Mydło antybakteryjne do twarzy – czy naprawdę potrzebujesz go do pielęgnacji skóry?
Zanim kupisz mydło antybakteryjne, sprawdź, co jest w jego składzie. Bo ten rodzaj mydła może twoje skórze bardziej zaszkodzić niż pomóc...
Zwykle ich producenci obiecują, że z ich pomocą usuniesz ze swojej skóry blisko 100 procent drobnoustrojów. Antybakteryjne mydła w kostce lub płynie mają ci zapewniać nie tylko czystość, ale też zdrowie. Sięgamy po nie pełni nadziei, i zaczynamy myć nimi nie tylko dłonie, ale też całe ciało z twarzą włącznie. Niestety, niektóre z antybakteryjnych, zamiast pomagać, szkodzą.
Mydło antybakteryjne – niebezpieczne składniki
Należy wystrzegać się mydeł antybateryjnych, w których składzie znajduje się triklosan. Bo ten związek o działaniu antybakteryjnym i antygrzybiczym, oprócz szkodliwych drobnoustrojów, niszczy także naszą naturalną i bardzo nam potrzebną florę bakteryjną.Ponadto, przeciwnicy tego związku chemicznego przekonują, że może on wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu – obniżać poziom testosteronu lub hamować syntezę hormonu tarczycy. Równie kontrowersyjny jest inny składnik mydeł antybakteryjnych – triklokarban.
Bezpieczne mydło antybakteryjne
Chcąc używać mydeł antybakteryjnych, najlepiej wybierać te, które zawierają stosunkowo łagodne, naturalne składniki przeciwdrobnoustrojowe. Mogą to być mydła w kostce lub płynie z:
- srebrem koloidalnym,
- siarką,
- olejkiem z drzewa herbacianego,
- olejkiem tymiankowym.
Mydło antybakteryjne – do rąk, do ciała, do twarzy
Mydłami antybakteryjnymi z naturalnymi składnikami bakterio- i grzybobójczymi można myć dłonie. Do mycia ciała mogą ich używać osoby z trądzikiem – dzięki nim zmiany zapalne na dekolcie czy plecach szybciej się zagoją.Jeśli zaś chodzi o mycie twarzy, odradzamy stosowania nawet naturalnych mydeł antybakteryjnych. Dlaczego? Bo nawet najłagodniejszym substancjom przeciwdrobnoustrojowym towarzyszą w nich detergenty odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń i wytwarzanie piany. A te substancje mogą przyczynić się do zaburzenia naturalnej bariery ochronnej skóry i tym samym doprowadzić do pogorszenia jej stanu (wysuszania, zaostrzenia objawów trądziku).
Zobacz także: Ten szczególny rodzaj mydła szarego powinien znaleźć się w łazienkach osób, które borykają się z trądzikiem!Zdjęcie główne: iStock