klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
eko hit
mikroplastik w kosmetyku peeling do ciała
iStock
Pielęgnacja

Mikroplastik w kosmetykach - czym jest, jak i dlaczego warto go unikać?

Mikroplastik w kosmetykach występuje w wielu produktach do pielęgnacji i makijażu twarzy, produktach do włosów czy paznokci. Stosowany na skórę nie wykazuje właściwości toksycznych, jednak negatywnie wpływa na środowisko i może być toksyczny przy spożywaniu. Sprawdźcie, czym dokładnie jest mikroplastik, jak działa i jak znaleźć go w kosmetykach.
Aneta Zygmuntowicz
marzec 23, 2021

Mikroplastik w kosmetykach używany jest jako drobinki złuszczające lub substancja zagęszczająca i ulepszająca formułę kosmetyku. Najbardziej popularne rodzaje mikroplastiku to Polietylen, Polipropylen, Poliester i Poliamid, ale nie tylko one stosowane są w kosmetykach. Firmy jednak coraz częściej dostrzegają negatywny wpływ mikroplastiku na środowisko, w tym przede wszystkim zanieczyszczanie mórz i oceanów i zmieniają składy kosmetyków na bardziej ekologiczne.

Kevin Murphy po raz pierwszy w Polsce! Opowiedział o rewolucyjnym pomyśle ratowania oceanów

Czym jest mikroplastik?

Mikroplatik to malutkie, mające mniej niż 5 mm drobinki plastiku. W produktach pełnią najczęściej rolę peelingujących drobinek, ale nie tylko! Działają również jak zagęstnik i zapobiegaja rozwarstwianiu się emulsji oraz ułatwiają rozprowadzanie produktu na twarzy, dzięki temu stosowanie kosmetyków z ich dodatkiem jest przyjemne i bezproblemowe. Dodatkowo mikroplatik jest emolientem, czyli tworzy na skórze film, sprawiający, że woda w naskórku zostaje zatrzymana, a skóra wygląda na nawilżoną i rozświetloną. 

Czy mikroplatik jest szkodliwy?

Mikroplastik nie jest szkodliwy dla skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Warto pamiętać, że jako składnik tworzący okluzję/film na skórze może być komedogenny i zatykać pory, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Warto wiedzieć, że spożywany mikroplatik może być na dłuższą metę toksyczny. Jak jednak mikroplatik z kosmetyków może przedostać się do naszego układu pokarmowego?

Dlaczego warto unikać mikroplastiku w kosmetykach?

Unikanie mikroplastiku to kwestia przede wszystkim ekologiczna i ważna dla osób, które dbają o środowisko. Mikroplastik z kosmetyków może dostawać się do ekosystemów wodnych i stanowi zagrożenie dla fauny i flory tam występującej. Dzieje się tak w przypadku, kiedy oczyszczanie ścieków jest nie do końca efektywne lub zupełnie nie istnieje. A niestety w przypadku bardzo małych cząstek mikroplastiku często efektywne nie jest.

Gęste mikroplastiki opadają na dno mórz i oceanów, z kolei reszta mikroplastików unosi się na powierzchni wody. Dostają się one do organizmów zwierząt i prawdopodobnie się kumulują. Ryby i owoce morza ze skumulowanym mikroplastikiem mogą następnie trafić na nasze talerze. Istnieje podejrzenie, że przy częstym spożywaniu może on prowadzić do chorób nowotworowych i zaburzeń hormonalnych.

Jak rozpoznać mikroplastik w kosmetykach?

Najczęściej mikroplastik pojawia się w peelingach jako tani zamiennik drobinek złuszczających, ale nie tylko! W przypadku peelingu mikroplastik jest widoczny gołym okiem, jednak w innych kosmetykach drobinki są malutkie i zupełnie niewidoczne!

Mikroplastik stosowany jest powszechnie w wielu produktach pielęgnacyjnych, znajdziemy go w składzie między innymi: 

 • peelingów,
 • past do zębów,
 • mydeł,
 • szamponów, odżywek i produktów do stylizacji, 
 • balsamów do ciała,
 • serów do twarzy,
 • kremów do twarzy,
 • kosmetykach kolorowych,
 • odżywkach i lakierach do paznokci.

Mikroplastik w kosmetykach znajdziemy pod takimi nazwami jak:

 • Polyethylene, Polypropylene - drobinki złuszczające,
 • Polyamid, Nylon - najczęściej składników kosmetyków kolorowych,
 • Polyacrylamide - najczęściej składnik kosmetyków pielęgnacyjnych,
 • Polyurethane -  w kosmetykach do stylizacji włosów,
 • Terephthalate - w lakierach do paznokci,
 • Acrylates Copolymer, Acrylates Crosspolymer, Acrylates, Allyl Methacrylates Crosspolymer, Acrylate Crosspolymer – stosowane w kosmetykach pielęgnacyjnych, do makijażu i paznokci, produktach do stylizacji włosów,
 • Polyquaternium - najczęściej w produktach myjących.
Komentarze
123rf, materiały PR
Styl życia Sposoby na alergię skóry
Problem reakcji alergicznych i podrażnień skóry staje się coraz bardziej powszechny. Substancje chemiczne zawarte nie tylko w kosmetykach, ale także w środkach czystości czy produktach piorących, mogą uczulać i powodować nieprzyjemne swędzenie. Jak temu przeciwdziałać?
Materiał partnera
wrzesień 03, 2014

Podrażnienia i reakcje alergiczne objawiają się nieprzyjemnym i uciążliwym swędzeniem, zaczerwienieniem i wypryskami. Jeśli chodzi o alergię skórną, to może być ona wywoływana przez rośliny, leki czy żywność, a nawet odzież. Jednak stosunkowo często przyczyną jej występowania są związki chemiczne zawarte w kosmetykach, detergentach i innych środkach chemicznych stosowanych w domu . Objawy alergii skórnej pojawiają się na skutek działania alergenu , którym w omawianym przypadku są tzw. czynniki kontaktowe , czyli związki wywołujące reakcję alergiczną po zetknięciu ze skórą. Szacuje się, że już blisko 70% Polaków boryka się z problemem nadwrażliwości skórnej i skłonnościami do alergii. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy – postępujące zanieczyszczenie środowiska, niezdrowy tryb życia, ale dermatolodzy zwracają uwagę przede wszystkim na stosowane przez nas detergenty i kosmetyki. Produkty te zawierają w swym składzie szkodliwe barwniki i parabeny, które zwiększają ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej oraz przyspieszają jej rozwój. Stosując produkty Neutral, możemy dbać o skórę w delikatny sposób, przy zapewnieniu sobie pełnego bezpieczeństwa. Ich unikalna formuła –  0% barwników, 0% parabenów i 0% kompozycji zapachowych pozwala zadbać o zdrowie wrażliwej skóry całej rodziny. W przypadku wystąpienia alergicznej reakcji skórnej, bezwzględnie powinniśmy udać się do lekarza, by ten dobrał odpowiedni sposób leczenia. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwolą nam zmniejszyć dolegliwości. Sposób 1: unikaj drapania! Choć może się to wydawać nierealne w przypadku uporczywego swędzenia, należy bezwzględnie powstrzymywać się od drapania , gdyż może to prowadzić do infekcji. W dodatku nie przyniesie pożądanej ulgi, a jedynie nasili objawy. Aby zmniejszyć uczucie swędzenia, zrób zimny okład z...

Przeczytaj
Zaczerwienione palce ze zniszczonymi paznokciami
iStock
Manicure Czy hybryda może uczulać? Te zdjęcia nie zostawiają złudzeń...
Jedni ją kochają za to, że jest trwała i wygodna, inni boją się, czy nie zniszczy paznokci. Teraz okazuje się, że na manicure hybrydowy można mieć... alergię. Jak ją rozpoznać?
Milena Majak
marzec 06, 2017

Czy można mieć uczulenie na manicure hybrydowy? Do tej pory na Wizaż.pl pytałyśmy ekspertów o to, czy hybryda niszczy paznokcie. Ale historia Marty, która prowadzi bloga probkowo.blogspot.com , udowodniła, że przy tym typie manicure uszkodzeniu może ulec nie tylko płytka.  Marta przez osiem miesięcy regularnie robiła manicure hybrydowy. Paznokcie świetnie to znosiły - nie było żadnych problemów. W dziewiątym miesiącu pojawiły się bolesne komplikacje . Pewnego dnia Martę zaczęły  swędzieć opuszki palców . Skóra w tym miejscu była lekko opuchnięta i zaczerwieniona . W nocy problem się nasilił, a rano na palcach  pojawiły się bąble . Tego samego dnia Marta zdjęła hybrydę i dała odpocząć paznokciom. Smarowała wrażliwą okolicę kremem i piła wapno. Po miesiącu wszystko wróciło do normy. Marta wybierała się na wakacje, więc postanowiła wrócić do hybrydy. I to był błąd - uczulenie dało o sobie znać ze zdwojoną siłą. Źródło: Instagram Już podczas podróży skóra wokół paznokci bolała Martę tak, że nie była w stanie wyjąć czegokolwiek z torebki. Podczas dwutygodniowego urlopu walczyła z ropnymi pęcherzami oraz schodzącą skórą. Ból był tak przeszywający, że czuła go aż w nadgarstkach. Była zmuszona poszukać lekarza, który przepisał jej odpowiednie maści oraz tabletki. Jakie są objawy uczulenia na hybrydę Źródło: Facebook Co tak naprawdę uczula? Nie sam lakier do wykonania hybrydy, ale jeden z jego składników. Alergizować może np.  formaldehyd , czyli składnik znajdujący się w niektórych produktach (m.in. odżywkach) do paznokci . Jednak w większości przypadków jego zawartość jest poniżej dopuszczalnych norm i producenci nie mają obowiązku umieszczać go na liście składników. Kolejnym składnikiem występującym w niektórych lakierach, który może uczulić są akrylany. Jeśli kobieta jest na...

Przeczytaj
krosty na udach
iStock
Pielęgnacja Krostki na nogach - przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Krostki na nogach najczęściej pojawiają się w wyniku chorób skóry lub alergii kontaktowej. Bardzo często przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz szkodliwe substancje w środkach czystości czy kosmetykach. Sprawdźcie, jak leczyć krostki na nogach i jaką pielęgnację stosować.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 12, 2020

Krostki na nogach pojawiają się z wielu przyczyn. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na prawidłowe golenie nóg, używanie delikatnych kosmetyków i unikanie bezpośredniego kontaktu skóry ze środkami chemicznymi. W przypadku pojawienia się krostek warto skonsultować zmiany z dermatologiem lub alergologiem. Krostki na nogach - przyczyny Krostki na nogach mogą mieć różne przyczyny. Ich pojawienie się może być spowodowane chorobą, alergią, ale również nieodpowiednią pielęgnacją.  Bardzo częstym powodem pojawienia się krostek na nogach jest zapalenie mieszków włosowych . W tym przypadku wokół włosków na nogach pojawiają się zaczerwienienia, gdyż tworzy się w nich stan zapalny. Zapalenie mieszków najczęściej jest wynikiem uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry. Może zostać ona uszkodzona przez stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub nieprawidłowe golenie. Mogą to być również objawy innych chorób , takich jak: łuszczyca , świerzb,  grzybica, półpasiec. Równie częstą przyczyną krostek na nogach są alergie kontaktowe . Najczęściej alergia pojawia się w wyniku zetknięcia ze skóry proszków do prania, środków czystości, kosmetyków ze sztucznymi zapachami czy barwnikami lub innymi szkodliwymi składnikami. Leczenie krostek na nogach  Leczenie krostek na nogach zależne jest od przyczyn, z jakich one występują. Najlepiej zgłosić się do dermatologa lub alergologa , którzy określą przyczynę problemy i wprowadzą odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną jest choroba skóry, dermatolog wprowadza odpowiednie leczenie, zwykle oparta na maściach stosowanych miejscowo i odpowiednich kosmetykach. Przy alergii kontaktowej najskuteczniejsze będą leki antyhistaminowe . Z kolei w...

Przeczytaj
płyn z micelami
iStock
Pielęgnacja Micele w kosmetykach - czym są i jak działają?
Micele to małe cząsteczki używane w kosmetykach do demakijażu i szamponach do włosach. Przyciągają i absorbują sebum i rozpuszczają inne zanieczyszczenia. Kosmetyki z micelami świetnie sprawdzą się do każdego rodzaju cery, szczególnie tłustej i wrażliwej.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 08, 2020

Micele rewelacyjne właściwości oczyszczające zawdzięczają swojej niezwykłej budowie. Składają się one z dwóch warstw, hydrofilowej i hydrofobowej, dzięki czemu nie tylko usuwają sebum, ale również inne rodzaje zanieczyszczeń. Pamiętajcie, że stosując kosmetyki z micelami, warto je pozostawić na chwilę na skórze, aby zdążyły dobrze rozpuścić zanieczyszczenia! Czym są micele? Micele to malutkie cząsteczki, które tworzą związki chemiczne. Związki te mają właściwości hydrofilowe w wewnętrznej warstwie, czyli przyciągają wodę i odpychają tłuszcz, ich zewnętrzna część jest hydrofobowa, oznacza to, że skutecznie odpycha wodę i wiąże się z tłuszczami. W praktyce ich działanie opiera się na przyciąganiu i pochłanianiu tłuszczy , na przykład sebum oraz na rozpuszczaniu innych zanieczyszczeń , takich jak na przykład kosmetyki do makijażu.  Warto również pamiętać, że kosmetyki z micelami nie zawierają w swoim składzie tłustych substancji. Dzięki temu unikniemy tłustego filmu na twarzy , który często pojawia się w przypadku mleczek czy olejków do demakijażu . Do czego służą kosmetyki z micelami? Kosmetyki z micelami to rewelacyjny sposób na oczyszczenie skóry w bardzo dokładny, ale jednocześnie delikatnym sposób . Największych atutem miceli jest to, iż przyciągają tłuszcz i zanieczyszczenia, ale nie niszczą bariery ochronne skóry. Micele najczęściej wykorzystywane są w produktach do demakijażu i szamponach do włosów. Micele w kosmetykach do demakijażu Najpopularniejsze kosmetyki z micelami to oczywiście produkty do demakijażu. Mogę to być płyny micelarne , żele lub mleczka . Największym plusem tego rodzajów kosmetyków jest to, iż dokładnie zmywają nawet wodoodporny makijaż, a jednocześnie są bardzo delikatne skóry....

Przeczytaj