Wejdź
suche stopy
Fotolia
Pielęgnacja

Mam problem: suche stopy

Skóra na podeszwach stóp jest o wiele grubsza niż skóra w innych partiach ciała. Grubsza skóra spełnia ochronną funkcję. Jednak kiedy z powodu nadmiernie przesuszonej skóry zaczynają się pojawiać brzydkie zgrubienia zaczynamy się zastanawiać co może być przyczyną takiego wyglądu stóp.
Magdalena Borucińska
styczeń 26, 2013
suche stopy

Na podeszwach stóp znajduje się ok. 600 gruczołów potowych, nie ma natomiast gruczołów łojowych. Skóra stóp ma tendencję do nadmiernego wysuszania się ponieważ słabo pochłania i wydala wilgoć. Przesuszona skóra stóp może być objawem braku witamin w organizmie, ale może to być również jedna z pierwszych oznak chorób wewnętrznych np. cukrzycy.

Jeżeli ogólnie mamy tendencję do suchej skóry, to także suchość stóp może być spowodowana predyspozycjami genetycznymi. Noszenie niewygodnych butów oraz brak właściwej pielęgnacji zdecydowanie przyczynia się do powstania suchej, łuszczącej się skóry na stopach, a w szczególności na piętach. Także z wiekiem wzrasta tendencja do pojawiania się suchości stóp. Pora roku także ma znaczenie, szczególnie latem, kiedy jesteśmy bardziej aktywni, a stopy są narażone na działanie czynników zewnętrznych wiele osób zauważa wzmożoną suchość stóp. Praca w zakurzonych pomieszczeniach, kontakt z chemikaliami, brudem bez odpowiedniej ochrony stóp u wielu osób przyczyni się do powstania problemu nadmiernego wysychania skóry oraz jej szorstkości.

Szorstka, łuszcząca się skóra nie wygląda ładnie, jest także nieprzyjemna w dotyku i sprawia duży dyskomfort. Brak pielęgnacji może doprowadzić do powstania bruzd, bolesnych pęknięć, rozpadlin. Pęknięcia sięgające głębszych tkanek absorbują zanieczyszczenia, a to może stać się przyczyną poważnych infekcji.

Ciekawostką jest że większość mężczyzn ma mniej problemów z suchością stóp niż kobiety. Wynika to przede wszystkim z noszenia wygodniejszego obuwia.

Uwaga: nagłe pojawienie się suchości stóp jest sygnałem do sprawdzenia poziomu cukru w organizmie – może to być jeden z objawów cukrzycy. Zaniedbane stopy u diabetyków mogą prowadzić do powstania zespołu stopy cukrzycowej, a jest to problem szczególnie trudny do leczenia, mogący nawet zakończyć się amputacją stopy.

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Jak dbać o suche stopy?

  • Stosuj kosmetyki zawierające mocznik, który rewelacyjnie nawilża i reguluje proces rogowacenia naskórka
  • Używanie bardzo tłustych maści nie poprawi stanu skóry
  • Staraj się nie chodzić boso (używać skarpety z dużą zawartością bawełny , unikać skarpet syntetycznych), można stosować skarpety zdrowotne dostępne w aptekach i sklepach wysyłkowych
  • Nie chodzić w klapkach, ponieważ przyczyniają się do pękania pięt
  • W domu można stosować specjalne kuracje parafinowe, które zmiękczają i nawilżają skórę
  • Oglądać regularnie stopy, aby w porę zauważyć zmiany pojawiające się na skórze
  • Zrobić badanie poziomu cukru we krwi, aby wykluczyć cukrzycę

Profesjonalne zabiegi na suche stopy

  • Regularnie korzystać z zabiegu pedicure lub wykonywać go w domu przy czym bardziej zalecane są zabiegi w specjalistycznych gabinetach – gdzie pedicure wykonywany jest za pomocą frezarki do stóp
  • Korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych typu pedicure SPA - jest to nie tylko doskonały relaks, ale również zabieg w czasie którego skóra jest odpowiednio nawilżana i odżywiana
  • Poproś kosmetyczkę o nałożenie ciepłej parafiny na stopy. Wygładza ona spękaną i szorstką skórę.
Komentarze
skóra odwodniona
Fotolia
Pielęgnacja Mam problem: skóra odwodniona
Zaburzenia budowy płaszcza hydrolipidowego występującego na powierzchni skóry powodują jej suchość, a zaburzenia w utrzymaniu prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie.
Magdalena Borucińska
styczeń 24, 2014

Skóra odwodniona a skóra sucha Skóra sucha to skóra z zaburzoną ilością lipidów Skóra odwodniona to skóra z zaburzeniami w utrzymaniu  prawidłowej ilości wody w naskórku powodują jej odwodnienie. Napięcie i elastyczność skóry w dużej mierze zależą od poziomu nawilżenia. Skóra zawiera blisko 20% całej wody znajdującej się w organizmie (z czego ok. 70% jest w skórze właściwej, a 12-15% w warstwie rogowej naskórka). W normalnych warunkach termicznych w klimacie umiarkowanym z powierzchni skóry wyparowuje od 300 do 400 ml wody na dobę. Jeśli utrata przeznaskórkowa wody ulega zwiększeniu dochodzi do pojawienia się objawów odwodnienia skóry . Parowanie wody z powierzchni skóry jest nasilane przez działanie słońca – promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone, wysoką temperaturę otoczenia, małą wilgotność powietrza oraz wiatr, nieprawidłową pielęgnację. Skóra odwodniona - objawy Skóra odwodniona jest mało elastyczna i mało sprężysta, traci napięcie i jędrność.Może mieć tendencje do przetłuszczania lub do przesuszania. Podobnie jak skóra sucha daje poczucie dyskomfortu związanego z uczuciem ściągnięcia, nawet wtedy gdy skóra wydaje się tłusta. Może być osłabiona i nadwrażliwa. Odwodnienie może towarzyszyć wszystkim typom skóry (normalnej, tłustej, mieszanej i suchej). Niski poziom wilgoci w skórze powoduje m.in. degenerację struktur kolagenowych i elastynowych, co w efekcie prowadzi do jej zwiotczenia i powstawania zmarszczek oraz przyśpieszenia starzenia się skóry. Aby przeciwdziałać odwodnieniu skóry, w kosmetykach nawilżających należy szukać substancji, które mają budowę chemiczną taką samą lub zbliżoną do występujących w skórze, a także o właściwościach zmniejszających przeznaskórkową utratę wody. Należy pamiętać, że oprócz substancji aktywnych zawartych w preparacie do pielęgnacji skóry odwodnionej ważną rolę...

Przeczytaj

Nasze akcje