yope skin progress
Wyniki testu
Elancyl
Chcę testować
ziaja siemię lniane
Chcę testować
la-roche-posay-toleriane
Chcę testować
bandi sorbety
Chcę testować
Biotebal maska
Chcę testować
La roche- posay HYALU B5 EYE SERUM
Wyniki testu
dr. Schrammek
Chcę testować
bella bio based
Laureaci
floslek stopNaczynka
Wyniki testu
maybelline vinyl, eraser, lash
Chcę testować
BIOTEBAL EFFECT serum spray
Wyniki testu
Oriflame Duologi
Laureaci
Ziaja Witamina C. B3 niacynamid
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Wyniki testu
Bielenda Professional Supremelab
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Wyniki testu
Neutrogena Retinol Boost
Wyniki testu
 Tołpa, Body & Soul
Wyniki testu
neboa
Wyniki testu
Pielęgnacja

Najpopularniejsze teorie o trądziku – co jest prawdą, a w co nie warto wierzyć?

Czy do powstania zmian trądzikowych przyczynia się niewłaściwa dieta? A może jedną z ich przyczyn jest stres? Oto najbardziej popularne fakty i mity na temat trądziku!

Trądzik vs wyciskanie pryszczy

Wyciskanie pryszczy to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez osoby zmagające się z trądzikiem. Tego typu działanie może powodować rozprzestrzenienie chorobotwórczych bakterii, a co za tym idzie – wysyp zmian trądzikowych. Oprócz tego, wyciskanie pryszczy nierzadko prowadzi do powstawania blizn.

Trądzik vs sposób odżywiania

Dotychczasowe badania na temat relacji pomiędzy trądzikiem a niektórymi produktami spożywczymi nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Nie zmienia to jednak faktu, że sposób odżywiania ma kluczowy wpływ na ogólną kondycję skóry, co oznacza, że zbilansowana dieta może znacznie poprawić cerę. 

Trądzik vs opalanie

Fakt, promieniowanie UV łagodzi stan zapalny i sprawia, że niechciani goście są mniej widoczni. Niemniej jednak, opalanie przynosi tylko chwilową ulgę. Przebywanie na słońcu wysusza skórę. W efekcie produkuje ona nadmiar łoju, co z kolei sprzyja powstawaniu grudek i krostek.

Trądzik vs stres

Jak wskazują badania, stresu nie można uznać za jedną z przyczyn powstawania trądziku. Jednakże, warto mieć na uwadze, że silny lub przewlekły stres bywa czynnikiem powodującym zaostrzenie zmian u osób już dotkniętych tym problemem.

Trądzik vs pozostawienie choroby samej sobie

Błędne jest przekonanie, że trądzik przejdzie sam. Przeciwnie, nieleczony może się nasilić i na dobre zniszczyć skórę.

Aby rozpocząć walkę z trądzikiem, należy skonsultować się z dermatologiem. Nie warto ryzykować z domowymi sposobami na pozbycie się pryszczy, gdyż przy braku specjalistycznej wiedzy może to przynieść efekt zgoła odwrotny do zamierzonego. Przy trądziku konieczne jest stosowanie odpowiednich wyrobów medycznych. Rynek obfituje w całe mnóstwo produktów na trądzik. Według nas na szczególną uwagę zasługuje nowość, jaką jest żel punktowy Mediqskin PLUS. Jego działanie sprawdziłyśmy na własnej skórze – z czystym sumieniem polecamy! 

zdjęcie główne: iStock

dermedic
mat. prasowe
Pielęgnacja
Jak skutecznie walczyć z trądzikiem? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity
Co jest prawdą na temat trądziku, a co niekoniecznie?

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną, która dotyka ok. 60-80% populacji. Pomimo tego, że prawdopodobnie większość z nas zmagała lub zmaga się z trądzikiem, wciąż powielamy mity na jego temat i popełniamy błędy w pielęgnacji.  1. Częste mycie skóry pomaga w walce z trądzikiem MIT! Podstawą właściwej pielęgnacji skóry trądzikowej jest jej dokładne oczyszczanie z nadmiaru łoju, makijażu i zanieczyszczeń łagodnymi środkami myjącymi. Jednak zbyt częste mycie, zwłaszcza przy użyciu środków o odczynie zasadowym, nasila podrażnienie skóry.  Najlepiej używać w tym celu żeli antybakteryjnych przystosowanych do cery trądzikowej. Skórę wystarczy myć dwa razy dziennie (rano i wieczorem) oraz po intensywnym wysiłku. 2. Opalanie pomaga na trądzik MIT!  Opalanie się nie jest sposobem na leczenie trądziku. O ile niewielkie ilości promieniowania ultrafioletowego działają przeciwzapalnie i powodują krótkotrwałą poprawę jej wyglądu,  o tyle nadmierna ekspozycja na słońce może pogorszyć stan skóry. Następuje  bowiem wysuszenie i pogrubienie naskórka, w następstwie czego gruczoły łojowe zaczynają produkować jeszcze więcej sebum, aby natłuścić naskórek. Dochodzi do blokowania i wydłużenia ujścia łoju, co prowadzi do powstawania ropnych bolesnych nacieków pod skórą. Po słonecznych wakacjach często problem trądziku powraca ze zdwojoną siłą. Zbyt intensywne opalanie się w trakcie leczenia zwiększa także ryzyko wystąpienia podrażnień skóry. 3. Trądzikiem można się zarazić MIT! Trądzik zaliczany jest do chorób łojotokowych, którymi nie można się zarazić, pomimo że w rozwoju wykwitów, krost i nacieków zapalnych, biorą udział bakterie.  4. Trądzik ustępuje...

trądzik neuropatyczny
stock_colors
Pielęgnacja
Trądzik neuropatyczny – przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik neuropatyczny to choroba z pogranicza dermatologii i psychiatrii. Dotknięta nią osoba obsesyjnie wyciska i rozdrapuje pryszcze, krostki i zaskórniki, dążąc do uzyskania perfekcyjnej skóry. Efekt jest jednak odwrotny do zamierzonego i dochodzi do nasilenia trądziku, który obejmuje nie tylko twarz, ale też dekolt, ramiona czy plecy.

Trądzik neuropatyczny występuje głównie u osób o niskiej samoocenie, nierzadko zmagających się z nerwicą czy depresją. Na skórze oprócz typowych dla trądziku ropnych zmian widoczne są też rany, a konsekwencją trądziku neuropatycznego często są przebarwienia i głębokie blizny. Leczenie tego typu trądziku wymaga dwukierunkowego podejścia, obejmującego zarówno kurację dermatologiczną, jak i terapię psychologiczną. Spis treści: Co to jest trądzik neuropatyczny? Przyczyny trądziku neuropatycznego Jak wygląda trądzik neuropatyczny? Leczenie trądziku neuropatycznego Co to jest trądzik neuropatyczny? Trądzik neuropatyczny nazywany jest też trądzikiem przeczosowym lub trądzikiem z rozdrapania. To ostatnie określenie najlepiej oddaje charakter tej choroby, która polega na kompulsywnym wyciskaniu pryszczy , zaskórników , rozdrapywaniu wszelkich zmian widocznych na skórze. Jest to choroba psychodermatologiczna – choć objawy obejmują skórę, to przyczyna tkwi w zaburzeniach o podłożu psychologicznym. Osoba dotknięta trądzikiem neuropatycznym spędza wiele godzin przed lustrem, dokładnie analizując niemal każdy centymetr skóry, która w jej przekonaniu powinna wyglądać nieskazitelnie. Kiedy widoczna jest jakakolwiek zmiana skórna, zostaje ona wyciśnięta lub rozdrapana. Pozbycie się pryszcza czy zaskórnika przynosi chwilową ulgę, jest pewną formą autoagresji. Jednak wkrótce potem pojawia się uczucie złości, żalu, poczucie winy i porażki. Wyciskanie pryszczy w przypadku trądziku neuropatycznego może zacząć się niewinnie, od kilku zmian, żeby następnie stopniowo przybierać na silę. Prowadzi to do powstania błędnego koła: wyciskanie krostek mające na celu poprawienie wyglądu skóry prowadzi do jego pogorszenia, co w rezultacie skutkuje jeszcze bardziej nasilonym, obsesyjnym wyciskaniem. Przyczyny trądziku...

Trądzik grudkowy - zdjęcia
Yuliya Shauerman/iStock
Pielęgnacja
Trądzik grudkowy - jak go rozpoznać i leczyć
Trądzik grudkowy to jedna z trudniejszych do wyleczenia postaci trądziku. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, diety, a czasem także wizyty u dermatologa, który zaleci stosowanie antybiotyków. Zobacz, jak go odróżnić od innych postaci trądziku!

Trądzik grudkowy podskórny to jedna z odmian trądziku pospolitego. Najczęściej dotyczy on dojrzewających nastolatków (zwłaszcza chłopców), ale cierpią na niego także 20-30-letnie kobiety z zaburzeniami hormonalnymi. Występujące przy nim charakterystyczne zmiany niełatwo poddają się leczeniu, a ich wyciskanie jest bardzo ryzykowne. Żeby nad nim zapanować, trzeba zwykle sięgnąć po mocniejsze środki antytrądzikowe albo wręcz poddać się leczeniu dermatologicznemu. Spis treści:  Trądzik grudkowy - zdjęcia. Jak go rozpoznać? Trądzik grudkowy a trądzik ropowiczy U kogo występuje trądzik grudkowy? Trądzik grudkowy u dorosłych i nastolatków - przyczyny Trądzik grudkowy - leczenie i pielęgnacja Domowe sposoby na trądzik grudkowy. Zioła, które niwelują zmiany Trądzik grudkowy - zdjęcia. Jak go rozpoznać? Mechanizm powstawania grudek jest taki sam, jak w przypadku zwykłych pryszczy . Zmiany skórne w trądziku grudkowym powstają na skutek nieprawidłowego złuszczania naskórka i wywołanej przez hormony nadmiernej produkcji łoju. Jednak w odróżnieniu od ropnej krostki, zawartość grudki zostaje zatrzymana pod skórą - zostaje otorbiona (wytwarza się cysta) i zmiana zapalna nie ma czubka. Podskórne grudki pojawiają się zwykle w miejscach, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych - na czole, w okolicach nosa, na brodzie, na dekolcie i na plecach. Mogą jednak także tworzyć się na nogach i pośladkach. Trądzik grudkowy podskórny może mieć kilka postaci, m.in.: trądziku krostkowo-grudkowego, czyli połączenie krost ropowiczych oraz grudek, trądziku zaskórnikowo-grudkowego, czyli równoczesne występowanie zaskórników i grudek. Rodzaje trądziku grudkowego mogą się ze sobą łączyć. Bardzo często zmiany grudkowe występują w tym samym czasie, co krostki ropowicze i...

Jak szybko pozbyć się pryszcza?
Pielęgnacja
Jak pozbyć się pryszczy - skuteczne domowe sposoby i sprawdzone kosmetyki 
Jak pozbyć się pryszczy, aby trądzik nie powracał - to pytanie zadaje sobie wiele osób w różnym wieku, bo problem ten nie dotyczy wyłącznie nastolatków w wieku dojrzewania. Pryszczy szybko i skutecznie możecie spróbować pozbyć się z pomocą domowych sposobów i kosmetyków z drogerii, ale w niektórym przypadkach niezbędna będzie wizyta u dermatologa.

Jak pozbyć się pryszczy, w szczególności tych podskórnych lub nawracających w tych samych miejscach? Rozwiązaniem będzie odpowiednia pielęgnacja, przede wszystkim włączenie do niej takich składników jak kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego czy kwas glikolowy. Pomocne będą także produkty z twojej kuchni - czosnek, miód i cynamon. Spis treści: Wyciskanie pryszczy Jak szybko pozbyć się pryszcza w domu Jak pozbyć się pryszczy z kosmetykami  Kosmetyki na pryszcze podskórne Wyciskanie pryszczy jako sposób na pozbycie się wyprysków Wyciskanie pryszczy  często wydaje się być najszybszym rozwiązaniem. Nie każda cera zniesie jednak tak intensywny nacisk - unaczyniona może popękać i uwydatnić czerwone pajączki. Nie redukuje to także przyczyny powstawania pryszczy. Poza tym istnieje spore ryzyko, że rozniesiecie bakterie z rany po całej twarzy, więc zmiany trądzikowe zaczną pojawiać się również w innych miejscach. Możecie również doprowadzić do powstania przebarwień potrądzikowych i blizn. Dlatego nie zalecamy wyciskania pryszczy, bo może to doprowadzić do zaostrzenia zmian zapalnych. Mechaniczne oczyszczanie twarzy zostawcie lepiej specjalistom. Zamiast tego wypróbujcie jedną z poniższych metod. Jak szybko pozbyć się pryszcza w domu - domowe sposoby Jak pozbyć się krost domowymi sposobami? To wcale nie jest takie trudne, szczególnie jeśli problem ten dotyka was sporadycznie, na przykład przed okresem. W leczeniu pryszcza domowymi sposobami pomogą produkty, które z pewnością macie już w domu lub kupicie je za dosłownie kilka złotych. Mowa tu o czosnku, cynamonie i olejku herbacianym na pozbycie się pryszcza. Czosnek na pryszcze Czosnek na pryszcze działa przeciwzapalnie i pozwala się pozbyć pryszcza w dosłownie kilka godzin. Zawiera cynk oraz siarkę, które działają...

Nasze akcje
yope skin progress
Pielęgnacja
Zdrowsza skóra dzień po dniu - kosmetyki YOPE SKIN PROGRESS sprawdzone przez Wizażanki
Współpraca reklamowa
Biotebal EFFECT serum spray wyniki testu
Fryzury
Wizażanki przetestowały nowość - Biotebal EFFECT Serum spray!
Współpraca reklamowa
Skin cycling
Pielęgnacja
Na czym polega metoda #SkinCycling, która podbija TikToka?
Współpraca reklamowa
L'Oreal Paris codzienna rutyna pielęgnacyjna
Pielęgnacja
Test redakcji: Witamina C i SPF to duet idealny w codziennej porannej rutynie pielęgnacyjnej
Współpraca reklamowa
neboa
Fryzury
"Kosmetyki od NEBOA odżywiły i zregenerowały moje włosy od skalpu po same końce" - zobaczcie wyniki testu Wizażanek
Współpraca reklamowa
Test kosmetyków do makijażu od AA Wings of Color
Makijaż
Przetestowałam nowe kosmetyki AA Wings of Color. Efekt to idealna skóra przez cały dzień!
Współpraca reklamowa
lactacyd
Styl życia
„Już po pierwszym użyciu znika uczucie suchości i swędzenia”. Nowy płyn do higieny intymnej Lactacyd® Ultra-Nawilżający 40+ to hit Wizażanek!
Współpraca reklamowa
Depilatory Braun
Pielęgnacja
Przetestowałyśmy urządzenia do depilacji Braun. To sposób na gładką skórę bez podrażnień i wrastających włosków!
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost