
Masz trądzik? Te peelingi chemiczne musisz wypróbować!
Peelingi chemiczne na trądzik
Peeling chemiczny dobiera się do rodzaju skóry, jej potrzeb i niedoskonałości, z którymi boryka się pacjentka:
- Blizny potrądzikowe i przebarwienia – kwas TCA (trójchlorooctowy) występuje w stężeniach od 10% do 50%. W zależności od oczekiwanych rezultatów do peelingu stosuje się odpowiednie stężenie preparatu i aplikuje w kilku warstwach. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zarumieniona. Następnie skóra zmienia kolor na brązowy i można mieć poczucie „skorupki” na skórze. Właściwe złuszczanie rozpoczyna się po 2-3 dniach od zabiegu i trwa ok. 3-4 dni.
- Trądzik zaskórnikowy, przebarwienia, łojotok –roztwór Jessnera to mieszanina rezorcynolu, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i etanolu. Bezpośrednio po peelingu skóra może być zarumieniona. Po 2-3 dniach od zabiegu rozpoczyna się proces złuszczania, który w zależności od intensywności zabiegu, może być delikatny lub bardziej nasilony. Trwa kolejne 3-4 dni.
- Błyszcząca się skóra –kwas pirogronowy reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza tłustość skóry, działa antybakteryjnie, a dodatkowo pobudza wytwarzanie kolagenu w skórze i ją rozjaśnia.
- Trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy - mieszanka Turnover Peel (salicylowy, pirogronowy i retinowy) zmniejsza grubość naskórka i powoduje odnowę komórek skórno-naskórkowych. Wspomaga leczenie i zapobiega pojawianiu się trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Może być stosowany również w przypadku skóry zaczerwienionej i ze zmianami zapalnymi. Skuteczny w profilaktyce trądziku różowatego grudkowo-krostkowego.
- Przebarwienia i działanie odmładzające – mieszanka kwasów: glikolowego, retinolowego, azelainowego, fitowego i kojowego, popularnie znana jako Yellow Peel, świetnie się sprawdza przy zaburzeniach łojotokowych oraz do usuwania następstw trądziku, doskonała dla skór dojrzałych.
- Wyrównanie kolorytu, spłycenie zmarszczek – żel złuszczający Glykopeel (kwas glikolowy, kojowy, ekstrakt mącznicy lekarskiej, morwy białek i witaminy A, C, E) nie może być stosowany w aktywnym trądziku, wykorzystywany jest natomiast w profilaktyce i podtrzymywaniu efektów, gdyż świetnie zmniejsza rogowacenie i nawilża.
- Skóra wrażliwa, nierówny koloryt, stany zapalne – delikatnie złuszczający kwas migdałowy będzie odpowiedni nawet dla osób w wrażliwą skórą. Peeling kwasem migdałowym nawilża oraz w pewnym stopniu rozjaśnia przebarwienia pozapalne i blizny potrądzikowe.
Konsultacja: dr Edyta Engländer, Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu