Wejdź
cellulit
Fotolia
Pielęgnacja

Mam problem: cellulit

Sprawdź najlepsze sposoby na walkę z cellulitem. Poczytaj o domowych tajnikach pielęgnacji umożliwiających pozbycie się skórki pomarańczowej i dowiedz się jakie zabiegi w gabinecie możesz wykonać, aby zniwelować cellulit.
Magdalena Borucińska
październik 26, 2014

cellulit

Cellulit potocznie nazywany „skórką pomarańczową”, jest schorzeniem skóry powstałym na skutek nieprawidłowego rozkładu komórek tłuszczowych z zaburzeniem mikrokrążenia. Lubi umiejscawiać się w okolicy kończyn dolnych, szczególnie ud, brzucha, czasami na biuście oraz ramionach. Dotyka kobiet w każdym wieku, o różnej masie i budowie ciała.

Do niedawna cellulit był mylnie określany jako cellulitis, który jest stanem zapalnym tkanki podskórnej wymagającym leczenia klinicznego.

Prawidłowe zdiagnozowanie problemu umożliwia dobranie odpowiedniej kuracji eliminującej schorzenie z naszej skóry.

W kosmetyce stadium cellulitu określa się stopniami:

 • Stopień 0 – gładka skóra, jedynie po ujęciu między palce uwidaczniają się niewielkie nierówności.
 • Stopień 1 – gładka skóra, po ujęciu jej między palce zaznaczają się nierówności, zagłębienia. Podczas masażu widoczne są czerwone plamy (obszar przekrwiony) otoczone jaśniejszym obszarem (niedokrwionym).
 • Stopień 2 – widocznie nierówności np. podczas poruszania się, napięcia mięśni. W czasie masażu, dotyku wyczuwalne są podskórne gródki, nierówności.
 • Stopień 3 – nierówności na skórze widoczne są w każdej pozycji, w dotyku wyczuwalne są grudki. Nieprawidłowe krążenie krwi przyczynia się do powstawania widocznych obszarów zasinień. Możliwe odczuwanie bólu podczas dotyku, masażu.
Jak stosować kosmetyki na cellulit, by były skuteczne?

Cellulit - przyczyny powstawania

 • zmiany hormonalne – pojawieniu się cellulitu sprzyja stosowanie doustnej antykoncepcji, dojrzewanie, ciąża jak również menopauza;
 • nadwagę – każdy dodatkowy kilogram zwiększa ilość podskórnej tkanki tłuszczowej;
 • nieprawidłową dietę - bogatą w węglowodany oraz tłuszcze zwierzęce, ubogą w owoce i warzywa;
 • słabość do używek takich jak alkohol czy papierosy;
 • przemęczenie oraz stres;
 • brak ruchu - sprzyja odkładaniu się tłuszczu oraz nieprawidłowemu krążeniu krwi.

Przyczyny wpływające na powstawanie cellulitu powinny zmusić nas do zmiany niektórych nawyków oraz do kompleksowej walki z tym schorzeniem:

 • wybierając doustną antykoncepcję poradź się ginekologa, które tabletki zmniejszą ryzyko powstania cellulitu;
 • jeśli masz problem z nadwagą udaj się do dietetyka – dobierze on odpowiednią dla ciebie dietę, jednocześnie zmieniając złe nawyki żywieniowe;
 • zrezygnuj z fast foodów oraz z szybkich przekąsek – zamiast tego wybierz zdrowe owoce lub warzywa;
 • na co dzień wybierz schody zamiast windy.

Cellulit - domowe sposoby

Szeroki wybór zabiegów wspomagających walkę z cellulitem nie zastąpi systematycznej i prawidłowej pielęgnacji skóry w domu. Pamiętaj! Lepiej zapobiegać powstaniu cellulitu niż z nim walczyć.

 • warto polubić sport – rolki, basen lub bieganie usprawnią przemianę materii, nie pozwolą odkładać się tkance tłuszczowej;
 • naprzemienny ciepło-zimny prysznic przywróci prawidłowe krążenie;
 • dwa razy w tygodniu wykonaj peeling całego ciała, pobudzi on twoją skórę do lepszej pracy oraz pozbędzie się martwego naskórka;
 • wybierając balsam do ciała sugeruj się jego działaniem – wybierz antycellulitowy. Energicznie wmasowywany w skórę pobudzi krążenie oraz wygładzi skórę.
 • masaż manualny możesz zastąpić masażem szorstką rękawicą lub rolkami masującymi. Akcesoria te można nabyć w każdej drogerii;
 • stosuj suplementy diety – w aptece można nabyć produkty, które „od środka” przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej;
 • uważaj na to co jesz. Unikaj potraw z dużą ilością soli – zatrzymuje ona wodę w organizmie.

Cellulit - zabiegi

Gabinety kosmetyczne oraz ośrodki SPA oferują nam szereg masaży oraz zabiegów wspomagających walkę ze „skórką pomarańczową”.

Masaże które pomogą zredukować cellulit:

 • Drenaż limfatyczny – jest to manualny masaż uciskowy usprawniający krążenie krwi oraz limfy, przyspieszający odprowadzenie wody z tkanek.
 • Masaż bańką chińską – masaż przy użyciu gumowej bańki. Doskonale ujędrnia oraz usprawnia przepływ krwi i limfy w tkankach podskórnych.
 • Masaż egzotycznymi pałeczkami bambusowymi – drenujący masaż z użyciem miotełek bambusowych. Doskonale pobudza mikrokrążenie.
 • Endermologia – masaż przy użyciu wałków „rozbijających” tkankę tłuszczową. Może być bolesny.
 • Masaż pompą próżniową Vacuum – urządzenie zasysa skórę usprawniając przepływ limfy, przywraca prawidłowe krążenie krwi.

Udając się do SPA korzystaj z zabiegów które zawierają:

 • Błoto z Morza Martwego – działa detoksykująco oraz pobudzająco na skórę. Dzięki działaniu osmotycznemu zmniejsza widoczne obrzęki;
 • Algi – bogate w witaminy i składniki odżywcze doskonale wygładzają i ujędrniają ciało;
 • Cynamon – silnie rozgrzewa tkanki powodując spalanie komórek tłuszczowych oraz pozbycie się wody;
 • Gorąca czekolada – pobudza spalanie tkanki tłuszczowej, ujędrnia oraz dostarcza składników odżywczych;
 • Kofeina – przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Zabiegi pielęgnacyjne poprzedzone są peelingiem, który pobudza krążenie krwi ułatwiając skórze przyjęcie substancji aktywnych. Podczas zabiegów antycellulitowych wykonywany jest również masaż usprawniający przepływ limfy.

Najnowsze technologie oferują nam zabiegi z użyciem aparatury kosmetycznej oraz medycznej. Podczas takich zabiegów substancje aktywne z kosmetyków mogą wnikać w głębsze warstwy naskórka.

 • Mezoterapia – jest to zabieg wstrzykiwania w skórę substancji aktywnych pobudzających przemianę materii bezpośrednio w komórkach;
 • Mezoterapia bezigłowa – wprowadzanie w głębsze tkanki skórne substancji aktywnych poprzez impuls elektryczny;
 • Elektrostymulacja – czyli bierna praca mięśni. Polega na pobudzaniu skóry poprzez działanie prądu. Zabieg doskonale modeluje sylwetkę.
Komentarze
Pielęgnacja Jak zwalczyć cellulit?
Cellulit to problem numer jeden wśród większości kobiet. Dowiedz się, czym jest, jak powstaje i jak zwalczyć go z pomocą Elancyl Slim Design.
Materiał partnera
kwiecień 11, 2015

*IMS Health Pharmatrend - Rynek anti-cellulit w aptece, Polska - rok 2016 - w wartościach i ilościach. Cellulit – czym jest i jakie są jego przyczyny? Cellulit, zwany potocznie „skórką pomarańczową”, to stan skóry, który polega na nierównomiernym rozrastaniu się komórek tłuszczowych. Powstaje on w wyniku zwiększonego podziału tkanki łącznej, zaburzeń układu krążenia oraz zaburzeń metabolizmu w tkance podskórnej. Cellulit występuje na skórze ud, pośladków i brzucha, rzadziej łydek i ramion.  Problem cellulitu dotyczy przede wszystkim kobiet. Najczęściej pojawia się on w okresie dojrzewania, w czasie ciąży i przed menopauzą. Podwyższona ilość hormonów w organizmie zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Przenikające przez ścianki naczyń substancje zbierają się w przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei powoduje obrzęki i utrudnia mikrokrążenie. Komórki tłuszczowe gromadzą zbędne produkty przemiany materii oraz tłuszcz, a przez to tworzy się „skórka pomarańczowa”. Za powstawanie cellulitu odpowiadają zaburzenia hormonalne, ale także czynniki genetyczne, wahania wagi, zła dieta, używki oraz – oczywiście – brak ruchu. Elancyl Slim Design – pomoc w walce z cellulitem Cellulit od lat pozostaje w centrum zainteresowań Laboratoriów Elancyl – twórców nowej linii pielęgnacyjnej, w której zastosowano kombinację precyzyjne dobranych składników aktywnych Kompeks Kofeina 3D, aby zapewnić działanie antycellulitowe o trzech wymiarach: 1. Uwalnianie tłuszczów Optymalne spalanie tłuszczów zapewnia kofeina. Dzięki wyjątkowej stymulacji procesu lipolizy, zamienia ona trójglicerydy zawarte w adipocytach na wolne kwasy tłuszczowe, które łatwiej usunąć z komórek. 2. Drenaż tkanek Drenaż tkanek i uwalnianie toksyn z organizmu to zasługa wyciągu z bluszczu. Składnik ten zwiększa elastyczność i jędrność...

Przeczytaj
Pielęgnacja Sposoby na cellulit przed wakacjami
Sezon na wakacyjne wyjazdy trwa w najlepsze, nic więc dziwnego, że każda z nas dąży do tego, by dobrze wyglądać w letnich ubraniach. Niestety, krótkie spodenki, spódniczki, sukienki i stroje kąpielowe skutecznie odsłaniają wszystkie nasze niedoskonałości, w tym cellulit. Jak sobie z tym poradzić?
Materiał partnera
lipiec 11, 2019

„Pomarańczowa skórka” w okolicy pupy i ud może występować zarówno u osób szczupłych, jak i tych bardziej krągłych. W jej przypadku często ćwiczenia czy dieta okazują się mało skuteczne. Na szczęście są skuteczne sposoby, by z nią walczyć. Skąd bierze się cellulit? Zgodnie z definicją medyczną, cellulit to nierównomierne rozmieszczenie komórek tkanki tłuszczowej, któremu mogą dodatkowo towarzyszyć zmiany o charakterze obrzękowym lub włóknistym. Związane jest to z zaburzeniem mikrokrążenia. Zbite skupiska komórek tłuszczowych często otoczone są wodą zawierającą toksyny, które sprzyjają dalszemu rozwojowi tego defektu. Cellulit nie jest bowiem traktowany jako jednostka chorobowa, lecz jako defekt kosmetyczny. Dotyczy on nawet 90% kobiet na całym świecie i pojawia się już w okresie dojrzewania, na skutek działania estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Z tego też powodu, kobiety zwykle obserwują zwiększenie się obszarów objętych cellulitem w okresie ciąży i menopauzy, a także w przypadku innych zaburzeń hormonalnych. W zależności od tego, czy w tkance podskórnej przeważają komórki tłuszczowe, czy też nagromadzona woda i limfa, wyróżnia się: cellulit wodny, tzw. twardy, cellulit tłuszczowy, inaczej określany jako miękki – pojawia się głównie u osób, które straciły na wadze i są mało aktywne. Wśród czynników ryzyka powstawania cellulitu znajdują się: zaburzenia hormonalne, zaburzenia przepływu krwi i limfy w tkance podskórnej, zaburzenia metabolizmu tłuszczów, brak ruchu, duża masa ciała. Choć cellulit jest powszechny i spora część kobiet akceptuje go w swoim wyglądzie, jego obecność sprawia, że z czasem pogarsza się kondycja naszej skóry, a jej procesy regeneracyjne ulegają drastycznemu spowolnieniu. W związku z tym warto walczyć z cellulitem przez cały rok, stosując m.in. takie rozwiązania jak...

Przeczytaj
materiały PR
Pielęgnacja Wybierz swoją broń w walce z cellulitem
Cellulit dokucza większości z nas, jednak nie musimy się z nim godzić. Współczesna medycyna estetyczna dostarcza nam szereg nowoczesnych zabiegów, które skutecznie pozwalają pozbyć się pomarańczowej skórki, a dodatkowo ujędrnić ciało i wymodelować sylwetkę. Wraz z dr Ewą Rybicką z kliniki Estetica Nova poznajemy szczegóły takich zabiegów.
Materiał partnera
kwiecień 20, 2015

Cellactor Opatentowana przez firmę Storz głowica do zabiegu Cellactor pozwala wykorzystywać fale akustyczne do walki z cellulitem i nadmiarem niechcianego tłuszczyku. Siła fal pobudza przepływ krwi we wszystkich warstwach tkanki, co powoduje jej dotlenienie, odżywienie oraz przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu naczyniowego. „ Podczas zabiegu uzyskujemy efekt rozbijania tkanki, pobudzenia krążenia jak i stymulację naturalnych procesów metabolizmu, co skutkuje widoczną redukcją cellulitu ” – mówi dr Ewa Rybicka z kliniki Estetica Nova. Endermologia Endermologia to masaż podciśnieniowy, który wykonuje się przy pomocy głowicy wyposażonej w dwie niezależnie napędzane rolki oraz komorę ssącą. Podczas zabiegu pacjent zakłada specjalny kostium. W trakcie masowany fałd skóry jest zasysany i ugniatany, co stymuluje proces lipolizy. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a jego skuteczność potwierdziły badania kliniczne. „ Można stosować go w różnych stadiach cellulitu, a także w celu wymodelowania sylwetki, ujędrnienia skóry po odchudzaniu, poprawy krążenia krwi i limfy, eliminacji toksyn oraz rozluźnienia napiętych mięśni” – dodaje dr Ewa Rybicka. Lipoliza iniekcyjna To zabieg, który polega na wprowadzeniu do tkanki tłuszczowej preparatu niszczącego komórki tłuszczowe. Metoda ta sprawdza się gdy chcemy wymodelować konkretne górne lub dolne partie ciała, albo poprawić kontur żuchwy i pozbyć się podwójnego podbródka. Zalety lipolizy iniekcyjnej wykonywanej preparatem Aqualyx to niewielki dyskomfort, mała bolesność, niewielkie ryzyko powikłań, skuteczność oraz pewność, że używamy preparatu bezpiecznego, czyli z certyfikatami bezpieczeństwa. Kriolipoliza Kriolipoliza polega na ochłodzeniu tkanki tłuszczowej do co najmniej -3 st. C przez minimum 50 minut. Zabieg przebiega w kilku etapach, jest bezpieczny i nie grozi odmrożeniem. „ W...

Przeczytaj
kosmetyki i suplementy na cellulit
Fotolia
Pielęgnacja Zmasowany atak na cellulit
Do "sezonu gołych nóg" zostało już niewiele czasu. To ostatni moment na to, by poprawić stan skóry na udach i pozbyć się oznak cellulitu. Walcząc z pomarańczową skórką, warto sięgnąć po najsilniejszą broń - zestawy. Uzupełniające się produkty z jednej linii działają na cellulit kompleksowo.
Magdalena Borucińska
maj 03, 2010

Peelingi antycellulitowe Przede wszystkim zaczynamy od porządnego złuszczenia ! Z pomocą przyjdą peelingi myjące i specjalne mydła z drobinkami. Pozbywamy się martwych komórek naskórka, które utrudniają przenikanie kosmetyków m. in. antycellulitowych. Warto połączyć peeling ud i pośladków z intensywnym masażem skóry, który nie tylko poprawi ukrwienie, ale i zwiększy wchłanialność kosmetyków. Balsamy, kremy, żele i zabiegi na cellulit Następnie sięgamy po balsam lub żel antycellulitowy . Tu zasada jest prosta - liczy się regularność i konsekwencja. Balsam najlepiej wcierać w skórę dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Słowo "wcierać" nie jest przypadkowe, bowiem ten zabieg pielęgnacyjny również dobrze jest połączyć z intensywnym, silnym masażem. Zaczynamy od dolnych partii ciała ku górze, wmasowując kosmetyk silnymi, kulistymi ruchami. Najlepiej czynność powtarzać aż do pełnego wchłonięcia balsamu. Rozglądajmy się za balsamami i kremami zawierającymi m.in. kofeinę, karnitynę, retinol i aktywne wyciągi roślinne (np. z zielonej czy białej herbaty) powodującymi przyspieszenie metabolizmu, poprawę krążenia i stanu tkanki łącznej. W gabinecie kosmetycznym możemy wspomagać kurację antycellulitową odpowiednimi zabiegami: np. drenażem limfatyczny (ten w postaci aromatycznego masażu może stanowić niesamowicie przyjemny relaks), endermologią, terapią ultradźwiękami, krioterapią, gorącymi okładami pod okluzją, itp. Kremy na cellulit: Intensywny preparat wyszczuplający na noc Elancyl 130zł, Złote serum wyszczuplająco - modelujące Slim Extreme 4D Eveline 20zł, Olejek na cellulit wodny Nuxe 70zł, Zimne bandaże Marion 7zł Suplementy na cellulit Codzienną pielęgnację antycellulitową można dodatkowo wspomagać suplementami diety , które ułatwiają walkę z istniejącą pomarańczową skórką, a także utrudniają powstawanie cellulitu....

Przeczytaj

Nasze akcje