Mikrodermabrazja - co to jest? Efekty, rodzaje, skutki uboczne
Mikrodermabrazja to skuteczny sposób na oczyszczoną, gładką i świetlistą cerę. Nic dziwnego, że jest najczęściej wybieranym zabiegiem kosmetycznym. Sprawdź, czy ten rodzaj oczyszczania sprawdzi się również u Ciebie.

- Sylwia Przygoda
Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Mechaniczne złuszczanie naskórka owocuje świetlistą i gładką cerą. Poznaj wszystkie rodzaje mikropeelingu - mikrodermabrazja diamentowa, korundowa, oxybrazja. Sprawdź, jak dokładnie wygląda zabieg i czy występują efekty uboczne.
Spis treści:
- Co to jest mikrodermabrazja i na czym polega zabieg?
- Opis zabiegu mikrodermabrazji
- Rodzaje mikrodermabrazji i ich charakterystyka
- Jakie efekty daje mikrodermabrazja?
- Cena zabiegu mikrodermabrazji
- Mikrodermabrazja w domu i urządzenia do jej wykonania
- Mikrodermabrazja - przeciwwskazania i efekty uboczne
- Czy mikrodermabrazję można wykonywać w ciąży?
- Opinie Wizażanek o mikrodermabrazji
Co to jest mikrodermabrazja i na czym polega zabieg?
Mikrodermabrazja to zabieg mechaniczny, który polega na oczyszczeniu skóry poprzez usunięcie martwego naskórka. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych, choć coraz więcej kobiet decyduje się na domową mikrodermabrazję. Nazywana jest również kontrolowanym mikropeelingiem, a jej działanie dochodzi do głębszych warstw skóry. Zabieg najczęściej wykonywany jest na twarzy, dekolcie i plecach.
Opis zabiegu mikrodermabrazji
Przygotowanie do zabiegu mikrodermabrazji
Przed zabiegiem nie należy stosować peelingów chemicznych ani mechanicznych oraz depilować skóry woskiem bądź kremem do depilacji. Nie powinno się również chodzić na solarium i eksponować skóry na słońca, tak by uniknąć oparzeń słonecznych. Do zabiegu można przystąpić, jeżeli na twarzy nie występują ranki, zapalenia bakteryjne lub grzybicze, łuszczyca oraz trądzik ropny.
Przebieg mikrodermabrazji
Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia twarzy z zanieczyszczeń, sebum oraz makijażu. Następnie przechodzimy do usuwania martwego naskórka. Robi się to za pomocą głowic diamentowych lub dyszy, która wyrzuca z siebie kryształki korundu. Złuszczony naskórek jest natychmiast odsysany do pojemnika. Na zakończenie zabiegu najczęściej klientce nakładana jest maska łagodząco-nawilżająca.
Zalecenia po zabiegu mikrodermabrazji
Przez kilka dni po zabiegu trzeba zwrócić większą uwagę na pielęgnację skóry. Po pierwsze powinna być ona odpowiednio nawilżana, nie można zapominać o nakładaniu kremu rano i wieczorem. Świetnie również sprawdzą się nawilżające i łagodzące maski w płachcie. Należy również uważać na to, aby dodatkowo nie podrażnić twarzy. W tydzień po zabiegu odradza się używania peelingów i masek oczyszczających oraz ekspozycję cery na niską temperaturę i słońce.
Rodzaje mikrodermabrazji i ich charakterystyka
Rozróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji. Dobór odpowiedniej metody oczyszczania twarzy zależy od stanu oraz rodzaju skóry i jest indywidualnie dopasowywany przez kosmetologa lub kosmetyczkę.
- Mikrodermabrazja diamentowa to dość łagodny rodzaj mikropeelingu. Zabieg wykonywany jest głowicą diamentową z różną grubością ziaren. Mniejsze ziarenka są przeznaczone do okolic nosa i oczu, nieco większe na całą twarz. Ten rodzaj zabiegu może być wykonywany na całym ciele. To idealny wybór dla osób ze skórą delikatną, alergiczną lub ze skłonnością do podrażnień.
- Mikrodermabrazja korundowa to dużo silniejszy zabieg, przeznaczony do zadań specjalnych. Świetnie sprawdzi się w przypadku blizn, zmarszczek, mocnego zanieczyszczenia skóry lub przebarwień. Do jej wykonania wykorzystuje się kryształki korundu lub glinu. Po mikrodermabrazji korundowej często dochodzi do czasowego podrażnienia i zaczerwienienia skóry.
- Oxybrazja to najłagodniejsza forma mikrodermabrazji. Martwy naskórek usuwany jest za pomocą tlenu i soli fizjologicznej. Najczęściej wykorzystuje się ją przy skórze z trądzikiem, stanem zapalnym oraz łojotokiem. Nie tylko oczyszcza twarz, ale pomaga również ukoić stany zapalne.
Jakie efekty daje mikrodermabrazja?
Głównym celem mikrodermabrazji jest dokładne oczyszczenie skóry od samego naskórka aż po głębokie warstwy skóry. Tego typu zabieg mobilizuje skórę do odbudowy i podnosi zdolność do wchłaniania się substancji odżywczych.
Cera po mikrodermabrazji jest wyraźnie oczyszczona, rozświetlona i subtelnie rozjaśniona. Dodatkowo nabiera elastyczności i jędrności, dzięki czemu wydaje się zdecydowanie gładsza. Znikają również zaskórniki i drobne przebarwienia. Poza tym zmarszczki wydają się płytsze. Oczywiście najlepsze efekty mikrodermabrazji występują po serii zabiegów i są uzależniony od stanu i kondycji skóry przed zabiegiem.
Cena zabiegu mikrodermabrazji
Ceny zabiegu mikrodermabrazji uzależnione są od kilku czynników Przede wszystkim wpływ na nią ma rodzaj wykonywanego zabiegu oraz obszar, ale także nie bez znaczenia jest doświadczenie wykonującego ją specjalisty oraz miasto, w którym planujemy zabieg. Zazwyczaj za jedno oczyszczanie skóry na twarzy płaci się około 150-200 zł, a w przypadku dobrania dodatkowych usług cena stopniowo rośnie.
Mikrodermabrazja w domu i urządzenia do jej wykonania
Ze względu na wciąż rosnącą popularność zabiegu mikrodermabrazji wielu producentów sprzętu beauty postanowiło do ofert wprowadzić urządzenia do domowej mikrodermabrazji. Dzięki temu możesz samodzielnie wykonać zabieg samodzielnie. Większość dostępnych modeli opiera się na zastosowaniu głowicy diamentowej. W zależności od wybranego urządzenia możesz także liczyć na regulację intensywności zabiegu oraz wymienialne końcówki przeznaczone do użytku na różnych częściach ciała.
Jak wykonać mikrodermabrazję w domu?
Niezależnie od tego, czy mikrodermabrazja jest wykonywana w gabinecie kosmetycznym, czy w domu, zabieg należy podzielić na trzy fazy, które opisywałyśmy powyżej. Nie można pominąć żadnej z nich, gdyż nieprawidłowo wykonana mikrodermabrazja może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.
Jeśli chodzi o samo wykorzystanie urządzenia – zacznij od oczyszczenia końcówki, której będziesz używać na twarzy. Pamiętaj, by zabieg wykonywać od wewnątrz twarzy do zewnątrz. Możesz zacząć od linii brody i kierować się do zewnątrz. Następnie przejdź kolejno do strefy T oraz policzków. Mikrodermabrazja to zabieg bezbolesny.
Mikrodermabrazja - przeciwwskazania i efekty uboczne
Mikrodermabrazja jest dość łagodnym zabiegiem oczyszczającym, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Zabieg nie jest polecany w przypadku:
- stanów zapalnych skóry,
- chorób skóry, takich jak: trądzik, łuszczyca, zapalenia,
- przyjmowania leków przeciwzakrzepowych,
- występowania znamion w miejscu zabiegu,
- niedawno przeprowadzonych zabiegów chirurgicznych w miejscu zabiegu,
- przeprowadzania mocnych zabiegów oczyszczających, np. oczyszczania kwasami,
- terapii lekami zawierającymi izotretynoinę.
Zabieg powinno się wykonywać wiosną lub jesienią. Podczas upalnego lata lub mroźnej zimy warunki atmosferyczne mogą prowadzić do podrażnienia skóry.
Skutki uboczne po zabiegu mikrodermabrazji występują dość rzadko i mają łagodny przebieg. Najczęściej jest to delikatne podrażnienie i zaczerwienie skóry, a także uczucie swędzenia lub pieczenia.
Bardzo ważne jest to, aby wybrać profesjonalny salon, który dba o czystość i sterylizację narzędzi. Źle przeprowadzony zabieg może prowadzić do zakażenia, a nawet uszkodzenia skóry i powstania nieestetycznych blizn.
Czy mikrodermabrazję można wykonywać w ciąży?
Zabieg mikrodermabrazji uznawany jest za bezpieczny i obarczony niskim ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek efektów ubocznych, jeśli jest wykonywany prawidłowo. Większość salonów umieszcza informację, że zarówno osoby w ciąży, jak i w okresie laktacji można bezpiecznie wykonywać zabieg. Mimo to warto na konsultacji wstępnej, przed zabiegiem, poinformować specjalistę o swoim stanie i zapytać o produkty, które stosowane są przed i po zabiegu.
Opinie Wizażanek o mikrodermabrazji
Aktywne na forum Wizażanki w jednym z wątków dzieliły się swoimi doświadczeniami z mikrodermabrazją. Opisują ten zabieg jako skuteczny: cera jest w zdecydowanie lepszej kondycji, rozjaśniona i pozbawiona przebarwień.
– radzi jednej z forumowiczek 2b_beauty
Ja również polecam mikrodermabrazję, jestem już po 5-tym zabiegu i za dwa tygodnie skończę pierwszą serię. Na pewno zakupię kolejną serię w następnym roku gdyż widzę znaczną poprawę jakości skóry. Jest gęstsza, jędrniejsza, koloryt się wyrównał i zniknęły drobne blizny potrądzikowe, a także zmniejszyły się pory. Poprawę zauważają także inni ludzie więc jest dobrze. Miałam wykonywaną mikro diamentową, nie widzę żadnej różnicy między efektami jakie osiągnęłam ja, a znajoma korzystająca z korundowej. Dodatkowo wykonałam dwukrotne czyszczenie twarzy co pewnie także miało wpływ na ostateczny wynik zabiegów i wpłynęło pozytywnie na cerę. Poza tym zabieg jest relaksujący i bezbolesny, ja byłam zadowolona już po pierwszym razie
- memsahib