To fatalna wiadomość dla kobiet. Naukowcy wykryli obecność toksycznych substancji we wszystkich rodzajach tamponów. Testy zostały przeprowadzone na 30 tamponach 14 różnych marek. Metale mogą przyczynić się do wystąpienia demencji, raka czy niepłodności.

Reklama

Metale w tamponach

Tampony to jeden z najbardziej powszechnych produktów higienicznych stosowanych przez kobiety w trakcie miesiączki. Jak się okazuje, są "skażone" metalami ciężkimi. Naukowcy z UC Berkeley udowodnili, że w tamponach obecne są metale takie jak ołów, arsen i kadm. Ich obecność tworzy potencjalne źródło narażenia na szkodliwe chemikalia, które nie pozostają obojętne dla organizmu. Eksperci donoszą, że z tego produktu higienicznego korzysta 50-80% całej populacji kobiet. A co najgorsze błona śluzowa pochwy ma większy potencjał wchłaniania chemikaliów, niż w pozostałych częściach ciała.

Naukowcy przeprowadzili testy na 30 tamponach 14 różnych marek. Badania objęły sprawdzenie obecności aż 16 metali w tym: baru, arsenu, wapnia, kadmu, żelaza, miedzi, kobaltu, chromu, manganu, rtęci, niklu, ołowiu, selenu, strontu, wanadu i cynku. Okazało się, że ich stężenia różniły się w zależności od tego, czy były wykonane z organicznych, czy nieorganicznych materiałów. Wpływ na ich obecność miał też fakt, w jakich miejscach można było je kupić (USA vs. UE).

Zdecydowanie nie przeprowadzono wystarczającej liczby badań mających na celu pomiar substancji chemicznych w tamponach, pomimo ich znaczącego wpływu na zdrowie publiczne.

- przyznaje autorka badania Jenni A. Shearston

Tampony
GettyImages@Image Source

Osoby biorące udział w badaniach uważają, że szkodliwe metale mogą dostać się do tamponów na kilka sposobów. Materiał jakim jest bawełna, może wchłonąć metale m.in. z powietrza, gleby czy wody.

Zobacz także

Jak obecność metali w tamponach wpływa na zdrowie?

Eksperci potwierdzają, że wybrane metale mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie. Arsen, kadm, czy ołów mogą przyczynić się do uszkodzenia wątroby, nerek, a nawet mózgu. Mają też negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, hormonalny i nerwowy. Wymienione metale mogą nawet przyczynić się do wystąpienia demencji, cukrzycy, raka oraz niepłodności.

Reklama

Na ten moment nie musisz jednak panikować, bo nie jest jasne czy metale wykryte w badaniu mogą przyczyniać się do wcześniej wymienionych uszczerbków na zdrowiu. Planowane są kolejne badania, które mają potwierdzić, jaka ilość metali w tamponach jest wchłaniana przez kobiecy organizm.

Reklama
Reklama
Reklama