Reklama

Masło shea posiada szereg dobroczynnych właściwości pozytywnie wpływających na skórę ciała oraz włosów. Zapobiega utracie wody, a więc skutecznie chroni przed przesuszeniem. Działa również jak opatrunek na skórę podrażnioną chociażby po opalaniu. Wisienką na torcie jest przyspieszenie gojenia się drobnych ran, otarć i odparzeń. Nie inaczej wpływa również na twarz.

Reklama

Jak działa masło shea?

Jeśli mówimy o wpływie masła shea na twarz, może być stosowane do każdego rodzaju cery i to jest bez wątpienia jego największy atut. Nawilża cerę suchą i normalną, a w przypadku tłustej, mieszanej i trądzikowej pomaga leczyć podrażnienia i zmiany skórne. Ma działanie przeciwzapalnie i antybakteryjnie, więc masło shea można nakładać również punktowo na miejsca problematyczne.

Warto mieć na uwadze, że masło shea raczej nie ma tendencji do zatykania porów, ale trudno przewidzieć, jaka będzie reakcja na stosowanie tego kosmetyku w czystej postaci. Dlatego też warto zrobić co najmniej tygodniowe testy, żeby przekonać się, czy rzeczywiście cera lubi się z takim naturalnym kosmetykiem.

Jak stosować masło shea do twarzy?

Ze względu na stałą konsystencję, warto używać drewnianej szpatułki, aby zeskrobać powierzchnię kosmetyku. Powstałe w ten sposób wiórki zdecydowanie szybciej ogrzewają się w skórze dłoni i tym łatwiej rozprowadzają później na skórze.

Masło shea jako krem do twarzy

Sprawdzi się w roli nawilżającego i odżywczego kremu, który przywróci skórze balans i ukojenie. Stanie się miękka i sprężysta w dotyku. Masło shea ma jeszcze jedną cudowną właściwość - stymuluje produkcję kolagenu, a więc spowalnia proces starzenia się skóry. Zmarszczki są zdecydowanie bardziej wygładzone, a twarz ma wyrównany i promienny koloryt.

Masło shea jako krem pod oczy

Napięta skóra pod oczami nie ma szans z masłem shea. Taki kosmetyk stosowany nawet cieniutką warstwą na tę delikatną okolicę, natychmiast przyniesie ulgę. Masło shea zawiera witaminę E oraz witaminę A, a także kwasy tłuszczowe, które wygładzają zmarszczki mimiczne. Dodatkowym atutem jest zmniejszenie porannego obrzęku oraz stopniowe rozjaśnianie cieni pod oczami.

Masło shea jako balsam do ust

Balsam do ust warto mieć w torebce przez cały rok, ponieważ tak delikatna skóra jest najbardziej narażona na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych. Masło shea intensywnie nawilża i natłuszcza, więc poradzi sobie ze świeżymi rankami, odstającymi skórkami, pieczeniem oraz spierzchnięciem. Taki balsam skutecznie zregeneruje usta oraz zapewni im solidną ochronę.

Masło shea jako odżywka do brwi i rzęs

Masło shea na włosy odżywia je i przywraca witalność. Nie inaczej jest również, kiedy stosujemy je na brwi czy rzęsy. Sprawia, że stają się mocne oraz grubsze. Dodatkowym plusem w tym przypadku jest fakt, że masło shea dyscyplinuje niesforne włoski, działa troszeczkę jak żel utrwalający. Wystarczy potrzeć o powierzchnię masła czystą spiralką i wyczesać nią oczyszczone brwi oraz rzęsy.

Żeby jednak masło shea miało prawo zadziałać w taki sposób, jaki sobie tego życzymy, trzeba rozejrzeć się w sklepach za odpowiednim produktem.

Jak wybrać dobre masło shea do twarzy?

Dobre masło shea to takie, które ma kolor biały, kremowy lub żółto-szary. Jego rafinowana wersja będzie pozbawiona zapachu, ale też niektórych właściwości, więc zalecamy kupowanie wersji nierafinowanej, która zachowuje 100% właściwości i ma piękny słodki zapach orzechów.

W kosmetyce należy używać tylko masła shea oznaczonego literami A, B lub C. Klasyfikacja masła shea do liter D oraz E oznacza, że jest gorszej jakości.

  • A – nierafinowane, surowe i czyste masło, otrzymywane przy użyciu wody.
  • B – masło rafinowane.
  • C – masło wysokorafinowane przy użyciu rozpuszczalników.
  • D – masło o niskim poziomie zanieczyszczeń innymi substancjami.
  • E – masło zawierające zanieczyszczenia.

W przeciwieństwie do większości tłuszczów roślinnych, masło shea w temperaturze pokojowej ma stałą formę. Nawet w afrykańskich temperaturach jego konsystencja jest stała i nigdy nie staje się płynnym olejem. Płynny olej można z niego uzyskać dopiero po podgrzaniu go, ale każda obróbka termiczna sprawi, że jego właściwości będą stawać się coraz mniej aktywne w działaniu.

Gdzie kupić masło shea?

Polecamy wam poszukiwanie pełnowartościowego masła shea w małych manufakturach, sklepach ekologicznych lub drogeriach online, które dysponują asortymentem kosmetyków naturalnych. Nie tylko nie zapłacicie za nie fortuny, ale również będziecie mieć pewność, że to 100% masło shea bez żadnych dodatków.

Polecamy wam zajrzenie na przykład do Ministerstwa Dobrego Mydła, gdzie za 50 g masła shea zapłacicie 18 zł. Wysokie oceny w naszym KWC ma również masło shea Fitomed, które kosztuje 10 zł za 45 g.

Stosowałyście kiedyś masło shea na całe ciało?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama