Reklama

Masło kakaowe tak naprawdę nie jest masłem, tylko emulsją wody i tłuszczu. Jest ono wytwarzane z nasion kakaowca rosnącego w Afryce, Azji oraz tropikalnej strefie Ameryki Południowej. Jest ono wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i w przemyśle farmaceutycznym (np. w czopkach) i kosmetycznym. Poza właściwościami nawilżającymi, jest jednym z najchętniej wykorzystywanych składników w kosmetykach przeznaczonych do opalania. Masło kakaowe ma przyjemny zapach, który umila aplikację.

Reklama

Spis treści:

  1. Właściwości masła kakaowego
  2. Skład masła kakaowego
  3. Jak stosować masło kakaowe?
  4. Masło kakaowe naturalne do ciała i twarzy
  5. Masło kakaowe pod oczy
  6. Masło kakaowe na włosy
  7. Zastosowanie masła kakaowego do opalania

Właściwości masła kakaowego

Masło kakaowe, choć jadalne i nawet dość smaczne, przede wszystkim znalazło zastosowanie w pielęgnacji. I nie ma się co dziwić – niewiele jest naturalnych kosmetyków, które byłyby równie... trwałe. Bo masło kakaowe zawiera sporo opóźniających jełczenie przeciwutleniaczy, dzięki czemu – odpowiednio przechowywane (w chłodzie i z dala od promieni słonecznych) – może nam służyć po otwarciu 2 lata.

A jakiego działania pielęgnacyjnego możemy się po nim spodziewać? Za sprawą swojego bogatego składu, masło kakakowe doskonale wpływa na stan skóry. Masło kakaowe znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery suchej, zrogowaciałej i pozbawionej jędrności.

Naturalne masło kakaowe polecane jest do pielęgnacji skóry osobom z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, skórą suchą i dojrzałą. Zapobiega powstawaniu rozstępów i zmniejsza widoczność tych już istniejących. Pomaga w walce z cellulitem oraz rozstępami. Niestety – tak jak olej kokosowy – jest ono dość komedogenne, dlatego lepiej nie używać go do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Professor25/iStock

Skład masła kakaowego

Najważniejszymi składnikami masła kakaowego są kwasy tłuszczowe:

  • nasycone (palmitynowy, stearynowy )
  • nienasycone (oleinowy, linolowy) oraz
  • wolne kwasy tłuszczowe.

Kwasy tłuszczowe zawarte w maśle kakaowym uczestniczą w odbudowywaniu naturalnej bariery ochronnej naskórka, zapobiegają utracie wody przez skórę i hamują procesy jej starzenia się.

Ponadto w maśle kakaowym znajdziemy także:

  • miedź, która reguluje wydzielanie sebum, uelastycznia i dotlenia skórę,
  • żelazo, które wspomaga regenerację skóry,
  • magnez, który chroni skórę przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników,
  • związki polifenolowe, które neutralizując wolne rodniki, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry,
  • kofeinę, która pomaga w spalaniu związków lipidowych i co za tym idzie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Zobacz także: Olej konopny to kosmetyczny hit! Łagodzi atopowe zapalenie skóry i łuszczycę!

Jak stosować masło kakaowe?

Masło kakaowe nierafinowane może być stosowane w czystej postaci. Łyżkę masła kakaowego rozpuść w dłoniach lub kąpieli wodnej, wówczas zmieni ono konsystencję na płynną. Możesz je bezpośrednio aplikować na skórę lub dodać do ulubionego balsamu, kremu lub peelingu.

Możesz również kupić gotowy produkt, w którego składzie już znajduje się masło kakaowe.

Masło kakaowe naturalne do ciała i twarzy

Masło kakaowe nierafinowane może być stosowane w pielęgnacji twarzy, a także ciała. Wykazuje wiele właściwości, które sprzyjają polepszaniu kondycji skóry. Między innymi:

  • zapobiega nadmiernemu wysuszaniu skóry,
  • tworzy na skórze warstwę ochronną,
  • nawilża i odżywia skórę,
  • wygładza zrogowaciały naskórek i zmiękcza go,
  • stymuluje produkcję kolagenu w skórze,
  • regeneruje skórę, na której widoczne są blizny lub rozstępy.
Jelena Lalic/iStock

Masło kakaowe pod oczy

Masło kakaowe może być także stosowane w pielęgnacji skóry pod oczami, chociaż z racji na swoje właściwości dla części osób może być zbyt obciążające. Jeśli jednak twoja skóra pod oczami jest wyjątkowo przesuszona i podrażniona, masło kakaowe może okazać się dla niej bardzo korzystne. Masło kakaowe doskonale zniweluje cienie, ujednolicając koloryt skóry.

Masło kakaowe na włosy

W maśle kakaowym przeważają kwasy nasycone. O wiele lepiej sprawdzają się na włosach o niskiej porowatości, jednakże masło kakaowe jest jednym z wyjątków. Może być ono wykorzystywane w pielęgnacji pasm średnioporowatych i wysokoporowatych. Dodatek masła kakaowego do odżywki do włosów sprawia, że pasma stają się lśniące, wygładzone i sypkie. Z łatwością się rozczesują i są miękkie w dotyku.

Zastosowanie masła kakaowego do opalania

Masło kakaowe nierafinowane zapewnia odpowiednie nawilżenie i odżywienie, a to sprawia, że skóra szybciej się opala, a sama opalenizna jest o wiele trwalsza. Zastosowanie masła kakaowego chroni nas przed oparzeniami słonecznymi i przebarwieniami. Masło kakaowe posiada również właściwości brązujące, dzięki czemu opalenizna od razu przybiera brązowy, złocisty odcień. Może ono być stosowane przed lub w trakcie opalania, ale także po nim, aby złagodzić zaczerwienienia.

Reklama

A wy wykorzystujecie w swojej pielęgnacji naturalne masło kakaowe?

Reklama
Reklama
Reklama