zestaw kosmetyków Eveline
Chcę testować
serum neutrogena
Wyniki testu
Suplement diety ShineMe
Chcę testować
Bioderma Sébium Kerato+
Chcę testować
prostownica BaByliss
Wyniki testu
zestaw kosmetyków z serii kozie mleko
Chcę testować
Zestaw kosmetyków Samarite
Chcę testować
kremów Revitalift Laser X3 od L'Oréal Paris
Chcę testować
La Roche Posay Cicaplast Baume B5 +
Laureaci
kosmetyki garnier
Wyniki testu
produkty z linii Chlorofil od marki Soraya
Chcę testować
Korygujące serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i Karnozyną 2.0
Chcę testować
żele intymne Unimil
Wyniki testu
dermokosmetyki Eucerin
Wyniki testu
Colgate® Max White Ultra Active Foam
Chcę testować
tołpa dermo enzyme
Chcę testować
suplement diety FeMe Complex Health Labs Care
Chcę testować
Serum TetraVIT C 10% Glow On
Chcę testować
Equilibra
Wyniki testu
cetaphil
Laureaci
nadmierna potliwość
iStock
Pielęgnacja

Nadmierna potliwość - przyczyny i sposoby radzenia sobie z potem

Nadmierna potliwość to problem nie tylko estetyczny. Może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Jego ograniczanie zaczyna się od odpowiedniej higieny, włączenia dermokosmetyków i konsultacji z lekarzem.

Nadmierna potliwość charakteryzuje się wydzielaniem potu w ilościach większych niż jest to konieczne. Wiąże się ona z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów potowych, czyli tzw. hiperhydrozą. Samo pocenie się jest naturalnym procesem organizmu, który pełni funkcję termoregulacyjną, nawilża skórę i chroni ją. W zależności od bakterii na skórze i rodzaju potu, może przybierać bardziej lub mniej intensywny i przykry zapach. Nadmierne pocenie podzielić można na nocne i zlewne, kiedy do czynienia mamy z nagłym, silnym zalewaniem potem. 

Wzięliśmy udział w Sephora Wonderland, czyli największym święcie kosmetycznym!

Przyczyny nadmiernej potliwości

Pot składa się m.in. z wody, potasu, magnezu, żelaza, amoniaku, ale też mocznika. Pocenie się najczęściej pojawia się w przypadku wysokiej temperatury lub jej zmian, wysiłku fizycznego,  czy w chwilach silnego stresu i emocji. Nadmierna potliwość może być jednak przyczyną wielu zmian zachodzących w organizmie - w tym chorób, zmian hormonalnych.

Do najczęstszych przyczyn nadmiernej potliwości należą:

 • nadwaga,
 • choroby bakteryjne i wirusowe,
 • choroby hormonalne, jak nadczynność tarczycy (pocenie pojawia się za dnia),
 • choroby metaboliczne (jak cukrzyca),
 • długotrwały stres,
 • silne emocje,
 • podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny,
 • zatrucie alkoholem,
 • choroby neurologiczne (jak choroba Parkinsona).

W skrajnych przypadkach, kiedy podczas chudnięcia tracimy kilogramy, ale też mamy zawroty głowy, czy kołatanie serca, może wiązać się to z poważnymi chorobami, jak nowotwór, czy zmiany psychosomatyczne. 

Zobacz także: Żółte plamy pod pachami? To wcale nie pot! Przyczyną jest...

nadmierna potliwość
iStock

Sposoby radzenia sobie z nadmierną potliwością

Pierwszym ze sposobów na nadmierną potliwość jest stosowanie dezodorantów i antyperspirantów, ale też blokerów potu i produktów do pielęgnacji regulujących pracę gruczołów łojowych. Ich stosowanie nie zawsze może być jednak wystarczające. Ważnym krokiem jest zachowanie higieny osobistej. Mowa o codziennych kąpielach lub prysznicach, usuwaniu owłosienia. Istotne jest również dobranie odpowiedniej odzieży, a jednocześnie rezygnacja ze sztucznych, nieoddychających tkanin i postawienie na ubrania z bawełny. Warto też ograniczyć alkohol, kofeinę i owoce cytrusowe, czy ostre potrawy, które mogą wzmagać pocenie się, jeśli zauważymy, że organizm silnie na nie reaguje. Nadmierną potliwość ograniczyć można m.in. dzięki stosowaniu naparów z ziół, np. ze skrzypu polnego, czy szałwii. 

Do bardziej zaawansowanych i inwazyjnych metod należą zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • wstrzyknięcie toksyny botulinowej, czyli tzw. botoks blokujący miejscowo na kilka miesięcy nerwy stymulujące pocenie się, hamując działanie gruczołów,
 • laseroterapia, gdzie niszczone są gruczoły potowe,
 • zabieg odnerwiania miejscowego punktów nadmiernego pocenia,
 • jontoforeza, powodująca miejscowe zmiany chemiczne przez wprowadzenie do skóry ładunku elektrycznego.
Pocenie się głowy
Pielęgnacja
Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia głowy i jak sobie z nim poradzić?
Nadmierne pocenie głowy u dorosłego człowieka może być przyczyną wielu chorób, a także stresu. I chociaż temu problemowi nie towarzyszy najczęściej przykry zapach, jego konsekwencją może być na przykład częste przetłuszczanie włosów i obniżenie samooceny. Poznajcie przyczyny nadmiernej potliwości okolic głowy oraz metody walki z nią.

Nadmierne pocenie głowy i twarzy to częsta przypadłość, z którą zmaga się wiele kobiet. Często jest ono spowodowane nadwagą lub przeżywaniem silnych emocji, jednak istnieje szereg innych przyczyn, o których wiele z nas nie ma pojęcia. Na szczęście istnieją sposoby, aby całkowicie wyeliminować lub znacznie ograniczyć ilość wydzielanego potu, a zaliczają do nich m.in. regularna higiena, ziołowe napary lub zastrzyki z toksyny botulinowej. Spis treści: Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia głowy? Objawy nadmiernej potliwości okolic głowy Metody walki z nadmiernym poceniem głowy Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia głowy? Oprócz oczywistej przyczyny pocenia się, jaką jest wysoka temperatura lub możliwy wysiłek fizyczny, wśród najczęściej pojawiających się przyczyn nadmiernego pocenia głowy wymienia się m.in.: infekcje i choroby wirusowe zaburzenia gospodarki hormonalnej stres i krępujące sytuacje otyłość lub nadwagę cukrzycę używki (alkohol i narkotyki) zaburzenia pracy układu nerwowego choroby serca zmiany nowotworowe spożywanie ostrych potraw podłoże genetyczne Niestety w niektórych przypadkach rozwiązanie problemu nadmiernej potliwości, czyli hiperhydrozy może okazać się trudne, a wręcz niemożliwe. Istnieją jednak metody, które mogą w znacznym stopniu ograniczyć wydzielanie potu w okolicach głowy lub całkowicie je zahamować. Zobacz także:  Nadmierna potliwość stóp – jak z tym walczyć? Objawy nadmiernej potliwości okolic głowy Do oczywistych i najbardziej wstydliwych objawów nadmiernego pocenia głowy zaliczamy oczywiście nieestetyczne i często wstydliwe kropelki potu, które pojawiają się na twarzy i skalpie przyspieszając przetłuszczenie włosów . Zbyt duża...

Stosowanie blokera potu
Pielęgnacja
Jak działa bloker potu, który wybrać i jak go stosować?
Bloker potu to kosmetyk przeznaczony do radzenia sobie z problemem nadmiernej potliwości. Od dezodorantu i antyperspirantu różni się nie tylko składem, ale także zdolnością przenikania do głębszych warstw skóry. Zobaczcie, jak go stosować i który bloker za kilka złotych polecają Wizażanki.

Bloker potu powinien być stosowany przez osoby, którym nie pomagają standardowe antyperspiranty. Może być on także ostatecznym rozwiązaniem przed oddaniem się w ręce lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa. Zobaczcie, jak poprawnie go stosować, aby uniknąć pojawienia się stanów zapalnych. Spis treści: Czym jest nadmierna potliwość? Sposoby zwalczania nadmiernej potliwości Jak działają blokery potu, antyperspiranty i dezodoranty? Jak stosować blokery pocenia? Najlepsze blokery potu Zobacz także: Skuteczny antyperspirant dla mężczyzn Czym jest nadmierna potliwość? Człowiek w normalnych warunkach wydziela średnio 0,1-1 litra potu na dobę, jednak w warunkach stresowych, czy podczas upalnych dni pocenie może ulec kilkukrotnemu zwiększeniu. Nadmierna potliwość określana łacińskim terminem hyperhidrosis , to wydzielanie potu w ilości większej niż niezbędna do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała. Nadmierna potliwość wywołana jest nadczynnością gruczołów potowych zwykłych (ekrynowych). Osoby z nadmierną potliwością wydzielają 4-5 razy więcej potu niż to konieczne. W badaniach klinicznych za nieprawidłowe uważa się spoczynkowe wydzielanie powyżej 50 miligramów na minutę. Nadmierną potliwość dzieli się  na umiejscowioną (zlokalizowana – np. w obrębie dłoni i stóp), bądź uogólnioną (dotyczącą całego ciała). Zobacz także:  Najlepsze antyperspiranty z apteki na wiosnę i lato [przegląd] Sposoby zwalczania nadmiernej potliwości U części osób wystarczy stosowanie blokerów pocenia. Większość z nich zawiera sole glinu, które skutecznie hamują wydzielanie potu poprzez zamykanie ujść gruczołów potowych. Jeśli blokery nie dają efektów należy zgłosić się do lekarza. Nadmierną potliwość można...

nadmierna potliwość stóp
Pielęgnacja
Nadmierna potliwość stóp – jak z tym walczyć?
Nadmierna potliwość stóp to uciążliwy problem, którzy może wynikać z nieprawidłowej higieny, chorób lub uwarunkowań genetycznych. Sprawdźcie, jak się go pozbyć oraz poznajcie najlepsze domowe sposoby na pocenie się stóp.

Potliwość stóp możemy ograniczyć domowymi sposobami, takimi jak moczenie stóp w wodzie z solą , odpowiednia higiena oraz zasypywanie ich talkiem. Duży wpływ na wydzielanie się potu może mieć również dieta. W przypadku, kiedy naturalne sposoby nie są skuteczne, warto postawić na zabiegi medycyny estetycznej. Zastrzyki z botoksu czy jonoforeza zahamują wydzielanie potu na wiele miesięcy! Przyczyny nadmiernej potliwości stóp Pocenie się to naturalny mechanizm, który ma za zadanie  utrzymać odpowiednią temperaturę ciała . Najwięcej gruczołów potowych znajduje się pod pachami, w pachwinach, a także właśnie na dłoniach i stopach. Pot wydzielany jest podczas gorących dni, przy wysiłku fizycznym, a niekiedy również wtedy, kiedy się stresujemy lub ekscytujemy. Niekiedy jednak ilość wytwarzanego potu jest zbyt duża, a jej objawem może być właśnie nadmierna potliwość stóp. Ten problem jest bardzo uciążliwy i pojawia się zarówno latem, jak i zimą. Nadpotliwość stóp często jest wynikiem chorób skóry oraz nieprawidłowej pielęgnacji. Najczęstsze przyczyny to : problemy z układem nerwowym, zaburzenia układu endokrynnego, zaburzenia tarczycy, problemy hormonalne, cukrzyca, nadwaga i otyłość, nieprawidłowa higiena, noszenie butów nieoddychających, ze sztucznych materiałów. Nadmierne pocenie się może również wynikać z genetyki- niektóre osoby zawsze będą się więcej pocić! Zobacz także: Ratunek na suche i popękane stopy. Nadmierna potliwość stóp - jak z tym walczyć? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposób, aby zapobiegać poceniu się stóp. Oczywiście, jeśli podejrzewamy, że źródłem problemu może być choroba, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W tym przypadku nadmierna potliwość jest tylko objawem i po usunięciu przyczyny, problem powinien zniknąć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na...

Krosty pod pachami
iStock
Pielęgnacja
Pryszcze i krosty pod pachami – co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Pryszcze i krostki pod pachami to najczęściej potówki lub skutek nieprawidłowego golenia, pielęgnacji. Mogą się pojawiać również przy trądziku torbielowatym lub innych chorobach.

Pryszcze i krosty pod pachami to bardzo częsty problem szczególnie latem. Aby zapobiegać ich powstawaniu, należy odpowiednio zadbać o skórę. Szczególnie ważne jest prawidłowe golenie - używanie czystej i ostrej maszynki, i unikanie golenia na sucho. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Skąd się biorą pryszcze i krostki pod pachami? Czerwone krostki pod pachami najczęściej są wynikiem nadmiernej potliwości lub nieprawidłowego golenia pach. W pierwszym przypadku krostki pod pachą to potówki. Wywołują one również świąd. Jeśli chodzi o nieprawidłowe golenie, krosty pod pachami mogą się pojawić w przypadku: golenia skóry na sucho, wrastania włosków, golenie się brudną, zardzewiałą lub tępą maszynką. Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że jest to objaw reakcji alergicznej na któryś ze składników w dezodorancie lub antyperspirancie.  Jeśli pod pachami pojawiają się nam krosty wypełnione ropą, może być to objaw trądziku torbielowego . Pojawia się on najczęściej przy nadmiernej potliwości lub związany jest z problemami hormonalnymi. Inną przyczyną bywa zapalenie mieszków włosowych . Zobacz także: Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - jak temu zaradzić? Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy i krost pod pachami? Aby zapobiec powstawianiu pryszczy i krost pod pachami, należy odpowiednio zadbać o skórę w tej okolicy. Szczególnie latem warto zadbać o przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. W przypadku nadmiernego pocenia się należy zacząć używać blokerów potu lub skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.  Bardzo ważne jest również prawidłowe golenie pach , aby nie spowodować stanu...

Nasze akcje
dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka, ekspert Dermedic
Pielęgnacja
Skuteczna pielęgnacja cery wrażliwej - radzi specjalista dermatolog dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Avon oceniany jako marka luksusowa
Pielęgnacja
Avon oceniany jako marka luksusowa!
Partner
Szczotka prostująca Philips
Fryzury
Podgrzewana szczotka prostująca z jonizacją BHB885/00 od Philips sprawdzona przez Top Recenzentki!
Partner
Babyliss
Fryzury
Redaktorki sprawdziły prostownicę BaByliss dodającą włosom połysk. Jak sprawdziła się na 3 różnych typach włosów?
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost