Wejdź
odmrożenia
Pielęgnacja

Mam problem: odmrożenia

Odmrożenia to temat bardzo aktualny zimą, zwłaszcza, że nie oszczędza nas ona ostatnio. Przeczytaj czym są odmrożenia i jak im zapobiegać w skuteczny sposób.
Magdalena Borucińska
październik 15, 2013
odmrożenia

Odmrożenia to uszkodzenia tkanek spowodowane przez wilgotne zimne powietrze (temperatura ok. 0°C lub kilka stopni powyżej) lub suche zimne powietrze (ujemna temperatura). Między komórkami tworzą się kryształki lodu, co powoduje zlepianie się krwinek i tworzenie zakrzepów. Miejsca szczególnie narażone na odmrożenie to nos, uszy, policzki oraz palce u dłoni i stóp.

Podział odmrożeń ze względu na stopień:

 • Stopień I – zaczerwieniona skóra; obszar uszkodzonej tkanki ma kolor biały lub żółty
 • Stopień II – powierzchniowe pęcherze z surowicą; obrzęki.
 • Stopień III – głębokie pęcherze; płyn surowiczy może zawierać krew.
 • Stopień IV – dotyczy tkanki podskórnej i prowadzi do mumifikacji palców i kończyn.

Powstawaniu odmrożeń sprzyja zmęczenie, niewłaściwe ubranie, niedobór tlenu na dużych wysokościach, miażdżyca naczyń oraz spożywanie alkoholu.

Jak się uchronić przed odmrożeniami:

 • ubieraj się odpowiednio do warunków panujących na dworze
 • pamiętaj o czapce i rękawiczkach
 • ubrania nie mogą być bardzo obciskające, żeby nie tamować krążenia krwi
 • używaj tłustych kremów ochronny i balsamów do ustąpienie
Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Odmrożenia - pierwsza pomoc

 • Rozgrzej odmrożone miejsca ciepłą wodą lub ogrzej ciepłymi, suchymi rękami. Nie nacieraj ich śniegiem ani gorącą wodą.
 • Pij ciepłe i gorące napoje. Nie alkohol!
 • Jeśli odczuwasz silne bóle weź tabletkę przeciwbólową.
 • Stosuj maści pobudzające krążenie.

Odmrożenia - leczenie

 • Lekarz zastosuje leki rozszerzające naczynia i środki przeciwzapalne.
 • Jeśli odmrożenia są rozległe i głębokie często konieczna jest interwencja chirurga, może dojść nawet do amputacji.
Komentarze
Fotolia
Fryzury 7 tricków, które pozwolą Ci stworzyć idealną fryzurę
Twoje włosy nie zawsze chcą z Tobą współpracować? Poznaj proste sposoby, które zdecydowanie ułatwią Ci wykonanie efektownej fryzury zarówno na co dzień, jak i na wielkie wyjście!
Materiał partnera
kwiecień 12, 2016

1. Lepsza strona wsuwki - na pewno zdarza Ci się używać wsuwek – ale czy robisz to prawidłowo? Pamiętaj: jeśli będziesz je wsuwać płaską stroną do góry, będą lepiej pełniły swoją funkcję. 2. Świeżość nie zawsze pożądana – po raz kolejny nie jesteś w stanie uczesać się w idealnego koka? Być może powinnaś… poczekać. Niektóre bardziej złożone upięcia łatwiej wykonać na „dwudniowych” włosach, niż świeżo umytych. 3. Ujarzmić kosmyki – irytują Cię pojedyncze włoski, tworzące „aureolę” wokół głowy? Użyj szczoteczki do zębów – spryskaj ją lakierem i ostrożnie przeczesz odstające kosmyki. 4. Nadmiar może ujść na sucho – przesadziłaś z odżywką i Twoje włosy są oklapnięte? Użyj suchego szamponu – pochłonie nadmiar kosmetyku i przywróci Twoim włosom lekkość i świeżość. 5. Przyciemnić odrosty – denerwują Cię jasne odrosty, a do wizyty u fryzjera zostało jeszcze trochę czasu? Sytuację uratuje cień do powiek – nałóż odrobinę na szczoteczkę do zębów i ostrożnie nanieś go na przedziałek. 6. Wszystko na miejscu – posiadaczki prostych włosów często miewają problemy z przesuwającymi się wsuwkami. Aby lepiej się trzymały, połóż je na papierowym ręczniczku i spryskaj lakierem – teraz możesz być pewna, że zostaną dokładnie tam, gdzie je wepniesz. 7. Weź to na chłodno – idealna fryzura gotowa? Jeśli chcesz, żeby przetrwała w nienaruszonym stanie przez cały dzień/wieczór, oprócz lakieru wykorzystaj… zimne powietrze. Ustaw chłodny nawiew w suszarce i ostrożnie skieruj strumień powietrza na fryzurę, by ją dodatkowo utrwalić. Spodobały Ci się nasze wskazówki? Oprócz sprytnych tricków, w dążeniu do perfekcyjnej fryzury wesprą Cię specjalistyczne kosmetyki do stylizacji – takie, jak te z nowej serii Ceramide Complex marki Syoss, które utrwalają i dodają włosom siły....

Przeczytaj

Nasze akcje