Wejdź
wrastające włosy
Free
Pielęgnacja

Mam problem: wrastające włoski

Wrastanie włosów w skórę to problem wielu kobiet, które usilnie próbują pozbywać się niechcianego owłosienia. Włosy pod wpływem nie zawsze profesjonalnie wykonanego zabiegu depilacji urywają się tuż przy skórze, czasami nawet w środku kanału włosowego. Urwany włos rośnie nadal jednak zmienia kierunek wzrostu, a jego ostra końcówka wbija się w skórę i stopniowo wrasta co raz głębiej.
Magdalena Borucińska
październik 08, 2012

wrastające włosy

Depilacja woskiem bez tajemnic: wrastanie włosków

Wrastające włosy - przyczyny

Zdarza się, że włos pod wpływem mocnego pociągnięcia w czasie depilacji ulega urwaniu i skręceniu. Chowa się wówczas jak sprężynka w środku kanału włosowego, nadal rośnie, ale nie ma szansy na wybicie się na powierzchnię naskórka. Takie włosy wrastają bardzo głęboko.

Wrastające włosy powodują powstanie podrażnień naskórka, a w wielu przypadkach także powstanie stanu zapalnego. Podrażnienie wywołane wrastaniem włosów objawia się zaczerwienieniem skóry w obrębie miejsca depilacji, widocznymi, czerwonymi punkcikami oraz swędzeniem skóry. Jeśli wrastające włosy spowodują stan zapalny to na skórze widoczne mogą być drobne krosteczki, często wodniste. Stan zapalny powstały na powierzchni naskórka jest dość łatwo wyleczyć. Jeśli jednak włosy wrosną głęboko, stan zapalny rozwinie się w obrębie mieszka włosowego dochodzi zwykle do ropnego zapalenia mieszków włosowych. Ropne zapalenie mieszków włosowych musi być leczone przez dermatologa.

Czasami wytwarza się otorbielenie włosa. Jest to wówczas wyczuwalne przez dotyk jako guzek, grudka umiejscowiona na tyle głęboko, że nie ma możliwości usunięcia jej bez większej ingerencji.

Problem wrastających włosów pojawia się także u mężczyzn w okolicy twarzy i szyi – jest to spowodowane codziennym goleniem się, wrażliwością skory oraz niewłaściwą w tym przypadku techniką golenia.

Sposoby zapobiegania wrastającym włosom:

 • unikanie depilacji depilatorem mechanicznym
 • unikanie golenia włosów
 • bardzo intensywne nawilżanie skóry po depilacji
 • stosowanie kosmetyków łagodzących po depilacji i opóźniających odrost włosów
 • codziennie należy masować miejsca wydepilowane myjką do ciała (masaż pod włos)
 • gdy zaczynają się pojawiać pierwsze odrastające po depilacji włosy należy stosować peeling na wydepilowane miejsca
 • unikać opalania skóry przez pierwsze 3-4 dni po depilacji aby nie dopuścić do powstania podrażnień i przebarwień
 • przez pierwsze 2-3 dni nie nosić obcisłych ubrań, które mogą drażnić skórę
 • przez pierwsze dni po depilacji i w razie pojawienia się problemu wrastania włosów nie korzystać z basenu, kąpieli morskich
 • jeśli jedyną akceptowaną metodą jest golenie to stosować metodę łagodnego golenia – nie golić włosów pod włos, należy to robić z włosem – mniej dokładna metoda, ale łagodniejsza, nie naciągać mocno skóry, używać tylko jednorazowych maszynek do golenia, zawsze wybierać takie, które przeznaczone są do wrażliwej skory, stosować żel lub piankę do golenia dla skóry bardzo wrażliwej, pozwolić aby kosmetyk był trochę dłużej na skórze, nawet pomasować skórę tak aby włosy zmiękły, a skóra była dobrze nawilżona i natłuszczona, przed goleniem przemyć skórę tonikiem antybakteryjnym.

Jeżeli pojawiają się mocno wrośnięte włosy trzeba zgłosić się do doświadczonej w depilacji kosmetyczki i poprosić o usunięcie wrastających włosów. Nie jest to zabieg przyjemny, ponieważ wymaga nakłucia miejsca wrastania włosa i wyciągnięcia wrastającego (często bardzo głęboko włosa), konieczne jest także usunięcie zalegającej treści gromadzącej się wokół włosa. Kosmetyczka zrobi to delikatnie, tak aby ślady po zabiegu były jak najmniejsze.

Jeżeli włosy nie wrastają bardzo głęboko, ale jest sporo takich wrośniętych włosków w gabinecie można poddać się złuszczaniu naskórka (peeling ziołowy, mikrodermabrazja). Są to zabiegi, które jednocześnie likwidują przebarwienia powstałe w wyniku stanów zapalnych wokół wrośniętych włosów. Złuszczanie naskórka w przypadku wrastania włosów jest skuteczną metodą na pozbycie się tego problemu pod warunkiem, że zabiegi są wykonywane regularnie oraz unikamy depilacji depilatorem i golenia, a systematyczną depilację w gabinecie wykonuje wyspecjalizowane kosmetyczka.

 • poddawanie się regularnej depilacji ciepłym woskiem w gabinecie kosmetycznym (depilację musi wykonywać doświadczona kosmetyczkę, która doskonale opanowała właściwą technikę depilacji i nie dopuści do urywania się włosów)
 • poddawanie się depilacji laserem, IPL (trwałe usuwanie owłosienia)
 • poddawanie się zabiegom Epilar (stopniowe usuwanie włosów za pomocą specjalnych preparatów enzymatycznych – zabieg łączony z depilacją woskiem).

Konsultacja: Beata Krajnik

Komentarze
materiały PR
Pielęgnacja Gładkie nogi przez 4 tygodnie? Ta metoda to prawdziwy hit, na punkcie którego oszalały...
...Wizażanki i nie tylko! Zobacz, o co dokładnie chodzi!
Materiał partnera
sierpień 28, 2018

Z ilu urządzeń do depilacji korzystasz? Masz maszynkę, piankę, wosk, a może inne urządzenia? A jak efekty? Jak często musisz się golić i czy lubisz tę czynność? Większość kobiet nie przepada za depilacją, ponieważ to czasochłonne i mozolne zajęcie, które niestety zbyt często musimy powtarzać, powtarzać i... powtarzać. A co, gdybyś mogła wykonać depilację i zapomnieć o włoskach na cały miesiąc? Myślisz pewnie, że w twoim przypadku to nierealne? Mylisz się! Jest urządzenie, które to umożliwia! To wyjątkowe cudo zdobyło  aż 4,2 na 5 punktów w KWC ! O co chodzi? Zobacz koniecznie! Jedno urządzenie zamiast maszynki i pianki do golenia! Poznaj depilator, który pokochały Wizażanki!  Urządzenie, które sprawdzi się w przypadku każdej z nas? Depilator, który nie powoduje bólu i dyskomfortu?   Poznaj   Braun Silk-épil 5 Wet & Dry ! Jak działa i czym się wyróżnia? Depilator usuwa całe włosy wraz z cebulkami, a skóra pozostaje gładka nawet do 4 tygodni! Urządzenie wyposażono w technologię SensoSmart™ , czyli lampkę, która sygnalizuje, że naciskamy zbyt mocno i sugeruje dostosowanie siły nacisku tak, aby uzyskać wydajniejsze efekty depilacji. W zależności od modelu,  Braun Silk-épil 5 Wet & Dry posiada rożnego rodzaju końcówki. Należą do nich m.in. rolki masujące , które aktywnie masują i stymulują skórę, co czyni depilację wyjątkowo delikatną, końcówkę dla osób początkujących ,   która łączy golenie i depilację i pomaga przyzwyczaić się do depilacji,  końcówkę zapewniającą bliski kontakt ze skórą, czy nawet końcówkę golącą . Wybrane zestawy posiadają także szczoteczkę do oczyszczania twarzy !  Zaletą depilatora Braun Silk-épil 5 Wet & Dry  jest łatwość użycia produktu we własnej łazience bez zbędnego bałaganu. Po skończonej depilacji wystarczy umyć depilator pod bieżącą wodą,...

Przeczytaj

Nasze akcje