
Masz dość błyszczącej cery i krostek? Winowajcą może być TEN składnik potraw
Trudno wyobrazić sobie nie tylko żywienie, ale wręcz całe życie bez tej podstawowej przyprawy. Sól dodajemy do potraw w trakcie gotowania, posypujemy nią pomidory na kanapce, używamy jej nawet piekąc ciasta czy przygotowując drinki... Tymczasem najpopularniejsza i obecna w prawie każdym domu sól jodowana sprawia, że skóra nieestetycznie się błyszczy oraz pokrywają ją zaskórniki i pryszcze.

Dlaczego sól jest jodowana?
Jednak nie sól sama w sobie jest winna pogarszającemu się stanowi skóry, tylko dodawany do niej jod. Sól spożywcza - zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia - jest wzbogacana jodanem potasu. Jodan potasu rozpada się w organizmie człowieka, uwalniając jod wykorzystywany przez tarczycę do syntezy hormonów.
Jak jod pogarsza stan skóry
Zobacz także: Dieta przeciw trądzikowi – jakie produkty jeść, a jakich unikać?
Pierwsze badania dowodzące szkodliwego wpływu jodu na stan cery przeprowadzono w latach 60-tych. I wtedy udowodniono, że przyjmowany doustnie jod podrażnia skórę i pobudza gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum. W efekcie cera nie tylko zaczyna się mocniej błyszczeć, ale też staje się bardziej podatna na działanie bakterii i grzybów oraz pojawianie się grudek i ropnych wyprysków.
Sól morska zamiast jodowanej
Na szczęście, żeby poprawić stan cery nie musimy całkowicie rezygnować ze stosowania soli i skazywać się na jedzenie pozbawione smaku. Wystarczy sól jodowaną wymienić na morską. Uzyskiwana przez odparowanie morskiej wody sól zawiera bowiem śladowe ilości jodu. I właśnie dlatego jest często polecana osobom z cerą trądzikową, u których spożywanie soli kuchennej (jodowanej) może powodować zaostrzenie skórnych problemów.
Zobacz także: Powiedz stop świecącej się twarzy! Ta domowa maseczka skutecznie zmatowi ci cerę
Uwaga na niedobory jodu
Decyzję o rezygnacji z soli jodowanej należy jednak podejmować bardzo ostrożnie. Niedobory jodu są bowiem dla organizmu człowieka bardzo niebezpieczne. Osoby, którym jodu brakuje, skarżą się na brak energii, drżenie kończyn, kołatanie serca i przesuszone włosy. Długotrwały niedobór jodu może doprowadzić do niedoczynności tarczycy i zaburzenia płodności. Dlatego też często zamiast całkowitej rezygnacji z soli jodowanej, zaleca się jej ostrożne ograniczenie.
Zobacz także: Chcesz mieć gładką skórę bez niedoskonałości? Wypróbuj mydło solne!
Zdjęcia: Pinterest