Wejdź
kobiecy wąsik
Fotolia
Pielęgnacja

Mam problem: kobiecy wąsik

Uciążliwe, widoczne, ciemne włoski nad górną wargą - kobiecy wąsik to zmartwienie wielu z nas. Odejmuje kobiecości i bywa przyczyną ogromnych kompleksów. Zobacz jakimi metodami możesz się go pozbyć. W domu czy w gabinecie? Woskiem, pastą a może laserem? Wybierz sposób najlepszy dla siebie i zniszcz wąsik!
Magdalena Borucińska
styczeń 24, 2013
kobiecy wąsik

Jak skutecznie pozbyć się kobiecego wąsika i włosków na twarzy? My już wiemy!

Kobiecy wąsik - przyczyny

Delikatne owłosienie nad górną wargą to rzecz zupełnie normalna i naturalna - dotyczy każdej z nas. Niestety czasem zamiast jasnych i słabo widocznych włosków zaczynają pojawiać się ciemniejsze i bardziej widoczne. W naszej kulturze kobiecy wąsik jest przypadłością uchodzącą za mało estetyczną, więc warto poznać metody walki z tym mankamentem urody.

Przyczyny powstawania:

 • pochodzenie etniczne - predyspozycje do ciemniejszego owłosienia np. na twarzy mają między innymi Włoszki, Turczynki, Gruzinki.
 • cechy dziedziczne - wąsik często otrzymujemy „w spadku” po mamie i babci
 • hormony - organizm kobiety produkuje niewielkie ilości męskich hormonów, androgenów. Jeśli dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej i poziom androgenów wzrasta, włoski zaczynają być bardziej widoczne. Dzieje się tak np. przy wszelkiego rodzaju burzach hormonalnych: w trakcie okresu dorastania, menopauzy, podczas długotrwałej anoreksji lub na skutek przyjmowania leków.

Czym usunąć wąsik?

Przede wszystkim nie usuwaj włosków za pomocą maszynki do golenia- natychmiast odrastają, a ucięte końcówki wydają się optycznie grubsze i mocniejsze. Taki zabieg wymaga codziennej dokładności, a efekt i tak nie jest zadowalający.

Wąsik - domowe sposoby

 • Pęseta- sprawdzi się wówczas, gdy nad wargą masz dosłownie kilka grubszych, ciemniejszych i bardziej widocznych włosków. Jest to sposób dokładny i precyzyjny, ale przy gęstszym zaroście już kłopotliwy
 • Wosk na zimno - ma postać plastrów, które ogrzewa się w dłoni, przykleja w miejscu ze zbędnym owłosieniem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków i energicznym ruchem zrywa w przeciwną stronę. Ta gwałtowna metoda może jednak powodować podrażnienia, więc lepiej stosować ją na noc przed pójściem spać
 • Pasta cukrowa - hit ostatnich lat. Pastę cukrową o odpowiedniej konsystencji rozgrzewa się, ugniata w palcach, przykłada do skóry i odrywa wraz z włoskami w kierunku przeciwnym do ich wzrostu. Pastę możesz kupić, zrobić lub tez udać się na zabieg do kosmetyczki.
 • Kremy do depilacji - rozpuszczają włoski i pozwalają je bezboleśnie usunąć. Wybieraj kremy przeznaczone specjalnie do depilacji twarzy. Metoda ta bywa jednak niedokładna, nie zawsze usuwa całe zbędne owłosienie a dodatkowo jest agresywna, więc nie stosuj jej jeśli masz skórę alergiczną i skłonną do podrażnień.
 • Preparaty rozjaśniające włoski - to metoda która nie usuwa włosków, a jedynie je rozjaśnia. Nie stosuj jej w przypadku, kiedy włoski nad górną wargą są długie i dość grube, bo mimo że jaśniejsze, wciąż będą widoczne. Nie staraj się rozjaśnić wąsika za pomocą utleniacza do włosów, ponieważ możesz podrażnić skórę i nabawić się nieestetycznych odbarwień.
 • Krem zmniejszający porost włosów - działa jak laser, stosowany regularnie wraz z innymi metodami depilacji w ciągu kilku miesięcy zmniejszy liczbę odrastających włosów. Warunkiem jest ich regularne wyrywanie (wosk, pęseta itp.). W Polsce dostępny jest preparat o nazwie Bioxet.

Wąsik - jak usunąć go na długo?

 • Wosk na ciepło - kosmetyczka podgrzewa wosk, aby osiągnął płynną konsystencję, następnie nakłada nad górną wargę patyczkiem, przykłada pasek i odrywa, a następnie oczyszcza skórę z pozostałości wosku. Metoda dość dokładna, szybka i skuteczna.
 • Laser - metoda droga, ale skuteczna, bezbolesna i trwała. Za pomocą lasera niszczy się mieszki włosowe, dzięki czemu włoski nie odrastają. Na ogół nie wystarczy jedna wizyta, zabieg należy powtarzać kilka razy. Koszt: 100-300zł za zabieg.
 • Epilacja enzymem trypsyną - enzym stosuje się po depilacji woskiem, wnika on do mieszków włosowych niszcząc je. Pozwala na trwałe usunięcie owłosienia, jednak wymaga powtarzania nawet kilkanaście razy. Koszt: około 40zł za jeden zabieg, należy doliczyć koszt depilacji woskiem.
 • Elektroliza - kosmetyczka za pomocą cienkiej igły podłączonej do słabego prądu wkłuwa się w każdy włosek i niszczy mieszki włosowe. Jest to zabieg czasochłonny, ponieważ wymaga dokładnego wkłucia się w każdy mieszek, ale też dość skuteczny. Koszt usunięcia wąsików: ok. 300zł
Komentarze
Pielęgnacja Sposób na skuteczną depilację w domowych warunkach
Odpowiednie przygotowanie, a także wybór metody w oparciu o potrzeby skóry, to klucz do tego, aby stała się gładka i piękna!
Materiał partnera
czerwiec 02, 2020

Jeśli chodzi o depilację w domowych warunkach, pole manewru jest dosyć szerokie. Mamy dostęp do kilku metod, które w zależności od reakcji skóry pomogą nam usunąć niechciane owłosienie bez podrażnień. Jakie są rodzaje depilacji? 1. Maszynka To jedna z najpopularniejszych metod depilacji. Jest szybka i tania, ale nie do końca skuteczna. Wrażliwa skóra nie zawsze będzie na nią dobrze reagować. Może wystąpić efekt truskawkowej skóry, a włoski mają większą tendencję do wrastania. Dodatkowo ostrza należy regularnie wymieniać nie tylko ze względu na to, że się tępią. Z uwagi na wilgotne środowisko łazienki maszynka może stać się siedliskiem bakterii. 2. Kremy i pianki Bezbolesne usuwanie owłosienia istnieje i zapewniają to właśnie kremy oraz pianki. Wystarczy posmarować nimi skórę, odczekać wyznaczony czas, a następnie usunąć pianę dołączoną do produktu szpatułką. Nie zawsze jednak uda się usunąć 100% włosków. Niektórzy omijają te produkty ze względu na dość nieprzyjemny zapach, który kojarzy się z robieniem trwałej ondulacji. 3. Wosk Ta metoda ma wiele zwolenniczek, ponieważ zapewnia gładką skórę nawet do miesiąca. Z czasem również cebulki zaczynają się osłabiać, dzięki czemu włosków wyrasta coraz mniej lub stają się coraz cieńsze. Trzeba jednak pamiętać, że usuwanie owłosienia woskiem wiąże się z pewnym dyskomfortem w postaci bólu. To oczywiście indywidualna kwestia, a każda kobieta znosi to inaczej. 4. Depilator elektryczny Podobny efekt jak wosk daje również depilator. Te sprzed kilkudziesięciu lat były prawdziwym utrapieniem kobiet. Nowoczesne urządzenia tego typu zawierają szereg nakładek łagodzących proces wyrywania włosków. Co więcej - są również wodoodporne, więc można ich używać podczas kąpieli. Posiadają nawet gadżety w postaci światełka, które ułatwia dostrzeżenie także...

Przeczytaj

Nasze akcje