klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Nomakeup selfie
Pielęgnacja

Nietypowe selfie. #Nomakeup w odważnej odsłonie

Najważniejsza jest akceptacja samego siebie. Pokazują to kobiety, którym niełatwo było pogodzić się ze swoim wyglądem. Ich charakterystyczna uroda wzbudza wiele kontrowersji, jednak te 5 dziewczyn bez skrupułów publikuje zdjęcia i realizuje marzenia.
Małgorzata Wiśniewska
wrzesień 28, 2015

Kompleksy - która kobieta ich nie ma? Jednak niektórzy potrafią pogodzić się z niedoskonałościami. Jednym z przykładów akceptacji własnego wyglądu jest publikowanie zdjęć i nieprzejmowanie się negatywnymi komentarzami. Znana blogerka Em Ford postanowiła pokazać twarz bez makijażu, ujawniając blizny i niedoskonałości. Blogerka dotknięta trądzikiem opublikowała szokujące wideo #youlookdisgusting, po tym jak krytycznie odebrano jej wygląd i zarzucano oszustwo. Em Ford sprzeciwiała się narzucanym z góry standardom piękna i ukazała, że w internecie ludzie traktują innych powierzchownie. Kilka kobiet posunęło #nomakeup o krok dalej. Każda z nich cierpi na poważne schorzenia skóry, m. in. na łuszczycę i bielactwo. Jednak zdecydowały się na ukazanie naturalnego wyglądu, próbując tym samym zachęcić inne chore osoby do pokonania wstydu i kompleksów. Internet pozwolił im zaistnieć i nabrać pewności siebie. Oto 5 dziewczyn, które zrobiły #nomakeup selfie i wygrały ze swoimi słabościami.

Co sądzisz o chorych kobietach publikujących zdjęcia w internecie? Czy to pomaga w akceptacji i tolerancji, czy wręcz przeciwnie - jest nieestetyczne i wywołuję falę krytyki?

1 z 5

Modelka Winnie Harlow chora na bielactwo

Modelka Winnie Harlow chora na bielactwo

O Winnie Harlow już wspominaliśmy, to jedna z nieidealnych modelek w idealnym świecie mody. Swoją chorobę Winnie obrała jako atut i to ona wyróżnia ją w modelingu. Winnie Harlow z powodu bielactwa była nieraz upokarzana. W szkole miała liczne konflikty z rówieśnikami. Jej życie odmieniło się, kiedy wzięła udział w programie America's Next Top Model. Od tamtej pory nabrała pewności siebie i bierze udział w licznych projektach i kampaniach, występuje na wybiegach znanych projektantów i wzięła udział w teledysku. A jak radzi sobie z chorobą? Winnie Harlow pogodziła się z bielactwem, na które choruje od wczesnego dzieciństwa. Modelka w wywiadzie dla portalu natemat.pl, wyznała:

Myślę, że należy najpierw pokochać samego siebie, zanim zacznie się oczekiwać miłości od innych. To ogromnie ważne i inaczej nie da rady. Trzeba zacząć od siebie.

Źródło zdjęć: instagram.com/winnieharlow/

2 z 5

Ciera Swaringen ma mnóstwo znamion melanocytowych

Ciera Swaringen ma mnóstwo znamion melanocytowych

Dalmatyńczyk, brudas i wiele innych obraźliwych określeń padało w stronę Ciery Swaringen. Dziewczyna cierpi na bardzo rzadką chorobę skóry. Posiada znamiona melanocytowe, które pokrywają 70% jej ciała. Przypadłość skórna nie przeszkadza jej w publikowaniu zdjęć na Instagramie. Nie wstydzi się swojego ciała i po wielu latach zdążyła zaakceptować chorobę. Swoją postawą pragnie walczyć z uprzedzeniami i dyskryminacją, których doświadczyła.

Każdy z nas rodzi się inny. Powinniśmy czuć się piękni w swojej skórze.

Ciera Swaringen

Źródło zdjęć: instagram.com/c.swaringen/

3 z 5

Chora na łuszczycę Giorgia Lanuzza

Chora na łuszczycę Giorgia Lanuzza

Jej ciało pokryte jest niemal w całości czerwonymi plamami. Łuszczyca towarzyszy Giorgii od 13-go roku życia. Choroba, która jej towarzyszy wymaga szczególnej pielęgnacji, wielu wyrzeczeń, poświęceń i cierpliwości. Młoda i piękna dziewczyna była zmuszona przez wiele lat skrywać ciało pod ubraniem.

Byłam nastolatką, a wszystko, czego chciałam to być jak inne dziewczyny w moim wieku (...) Zamiast tego moja skóra była czerwona i brzydka - czułam się jak dziwak w porównaniu do innych dziewcząt w moim wieku i robiłam wszystko, aby to ukryć.

Po 24 latach krytyki i wytykania placami Giorgia zaakceptowała swój wygląd. Publikuje wiele zdjęć przedstawiających ciało pokryte łuszczycą. Dziewczyna wierzy w to, że dzięki temu inne osoby dotknięte chorobami skórnymi, szczególnie łuszczycą, odważą się pokazać naturalne piękno i zaczną się tolerować.

Źródło zdjęć: swns.com

4 z 5

Mui Thomas spełnia swoje marzenia

Mui Thomas spełnia swoje marzenia

Lekarze nie dawali jej wielu lat życia. Zaraz po urodzeniu została porzucona przez rodzinę. Prawdziwy dom stworzyła jej rodzina zastępcza z Australii. Choroba Mui nazywana jest "rybią łuską". Jej skóra jest gruba, napięta, ma dużą skłonność do infekcji i podrażnień. Dziewczyna spędzała wiele czasu w szpitalach. Codzienna pielęgnacja Mui Thomas jest bardzo pracochłonna i trudna. Chora kobieta przez wygląd zatknęła się z falą cyberprzemocy. Ten incydent był inspiracją dla ojca Mui, do napisania książki pt. The Girl Behind the Face. Dziewczyna nie przejmuje się zdaniem na temat swojego wyglądu. Nie wstydzi się pokazywać publicznie i realizuje wiele pasji. Jedną z nich jest gra w rugby. Choroba nie pozwala jej na bycie zawodnikiem, dlatego działa jako trener. Rodzice Mui Thomas mają nadzieję, że dzięki pasji dziewczyna będzie postrzegana przez innych jak normalny i zdrowy człowiek.

Źródło zdjęć: twitter.com/mui_thomas

5 z 5

Lisa Goodman-Helfand z twardziną skóry publikuje odważne selfie

Lisa Goodman-Helfand z twardziną skóry publikuje odważne selfie

Po wielu latach wstydu i ukrywania choroby, Lisa Goodman-Helfand postanowiła opublikować zdjęcie bez makijażu, ukazujące prawdziwy stan skóry. Kobieta cierpi na twardzinę, czyli chorobę autoimmunologiczną, która charakteryzuje się stwardnieniem i pogrubieniem skóry lub tkanek. Lisa założyła bloga, z myślą o osobach chorych na twardzinę. Problem pojawił się, gdy na Facebooku chciała zareklamować swoją działalność internetową. Kobieta chciała udostępnić zdjęcie przedstawiającym ją oraz Chanel White, także chorą na twardzinę. Zdjęcie zostało odrzucone przez Facebook, który uznał, że publikacja może wywołać negatywne opinie. Lisa poczuła się bardzo dotknięta tym zdarzeniem. Po walce ze znanym portalem kobiecie udało się wygrać i uruchomić akcję #SclerodermaSelfies.

Źródła zdjęć: abc7chicago.com, chicagoparent.co, chicagotribune.com

Komentarze