
Botoks czy kwas hialuronowy to zabiegi na zmarszczki pod oczami, które są popularne od lat. Nie są to jednak jedyne dostępne metody. Coraz większą popularność zyskują nowoczesne zabiegi stymulujące skórę do regeneracji, jak biostymulatory oraz osocze bogatopłytkowe i inne mało inwazyjne zabiegi. W przypadku głębokich zmarszczek musimy zadziałać bardziej zdecydowanie.
- Jak usunąć zmarszczki pod oczami?
- Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki pod oczami
- Jakie zabiegi na drobne zmarszczki pod oczami?
- Jakie zabiegi na głębokie zmarszczki pod oczami?
Jak usunąć zmarszczki pod oczami?
Zmarszczki pod oczami to problem, który zazwyczaj pojawia się po 30 roku życia, kiedy skóra zaczyna produkować mniej kolagenu i elastyny. Odpowiednia prewencja i pielęgnacja pomogą nam nieco spowolnić ten proces, ale i tak z wiekiem skóra będzie mniej napięta i straci swoją gęstość. W tym momencie możemy zdecydować się zabiegi skierowane zarówno pod oczy, jak i na powieki, które wygładzą skórę i usuną zmarszczki.
Okolica oka, przez swoją budowę anatomiczną jest miejscem na twarzy, gdzie najszybciej widać oznaki starzenia. Pierwsze zmarszczki w tej okolicy oznaczają, że powinniśmy przyjrzeć się kondycji swojej skóry oraz rozpocząć profilaktykę przeciwstarzeniową.
Istnieje wiele procedur medycyny estetycznej, które znajdują zastosowanie w terapii okolicy oka. Zmarszczkom bardzo często towarzyszą inne problemy takie jak np. zasinienie okolicy oka czy też powstawanie tzw. doliny łez. Najważniejsza jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta i dobranie indywidualnego planu zabiegowego dla uzyskania oczekiwanych efektów. Z mojego doświadczenia najlepsze efekty uzyskujemy łącząc zabiegi o różnych mechanizmach działania. Wykonując je w serii, przy odpowiednio dobranej pielęgnacji domowej, długo możemy cieszyć się młodzieńczym spojrzeniem - zapewnia dr Klaudia Kampa z kliniki urody Ce-Ce Beauty Clinic.
Zobacz także: Zmarszczki - dlaczego i gdzie powstają? Najlepsze kremy na zmarszczki
Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki pod oczami
Na rynku mamy bardzo dużo zabiegów, które mają nam spłycić zmarszczki pod oczami i wygładzić skórę. Niestety, nie każdy z nich jest tak samo efektywny. Pani Doktor Klaudia Kampa z kliniki urody Ce-Ce Beauty Clinic zdradziła nam, które sposoby są najskuteczniejsze i jakie zabiegi stosuje się w nowoczesnej medycynie estetycznej i kosmetologii.
Podsumowując, w terapii zmarszczek okolicy oka stosujemy najczęściej:
- toksynę botulinową,
- kwas hialuronowy o różnym stopniu sieciowania,
- koktajle aminokwasowo-witaminowe,
- biostymulatory,
- osocze bogatopłytkowe podawana drogę mezoterapii lub kaniulą.
Mniej inwazyjne procedury to peelingi medyczne oraz laseroterapia.
Efekty zabiegu nie zawsze są widoczne od razu po wyjściu z gabinetu. Niekiedy zalecane jest wykonanie serii 2-3 lub większej ilości zabiegów dla zwiększenia efektu lub jego utrwalenia. Zabieg dobierany jest do rodzaju i głębokości zmarszczek, typu skóry i efektu, jaki chcemy uzyskać.
Dla uzyskania długotrwałego efektu zabiegi wykonujemy w serii w zależności od wybranej metody i preparatu. W przypadku peelingów, mezoterapii czy podania biostymulatorów wykonujemy zazwyczaj dwa do trzech zabiegów w odstępie od dwóch do czterech tygodni. Efekt utrzymuje się nawet do roku.
Toksyna botulinowa na zmarszczki pod oczami
Toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany to jeden z najpopularniejszych zabiegów na zmarszczki. Warto jednak wiedzieć, że choć jest skuteczna, to nie zadziała na każdy rodzaj zmarszczek pod oczami.
Toksyna botulinowa w zależności od uwarunkowań osobniczych i mimiki utrzymuje swój efekt od 3-6 miesięcy. Już po pierwszym podaniu widać redukcję nasilenia zmarszczek, jednak musimy pamiętać, że toksyna działa jedynie na zmarszczki mimiczne powstające na skutek działania mięśni a w żaden sposób nie zapobiega procesom starzenia zachodzącym w skórze. Dlatego tak ważne jest, aby równolegle wykonywać zabiegi zagęszczające i poprawiające jakość tkanek.
Biostymulatory na zmarszczki pod oczami
Świetną alternatywą dla wypełniaczy lub uzupełnieniem innych zabiegów są biostymulatory. Te substancje nie tylko wygładzają zmarszczki, ale również poprawiają kondycję naszej skóry - stymulują ją do regeneracji, naprawy i nawilżają.
Biostymulatory mają za zadanie aktywować nasze naturalne procesy naprawcze w skórze. Są to produkty wysoce oczyszczone, stąd też małe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej u pacjenta. Efekt, jaki uzyskujemy po serii zabiegów to znaczna poprawa nawilżenia, napięcia skóry oraz redukcja drobnych zmarszczek i zasinień okolicy oka.
Tutaj możecie zobaczyć, jak wygląda okolica oka po wykonaniu zabiegu biostymulatorem na zmarszczki pod oczami. Widać delikatne zaczerwienienie i małą dziurkę, w miejscu, gdzie była wprowadzona kaniula z preparatem. Efekt zabiegu będzie widoczny po około 2 tygodniach. Zabieg został wykonany w klinice urody Ce-Ce Beauty Clinic przez dr Klaudię Kampę.
Jakie zabiegi na drobne zmarszczki pod oczami?
Jak już wspominałyśmy, pierwsze zmarszczki pojawiają się zazwyczaj około 30 roku życia. Już w tym czasie możemy zdecydować się na mniej inwazyjne zabiegi, które widocznie poprawią jędrność skóry i odmłodzą skórę pod oczami. W tym przypadku możemy zdecydować się na przykład na botoks albo mezoterapię, ale nie tylko!
W terapii pierwszych zmarszczek bardzo dobre efekty daje połączenie polinukleotydów z toksyną botulinową. Botoks zapobiega pogłębianiu się zmarszczek mimicznych oraz zmniejsza widoczność tych już istniejących. Polinukleotydy stymulują naszą skórę do naturalnych procesów przeciwstarzeniowych między innymi poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny co daje efekt zagęszczonej, nawilżonej skóry.
Mezoterapia igłowa z użyciem odpowiednio dobranego preparatu rewitalizującego bądź też osocza bogatopłytkowego w połączeniu z peelingiem chemicznym będzie również bardzo dobrym rozwiązaniem.
Zobacz także: Dobre kremy pod oczy przeciwzmarszczkowe - TOP 5 kosmetyków z KWC
Jakie zabiegi na głębokie zmarszczki pod oczami?
Głębokie zmarszczki pod oczami mają nieco inną charakterystykę, więc dobieramy również nieco inne metody na ich usunięcie. Niektóre z wyżej wymienionych zabiegów również sprawdzą się na głębsze zmarszczki, jednak lekarz wybiera tutaj preparaty z mocniejszym składem. W tym przypadku możemy się również zdecydować na zdecydowane działania, jak plastyka powiek.
W przypadku głębokich, statycznych zmarszczek często mamy do czynienia również z powstawaniem tzw. doliny łez oraz zasinień. Skutecznym zabiegiem rozwiązującym te problemy jest wypełnienie wspomnianej okolicy przy użyciu usieciowananego kwasu hialuronowego. Efekt wyrównania ubytków oraz znaczna redukcja zasinień jest natychmiastowy jednak musimy pamiętać o potrzebie ciągłej stymulacji skóry aby nie pogłębiać już zaawansowanego procesu starzenia. Do stymulacji tkanek możemy posłużyć się technikami wykorzystywanymi przy drobnych zmarszczkach jednak z użyciem preparatów o bogatszym składzie. Przy zaawansowanym procesie starzenia obejmującym powiekę - powinniśmy rozważyć także blefaroplastykę - opisuje dr Klaudia Kampa z kliniki urody Ce-Ce Beauty Clinic.