klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
materiały PR
Pielęgnacja

Masz problemy ze skórą? Może to wpływ stresu... oksydacyjnego!

Gładka i promienna skóra to Wasze marzenie, ale nawet najlepsze kosmetyki nie przynoszą pożądanych rezultatów? Może Wasz problem leży w... stresie!
Agnieszka Pulikowska
październik 14, 2016

O stresie oksydacyjnym mówimy wtedy, kiedy w naszym organizmie pojawiają się zaburzenia równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami (ulteniaczami), a antyoksydantami (przeciwutleniaczami). Jedne i drugie są potrzebne organizmowi, jednak nasze ciało prawidłowo funkcjonuje jedynie wtedy, kiedy między nimi jest zachowana równowaga.

Jakie zatem są przyczyny stresu oksydacyjnego? Zazwyczaj są zewnętrzne:

- stres i ciągle napięcie
- regularny, bardzo intensywny wysiłek fizyczny,
- zanieczyszczenia środowiska,
- opalanie
- palenie papierosów,
- kontakt z tlenkami azotu oraz z metalami ciężkimi: ołowiem, kadmem i rtęcią (poprzez spożywaną żywność lub spaliny samochodowe),
- zażywanie niektórych leków, np. antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydowych i antykoagulantów,
- niewłaściwa dieta, m.in. spożywanie wysoko przetworzonych produktów, spleśniałych warzyw i owoców (odkrajanie zepsutej części i zjadanie reszty), produktów wędzonych, smażonych i przypalonych oraz alkoholu.

Oczywiście, do stresu oksydacyjnego mogą przyczynić się również czynniki wewnętrzne, głównie wiek, który osłabia mechanizmy obronne organizmu.

Po czym rozpoznać, że mamy do czynienia ze stresem oksydacyjnym?

Najlepszym odzwierciedleniem tego, co się dzieje w naszym organizmie jest skóra. Na początku możemy zaobserwować, że traci ona witalność i energię. Nie można bagatelizowac pojawiania się drobnych zmarszczek, nadmiernej suchości oraz przebarwień.
Proces starzenia zaczyna się po 20-tym roku życia, ale pierwsze zauważalne objawy są widoczne zazwyczaj po 30-ce.

Czy to znaczy, że musimy się z tym po prostu pogodzić?

Przywrócenie skórze dawnego blasku jest możliwe dzięki szybkiej reakcji. To mocno pocieszające, ale zatem co robić?
Stres oksydacyjny wynika ze wzrostu ilości wolnych rodników i ich przewagi nad przeciwutleniaczami, zatem te drugie należy uzupełniać. Warto więc dostarczać organizmowi dużej ilości wody oraz umiarkowanej aktywności fizycznej, która reguluje pracę układu krwionośnego oraz dostarcza komórkom tlen stymulujący procesy regeneracyjne. Niezwykle ważna jest także zdrowa dieta.
Nie mamy jednak wpływu na kod genetyczny, czy uwarunkowania biologiczne, które w dużej mierze również odpowiadają za kondycję skóry.
Możemy jednak wspomagać je za pomocą odpowiednio dobranych dermokosmetyków, zawierających witaminę C i E, kolagen oraz koenzym Q10.

Po jakie produkty warto sięgnąć? 

Provital Activ+, 120 tabletek 39,99 zł

Witamina C 1000 mg, 60 kapsułek 29,99 zł

Źródło:  Noble Health 

Komentarze
cellulit przyczyny rodzaje zabiegi domowe sposoby
Pielęgnacja Cellulit – przyczyny, rodzaje, zabiegi. Jak skutecznie z nim walczyć?
Cellulit, czyli nieestetyczne pofałdowanie skóry powstałe w wyniku nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej, może mieć różne przyczyny. W usunięciu pomarańczowej skórki pomagają specjalne masażery, kosmetyki, ćwiczenia i zabiegi.
Matylda Nowak
maj 26, 2020

Cellulit to nierówności, które pojawiają się najczęściej na pośladkach, udach, biodrach i brzuchu. Jego powstawaniu sprzyjają okresy intensywnych zmian hormonalnych – dojrzewanie, ciąża lub menopauza. Ale decydujące znaczenie ma styl życia, bo cellulit pojawia się zwykle jako efekt niewłaściwej diety i siedzącego trybu życia.  Fot.: iStock Cellulit – przyczyny Pomarańczowa skórka pojawia się, gdy tyjemy lub gdy nasz organizm zatrzymuje duże ilości wody. Jej powstawaniu sprzyjają także estrogeny – hormony odpowiedzialne za trzeciorzędne cechy płciowe (między innymi kobiecy typ owłosienia i wysoki ton głosu), prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego oraz procesy przemiany materii. Gdy poziom estrogenów jest zbyt wysoki, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i osłabienia ich elastyczności. W związku z rozszerzeniem naczyń krwionośnych utrudniony jest transport substancji odżywczych i tlenu, w efekcie czego dochodzi do zaburzenia metabolizmu komórek tłuszczowych , które zaczynają się powiększać.  Pojawieniu się cellulitu sprzyjają także: niewłaściwa dieta (nadmierne spożycie tłuszczów, węglowodanów i soli), siedzący tryb życia, przewlekły stres, problemy z krążeniem krwi, palenie papierosów.   Cellulit – rodzaje  Rozróżnia się zazwyczaj dwa rodzaje cellulitu: wodny (twardy) i tłuszczowy (miękki) . Ten ostatni najczęściej pojawia się na biodrach, udach pośladkach oraz brzuchu, a niekiedy również pod kolanami i na łydkach. Jego bezpośrednią przyczyną jest rozrost komórek tłuszczowych będący skutkiem niewłaściwego stylu życia. Na ten rodzaj cellulitu cierpią zazwyczaj osoby, które gwałtownie przybrały na wadze .  Tymczasem cellulit wodny mogą mieć osoby szczupłe i regularnie uprawiające sport. U nich charakterystyczne nierówności skóry na udach, w okolicy łydek, kostek i ramion powstają na skutek...

Przeczytaj
cellulit wodny
iStock
Pielęgnacja Cellulit wodny - czym jest i jak się go pozbyć?
Cellulit wodny to jedna z chorób XXI wieku. Sprawdź, co wpływa na powstawanie cellulitu i jak go zwalczyć raz na zawsze.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 17, 2019

Cellulit wodny jest wynikiem zaburzenia krążenia krwi i odkładania się toksyn w organizmie. To powszechny problem w dobie siedzącego trybu życia i niezdrowej, przetworzonej diety. Poznaj wszystkie przyczyny cellulitu wodnego i dowiedz się, jak go zwalczyć. Cellulit wodny - co to jest? Cellulit wodny pojawia się w okolicach brzucha, ramion, ud oraz pośladków. W wyniku niesprawnego krążenia krwi w tkankach zatrzymywana jest woda wraz z toksynami, które sprawiają, że komórki tłuszczowe zaczynają się rozrastać. Komórki tłuszczowe rozszerzone wodą z toksynami tworzą nierówności skóry. Cellulit wodny - przyczyny Przyczyną cellulitu wodnego jest siedzący tryb życia i zła dieta. W organizmie następuje upośledzenie krążenia krwi. Prowadzi to do powstawania obrzęków i zmian w metabolizmie komórek tłuszczowych. Oprócz braku ruchu i niezdrowej diety, powodem może być również picie zbyt małej ilości płynów czy noszenie zbyt obcisłych ubrań. Do powstawania cellulitu wodnego mają tendencję również osoby genetycznie obciążone tych schorzeniem. Czasami nieestetyczny problem skórny towarzyszy problemom emocjonalnym, takim jak depresja czy przewlekły stres . Można również wyróżnić takie przyczyny cellulitu jak: przyjmowanie leków hormonalnych, problemy z krążeniem, spożywanie dużej ilości soli, nieregularne posiłki, zaburzenia hormonalne , np. w czasie dojrzewania, ciąża. Cellulit wodny - jak rozpoznać? Cellulit wodny jest dość łagodną wersją cellulitu. Po ściśnięciu skóry widać wyraźne pofałdowania, a niekiedy również grudki. Niekiedy widoczna jest również tzw. pomarańczowa skórka . W dalszych etapach cellulit jest widoczny bez ściśnięcia skóry, tworzą się również bolesne guzki i opuchnięcia. Cellulit wodny - jak się go pozbyć? Aktywność fizyczna na cellulit Postawą walki z cellulitem wodnym jest przywrócenie prawidłowej...

Przeczytaj
siwe włosy
Fryzury Zauważyłaś u siebie siwe włosy? To może być oznaka groźnej choroby!
Mogą być uwarunkowane genetycznie, być skutkiem stresu lub niezdrowego stylu życiu albo efektem ubocznym poważnej choroby. Siwych włosów lepiej nie ignorować!
Matylda Nowak
sierpień 05, 2019

Kojarzymy je zwykle z upływem czasu i traktujemy jako oznakę nieuniknionej starości. Tymczasem siwe włosy, zwłaszcza te, które pojawiły się zbyt wcześnie, mogą być dobrym pretekstem do zrobienia sobie kompleksowych badań. Dlaczego? Bo przedwczesne lub gwałtowne siwienie to sygnał, że  w naszym organizmie dzieje się coś złego . Może się okazać, że zamiast interwencji fryzjera, bardziej potrzebujemy pomocy lekarza. Fot.: iStock Zobacz także:  Bruzdy na paznokciach mogą świadczyć o niedoborach w diecie lub poważnych chorobach! Siwe włosy oznaką choroby Choć są tacy, którzy  zgodnie z najnowszymi trendami robią sobie siwe pasemka , większość z nas próbuje  siwiźnie zapobiec  lub  się jej pozbyć . Tymczasem są sytuacje, kiedy siwe włosy warto potraktować jak posłańca donoszącego nam o nie najlepszym stanie naszego organizmu. W ten sposób powinniśmy traktować siwiznę, gdy  pojawia się zdecydowanie za wcześnie (około 20.-25. roku życia)  lub wtedy, gdy siwych włosów przybywa nam w szybkim tempie (prawie z dnia na dzień). Wcześnie pojawiająca się siwizna może być uwarunkowana genetycznie, dlatego – zamiast wpadać w panikę na widok białych włosów – zapytaj mamę i tatę, kiedy pierwszy raz pojawiły się one u nich. Zastanów się też, czy przypadkiem  nie miałaś ostatnio więcej stresu . Napięcie nerwowe i często towarzysząca mu bezsenność mogą spowodować pojawianie się siwych włosów. Krytycznie oceń też swój styl życia. Jeśli nieprawidłowo się odżywiasz i palisz papierosy, też możesz zacząć szybciej siwieć.  Uspokojenie nerwów, regularnie przesypiane całe noce, zdrowa dieta i dostarczanie organizmowi  witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, miedzi, żelaza i selenu  nie zatrzymały pojawiania się na twojej głowie wciąż nowych siwych pasemek? Czas zgłosić się do lekarza. Bo siwizna może być skutkiem ubocznym: chorób...

Przeczytaj
podkrążone oczy
iStock
Pielęgnacja Podkrążone oczy – przyczyny i domowe sposoby
Podkrążone oczy najczęściej są wynikiem niewystarczającej ilość snu, używek czy uwarunkowań genetycznych. Może być to jednak objaw poważnych chorób! Jak pozbyć się podkrążonych oczu i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Najbardziej skuteczne sposoby na podkrążone oczy to naturalne okłady z herbaty lub rumianku oraz kremy i żele z rozświetlającymi składnikami. Cienie i worki pod oczami można zniwelować za pomocą produktów ze świetlikiem, wyciągiem z kasztanowa lub arniką. Jeśli problem pojawił się nagle i żadne sposoby nie są w stanie zniwelować podkrążonych oczu, należy skonsultować się z lekarzem. Podkrążone oczy- przyczyny Przyczyny podkrążonych oczu często są bardzo prozaiczne, zazwyczaj jest to objaw zmęczenia lub małej ilości snu, picie dużej ilości kawy, nadużywanie papierosów, długotrwały stres bądź reakcja na leki i kosmetyki. Bywa też tak, że problem ten jest uwarunkowany genetycznie lub pojawia się w podeszłym wieku. W tym przypadku skóra jest zazwyczaj bardzo cienka i widoczne są naczynia krwionośne. W takiej sytuacji bardzo ciężko jest pozbyć się podkrążonych oczu, możemy je zatuszować makijażem lub częściowo zmniejszyć cienie i worki domowymi sposobami . Niekiedy bywa tak, że podkrążone oczy to poważniejszy problem. Mogą być one objawem poważnych chorób . Często jest to symptom alergicznego zapalenia błon śluzowych lub atopowego zapalenia skóry. Problemy z funkcjonowaniem tarczycy lub wątroby również często objawiają się obrzękiem oczu i zasinieniem. Jeśli objawowi temu towarzyszą osłabienie czy zawroty głowy, może być to oznaka anemii lub cukrzycy. Zobacz także: Opuchnięte oczy rano - jak zniwelować opuchliznę? Sposoby na podkrążone oczy Najlepszym sposobem na pozbycie się podkrążonych oczu jest unikanie czynników, którymi są spowodowane. Ważna jest odpowiednia ilość odpoczynku, zbilansowana dieta, brak stresu i unikanie używek. Jeśli jest to niemożliwe lub efekt jest niewystarczający, możemy zastosować domowe sposoby na podkrążone oczy. Warto zainwestować w kremy lub żele pod oczy, które zawierają składniki rozświetlające...

Przeczytaj