klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
nadmierna potliwość
iStock
Pielęgnacja

Nadmierna potliwość - przyczyny i sposoby radzenia sobie z potem

Nadmierna potliwość to problem nie tylko estetyczny. Może świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Jego ograniczanie zaczyna się od odpowiedniej higieny, włączenia dermokosmetyków i konsultacji z lekarzem.
Marta Średnicka
październik 18, 2020

Nadmierna potliwość charakteryzuje się wydzielaniem potu w ilościach większych niż jest to konieczne. Wiąże się ona z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów potowych, czyli tzw. hiperhydrozą. Samo pocenie się jest naturalnym procesem organizmu, który pełni funkcję termoregulacyjną, nawilża skórę i chroni ją. W zależności od bakterii na skórze i rodzaju potu, może przybierać bardziej lub mniej intensywny i przykry zapach. Nadmierne pocenie podzielić można na nocne i zlewne, kiedy do czynienia mamy z nagłym, silnym zalewaniem potem. 

Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Przyczyny nadmiernej potliwości

Pot składa się m.in. z wody, potasu, magnezu, żelaza, amoniaku, ale też mocznika. Pocenie się najczęściej pojawia się w przypadku wysokiej temperatury lub jej zmian, wysiłku fizycznego,  czy w chwilach silnego stresu i emocji. Nadmierna potliwość może być jednak przyczyną wielu zmian zachodzących w organizmie - w tym chorób, zmian hormonalnych.

Do najczęstszych przyczyn nadmiernej potliwości należą:

 • nadwaga,
 • choroby bakteryjne i wirusowe,
 • choroby hormonalne, jak nadczynność tarczycy (pocenie pojawia się za dnia),
 • choroby metaboliczne (jak cukrzyca),
 • długotrwały stres,
 • silne emocje,
 • podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny,
 • zatrucie alkoholem,
 • choroby neurologiczne (jak choroba Parkinsona).

W skrajnych przypadkach, kiedy podczas chudnięcia tracimy kilogramy, ale też mamy zawroty głowy, czy kołatanie serca, może wiązać się to z poważnymi chorobami, jak nowotwór, czy zmiany psychosomatyczne. 

Zobacz także: Żółte plamy pod pachami? To wcale nie pot! Przyczyną jest...

nadmierna potliwość
iStock

Sposoby radzenia sobie z nadmierną potliwością

Pierwszym ze sposobów na nadmierną potliwość jest stosowanie dezodorantów i antyperspirantów, ale też blokerów potu i produktów do pielęgnacji regulujących pracę gruczołów łojowych. Ich stosowanie nie zawsze może być jednak wystarczające. Ważnym krokiem jest zachowanie higieny osobistej. Mowa o codziennych kąpielach lub prysznicach, usuwaniu owłosienia. Istotne jest również dobranie odpowiedniej odzieży, a jednocześnie rezygnacja ze sztucznych, nieoddychających tkanin i postawienie na ubrania z bawełny. Warto też ograniczyć alkohol, kofeinę i owoce cytrusowe, czy ostre potrawy, które mogą wzmagać pocenie się, jeśli zauważymy, że organizm silnie na nie reaguje. Nadmierną potliwość ograniczyć można m.in. dzięki stosowaniu naparów z ziół, np. ze skrzypu polnego, czy szałwii. 

Do bardziej zaawansowanych i inwazyjnych metod należą zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • wstrzyknięcie toksyny botulinowej, czyli tzw. botoks blokujący miejscowo na kilka miesięcy nerwy stymulujące pocenie się, hamując działanie gruczołów,
 • laseroterapia, gdzie niszczone są gruczoły potowe,
 • zabieg odnerwiania miejscowego punktów nadmiernego pocenia,
 • jontoforeza, powodująca miejscowe zmiany chemiczne przez wprowadzenie do skóry ładunku elektrycznego.
Komentarze
nadmierna potliwość stóp
Pielęgnacja Nadmierna potliwość stóp – jak z tym walczyć?
Nadmierna potliwość stóp to uciążliwy problem, którzy może wynikać z nieprawidłowej higieny, chorób lub uwarunkowań genetycznych. Sprawdźcie, jak się go pozbyć oraz poznajcie najlepsze domowe sposoby na pocenie się stóp.
Aneta Zygmuntowicz
czerwiec 19, 2020

Potliwość stóp możemy ograniczyć domowymi sposobami, takimi jak moczenie stóp w wodzie z solą , odpowiednia higiena oraz zasypywanie ich talkiem. Duży wpływ na wydzielanie się potu może mieć również dieta. W przypadku, kiedy naturalne sposoby nie są skuteczne, warto postawić na zabiegi medycyny estetycznej. Zastrzyki z botoksu czy jonoforeza zahamują wydzielanie potu na wiele miesięcy! Przyczyny nadmiernej potliwości stóp Pocenie się to naturalny mechanizm, który ma za zadanie  utrzymać odpowiednią temperaturę ciała . Najwięcej gruczołów potowych znajduje się pod pachami, w pachwinach, a także właśnie na dłoniach i stopach. Pot wydzielany jest podczas gorących dni, przy wysiłku fizycznym, a niekiedy również wtedy, kiedy się stresujemy lub ekscytujemy. Niekiedy jednak ilość wytwarzanego potu jest zbyt duża, a jej objawem może być właśnie nadmierna potliwość stóp. Ten problem jest bardzo uciążliwy i pojawia się zarówno latem, jak i zimą. Nadpotliwość stóp często jest wynikiem chorób skóry oraz nieprawidłowej pielęgnacji. Najczęstsze przyczyny to : problemy z układem nerwowym, zaburzenia układu endokrynnego, zaburzenia tarczycy, problemy hormonalne, cukrzyca, nadwaga i otyłość, nieprawidłowa higiena, noszenie butów nieoddychających, ze sztucznych materiałów. Nadmierne pocenie się może również wynikać z genetyki- niektóre osoby zawsze będą się więcej pocić! Zobacz także: Ratunek na suche i popękane stopy. Nadmierna potliwość stóp - jak z tym walczyć? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposób, aby zapobiegać poceniu się stóp. Oczywiście, jeśli podejrzewamy, że źródłem problemu może być choroba, trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W tym przypadku nadmierna potliwość jest tylko objawem i po usunięciu przyczyny, problem powinien zniknąć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na...

Przeczytaj
Krosty pod pachami
iStock
Pielęgnacja Pryszcze i krosty pod pachami – co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Pryszcze i krostki pod pachami to najczęściej potówki lub skutek nieprawidłowego golenia, pielęgnacji. Mogą się pojawiać również przy trądziku torbielowatym lub innych chorobach.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 06, 2020

Pryszcze i krosty pod pachami to bardzo częsty problem szczególnie latem. Aby zapobiegać ich powstawaniu, należy odpowiednio zadbać o skórę. Szczególnie ważne jest prawidłowe golenie - używanie czystej i ostrej maszynki, i unikanie golenia na sucho. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Skąd się biorą pryszcze i krostki pod pachami? Czerwone krostki pod pachami najczęściej są wynikiem nadmiernej potliwości lub nieprawidłowego golenia pach. W pierwszym przypadku krostki pod pachą to potówki. Wywołują one również świąd. Jeśli chodzi o nieprawidłowe golenie, krosty pod pachami mogą się pojawić w przypadku: golenia skóry na sucho, wrastania włosków, golenie się brudną, zardzewiałą lub tępą maszynką. Bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, że jest to objaw reakcji alergicznej na któryś ze składników w dezodorancie lub antyperspirancie.  Jeśli pod pachami pojawiają się nam krosty wypełnione ropą, może być to objaw trądziku torbielowego . Pojawia się on najczęściej przy nadmiernej potliwości lub związany jest z problemami hormonalnymi. Inną przyczyną bywa zapalenie mieszków włosowych . Zobacz także: Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - jak temu zaradzić? Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy i krost pod pachami? Aby zapobiec powstawianiu pryszczy i krost pod pachami, należy odpowiednio zadbać o skórę w tej okolicy. Szczególnie latem warto zadbać o przewiewne ubrania z naturalnych materiałów. W przypadku nadmiernego pocenia się należy zacząć używać blokerów potu lub skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie.  Bardzo ważne jest również prawidłowe golenie pach , aby nie spowodować stanu...

Przeczytaj
trądzik na plecach
Pielęgnacja Pryszcze na plecach - przyczyny i jak się ich pozbyć?
Pryszcze na plecach to bardzo częsta przypadłość, szczególnie u osób, które zmagają się z trądzikiem na twarzy czy innych częściach ciała. Przyczyną pojawiania się pryszczy na plecach mogą być problemy hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja i higiena czy uwarunkowania genetyczne.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 09, 2020

Pozbycie się pryszczy na plecach może być niezwykle trudne. W przypadku trądziku z pewnością niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, a nawet wprowadzenie leczenia dermatologicznego. Na co dzień powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie oczyszczanie naszej skóry, aby złagodzić stan zapalny i odetkać pory. Pryszcze na plecach - przyczyny Pryszcze na plecach to przypadłość, która ma podobne przyczyny jak trądzik na innych częściach ciała. Najczęściej jest to trądzik pospolity wynikający z nadmiernej pracy gruczołów łojowych . W momencie. kiedy skóra wydziela zbyt dużą ilość sebum, pory zostają zatkane, a na naszej skórze pojawiają się pryszcze. Dodatkowo mogą tam się pojawić bakterie, co jeszcze bardziej pogarsza stan zapalny. Tego rodzaju trądzik bardzo często pojawia się na twarzy, ale również właśnie na plecach. Trzeba pamiętać, że na pojawienie się pryszczy na plecach wpływ może mieć wiele czynników : nieprawidłowa pielęgnacja,  uwarunkowania genetyczne, problemy hormonalne, nietolerancje pokarmowe i niezdrowa dieta, nadmierna potliwość . Jak pozbyć się pryszczy na plecach? Pozbycie się pryszczy na plecach nie jest łatwe. Jeśli mamy do czynienia trądzikiem pospolitym lub innym rodzajem trądziku najprawdopodobniej konieczne będzie wprowadzenie leczenia dermatologicznego. Lekarz przepisze odpowiednie kosmetyki oraz maści lecznicze, które złagodzą stan zapalny. W przypadku bardzo silnego trądziku niezbędne będzie przyjmowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych, takich jak   tetracyklina, doksycyklina lub erytromycyna . Niekiedy konieczne jest wprowadzenie retinoidów lub sterydów. Świetnie sprawdzi się także wsparcie witaminowe, na ograniczenie łojotoku najczęściej poleca się stosowanie witaminy C i witaminy B2....

Przeczytaj
łupież pstry
iStock
Pielęgnacja Łupież pstry - przyczyny, objawy, leczenie i czy można się nim zarazić?
Łupież pstry to dolegliwość skórna, która wiąże się nie tylko z pogorszeniem aspektów wizualnych skóry, ale również jej świądem i brakiem możliwości jej równomiernego opalenia. Wzmaga się wraz z brakiem higieny.
Marta Średnicka
listopad 19, 2020

Łupież pstry, choć kojarzony ze skórą głowy, jest chorobą dotykającą skóry w ogóle, najczęściej w okolicach klatki piersiowej lub ramion. Jest wywołany przez grzyby Malassezia globosa lub Malassezia furfur, które naturalnie występują na skórze , jednak przyczyniają się do zmian w naskórku dopiero w stanie obniżonej odporności. Łupież pstry raz wyleczony, może się nawrócić. Najczęściej dotyczy dorosłych, również w okresie dojrzewania, kiedy ze względu na zmiany hormonalne, produkujemy więcej łoju. Rzadko przejawia się u dzieci. Przyczyny łupieżu pstrego Łupież pstry uaktywnia się w momencie rozmnażania się grzybów na skórze. Lekarze przewidują kilka przyczyn ich wzmożonego rozwoju. Wśród nich znajdują się: obniżona odporność organizmu, pogoda - wilgotny i ciepły klimat, nadmierna potliwość i wzmożona praca gruczołów łojowych, zmiany hormonalne (również spowodowane przyjmowanymi lekami), nieodpowiednia higiena, zarażenie się przez szczotkę, ręcznik lub np. korzystanie z sauny. Zobacz także:  Atopowe zapalenie skóry głowy - przyczyny, objawy, leczenie Objawy łupieżu pstrego Łupież pstry objawia się przez pojawienie się na ciele małych plam, które w zależności od karnacji i rodzaju skóry, mogą mieć różowy, biały, beżowy, ale też brązowy kolor. Początkowo łupież pstry może przypominać zwykłą wysypkę lub uczulenie. Najczęściej pojawia się w okolicach klatki piersiowej, ale też na karku, plecach, a nawet twarzy . Plamy przybierają niewielkich rozmiarów, nieregularne kształty i posiadają średnicę kilku mm. Pod wpływem promieni słonecznych nie zmieniają koloru i nie opalają się. Rozwinięte grzyby są blokerami syntezy melatoniny. Plamy powstałe w...

Przeczytaj