Wejdź
opryszczka
Fotolia
Pielęgnacja

Mam problem: opryszczka

Opryszczka (łac. Herpes simplex; potocznie: febra, zimno, skwarka) - choroba zakaźna pochodzenia wirusowego. Ma postać nawracającego schorzenia skóry i błon śluzowych.
Magdalena Borucińska
październik 24, 2012
opryszczka

Zapomnij o opryszczce! Ten sposób wyleczy ją szybciej niż inne!

Opryszczka - objawy i lecznie

Wyróżnia się 2 typy wirusa opryszczki:

 • HSV-1: odpowiedzialny za powstawanie najbardziej powszechnej odmiany, czyli opryszczki wargowej umiejscowionej najczęściej na granicy czerwieni ust, ale mogącej pojawić się w okolicy nosa i oczu.
 • HSV-2: zakażenie dotyczy narządów płciowych i dolnych partii ciała

Zakażenie wirusem opryszczki następuje zwykle we wczesnym dzieciństwie. Wirus przenosi się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt. Należy zachować szczególną ostrożność by poprzez dotyk nie przenieść wirusa do oka.

Wirus może pozostać w uśpieniu przez wiele lat i wywołać opryszczkę po tak długim czasie np. na skutek obniżonej odporności, stresu, zmęczenia, niedożywienia, przemęczenia, wysokiej temperatury lub wyziębienia. Objawy choroby mogą występować sporadycznie raz na kilka lat lub regularnie, np. 2-3 razy w roku.

Uaktywniony wirus namnaża się i przedostaje do komórek nabłonka skóry, gdzie wywołuje objawy. W pierwszej chwili chory odczuwa kłucie i swędzenie, a następnie pojawia się pęcherzyk wypełniony płynem surowiczym.

Opryszczka - domowe sposoby

W pierwszej fazie choroby (pieczenie i swędzenie) stosuj specjalne kremy na opryszczkę, które zahamują rozwój choroby:

 • Zovirax, krem na bazie acyklowiru, ok. 17zł / 2g
 • Antivir, krem na bazie acyklowiru, ok. 8zł / 5g
 • Vratizolin, krem na bazie denotiwiru, ok. 7zł / 3g
 • Herpex, krem na bazie acyklowiru, ok. 8zł / 2g
 • Hascovir, krem na bazie acyklowiru, ok. 7zł / 5g
 • Erazaban, krem na bazie dokozanolu, ok.16zł / 2g

Pod żadnym pozorem nie wyciskaj pęcherzyka- w ten sposób możesz roznieść wirusa na większe partie ust i twarzy. Spróbuj raczej wysuszyć zmianę skórną, zdezynfekować i przyspieszyć jej gojenie. Pomocne będą:

 • maść cynkowa lub aloesowa
 • olejek herbaciany
 • spirytus

W każdej fazie opryszczki możesz sięgnąć po specjalne plastry, które przyspieszą leczenie.

Opryszczka - leczenie

 • Zabieg biostymulacji laserowej - wspomaga metabolizm i system immunologiczny. Zmienione chorobowo miejsce wysusza się po około 1-2 dniach. Zmienna długość fali wiązki laserowej regeneruje i leczy skórę.
Komentarze
kultowe kosmetyki
Pielęgnacja Kultowe kosmetyki
Oto 6 kosmetyków, które nie tylko nigdy nie wyszły z mody, wręcz przeciwnie – świetnie się sprzedają i zna je prawie każda kobieta!
Magdalena Borucińska
sierpień 06, 2013

1. Krem Nivea Któż z nas nie próbował nigdy kremu Nivea ? Ten najbardziej uniwersalny kosmetyk uwielbiają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Możesz stosować go na popękane usta, skórki przy paznokciach, kolana, łokcie, podrażnioną skórę po goleniu… Choć krem Nivea jest ciągle udoskonalany w oparciu o najnowsze dokonania naukowe, zasadnicza receptura uległa niewielkim zmianom w ciągu niemal 100 lat. Co sekundę sprzedawane jest kolejne blaszane pudełko kremu Nivea! Cena: 2,50zł 2. Mydło w kostce Biały Jeleń Jednym z najpowszechniejszych towarów w PRL było mydło Biały Jeleń . Później na długo o nim zapomniano i używane było głównie przez alergików. Teraz Biały Jeleń to cała seria kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Dobrymi, niezbyt długimi składami podbiła serca maniaczek kosmetycznych, które hipoalergiczne mydło Biały Jeleń wykorzystują nie tylko do mycia ciała, ale również do twarzy, włosów i czyszczenia pędzli. Cena: 3zł 3. Perfumy Chanel No 5 Słynne perfumy Chanel No 5 sprzedają się co 30 sekund na całym świecie! Ten kultowy zapach, który od lat jest synonimem luksusu i elegancji, nosiła sama Marylin Monroe. Coco Chanel poprosiła Ernesta Beauxa, francuskiego chemika rosyjskiego pochodzenia, o stworzenie kompozycji zapachowych. Spośród nich wybrała kompozycję oznaczoną cyfrą 5, czyli swoją szczęśliwą liczbą, od której nazwę wzięły kultowe perfumy. Cena: 256zł 4. Perfumy Pani Walewska Pani Walewska to niezwykłe perfumy dla każdej kobiety ceniącej elegancję i tradycję. Jest to także jedna z najbardziej znanych marek kosmetycznych w Polsce, wprowadzona na rynek w 1971 roku przez Miraculum. Produkty Pani Walewska Classic - ikona damskich kosmetyków okresu PRL i namiastka luksusu - od początku cieszyły się dużą popularnością nie tylko w Polsce, lecz także w krajach byłego bloku wschodniego....

Przeczytaj

Nasze akcje