kosmetyki vichy
Wyniki testu
equalibra
Chcę testować
sanelle
Chcę testować
seysso
Wyniki testu
aa
Chcę testować
kosmetyki iwostin
Wyniki testu
kosmetyki glov
Chcę testować
kosmetyki aa
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Laureaci
kosmetyki bourjois
Laureaci
kosmetyki eucerin
Laureaci
kosmetyki miss sporty
Wyniki testu
kosmetyki biotherm
Laureaci
kosmetyki seysso
Wyniki testu
kosmetyki avene
Laureaci
kosmetyki cerave
Laureaci
krem avon
Laureaci
Vichy Neovadiol
Laureaci
krem la roche-posay
Laureaci
kosmetyki ziaja
Laureaci
mycie rąk instrukcja koronawirus COVID-19
Pielęgnacja

Mycie rąk - jak prawidłowo to robić

Minister Zdrowia potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Mycie rąk może uratować życie! Codziennie na nasze ręce trafiają nawet tysiące drobnoustrojów, w tym zagrażające życiu wirusy. Większości z nich pozbędziemy się, myjąc ręce.

Codziennie stykamy się z nawet dziesiątakami tysięcy bakterii i wirusów. Najczęściej trafiają one na nasze ręce, którymi dotykamy klamek, banknotów i monet, poręczy w autobusach, przycisków w windach... Stamtąd łatwo mogą się przedostać do organizmu - wystarczy, że dotniemy nieumytymi rękami okolic ust lub oczu.

Większość drobnoustrojów, które trafią do naszego ciała nie zrobią nam krzywdy. Ale mogą wśród nich znaleźć się także takie, przez które będziemy mieć biegunkę, zatrucie pokarmowe wywołane przez groźne bakterie salmonelli, wirusowe zapalenie wątroby typu A lub zabójcze COVID-19.

Fot.: iStock

Weronika Rosati zdradziła swój sposób na idealne fale. Stylizacja zajmuje mniej niż 5 min

Co to jest COVID-19?

Koronawirusy to drobnoustroje wywołujące infekcje układu pokarmowego i oddechowego u ludzi i zwierząt. Jak dotąd, głośną epidemią koronawirusa była ta wywołana przez wirusa SARS-CoV, który w okresie od 2002 do 2003 roku zabił 774 osoby. Koronawirus SARS-Cov-2, którego obecna epidemia wywołała panikę na całym świecie, jest znacznie groźniejszy.

Jak można się zarazić koronawirusem?

W grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan odnotowano pierwsze przypadki zachorowania na COVID-19 - chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-Cov-2. Od tamtej pory, z powodu zakażenia tym wirusem zmarło już blisko 3000 osób, a SARS-Cov-2 zdołał rozprzestrzenić się do 52 krajów i zaatakować w sumie ponad 83 tysiące ludzi.

Koronawirus wywołujący COVID-19 przenosi się drogą kropelkową. Choroba objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężka postać choroby może doprowadzić do śmierci, a najbardziej narażone na nią są dzieci, osoby starsze i ludzie z obniżoną odpornością (np. przewlekle chorzy).

Koronawirus w Polsce

Potwierdzono, że w Polsce odkryto pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. Zarażony znajduje się w województwie lubuskim, a wszystkie osoby, które mogły mieć z nim kontakt zostały poddane kwarantannie. Pacjent zgłosił się do lekarza telefonicznie i tam też został poinformowany co do dalszych kroków.

Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce. To pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Wszelkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać - powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Fot.: iStock

Mycie rąk może ochronić przez zakażeniem koronawirusem

Póki co, nie istnieje szczepionka, mogąca uchronić człowieka przed zachorowaniem na COVID-19. A najskuteczniejsze sposoby ochronienia się przed wywołującym tę chorobę wirusem to:

  • zachowanie co najmniej jednego metra odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę,
  • unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust, bo można nimi przenieść na siebie wirusa,
  • częste mycie rąk oraz używanie do ich odkażania płynów lub żeli na bazie alkoholu (co najmniej 60 procent).

Fot.: iStock

Mycie rąk - jak to robić?

Mycie rąk to jeden z podstawowych sposobów zapobiegania chorobom, zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Higiena rąk jest najważniejszym środkiem zapobiegającym przenoszeniu szkodliwych zarazków i zapobiegającym zakażeniom - czytamy w jednym z dokumentów WHO.

O tym, że trzeba myć ręce, uczymy się będąc dziećmi. Z czasem jednak wielu z nas zaczyna bagatelizować znaczenie tej czynności i myje dłonie nie tylko rzadziej niż się powinno, ale też niedostatecznie dokładnie. Tymczasem mycie rąk może nas uchronić przed wieloma uciążliwymi lub wręcz niebezpiecznymi dla życia chorobami - w tym zakażeniem SARS-Cov-2.

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że prawidłowe mycie rąk powinno trwać 30 sekund i rozpoczynać się od zwilżenia dłoni wodą. Następnie należy:

  • nabrać taką ilość mydła, żeby pokryło ono całą powierzchnię dłoni,
  • rozprowadzić mydło, pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
  • dokładnie umyć przestrzeń między palcami, grzbiety palców oraz kciuki i ich okolice,
  • dokładnie opłukać ręce wodą i wytrzeć je do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Filmik prezentujący, jak należy prawidłowo myć ręce stworzyła też Światowa Organizacja Zdrowia.

Zobacz także: Oczyszczanie twarzy to podstawa! Wybierz idealną dla siebie metodę

Zdjęcie główne: iStock

koronawirus włosy zapobieganie zakażeniu mycie włosów higiena
Newsy
Żeby ochronić się przed koronawirusem powinnaś częściej myć włosy. Sprawdź, dlaczego!
W związku z epidemią koronawirusa dezynfekujemy telefony i komputery oraz zdecydowanie częściej i dokładniej myjemy ręce. Okazuje się jednak, że – by uniknąć zakażenia COVID-19 – powinniśmy też więcej uwagi poświęcić naszym włosom...

Zagrożenie zakażeniem wirusem SARS-Cov-2 wymusiło na nas większą ostrożność i... higienę. Nie tylko pozamykaliśmy się (w miarę możliwości) w domach, ale też uruchomiliśmy własne "linie produkcyjnie" żeli antybakteryjnych (bo w drogeriach i aptekach nie sposób ich już kupić) i dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej myjemy dłonie . Specjaliści zwracają jednak uwagę na to, że ze względu na koronawirusa częściej myć powinniśmy także włosy . Fot.: iStock   Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego tak ważne jest ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, częste mycie rąk i oczyszczanie powierzchni, na których SARS-Cov-2 może się znajdować . Walcząc z powodującym COVID-19 wirusem nie można też zapominać o włosach. Jeżeli znajdujemy się w pobliżu zakażonej SARS-Cov-2 osoby, która kaszle, kicha lub po prostu oddycha, drobinki jej śliny zawierające koronawirusa mogą osadzać się na naszych włosach . A stamtąd droga w okolice oczu lub ust jest już bardzo krótka! Każdy z nas, zwykle nieświadomie, kilka razy dziennie poprawia włosy rękami, które rzadko zaraz po tym myje. Za to w nocy, nasze niezbyt czyste włosy leżą na poduszce, o którą ocieramy twarz z uchylonymi w trakcie snu ustami. Dlatego właśnie, zwłaszcza jeżeli w trakcie trwania epidemii koronawirusa opuszczamy dom i przebywamy w pobliżu innych ludzi, co wieczór powinniśmy bardzo dokładnie umyć głowę .  Dwukrotne nakładanie szamponu jest kluczowe jeśli chcemy dobrze oczyścić głowę, tylko wtedy jesteśmy w stanie usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia. Rozpoznać, że włosy są już czyste możemy, kiedy zacznie pojawiać się na głowie puszysta piana podczas masowania. – podkreśla Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. – Bardzo ważne jest również pamiętanie o dokładnym spłukiwaniu włosów pomiędzy myciami. Istotne jest również, aby wybierać...

żel antybakteryjny do rąk
Pielęgnacja
Żel antybakteryjny, który nie przesuszy skóry
Znalazłyśmy żel do rąk, który łączy właściwości dezynfekujące z nawilżającymi. Co to za kosmetyk i gdzie go kupić?

Przez pandemię koronawirusa musimy o wiele częściej niż dotychczas myć i dezynfekować dłonie - pomoże to uchronić nas przed zakażeniem. Niestety, żele antybakteryjne, które stosujemy poza domem, aby oczyścić dłonie z wirusów i bakterii mocno wysuszają i naruszają barierę lipidową skóry. Pisałyśmy już o tym,   jak zregenerować dłonie wysuszone myciem i dezynfekcją . Teraz w jednej z drogerii internetowych natrafiłyśmy na żel do rąk, który posiada zarówno właściwości dezynfekujące, jak i nawilżające. Zobacz także: Jak prawidłowo myć ręce? Żel do rąk z nawilżeniem o właściwościach antybakteryjnych Na Ladymakeup.pl możemy kupić żel polskiej marki Vipera, która dotychczas znana była z kosmetyków do makijażu i produktów do stylizacji paznokci, jednak z uwagi na obecną sytuację producent postanowił poszerzyć produkty marki także o te zwalczające drobnoustroje. Żel do rąk z nawilżeniem o właściwościach antybakteryjnych zawiera 60% alkoholu, a dodatkowo został wzbogacony o składniki nawilżające. Dzięki temu, jak zapewnia producent, żel po pierwsze oczyszcza ręce bez potrzeby użycia mydła i wody , a po drugie zapobiega nadmiernemu wysuszaniu dłoni . Zawarta w nim   gliceryna nawilża skórę oraz ją zmiękcza,  aloes zaś wspomaga działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, a olej Bobassu działa pielęgnująco i nawilżająco.  Źródło: materiały prasowe Żel dobrze się rozprowadza na skórze i nie pozostawia uczucia lepkości. Do kupna zachęca także cena - za 30 ml produktu zapłacimy jedynie 9,99 zł.   Gdzie kupić żel antybakteryjny? Vipera to nie jedyna polska marka kosmetyczna, która ze względu na koronawirusa postanowiła ruszyć z produkcją produktów antybakteryjnych do rąk. Żel antybakteryjny zaczął produkować nawet Orlen, żeby zaopatrzyć w niego polskie szpitale. Piankę do mycia rąk o potwierdzonym działaniu...

Jak doczyścić brudne paznokcie?
Manicure
Jak doczyścić brudne paznokcie?
Myjecie dokładnie dłonie? Na pewno zapominacie o tym jednym miejscu - myciu paznokci. To tutaj gromadzi się najwięcej bakterii!

W Polsce rośnie liczba zarażeń COVID-19 . Mimo że nie ma oficjalnego rozporządzenia na ten temat, media nawołują, aby dla własnego bezpieczeństwa zostać w domu. Jednym z głównych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, jest  dokładne mycie rąk . Nie wszystkie instrukcje zawierają jednak krok dotyczący paznokci , a jest on bardzo ważny. Inaczej nadal możecie przenosić bakterie... Jak umyć paznokcie? Wirusy i bakterie mogą się rozwijać w ciepłym i wilgotnym środowisku, na przykład pod paznokciami. Zbiera się tutaj najwięcej brudu, który później nieświadomie roznosimy dalej. Aby dobrze umyć paznokcie, musicie zwrócić uwagę na tak zwany wolny brzeg paznokcia , czyli jego wystającą poza opuszek palca część. Zwykle mówią wam o nim stylistki paznokci, kiedy zabezpieczają to miejsce lakierem, aby hybryda za szybko nie odprysnęła. Zdjęcie: istockphoto.com Wolny brzeg pozostanie tak długo czysty, jak długo, często i dokładnie będziecie go myć oraz dezynfekować. Jak to zrobić poprawnie? Najpierw myjemy paznokcie z góry. Możecie czyścić każdy osobno lub przejechać kilkukrotnie o zmydloną wewnętrzną część drugiej dłoni. Następnie pocieracie sam brzeg . Teraz czas na radełko - wyciągnijcie nim to, co znajduje się pod paznokciami. Jeśli nosicie długie paznokcie, najlepszą praktyką jest użycie odpowiedniej szczotki do szorowania od spodu za pomocą gorącej wody z mydłem i wypowiedzenie nawet w myślach całego abecadła. W takiej kwestii pośpiech nie jest wskazany. Obgryzanie paznokci i skórek a koronawirus Z wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że należy unikać dotykania oczu, nosa i ust rękami . Obgryzanie paznokci i wygryzanie skórek oznacza nie tylko całkowite zignorowanie tego środka, ale również to, że w zasadzie zjadacie bakterie, które mogą gnieździć się między pod paznokciem. Jest to problematyczne z wielu powodów...

żel antybakteryjny do rąk korona wirus gdzie kupić epidemia
Newsy
Gdzie kupić żel antybakteryjny do rąk zalecany do ochrony przed koronawirusem?
Lekarze zalecają używanie żelu antybakteryjnego jako ochrony przez koronowirusem. Efekt? Zaniepokojeni epidemią klienci wykupili ten kosmetyku. Wiemy jednak, gdzie jeszcze można go znaleźć!

Oczyszczanie rąk żelem antybakteryjnym to najprostsza metoda ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Ostatnio jednak coraz trudniej z niej skorzystać. Żel antybakteryjny, czyli środek dezynfekujący zawierający co najmniej 60 procent alkoholu, to obecnie towar deficytowy. Wciąż jednak można go znaleźć w sieci. Jeżeli chcesz się zaopatrzyć w ten kosmetyk, radzimy ci j ak najszybciej zajrzeć na stronę Super-Pharm  - w tej internetowej drogerii nadal można kupić dwa żele antybakteryjne do rąk: Diagnosis Novaclear za 10,99 zł oraz V Protect za 15,99 zł. Żele antybakteryjne do mycia rąk  można też kupić na Allegro . Trudno jednak znaleźć choćby jeden taki kosmetyk w którejś z aptek internetowych. Przypominamy jednak, że żel antybakteryjny można samodzielnie przygotować w domu, a częste i dokładne mycie rąk nadal to nadal podstawowa metoda zabezpieczania się przed zakażeniem koronawirusem. Koronawirus w Polsce i na świecie Wirus COVID-19 w zastraszającym tempie rozprzestrzenia się na świecie. Korononawirus, którego epidemia rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku w chińskim mieście Wuhan, jak dotąd zabił prawie 3600 osób. A Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że zakażonych nim jest prawie 107 tys. ludzi. W Polsce do tej pory odnotowano 16 przypadków. W dwóch sytuacjach stan zdrowia pacjentów jest bardzo ciężki. Czy w Polsce wybuchnie epidemia? Według lekarzy przypadków zachorowań będzie przybywać. Jak dotąd naukowcom nie udało się stworzyć szczepionki chroniącej przez COVID-19 i wciąż najlepszą metodą ochrony przez zachorowaniem jest higiena:  odpowiednie  mycie rąk z użyciem mydła lub oczyszczanie ich za pomocą żelu antybakteryjnego .  Fot.: iStock Zobacz także: Domowy żel antybakteryjny z trzech składników – nie tylko na koronawirusa Zdjęcie główne: iStock

Nasze akcje
hot trendy seysso
Pielęgnacja
Przyjemna rutyna pielęgnacyjna. Dlaczego to takie ważne? 
Partner
hot trendy seysso
Pielęgnacja
Szczoteczka soniczna Seysso ma aż 5 końcówek! A jak działa? Zobacz!
Partner
hot trendy seysso
Pielęgnacja
Pewność siebie - co na nią wpływa?
Partner
hot trendy seysso
Pielęgnacja
Piękna i… zabiegana! Czy bycie zadbaną w dobie wszechobecnego pośpiechu jest możliwe?
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Osakowicz Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Osakowicz
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Osakowicz Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost