Loreal Paris kosmetyki do makijażu
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
mgiełka do twarzy
iStock
Pielęgnacja

Mgiełka do twarzy – co to jest i jak działa? Domowa mgiełka do twarzy

Mgiełka do twarzy nawilża i tonizuje skórę, łagodzi podrażnienia oraz utrwala makijaż. Jak zrobić domową mgiełkę do twarzy?

Mgiełka do twarzy to wszechstronny i uniwersalny kosmetyk, który można używać na wiele sposobów. To płynny produkt w formie sprayu, który można używać podczas porannej i wieczornej pielęgnacji, w ciągu dnia, przed i po wykonaniu makijażu. Na półkach sklepowych bez problemu znajdziemy mgiełki przeznaczone do określonego typu cery czy oczekiwanego efektu. Przygotowanie domowej, naturalnej mgiełki do twarzy nie jest trudne i zajmuje dosłownie kilka minut.

mgiełka do twarzy

Modny i trwały makijaż ust - jak wykonać? Sposób powiększający usta

Mgiełka do twarzy - do czego służy?

Mgiełka jest uniwersalnym i wszechstronnym kosmetykiem, który ma wiele właściwości. Mgiełki można używać jako toniku, wówczas wyrówna ona pH naszej skóry po oczyszczaniu. Po umyciu twarzy skóra ma odczyn zasadowy, należy jej przywrócić równowagę, tak by nie przesuszała się i nie ulegała podrażnieniom.

Mgiełka do twarzy świetnie się sprawdzi również jako produkt nawilżający. Można jej używać zarówno przed makijażem, podczas porannej pielęgnacji, jak i odświeżać cerę w ciągu dnia. Zawiera ona składniki, które wiążą wodę w skórze i zapobiegają jej odwodnieniu. Mgiełka świetnie sprawdzi się jako baza pod krem nawilżający, gdyż zwiększa ona absorpcję składników aktywnych. Może również mieć właściwości łagodzące, rozświetlające lub matujące.

Istnieje również oddzielny rodzaj mgiełek do twarzy, które utrwalają makijaż. Po nałożeniu makijażu wystarczy spryskać twarz produktem z odległości 30-50 cm i pozostawić do wyschnięcia. Tego typu mgiełka działa jak fixer, scala kosmetyki płynne z suchymi i tworzy warstwę ochronną, dzięki czemu makijaż wytrzymuje zdecydowanie dłużej.

Zobacz także: Czy mgiełka do twarzy faktycznie działa?

Mgiełka do twarzy - co powinno znaleźć się w jej składzie?

W składzie mgiełki do twarzy możemy znaleźć wiele różnych składników pielęgnacyjnych, w zależności od jej rodzaju i przeznaczenia. Mogą być to półprodukty nawilżające, takiej jak: kwas hialuronowy, woda kokosowa, woda termalna czy gliceryna. W składzie mgiełek kojących i łagodzących podrażnienia skóry powinien się znaleźć minimum jeden z tych składników: wyciąg z aloesu, pantenol, alantoina, rumianek lub woda różana. W dobrej jakości, naturalnej mgiełce znajdziemy także witaminy, np. A i E, oleje roślinne czy wody kwiatowe, które pozytywnie wpłyną na stan naszej skóry.

Przeczytaj również: Hydrolat - co to jest, jak stosować, jak wybrać?

Domowa mgiełka do twarzy

Przygotowanie domowej mgiełki do twarzy nie jest trudne. Tak naprawdę opcji jest wiele, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Po pierwsze musimy wybrać bazę mgiełki- świetnie się tutaj sprawdzi woda termalna lub woda kwiatowa. Do tego dodajemy składniki według własnych upodobań, w zależności na jakich właściwościach mgiełki nam zależy.

Mgiełka nawilżająca do cery suchej i dojrzałej

  • zielona herbata
  • kilka kropel oleju arganowego lub olej z awokado
  • opcjonalnie: witamina A+E w kapsułkach

W szklance zaparzamy jedną torebkę zielonej herbaty. Torebkę wyciskamy i wyrzucamy, a napar chłodzimy. Dodajemy kilka kropel odżywczego olejku, przy cerze dojrzałej lub suchej świetnie się sprawdzi olej arganowy lub olejek z awokado. Dodatkowo możemy dodać płyn z kapsułek witaminowych, np. witaminy A+E.

Mgiełka łagodząca do cery wrażliwej

  • woda różana
  • napar rumiankowy
  • opcjonalnie: wyciąg z aloesu lub woda aloesowa

W szklance parzymy jedną torebkę rumianku przez minimum 5 minut. Napar studzimy i mieszamy w proporcji 1:1 z wodą różaną. W tym momencie możemy również dodać składnik na bazie aloesu. Składniki przelewamy do butelki z atomizerem i dokładnie wstrząsamy przed każdym użyciem.

Fotolia
Pielęgnacja
Czy mgiełka do twarzy faktycznie działa?
Choć trudno powiedzieć, czy w torebce przeciętnej kobiety oprócz pomadki i kremu do rąk znajdziemy także mgiełkę do twarzy, dla jej orędowniczek jest ona swojego rodzaju kołem ratunkowym. Dobra mgiełka ratuje przesuszoną i podrażnioną skórę, przynosząc tym samym ulgę. Tylko czy jej stosowanie na pewno przynosi efekty?

Czy mgiełki do twarzy działają? Mgiełki do twarzy to jeden ze sposobów dostarczania skórze składników aktywnych, stąd prosty wniosek – skuteczność konkretnej formuły zależy właśnie od jej składu. Czasami znaczenie ma też ilość zastosowanego kosmetyku. Słynne powiedzenie „mniej znaczy więcej” nie sprawdza się chociażby w przypadku mgiełek mających zapewniać ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli spryskamy się nader delikatnie, ochrona na poziomie SPF 30 będzie zaledwie mrzonką. Mgiełka nawilżająca do twarzy Odrębną kategorią są mgiełki nawilżające. Jeśli skład obejmuje emolienty, czyli substancje natłuszczające, mgiełka rzeczywiście może pomóc nawilżyć skórę. Niestety, w pozostałych przypadkach będzie z tym trudno. Bądźcie ostrożne z nadużywaniem mgiełek zawierających przede wszystkim wodę . Wskutek jej parowania skóra zaczyna się przesuszać, podobnie jak usta , które zbyt często oblizujemy. Aby zaradzić problemowi z nawodnieniem naskórka, podręczną kosmetyczkę warto wyposażyć w spray z aloesem bądź kwasem hialuronowym. Kojąca mgiełka do twarzy Mgiełka odświeżająca lub stosowana w celu redukcji podrażnień i zaczerwienień opiera się często na wykorzystaniu aromaterapii, która może działać pobudzająco i dawać poczucie odprężenia, ale ich  rzeczywistej skuteczności niestety nie dowiedziono. Największe zagrożenie tkwi tutaj jednak w potencjalnie drażniącym działaniu olejków eterycznych (np. cynamonowego lub grapefruitowego), które mogą nawet nasilać trądzik. Przed spryskaniem twarzy pierwszym z brzegu olejkiem należy więc przyjrzeć się liście składników. Kojące działanie zapewniają np. ekstrakt z ogórka, wyciąg z marchwi oraz – tak jak w przypadku mgiełek nawilżających – kwas hialuronowy. Czytaj też: TOP 5 z KWC: najlepiej oceniane olejki do twarzy

olejek pomarańczowy
iStock
Pielęgnacja
Olejek pomarańczowy – jak działa i jak stosować?
Olejek pomarańczowy usuwa cellulit, reguluje wydzielanie sebum i spowalnia procesy starzenia się skóry. Może być wykorzystywany również do aromaterapii. Sprawdźcie, jak działa i jak stosować pomarańczowy olejek eteryczny.

Olejek pomarańczowy sprawdzi się zarówno w pielęgnacji ciała, twarzy i do aromaterapii. Przeznaczony jest przede wszystkim do skóry dojrzałej, pozbawionej jędrności, a także do problematycznej, trądzikowej ze względu na właściwości przeciwzapalne. Można go wykorzystać do zrobienia domowych kosmetyków DIY, takich jak tonik czy mgiełka do twarzy, a także dodać do ulubionych kosmetyków pielęgnacyjnych. Olejek pomarańczowy w aromaterapii Olejek pomarańczowy działa antyseptycznie oraz uspokajająco . Bardzo pozytywnie wpływa na cały układ nerwowy. Poprawia jakość snu i zapobiega bezsenności, łagodzi bóle nerwowe, bóle mięśni oraz bóle głowy. Pomaga rozluźnić się, zrelaksować i obniżyć napięcie nerwowe. Jest również pomocny w leczeniu depresji. Olejek pomarańczowy wlewamy do kominka do aromaterapii . Można również dodać inne rodzaje olejków, na przykład cynamonowy, cytrynowy, rozmarynowy. Mieszankę olejków można również użyć do relaksującej kąpieli lub wmasować kilka kropel olejku w skronie. Olejek pomarańczowy na cellulit Jednym z najlepszych sposobów na walkę z cellulitem jest wykonanie masażu ujędrniającego z olejkiem pomarańczowym . Wystarczy, że kilka kropel olejku połączymy z ulubionym balsamem lub innym naturalnym olejem, na przykład arganowym. Mieszankę energicznie wmasowujemy w skórę, przesuwając rękami w kierunku przeciwnym do grawitacji.  Ciekawą alternatywą jest wykorzystanie olejku do domowego peelingu kawowego . Fusy z kawy mieszamy z łyżeczką olejku pomarańczowego i wykonujemy masaż okrężnymi ruchami. Resztki peelingu zmywamy ciepłą wodą. Dzięki temu skóra będzie dogłębnie nawilżona, pozbędziemy się martwego naskórka, a przy dłuższym stosowaniu również cellulitu. Zobacz także: Aromaterapia - jakich olejków używać? Olejek pomarańczowy na problemy skórne Olejek pomarańczowy może być również...

iStock
Newsy
Nowość z Rossmanna - mgiełka do makijażu z kryształkami, która utrwala nawet ścieralny podkład
Ta nowość z Rossmanna to świetny produkt, który utrzyma makijaż przez wiele godzin. Mgiełka do twarzy dopiero weszła do sprzedaży, a już można kupić ją w promocji.

Nowa mgiełka AA Wings of Color Rose Quarz nie tylko utrwala makijaż, ale także odświeża, nawilża i dostarcza witamin naszej skórze. Teraz macie idealną okazję, żeby ją wypróbować. Do końca lipca możecie kupić ją w atrakcyjnej cenie w promocji w Rossmannie. Zamiast 19,99 zł zapłacicie za nią 12,99 zł. Zobacz także:  Mgiełka do twarzy - TOP 5 z Rossmanna i Hebe Mgiełka utrwalająca makijaż z Rossmanna Marka AA zapewnia, że mgiełka jest wyjątkowo delikatna i świetnie sobie poradzi z utrzymaniem makijażu. Wzbogacona została kryształami różowego kwarcu i wyciągiem z aloesu, które pozostawiają skórę orzeźwioną, nawilżoną i gładką. Produktu można używać kilkukrotnie w ciągu dnia, bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia żadnych plam. Mimo że jest to produkt kojarzący się prawie wyłącznie latem, dobrze go używać cały rok. Mgiełki do twarzy są szczególnie polecane dla osób o wrażliwej skórze, ponieważ zawierają składniki, które łagodzą podrażnienia i głęboko nawilżają. Dodatkowo są bardzo orzeźwiające, energetyzujące, rewitalizujące, a także relaksujące. Utrzymują nienaruszony makijaż, pozostawiają na skórze matowe wykończenie, zapobiegają zabrudzeniu maseczek.  Mgiełki do twarzy nigdy nie były tak doceniane, jak w ostatnich miesiącach, kiedy w życie weszły obowiązkowe maseczki. Naszym twarzom potrzebny jest zastrzyk nawilżający, przywracający skórę do normalności. Powód: ciepło i para skoncentrowana między skórą a tkaniną, która powoduje nadmierne pocenie się skóry  i odparowanie makijażu w ciągu kilku minut po założeniu maseczki. Jeśli jeszcze jej nie masz, to dobry moment, żeby ją kupić, zwłaszcza że trafiła na promocję!

Woda termalna
triocean
Pielęgnacja
Woda termalna – właściwości, rodzaje, jak ją stosować? TOP 3 KWC
Woda termalna to niezwykle drogocenny składnik wykorzystywany w produktach pielęgnacyjnych. Jest bogata w minerały i mikroelementy wartościowe dla naszej skóry. Składniki zawarte w wodzie termalnej trafiają zarówno do naskórka, jak i głębszych warstw skóry. Sprawdźcie TOP 3 wody termalne z KWC!

Woda termalna to idealny kosmetyk na lato! Możecie po nią sięgać, kiedy tylko skóra wyda się ściągnięta lub sucha. Szczególnie dobrze się sprawdzi po demakijażu i oczyszczaniu twarzy oraz po długim przebywaniu w przegrzanych pomieszczeniach. W wodzie termalnej znajduje się duża ilość niezwykle cennych pierwiastków i składników pielęgnacyjnych. Nie tylko odżywia i nawilża naszą skórę, ale ma również działanie lecznicze. Jak stosować kosmetyki z wodą termalną? Spis treści:  Właściwości wody termalnej  Woda termalna - ranking Jak używać wody termalnej?  Woda termalna - właściwości Woda termalna pochodzi z głęboko położonych źródeł podziemnych. W czasie gdy przepływa przez kolejne warstwy ziemi, magazynują się w niej wartościowe pierwiastki, m.in.: krzem, wapń, fosfor, selen, siarka, żelazo. Źródła dodatkowo ogrzewają się pod wpływem gorącej magmy, przez co tworzą się w nich cenne substancje odżywcze i lecznicze. Woda ta jest czysta pod względem mikrobiologicznym oraz bogata w minerały i mikroelementy wartościowe dla naszej skóry. Składniki zawarte w wodzie termalnej trafiają zarówno do naskórka, jak i głębszych warstw skóry. Dodatkowo jest ona hipoalergiczna ze względu na to, że nie miała styczności z czynnikami zewnętrznymi, więc nie zawiera alergenów. Na skórę najlepiej działa woda niskozmineralizowana, gdyż zbyt duża zawartość minerałów może ją podrażnić. Zobacz także: Zastosowanie wody termalnej. Jaką wodę termalną wybrać? Woda termalna Avène Avène to woda termalna pochodząca z południowej Francji. Zawarte są w niej liczne minerały w niskich ilościach, takie jak: wapń, magnez, krzem, miedź, mangan,...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost