Wejdź
opalanie mity
123rf
Pielęgnacja

Mity dotyczące opalania

Uwaga! Obalamy 6 najpowszechniejszych mitów dotyczących słońca, opalania się oraz stosowania filtrów przeciwsłonecznych!
Magdalena Borucińska
lipiec 31, 2013

opalanie mity

Natalia Siwiec zdradziła nam swój sposób na piękną i zdrową opaleniznę

Muszę się opalać, żeby uzupełnić braki witaminy D

Aby uzupełnić brak witaminy D nie musisz wylegiwać się na słońcu – jak wynika z badań wystarczy, że spędzisz na zewnątrz tylko 10 minut! Zamiast siedzieć kilka godzin w pełnym słońcu, po prostu podczas słonecznego dnia idź na krótki spacer albo wysiądź wcześniej z autobusu i przejdź 1-2 przystanki do pracy.

Przed wakacjami należy zahartować skórę w solarium

Przede wszystkim solarium niszczy skórę dużo bardziej niż słońce. Aby przygotować skórę do opalania stosuj specjalne kremy tzw. Sun Startery albo łykaj tabletki z beta karotenem, które nadadzą skórze ładny odcień, ułatwiają opalanie i odbijają promieniowanie słoneczne.

Jeśli będę stosować filtry przeciwsłoneczne to wrócę z urlopu biała!

Żaden krem z filtrem nie blokuje promieni słonecznych w 100%, jednak zdecydowanie warto je stosować. Przede wszystkim pomagają uniknąć poparzeń, a opalenizna na skórze pojawi się stopniowo i będzie bardziej trwała.

Jeśli siedzę pod parasolem to nie muszę stosować kremu z filtrem!

Parasol nie blokuje w 100% promieni słonecznych, a piasek i woda mocno je odbijają, dlatego nawet jeśli siedzisz w cieniu, warto posmarować skórę kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Osoby z ciemną skórą nie muszą stosować filtrów

Należy pamiętać, że opalanie znacznie zwiększa możliwość wystąpienia czerniaka oraz innych nowotworów złośliwych skóry. Promieniowanie słoneczne znacznie przyśpiesza proces starzenia się skóry, dlatego osoby, które często korzystają ze słońca i nie stosują filtrów przeciwsłonecznych muszą liczyć się z dużą ilością przebarwień posłonecznych oraz zmarszczek.

Kremem wodoodpornym wystarczy posmarować się 1 raz

Już po 20 minutach w wodzie krem wodoodporny traci połowę swoich właściwości ochronnych. Podczas osuszania skóry ręcznikiem ścierasz resztę kremu, dlatego po każdej kąpieli w morzu lub basenie należy ponownie posmarować się filtrem przeciwsłonecznym.

Komentarze
fototyp skóry
iStock
Pielęgnacja Fototyp skóry – co to jest i jak go określić?
Fototyp to wrodzona ilość melaniny w skórze, która określa w jaki sposób możemy się opalać i czy grożą nam poparzenia słoneczne. Sprawdźcie, jaki macie fototyp skóry i w jaki sposób powinniście się opalać.
Aneta Zygmuntowicz
marzec 12, 2020

Fototyp skóry pomoże nam w określeniu wrażliwości naszej skóry na promienie słoneczne. Wyróżniamy aż 6 typów skóry, a na każdy z nich w inny sposób działa słońce. Dlatego właśnie warto znać swój fototyp, aby wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się opalać i jakich kosmetyków do opalania używać. Czy każdy może się opalać? Czy wszyscy musimy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych? Jaka ochrona jest odpowiednia dla naszego fototypu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Czym jest fototyp skóry? Fototyp skóry to wrodzona ilość melaniny, czyli pigmentu skóry . Melanina odpowiedzialna jest za zmianę koloru skóry w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Ilość melaniny w skórze określa naszą łatwość opalania się oraz wysokość ryzyka poparzeń słonecznych. Dlatego właśnie niektóre osoby, mimo iż stosują kremy z wysokim filtrem SPF i tak ulegają poparzeniu, a niektórzy są bardzo odporni na działanie promieni słonecznych. Rodzaje fototypu skóry Każda skóra inaczej reaguje na działanie promieni słonecznych. Udało się jednak sklasyfikować 6 ogólnych rodzajów fototypów, które odpowiadają reakcji skóry na opalanie. Skala fototypów skóry według Thomasa B. Fitz Patrick'a klasyfikuje rodzaj skóry na podstawie jej reakcji po pierwszej ekspozycji na słońce w danym roku. Test przeprowadzany jest przez około 30 minut w godzinach popołudniowych.  Fototyp I - celtycki To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły. Ma ona również skłonność do zaczerwienień. Są to najczęściej osoby o włosach jasnych bądź rudych z niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami. Ta skóra ma bardzo małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. Osoby o tym fototypie nie powinny się opalać. Fototyp II -...

Przeczytaj

Nasze akcje