Reklama

Mikrodermabrazja w domu to świetna alternatywa dla jednego z najpopularniejszych zabiegów, który szczególnie polecany jest w przypadku cery tłustej, problematycznej, z licznymi zaskórnikami. Pomaga też uporać się z przebarwieniami czy drobnymi zmarszczkami. Jego przeprowadzenie w warunkach domowych jest możliwe dzięki urządzeniom wyposażonym w diamentową głowicę. Sprawdźcie, jak prawidłowo wykonać mikrodermabrazję w domu i jakich efektów możecie się spodziewać.

Reklama

Spis treści:

  1. Na czym polega domowy zabieg mikrodermabrazji i czym jest mikrodermabrazja?
  2. Urządzenia do zabiegu mikrodermabrazji w domu [Opinie]
  3. Mikrodermabrazja diamentowa w domu krok po kroku
  4. Jak często wykonywać mikrodermabrazję w domu?
  5. Kosmetyki do mikrodermabrazji w domu
  6. Mikrodermabrazja w domu – efekty
  7. Przeciwwskazania do mikrodermabrazji w domu

Na czym polega domowy zabieg mikrodermabrazji i czym jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to nic innego jak mechaniczne usuwanie zrogowaciałej warstwy naskórka. Usuwanie to odbywa się poprzez ścieranie przy pomocy kryształków diamentu lub korundu. Te dwa zabiegi jednak nieznacznie się różnią.

W mikrodermabrazji diamentowej drobinki umieszczone są na głowicy urządzenia, natomiast w przypadku mikrodermabrazji korundowej (czyli z tlenkiem glinu) drobinki są „wyrzucane” z głowicy pod ciśnieniem. W obu przypadkach drobinki wraz ze złuszczonym naskórkiem są następnie zasysane do głowicy.

W ofercie gabinetów znajdziecie również łagodniejszą wersję mikrodermabrazji, polecaną szczególnie przy cerze wrażliwej. Jest to mikrodermabrazja wodno-tlenowa, nazywana też oxybrazją, w której naskórek złuszczany jest poprzez oddziaływanie na skórę strumienia powietrza i soli fizjologicznej.

Urządzenia przeznaczone do mikrodermabrazji w domu umożliwiają wykonanie mikrodermabrazji diamentowej. Na zabieg z użyciem korundu czy tlenu musicie wybrać się do gabinetu.

Zobacz także: Zabiegi na twarz, które możesz zrobić w domu

Urządzenia do zabiegu mikrodermabrazji w domu [Opinie]

Działanie maszynek do domowej mikrodermabrazji jest bardzo zbliżone do zabiegu wykonywanego w salonie. Urządzenia mają wbudowaną końcówkę peelingującą, która złuszcza martwy naskórek. Naskórek natychmiast zasysany jest do środka urządzenia.

Ceny urządzeń do domowej mikrodermabrazji zaczynają się już od około 100 zł, ale mogą sięgać również 500-600 zł. Często są to produkty wielofunkcyjne, pozwalające wykonać również np. masaż próżniowy. Do wyboru są między innymi sprzęty marki Beautifly, takie jak B-Derma PRO czy B-Derma ICE, urządzenie do usuwania wągrów i mikrodermabrazji Garett, sprzęt do mikrodermabrazji domowej HoMedics czy urządzenie marki Hoffen.

(…) Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, ale i sprężysta, elastyczna i przede wszystkim perfekcyjnie oczyszczona i przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Po kilku tygodniach regularnego stosowania zauważyłam znaczną poprawę kondycji skóry, od kilku miesięcy nie wyskoczył mi ani jeden pryszcz, a drobne zmarszczki zniknęły. Pozbyłam się również przebarwień, blizn po niechcianych gościach, a pory stały się niewidoczne. (…)

– pisze o urządzeniu Hoffen Edzia2605

(…) Używam go w zależności od potrzeb, od ok. 2 miesięcy, a oto moje obserwacje: brak podrażnienia skóry czy zmian alergicznych, delikatne przebarwienia potrądzikowe, które miałam, praktycznie zniknęły, skóra wygładzona, martwy naskórek złuszczony, skóra wygląda zdrowo i promiennie, wyraźnie zwężone pory (zwłaszcza te na nosie, z którymi zawsze miałam problem). (…)

– pisze o urządzeniu HoMedics Zoe_Zebra

Mikrodermabrazja diamentowa w domu krok po kroku

Mikrodermabrazja, zarówno ta wykonywana w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu, powinna obejmować trzy etapy, do których należą:

  • przygotowanie skóry,
  • właściwy zabieg,
  • pielęgnacja po zabiegu.

Nawet jeśli nie masz zbyt dużo czasu, pamiętaj, że nie można pominąć żadnego z tych etapów. Skóra przed oczyszczaniem powinna być w dobrym stanie, wypielęgnowana, aby jej nie zaszkodzić. Przed samym zabiegiem należy dokładnie oczyścić skórę - zarówno z makijażu, jak i produktów do pielęgnacji i gromadzących się zanieczyszczeń.

Jak prawidłowo oczyścić skórę przed przeprowadzeniem zabiegu dogłębnego oczyszczenia? Zacznij od kosmetyku oczyszczającego - płynu micelarnego, mleczka lub olejku. Następnie zmyj dokładnie produkt żelem lub pianką do mycia. Jeśli wymaga tego od ciebie twój sprzęt, przetrzyj skórę specjalnym bakteriobójczym preparatem. Aby "spulchnić" skórę, otworzyć pory i tym samym ułatwić oczyszczenie i polepszyć efekty zabiegu, wykonaj tak zwaną parówkę.

Następnie przejdź do wykonania właściwego zabiegu. Samodzielne wykonanie zabiegu mikrodermabrazji diamentowej nie jest skomplikowane. Jeśli zastanawiacie się, jak prawidłowo używać wybranego urządzenia, wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Zobacz, jak wykonać zabieg krok po kroku!

  1. Oczyśćcie i osuszcie twarz. Warto również nałożyć na twarz mokry, ciepły ręcznik, który otworzy pory skórne i ułatwi usunięcie z nich zanieczyszczeń i nagromadzonego sebum.
  2. Włączcie urządzenie. Zacznijcie od brody, przesuwając końcówkę urządzenia od brody w stronę ust.
  3. Następnie przejdźcie do nosa. Urządzenie przesuwajcie od grzbietu do boków, dokładnie oczyszczając płatki nosa.
  4. Oczyszczanie strefy T zakończcie na czole, przeciągając urządzenie od jego środka do boków.
  5. Ostatnim etapem jest oczyszczanie policzków. Rozpocznijcie od dołu i środka twarzy, delikatnie przesuwając końcówkę ku górze i na boki.
  6. Po zakończeniu zabiegu przetrzyjcie twarz tonikiem i nałóżcie krem nawilżający. Na dzień powinien to być kosmetyk z filtrem UV.

Pamiętajcie, że dopełnieniem zabiegu jest pielęgnacja po nim. Tonizować, nawilżać oraz chronić przed promieniami słonecznymi skórę należy nawet kilka dni po. Mikrodermabrazja jest zabiegiem, który, chociaż jest bezpieczny, to wciąż jest dla skóry drażniący. Dlatego wspieraj skórę produktami regeneracyjnymi, zawierającymi m.in. witaminy. Należy cerę nawilżyć, złagodzić, więc wyeliminuj z kosmetyków produkty na bazie alkoholu oraz kwasów.

Elena Safonova

Jak często wykonywać mikrodermabrazję w domu?

Jak w przypadku wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, ważna jest systematyczność, ale warto też dostosować częstotliwość do rodzaju cery. Skóra tłusta, z licznymi zaskórnikami, będzie potrzebować takiego oczyszczania i złuszczania nawet raz w tygodniu. Z kolei w przypadku cery mniej problematycznej wystarczy wykonać mikrodermabrazję raz na 2-3 tygodnie.

Pamiętajcie jednak, że w przypadku mikrodermabrazji nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często ją wykonywać. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, stanu skóry, jej typu oraz grubości. Delikatna, cienka skóra, nawet taka, która jest przetłuszczająca się, będzie potrzebować więcej czasu na regenerację. Sami specjaliści medycyny estetycznej mają podzielone opinie na temat częstotliwości, z jaką należy wykonywać oczyszczanie skóry, a także, kiedy jest najbezpieczniej ją wykonywać. Jedni doradzają, aby robić ją w okresie jesienno-zimowym, a inni twierdzą, że można ją robić przez cały rok. Jednakże najlepiej uważnie obserwować skórę, ile zajmuje pełna regeneracja oraz co ile trzeba ją powtarzać, aby utrzymać świetne efekty. Dlatego zacznij od najniższych parametrów, rób dłuższe odstępy między zabiegami, a potem stopniowo zwiększaj moc oraz częstotliwość.

Kosmetyki do mikrodermabrazji w domu

Domową mikrodermabrazję możecie wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to złuszczanie naskórka za pomocą wspomnianych urządzeń. Drugi polega natomiast na zastosowaniu odpowiednich kosmetyków, które zawierają mocno złuszczające drobinki. Możecie użyć preparatu do mikrodermabrazji Vita C Infusion marki Mincer Pharma, peelingu do mikrodermabrazji z korundem Bandi Pro Care bądź maski oczyszczającej Ziaja Pro z glinką zieloną i kryształkami tlenku glinu.

dimid_86/iStock

Zobacz także: Hit KWC: Ta ciasteczkowa pasta peelingująca wygładza pory niemal jak mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja w domu – efekty

Cera już po pierwszym domowym zabiegu mikrodermabrazji jest zdecydowanie gładsza, oczyszczona i rozświetlona. Efekty mikrodermabrazji będą jednak najlepiej widoczne przy jej systematycznym wykonywaniu.

Możecie liczyć na rozjaśnienie przebarwień, uregulowanie wydzielania sebum, usunięcie zaskórników i zwężenie porów, wygładzenie małych blizn i zmarszczek, a także na lepsze wchłanianie stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych. Zabieg nie tylko złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka, ale też ujędrnia skórę, poprawia jej napięcie, pobudza mikrokrążenie i dotlenia. Cera poszarzała i zmęczona zyskuje zdrowy, promienny wygląd.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji w domu

Możliwe do uzyskania efekty zachęcają do zakupu urządzenia do domowej mikrodermabrazji, warto jednak wiedzieć, że nie zawsze można ich używać. Z samodzielnego przeprowadzania zabiegu zrezygnujcie w przypadku:

Reklama
  • mocno nasilonego trądziku,
  • licznych brodawek, zmian barwnikowych,
  • obecnych na skórze podrażnień, strupków, ranek,
  • infekcji w obrębie skóry (w tym opryszczki),
  • grzybicy,
  • łuszczycy,
  • naczyniaków,
  • bardzo wrażliwej skóry ze skłonnością do „pajączków”.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane