klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia, materiały PR
Pielęgnacja

Nietypowe zastosowania botoksu

Toksyna botulinowa od dawana jest stosowana w zabiegach medycyny estetycznej. Początkowo wykorzystywana była do leczenia chorób okulistycznych czy neurologicznych, a obecnie znalazła szerokie zastosowanie w medycynie anti-aging - sprawdź, w czym może pomóc!
Materiał partnera
czerwiec 29, 2016

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są prewencją w powstawaniu zmarszczek mimicznych jak również pozwalają na walkę z już  utrwalonymi zmarszczkami. Problem nadpotliwości niepoddający się leczeniu innymi metodami możemy również minimalizować wykorzystując toksynę botulinową.

Pierwszy raz toksyna botulinowa była użyta w medycynie w latach 70. XX wieku przez okulistę Alana Scotta w celu porażenia mięśni okołoocznych przy leczeniu zeza. Od tamtego czasu substancja ta używana jest nie tylko w medycynie estetycznej ale w wielu dziedzinach medycyny. W celu uzyskania botuliny hoduje się specjalne szczepy Clostridium botulinum, a następnie pozyskuje się z nich neurotoksynę. Mechanizm działania tej substancji polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny z zakończeń nerwowych w płytce nerwowo-mięśniowej, co powoduje brak przewodzenia impulsu z zakończenia nerwowego do mięśnia i jego relaksację. Mówiąc prosto mięsień nie może się już kurczyć.

Toksyna botulinowe w medycynie estetycznej znalazła zastosowanie głównie w leczeniu zmarszczek czoła, lwiej zmarszczki i kurzych łapek, jak również doskonale sprawdza się u pacjentów z tzw. „uśmiechem dziąsłowym”. Jej działanie polega na zablokowaniu lub ograniczeniu pracy mięśni, a tym samym zmniejszenie zmarszczek mimicznych.  Toksyna ta znalazła zastosowanie w urologii w niektórych odmianach nietrzymania moczu, w neurologii u pacjentów z migrenami, z porażeniami spastycznymi, z dystonią szyjną i tikami, w okulistyce w leczeniu zeza i w kurczu powiek, w stomatologii w leczeniu bruksizmu, w laryngologii w leczeniu chrypki i jąkania, czy w dermatologii u pacjentów z nadpotliwością czoła, pach, stóp i dłoni. Inne rzadsze wskazania to nadmierne wydzielanie śliny przez gruczoły ślinowe, leczenie blizn, czy problemów z przełykaniem.

Początek działania toksyny botulinowej pojawia się w pierwszych dniach po wstrzyknięciu, a maksymalny efekt osiągamy po 2 tygodniach.  Mimika i praca mięśni stopniowo powraca w przeciągu 3-4 miesięcy od zabiegu. Ilości toksyny podawane podczas zabiegów są bardzo małe i  nie powodują działania ogólnoustrojowego. Bezpieczeństwo stosowania tej substancji jest bardzo duże, a ewentualne efekty niepożądane związane z zabiegiem ustępują całkowicie. 

Toksyna Botulinowa, wbrew powszechnie panującym opiniom jest najlepszą prewencją powstawania zmarszczek mimicznych. Zabiegi z wykorzystaniem tej substancji  dedykowane są zarówno osobom które jeszcze nie mają utrwalonych zmarszczek, ale cieszą się silną mimiką twarzy, jak również pacjentom ze zmarszczkami utrwalonymi jako pierwszy etap walki z nimi.

Klinika Ambroziak
Al. Gen. W. Sikorskiego 13,
02-758 Warszawa
Klinika Ambroziak Oddział Piaseczno
ul. Młynarska 2a
05-500 Piaseczno
Tel.: +48 22 111 50 05;
Tel.: +48 726 101 000

recepcja@klinikaambroziak.pl
www.klinikaambroziak.pl

materiał sponsorowany

Fotolia, materiały PR
Pielęgnacja Zabiegi, które dają natychmiastowy efekt: nici liftingujące
O zabiegach z wykorzystaniem nici liftingujących mówi się „lifting bez skalpela”. Jak działa ta mało inwazyjna technika odmładzania i dlaczego warto się nią zainteresować?
Materiał partnera
kwiecień 27, 2016

Sprawdź też inne zabiegi pozwalające uzyskać szybkie efekty - zabieg Pellevé™ oraz zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego . Nici First Lift BARB W dobie dynamicznego rozwoju medycyny estetycznej powstały nici First Lift BARB, które są udoskonaloną wersją popularnych nici PDO. Materiał z którego są wykonane, czyli polidioksanon prowadzi do rewitalizacji skóry , a haczyki dwukierunkowo zbieżne pozwalają na uzyskanie efektu liftingu . Polidioksanon jest substancją bardzo dobrze poznaną, gdyż od ponad dwudziestu lat buduje się z niej szwy wchłaniane i implanty ortopedyczne. Jest to syntetyczne  włókno otrzymywane w procesie polimeryzacji z otwarciem pierścienia monomeru p-dioksanonu. Podczas wielu badań nad ta substancją zauważono, że ma bardzo dobry wpływ na strukturę skóry i tkanek . W procesie rozkładu pobudza neokolagenozę, czyli  stymuluje produkcję nowego kolagenu. Ponadto pobudza fibroblasty do produkcji elastyny i stymuluje wytwarzanie endogennego kwasu hialuronowego. Jak wygląda zabieg? Reorganizacja tkanek z użyciem nici BARB przebiega dwuetapowa. Natychmiast po wprowadzeniu nici w tkankę podskórną widoczny jest efekt podciągnięcia tkanek , efekt liftingu, co wynika z mechanicznych właściwości nici oraz zakotwiczenia tkanek na dwukierunkowo zbieżnych haczykach.  Po około miesiącu widoczne są dodatkowo efekty przebudowy tkanek, poprawia się jędrność i elastyczność skóry co jest wynikiem nasilonego procesu syntezy kolagenu, stymulowanego przez polidioksanon już w 14. dniu po wprowadzeniu substancji do tkanek.  Nici ulegają całkowitej resorpcji w ciągu 180-240 dni. Efekty zabiegu utrzymują się ok. 2 lata, jest to jednak zależne od indywidualnych cech i struktury tkanek pacjenta, oraz zdolności regeneracyjnych organizmu. Dla kogo są przeznaczone nici liftingujące? Zabiegi z wykorzystaniem nici First Lift BARB przeznaczone są dla...

Przeczytaj
Pielęgnacja Medycyna estetyczna dla każdego - specjaliści z Kliniki Ambroziak odpowiedzieli na pytania Wizażanek!
Przez kilka tygodni Wizażanki miały możliwość zadawania pytań dotyczących medycyny estetycznej na naszym specjalnym forum, na które odpowiadali eksperci z Kliniki Ambroziak. Czas na podsumowanie - prezentujemy najciekawsze pytania i odpowiedzi!
Materiał partnera
styczeń 23, 2017

Czy 16 lat to za mało aby wykonać zabieg mikrodermabrazji? Klinika Ambroziak: Przy zabiegach tego typu istotne jest ustalenie jakiego typu ma Pani cerę. W zależności od jakości skóry i zmian na niej występujących, dobiera się odpowiedni zabieg. Jeśli chodzi o zabieg mikrodermabrazji wiek nie jest przeciwwskazaniem. Obecnie nowoczesna kosmetologia proponuje szeroką gamę zabiegów mających na celu odświeżenie, oczyszczenie i złuszczenie skóry. Najlepiej skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem, który po obejrzeniu skóry dobierze odpowiedni zabieg. Czy podjęlibyście się Państwo ostrzyknięcia botoksem okolic stawu żuchwowo-skrooniowego, w celu zniwelowania zgrzytania w nocy? Ile takie coś kosztuje? Klinika Ambroziak: Tak, oczywiście. Jest to rutynowy zabieg. Polega on na ostrzyknięciu mięśnia żwacza, którego nadaktywność jest przyczyną tzw. bruksizmu, który Pani opisuje. Osłabienie działania mięśnia utrzymuje się do 6 miesięcy po czym zabieg trzeba powtórzyć. Koszt pojedynczego zabiegu to ok. 1600 zł, ale może się różnić w zależności od ilości zużytego preparatu. Od dzieciństwa mam stałe rumieńce na policzkach - prawdopodobnie powstałe w wyniki popękania naczynek w okresie zimowym, w wieku wczesnoszkolnym. Dodatkowo w rodzinie występuje tendencja do tego typu cery. Który zabieg poleciliby Państwo na ich trwałe usunięcie? Kiedy po ciąży można się na niego zgłosić? Jakie są średnie koszty takiego zabiegu i średnio ile razy trzeba go powtórzyć przy bladej skórze? Klinika Ambroziak: Szanowna Pani, Pani problem da się prawdopodobnie skutecznie rozwiązać przy pomocy zabiegu Cutera Excel V. Jest to laser, który skutecznie likwiduje nieprawidłowe, drobne naczynka krwionośne. Terapia zwykle wymaga wykonania 3-5 zabiegów w odstępach 4-tygodniowych. Zabiegi można rozpocząć zaraz po zakończeniu karmienia piersią czy...

Przeczytaj
kwas hialuronowy botoks
PantherMedia
Pielęgnacja Kiedy stosujemy botoks, a kiedy kwas hialuronowy?
Botoks i wypełnianie kwasem hialuronowym to, jak wynika ze statystyk, dwa najpopularniejsze zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Mimo dużego zainteresowania często bywają mylone, dlatego podpowiadamy, która metoda będzie najlepsza na pozbycie się konkretnych zmarszczek.
Magdalena Borucińska
sierpień 05, 2014

Botoks na poziome zmarszczki na czole Zmarszczki na czole to rodzaj zmarszczek mimicznych, czyli tych, które jako pierwsze możesz zauważyć na swojej twarzy. Botoks poprzez rozluźnienie wybranych mięśni twarzy wygładza zmarszczki. –  Żeby zniwelować zmarszczki poziome czoła, preparat wstrzykuję w specjalny sposób, tak by czoło wciąż było ruchome i wyrażało emocje, ale zmarszczki były rozprostowane – tłumaczy doktor Agnieszka Biżanowska. Lwia zmarszczka - botoks i kwas Wyjątkowo paskudna zmarszczka mimiczna, która nadaje twarzy srogiego i posępnego wyglądu. Jeśli zależy ci na tym, żeby się nie pogłębiała, a najchętniej pozbyłabyś się jej, gdy ją tylko się pojawi, twoim sprzymierzeńcem będzie botoks. Preparat w taki sposób zrelaksuje mięśnie pomiędzy brwiami, że zmarszczka zniknie. – Mocno utrwaloną lwią zmarszczkę wypełnia się również usieciowanym, czyli gęstym kwasem hialuronowym – wypełniacz „wypycha” załamanie, a twarz się rozpogadza – dodaje Agnieszka Bliżanowska. Mezobotoks na kurze łapki Kurze łapki to także rodzaj zmarszczek mimicznych – powstają na skutek pracy mięśni podczas mrużenia oczu czy uśmiechu. Najlepiej zniwelować je za pomocą mezobotoksu – rozrzedzoną toksyną botulinową nakłuwa się skórę gęściej, ale płycej w porównaniu z tradycyjnym użyciem botoksu. Taki zabieg pozwala nie tylko pozbyć się zmarszczek, które się już pojawiły, ale także zapobiega powstawaniu nowych – działanie preparatu nie pozwoli już tak intensywnie mrużyć oczu. Kwas hialuronowy na bruzdy wargowo-nosowe i linie marionetki Jeśli zauważyłaś na swojej twarzy bruzdy wargowo-nosowe, czyli pionowe zmarszczki biegnące od nosa do kącików ust, lub bruzdy oddzielające policzki od brody (linie marionetki), to znak, że procesy starzenia i siła grawitacji wzięły się na dobre za twoją urodę. – Jednej i drugiej niedoskonałości...

Przeczytaj
mezobotoks
Pielęgnacja Ten zabieg rozprasowuje zmarszczki i zmniejsza przetłuszczanie się cery przez pół roku!
Mezobotoks odejmuje lat, a nie zamienia twarzy w nieruchomą maskę. Co więcej - sprawia, że przez pół roku nie masz problemów z tłusta cerą. Warto?
Matylda Nowak
czerwiec 14, 2019

Koreanki uwielbiaja ten zabieg, bo zawdzięczają mu (i odpowiedniej pielęgnacji)  efekt tak zwanej szklanej skóry . "Glass skin" to trend, o którym pisałyśmy  Trendbooku Wizaz.pl 2017 i do tej pory jest on bardzo silny. Bo kto nie chce mieć gładkiej, zdrowo lśniącej cery? Nie wszystko jednak można osiagnąć tylko pielęgnacją. Mezobotoks wygładza skórę, "rozprasowuje" zmarszczki oraz zmniejsza łojotok, sprawiając, że skóra zdrowo połyskuje. Wprowadzona na odpowiednią głębokość w skórę t oksyna botulinowa   nadaje cerze świeży wygląd i zapobiega trądzikowi . A co równie ważne - nie zmienia rysów twarzy, nie ogranicza mimiki - nie zamienia twarzy w nieruchomą maskę. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Dr. Lema Rodríguez (@dr.lemarodriguez) Maj 10, 2019 o 4:46 PDT Zobacz także: 5 mitów na temat botoksu - sprawdź jaka jest prawda! Na czym polega mezobotoks? Mezobotoks to - jak wskazuje nazwa - połączenie mezoterapii igłowej oraz botoksu . W trakcie mezoterapii igłowej w skórę wstrzykiwane są między kwas hialuronowy, witaminy lub aminokwasy. Substancje pielęgnujące są wprowadzane płytko pod skórę, na głębokość 2-3 milimetrów. Efektem jest intensywne nawilżenie, odżywienie i w konsekwencji ujędrnienie skóry, wygładzenie zmarszczek, zmniejszenie blizn (także rozstępów) lub - jeżeli zabieg dotyczy głowy - powstrzymanie wypadania włosów. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Dra. Angela Lodi (@farma.angelalodi) Maj 21, 2019 o 5:09 PDT W trakcie mezobotoksu także wykonywane z mikronakłucia (strzykawką z igłą lub specjalnym pistoletem), ale zamiast koktajlu składników nawilżająco-odżywczych, w skórę wprowadzana jest mocno rozcieńczona...

Przeczytaj