęcia z podróży z rodziną.

Mama Kosmetolog jest także regularnym gościem "Pytania na śniadanie" i "Dzień dobry TVN", gdzie udziela telewidzom porad dotyczących pielęgnacji twarzy i ciała. "Na żywo" spotkacie ją w prestiżowej warszawskiej klinice Dr Szczyt&Charytonowicz, oferującej pełny zakres usług z dziedziny kosmetologii, medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Do swoich pacjentek Magda podchodzi bardzo indywidualnie, patrząc na problemy z cerą kompleksowo, w myśl holistycznej filozofii.

Mimo napiętego grafiku Mama Kosmetolog znalazła czas na długą rozmowę z Wizaz.pl. Zapytaliśmy ekspertkę o tematy, które są szczególnie ważne dla naszych czytelniczek - problemy z trądzikiem dorosłych i tzw. maskne, współpracy na linii pacjentka-kosmetolog, skuteczności i bezpieczeństwie zabiegów. Nie mogło też zabraknąć tematu pielęgnacji w czasie ciąży i karmienia!

Od przeszło roku żyjemy w rzeczywistości pandemicznej, między jednym lockdown, a drugim. Jak COVID-19 zmienił branżę kosmetologii?

Systematyka naszej pracy w gabinecie zawsze była objęta reżimem sanitarnym. Oczywiście dla dobra wspólnego - personelu i pacjenta wprowadzone zostały procedury, które przeszły zewnętrzny, kompleksowy audyt w codziennym funkcjonowaniu kliniki. Warto zaznaczyć tutaj, że klinika Dr Szczyt & Charytonowicz od zawsze jest liderem jakości usług i bezpieczeństwa pacjentów.

Kwestia samej branży kosmetologii, myślę, że bardziej rozwinęła perspektywy pracy w tym zawodzie chociażby online. Dla większości kosmetologów praca była w 100% związana z gabinetem – obecnie dużą popularnością cieszą się konsultacje online, webinaria, szkolenia, czy chociażby pisanie e-booków.

Czy tzw. „maskne” to mit , czy rzeczywiście obserwuje Pani rosnący problem trądziku i podrażnień od maski?

Noszenie maski stało się częścią naszej codziennej rutyny, aby spowolnić rozprzestrzenianie się COVID-19. Ogólnie „maskne” jest terminem zbiorczym obejmującym kilka schorzeń skóry, które mogą być spowodowane noszeniem maski na twarzy. Może obejmować nasilenie lub powstanie trądziku, zaostrzenie zmian w trądziku różowatym, kontaktowe zapalenie skóry, w przypadku skór atopowych, wrażliwych z zaburzonym płaszczem hydrolipidowym w wyniku alergii np. na materiał, z którego została wykonana maska lub w przypadku wyprania jej w danym detergencie.

Co możemy zrobić, żeby uniknąć pogorszenia stanu cery pod maską? Jaki typ masek będzie najmniej szkodliwy?

Po długim dniu noszenia maski – pamiętajmy o prawidłowej pielęgnacji skóry. Przed myciem twarzy, nie zapominajmy o dokładnym myciu dłoni. Kolejno: zastosujmy delikatny produkt myjący, aby usunąć zanieczyszczenia z całego dnia i przejdźmy do pielęgnacji. Odradzam rozpoczynanie nowych kuracji na własną rękę. Obecnie jest możliwość konsultacji online z kosmetologiem i dermatologiem, którzy mogą pomóc, jeśli nie radzimy sobie sami z problemami skórnymi.

Co do typu masek – nie jestem ekspertem, żeby się w tym temacie wypowiadać – najważniejsze, to ją zmieniać – w przypadku jednorazowych co kilka godzin. W przypadku materiałowych - prać po każdodniowym użyciu w delikatnych detergentach. Bardzo często problemem okazuje się niestety noszenie przez cały dzień, nawet kilka dni… tej samej brudnej maseczki. Zrezygnujmy również z ciężkiego makijażu pod maseczką.

Pandemia znacznie utrudniła nam robienie planów, np. zaplanowanie serii zabiegów wykonywanych co miesiąc. Czy są jakieś zabiegi, które by Pani rekomendowała, przy których wystarczy jeden czy dwa, żeby zobaczyć pozytywne efekty?

Bardzo nie lubię określenia w kosmetologii „wystarczy jeden, dwa zabiegi i mamy efekt”! Z takim podejściem, raz, że możemy wprowadzić kogoś w błąd, a dwa - mogą powstać nieadekwatne oczekiwania wobec tych dwóch zabiegów, które przecież miały dać świetny rezultat.

W postępowaniu pielęgnacyjnym, w dbaniu o siebie, o zdrowie, o ciało, o skórę nie ma drogi na skróty. Jest to styl życia, który nas definiuje. Podczas pierwszej konsultacji wykonuję pełny wywiad z pacjentem, dobieram indywidualny plan postępowania pielęgnacyjnego w domu i określam plan działań w gabinecie. Jeśli jest taka potrzeba kieruję również do innych specjalistów, z którymi współpracuję – najważniejsza jest szczera rozmowa i zaufanie!

Magda Suchan - @mama.kosmetolog
Krzysztof Opaliński

Jakie pytanie najczęściej Pani słyszy od pacjentek w czasie pierwszej konsultacji?

Często padają słowa „jest Pani moją ostatnią deską ratunku”. Większość pacjentek przychodzi z danym problemem skórnym i chce się go jak najszybciej pozbyć – co nie zawsze idzie w parze z postępowaniem pielęgnacyjnym. Złożone problemy skórne wymagają również kompleksowego działania, bardzo często zalecam konsultacje z innymi specjalistami, jak również wykonanie badań laboratoryjnych. W osiągnięciu celu- zdrowej skóry- nie ma dróg na skróty. Praca stoi zarówno po mojej stronie jak i pacjenta, a efekty to nasz wspólny sukces :)

Z czego może wynikać epidemia trądziku dorosłych? Jeszcze niedawno wypryski uchodziły za problem nastolatków, a w drogeriach kosmetyki dla cery problematycznej zawsze miały słówko „Young” na opakowaniu.

Trądzik pospolity jest rozpowszechnioną przewlekłą chorobą zapalną, która dotyka ponad 85% nastolatków i młodych dorosłych między 18. a 35. rokiem życia. Dla większości nastolatków i młodych osób trądzik z biegiem czasu wykazuje tendencje do zmniejszania się lub ustępuje po 20. roku życia, ale wiek nie stanowi gwarancji zmniejszenia wykwitów trądzikowych.

Jak wynika z aktualnych badań, trądzik dorosłych lub tak zwany trądzik późny dotyka 54% kobiet oraz 40% mężczyzn pomiędzy 25. a 40. rokiem życia. Ostatnie dziesięciolecie pokazało, iż zmiany trądzikowe na skórze mogą okresowo występować i utrzymywać się nawet do 50. roku życia. Natomiast w piśmiennictwie naukowym donosi się także, że trądzik do 20. roku życia występuje u obu płci, choć bardziej zaawansowane formy choroby obserwuje się u młodych chłopców, natomiast trądzik późny może dotyczyć głównie kobiet po 25. roku życia.

Pomaga Pani pacjentkom dobrać pielęgnację. Czy zawsze są to profesjonalne linie kosmetyczne z salonu czy ma Pani także ulubione kosmetyki z apteki albo nawet z drogerii?

To zależy, zawsze staram się ustalić taką pielęgnację, która zarówno będzie skuteczna i dostępna finansowo dla pacjenta. Zdaję sobie sprawę, że kosmetyki wielu marek, na których pracuję mogą być dla kogoś dużym wydatkiem – wtedy wspólnie planuję z pacjentem co „na teraz” w pielęgnacji jest najważniejsze, co można zastąpić innym produktem lub co dokupić w czasie terapii.

Jestem minimalistką, jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji, zalecam dosłownie kilka produktów, które uważam po prostu za konieczne w danej terapii.

Mogłaby Pani wskazać najsilniejsze trendy w kosmetologii ostatnich sezonów? Który zabieg ma szansę stać się hitem 2021?

Nowe trendy, to również nowe technologie, które dają nam szersze możliwości zabiegowe. Ja dobieram zabiegi pod potrzeby i wskazania, w oparciu o wywiad. Ważne, żeby wybrać klinikę, która dysponuje sprzętem klasy medycznej, skonsultować się z kosmetologiem i ustalić plan działania.

Mogłabym tutaj wiele sprzętów wymienić, do mnie przemawiają technologie, które mają badania kliniczne, są certyfikowane i osobiście widzę świetne rezultaty u moich pacjentów. Stąd też taka uwaga, że nie zawsze np. endermologia endermologii jest równa – często kuszą nas niskie ceny, a za tym po prostu stoi kiepskiej jakości sprzęt.

Magdą Suchan (@mama.kosmetolog) z kliniki Dr Szczyt & Charytonowicz
Krzysztof Opaliński

Pracuje Pani między innymi w klinice Dr Szczyt & Charytonowicz, której oferta obejmuje chirurgię plastyczną, medycynę estetyczną oraz kosmetologię. W jaki sposób kosmetologia może wspierać terapię pacjentek korzystających z bardziej inwazyjnych zabiegów?

Kosmetologia bardzo dobrze uzupełnia zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. W klinice Dr Szczyt&Charytonowicz stworzyliśmy indywidualne procedury terapii zabiegowych, które mają na celu przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego jaki i objęcie go postępowaniem „po”, czyli w okresie rekonwalescencji. Postępowanie rehabilitacyjne jest bardzo ważne po operacjach plastycznych.

Jako kosmetolog wykonuję m.in. konsultacje w sprawie blizn. Dobieram pielęgnację domową oraz skupiam się nad ich estetyką w gabinecie, stosując m.in. laseroterapię, mikronakłucia, czy też specjalistyczne peelingi chemiczne. Ogromna praca zespołowa i wymiana doświadczeń z różnych dziedzin odpowiada za to, jaki jest finalny efekt wyglądu partii ciała, nad którą pracujemy. Przede wszystkim jako kosmetolog wykonuję swoją podstawową pracę w klinice z bogatą ofertą zabiegów na twarz i ciało, jak również prowadzę konsultacje kosmetologiczne, na których dobieram zawsze – co jeszcze raz podkreślę – indywidualny plan terapii i postępowanie pielęgnacyjne.

Ma Pani kilkadziesiąt tysięcy fanek na Instagramie. O co pytają najczęściej?

Najczęściej są to pytania dotyczące postępowania pielęgnacyjnego, czy dany kosmetyk jest dobry pod względem składu, czy udzielam porad na profilu… I tutaj tego nie robię – musimy rozróżnić, że social media, a tym bardziej Instagram, nie jest miejscem do konsultacji i byłoby to bardzo nieprofesjonalne z mojej strony, gdybym tak robiła. Zawsze zachęcam do spotkań w gabinecie lub konsultacji online. Pytań jest naprawdę sporo, także tych osobistych – dlatego coraz częściej wychodzę z inicjatywą Q&A, żeby na nie odpowiedzieć mojej społeczności.

Kosmetologia, prace nad doktoratem, rola mamy i rozwijanie social media… Jak zarządza Pani czasem, żeby zmieścić tyle zadań w 24 godziny?

Kwestia dobrej organizacji! Chociaż, nie będę ukrywać, momentami jest po prostu ciężko wszystko ze sobą pogodzić. Nie jestem cyborgiem, ale nie poddaję się i konsekwentnie dążę do obranych mniejszych i większych celów.

W sieci funkcjonuje Pani jako Mama Kosmetolog, pracuje Pani także nad inicjatywą „Projekt Mama”. Z jakimi urodowymi problemami najczęściej borykają się kobiety w ciąży i młode mamy?

Kobiety w ciąży borykają się z różnymi dermatozami. Młode mamy zmagają się z rozstępami, wiotkością ciała, nadmiarem kilogramów, polaktacyjnym zanikiem piersi, bliznami po nacięciu krocza i cięciu cesarskim… Od tego jesteśmy my – specjaliści, którzy pomagają w Mommy Makeover. Pamiętajmy, że tutaj nie chodzi tylko o sam wygląd estetyczny, ale przede wszystkim o nasze zdrowie i komfort życia.

Większość z nas wie, że ciąża i laktacja wyklucza używanie kosmetyków i zabiegów z retinoidami. Czy jest więcej takich „zakazanych” substancji? Jak można je zastąpić?

Lista jest bardzo długa i można napisać o tym niejeden odrębny artykuł…Kobiety ciężarne bezwzględnie nie mogą stosować takich substancji kosmetycznych jak witamina A i jej pochodne (retinol i retinoidy), tetracykliny, kwas salicylowy i jego pochodne, triclosan… Gospodarka hormonalna szaleje w ciąży, jeśli nie wiemy, jak prawidłowo pielęgnować skórę, skorzystajmy z porady kosmetologa lub dermatologa. Nie udzielajmy sobie pomocy na własną rękę!

Lista zabiegów z zakresu technologii Hi-tech, których nie wykonujemy w ciąży:

  • Laseroterapia
  • Ultradźwięki
  • Fala akustyczna
  • Fala radiowa
  • Fala uderzeniowa
  • Mikrofale Coolwaves
  • Kriolipoliza

Medycyna estetyczna:

  • Wypełniacze
  • Botoks
  • Nici

Nie ma dostępnych badań naukowych dotyczących bezpieczeństwa stosowania powyższych technologii w okresie ciąży (nie przeprowadza się badań na kobietach w ciąży). Nie wiemy, jak zabieg może wpłynąć na rozwijający się płód i macicę. Z tego względu nie podejmujemy ryzyka z wykonywaniem tych procedur zabiegowych.

Bardzo częstym problemem młodych mam są rozstępy. Czy można powiedzieć, że kosmetologia i medycyna estetyczna wygrały już z tym problemem? W ofercie Kliniki Dr Szczyt & Charytonowicz widziałam zabiegi laseroterapii.

Rozstępy są pasmami zmienionej skóry, będącymi odmianą blizn. Głównymi czynnikami sprzyjającymi ich powstawaniu jest gwałtowny przyrost masy ciała, predyspozycje genetyczne, niepełnowartościowe dieta uboga w składniki odżywcze, zmiany hormonalne w postaci: zwiększenia kortyzolu (obkurcza naczynia włosowate, co powoduje gorsze ukrwienie skóry), wzrostu poziomu estrogenów.

Powstawanie rozstępów możemy podzielić na dwa etapy: pierwszy to faza zapalna, zmiany są czerwone lub różowe - jest to najlepszy moment na wykonanie zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej oraz stosowanie preparatów kosmetycznych. Drugie stadium jest fazą zanikową, rozstępy robią się biało-perłowe, tworzy się tzw. blizna zanikowa. W tej fazie musimy działać bardziej inwazyjnymi metodami, łącząc różne terapie zabiegowe, tutaj z pomocą przychodzi nam m.in. laser Alma Pixel CO2.

Magda Suchan - @mama.kosmetolog
Krzysztof Opaliński

Jak Pani myśli – jakie zabiegi staną się hitem po pandemii? Czy po wielu miesiącach ukrywania się w domu i rezygnacji z urlopów będziemy chciały przede wszystkim upiększać ciało?

Z pewnością popularnością cieszyć się będą zabiegi na ciało, chociaż po wielu latach doświadczeń zauważam, że obecnie świadomość zupełnie się zmieniła, dbamy o ciało cały czas i zabiegi wykonuje się cały rok, a nie tylko przed „sezonem bikni”.

W terapiach na ciało świetnym rezultatem cieszy się zabieg endermologii, w klinice Dr Szczyt&Charytonowicz dysponujemy najwyższej jakości sprzętem LPG Alliance. Zabieg jest zupełnie bezbolesny! To bardzo przyjemny masaż oddziałujący w trzech wymiarach na ciało, redukując miejscowo zlokalizowaną oporną tkankę tłuszczową, wygładzając cellulit, ujędrniając skórę, stymulując produkcję naturalnego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Bardzo często łączę kilka technologie Hi-Tech w zabiegach na ciało, w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Dziękuję za rozmowę.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
HUAWEI - prezenty
Styl życia
Najlepsze prezenty świąteczne? Spraw bliskim radość, wybierając idealny sprzęt do pracy i odpoczynku
Współpraca reklamowa
il salone milano
kalendarz adwentowy 4
Fryzury
Prosty sposób na jedwabiste i błyszczące włosy. Te kosmetyki będą idealnym prezentem na święta
Współpraca reklamowa
onlybio x e.wedel
Fryzury
Wymarzona maska do włosów? Zrób ją sama, wystarczą trzy proste kroki
Współpraca reklamowa
Bella intima cykl menstruacyjny
Styl życia
Naturalna kobiecość w rytmie slow, czyli dlaczego warto obserwować swój organizm
Współpraca reklamowa
Makijaż
Wielkie święto promocji z SHEIN – spraw sobie małe, wielkie przyjemności
Współpraca reklamowa
Ta platforma to prawdziwa gratka dla miłośników ekostylu i wellbeeingu. Z okazji Black Week upolujesz tam niesamowite okazje!
Pielęgnacja
Ta platforma to prawdziwa gratka dla miłośników ekostylu i wellbeeingu. Z okazji Black Week upolujesz tam niesamowite okazje!
Współpraca reklamowa
Bella nawyki
badanie wizaz
Styl życia
Zmieniając nawyki, zmieniamy świat - codzienne, domowe czynności i decyzje zakupowe mają więcej znaczenia niż myślisz. Co możesz zrobić dziś dla Ziemi i dla siebie?
Współpraca reklamowa
Suszarka marki Philips z serii 7000
Styl życia
Nie wiesz co kupić na prezent? Postaw na suszarkę, która stylizuje i pielęgnuje włosy!
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost