klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
odciski na stopach
iStock
Pielęgnacja

Odciski na stopie – jak się ich pozbyć?

Odciski to bardzo częsty problem, szczególnie u kobiet. Przyczyną ich powstawania jest najczęściej noszenie niewygodnych butów, np. szpilek. Jak zapobiegać powstawaniu odcisków na stopie, lub je usunąć?
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 16, 2019

Odciski na stopach to nieestetyczna i bolesna przypadłość. Są reakcją obronną organizmu na zbyt duży ucisk albo pocieranie skóry. Jak zapobiec powstawaniu odcisków na stopach? Domowe i medyczne sposoby na usunięcie odcisków.

„Hotel Paradise” – Marietta była blondynką, Ata wycięła część policzków… Zobaczcie największe metamorfozy rajskiego hotelu

Odciski na stopie - co to jest?

Odcisk na stopie to zgrubiała warstwa skóry powstała na skutek nadmiernego tarcia lub ucisku. Odciski najczęściej powstają na podeszwach, piętach i palcach stóp oraz wewnętrznej części dłoni. Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków:

  • modzele - płaskie powierzchnie zrogowaciałego naskórka, powstające w wyniku zbyt ciasnego obuwia lub pracy fizycznej,
  • nagniotki - odciski w kształcie stożka, znajdujące się na palcach u stóp lub między palcami, powstałe na skutek noszenia zbyt ciasnych butów.

Nagniotki bardzo często są bardzo bolesne, gdyż ich rdzeń wrasta w skórę i uciska zakończenia nerwowe.

odciski na stopach

Odciski na stopie - jak ich uniknąć?

Przyczyny powstawania odcisków

Jeżeli chcemy uniknąć nieestetycznych odcisków, powinniśmy przede wszystkim nosić wygodne buty. Nie powinny one być zbyt małe, ani zbyt duże. Nie są również polecane buty na obcasach oraz te ze zwężanymi noskami. Trzeba jednak pamiętać, że powstawanie odcisków może być związane ze schorzeniami stóp lub niewłaściwym sposobem poruszania się. Wtedy najlepiej zasięgnąć porady u specjalisty. 

Zobacz także: Sprawdzony sposób na gładkie stopy.

Profilaktyka odcisków - odpowiednia pielęgnacja stóp i dłoni

Bardzo ważna jest również codzienna pielęgnacja stóp i dłoni. Należy regularnie używać balsamów nawilżających i odżywczych. Kremy powinny zawierać w sobie składniki natłuszczające, takie jak: masło kakaowe, masło shea, oleje oraz złuszczające, np. mocznik. Świetnie sprawdzi się również peeling wykonywany minimum raz w tygodniu. Jeżeli zauważymy większą ilość zrogowaciałego naskórka, należy go usunąć pilnikiem lub tarką do stóp. Pamiętaj o regularnym moczeniu dłoni i stóp w ciepłej wodzie z solą i pielęgnującymi olejkami.

Usuwanie odcisków na stopie

Plastry na odciski

Odcisków najłatwiej się pozbyć za pomocą specjalnych plastrów na odciski. Są one pokryte specjalnymi preparatami zmiękczającymi i złuszczającymi. Można je stosować zarówno profilaktycznie, jak i po powstaniu odcisku. Ich kluczowym działaniem jest osłabienie ucisku oraz osłona zgrubiałej skóry.

Maść na odciski

W aptekach można również kupić maść na odciski. W jej składzie znajdziemy kwas salicylowy lub kwas mlekowy. Kwasy te mają działanie złuszczające - rozpuszczają zrogowaciałą warstwę naskórka. Dodatkowo mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, a niekiedy również przeciwzapalne. Po stosowaniu kremu, należy zmoczyć stopy w ciepłej wodzie i usunąć odciski za pomocą pilnika lub tarki do stóp. Bardzo ważne jest to, aby tego typu maść nakładać jedynie na odciski, a nie na zdrową skórę. Może to bowiem prowadzić do podrażnień i reakcji alergicznej.

Przeczytaj także: Jak dbać o dłonie?

Usuwanie odcisków w gabinecie

Odciski na stopach możemy usunąć mechanicznie. W gabinecie kosmetycznym lub u pedologa odciski zostaną usunięte za pomocą specjalnego dłuta lub frezarki. W niektórych gabinetach możemy je usunąć również laserowo. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, gdyż odcisk powstaje z martwego naskórka. Po zabiegu należy nakładać krem lub balsam nawilżający, aby zapobiec ponownego powstaniu odcisku.

Komentarze
modzele na stopach
iStock
Pielęgnacja Modzele – jak powstają i jak się ich pozbyć?
Modzele na stopach pojawiają się najczęściej przy noszeniu szpilek, zbyt małych lub za dużych butów, lecz nie tylko. Powodem mogą być również choroby stóp. Małe modzele bez problemu możemy usunąć w domu, większe jedynie w podologa lub kosmetologa.

Małe modzele bez problemu możemy usunąć w domu. Wystarczy zastosować domową metodę z kąpielą dla stóp lub użyć plastrów albo maści złuszczających. Aby zapobiec ich powstawaniu, należy unikać niewygodnego, źle dopasowanego obuwia i nosić miękkie wkładki w butach. Nie pomyl modzeli z nagniotkami, które są zdecydowanie mniejsze i wywołują ból! Jak wyglądają modzele? Modzele to  odciski o żółtym lub szarawym zabarwieniu , które najczęściej pojawiają się na stopach, a niekiedy na dłoniach. Odcisk jest miękki, otoczony zaczerwienioną, tkliwą skórą. Czasami może wystąpić pieczenie w okolicach pojawienia się modzeli, lecz zazwyczaj nie odczuwamy bólu. Zazwyczaj umiejscowione są na podeszwach i dużych palcach stóp oraz u podstawy palców u dłoni.  Modzele - czym się różnią od nagniotek? Zarówno modzele, jak i nagniotki to rodzaje odcisków . Jednak znacząco różnią się wyglądem. Nagniotki to małe, bezbarwne punkty w przeciwieństwie do modzeli, które są duże i mają żółte zabarwienie. Ponadto nagniotki najczęściej pojawiają się na palcach u stóp, a modzele na podeszwach. Dodatkowo nagniotki są bardzo bolesne, gdyż w skórę wrasta twardy rdzeń, który uciska nerwy. Przyczyny powstawania modzeli na stopach Modzele powstają na skórze w miejscach, które narażone są na otarcia przez materiał lub obuwie. Organizm wytwarza tam grubszą, twardą warstwę skóry, aby uniknąć powstania rany. W narażonym miejscu naskórek się ściera, tworząc warstwę rogową, która się nawarstwia tworząc modzel. Najczęstsze przyczyny powstawania modzeli to: noszenie zbyt małego lub zbyt dużego obuwia, noszenie butów na obcasach, noszenie butów z twardego materiału, noszenie obuwia z cienką podeszwą, zakładanie butów bez skarpetek, płaskostopie, ostrogi piętowe, chodzenie boso po twardych powierzchniach. Zobacz także: Odciski na stopach -...

Przeczytaj
nagniotki powstawanie leczenie odciski zabiegi
Pielęgnacja Nagniotki – co to jest, jak powstają, leczenie
Nagniotki to rodzaj odcisków. Te twarde narośle są przede wszystkim problemem estetycznym, ale w skrajnych przypadkach mogą utrudniać chodzenie.
Matylda Nowak
kwiecień 15, 2020

Nagniotki to – obok modzeli – jedna z postaci odcisków. Mają one formę twardych, zwykle niedużych i zaokrąglonych narośli . Pojawiają się zazwyczaj na powierzchni palców u stóp, końcach palców oraz przestrzeniach między palcami. W skrajnych przypadkach mogą utrudniać chodzenie, a szczególnie niebezpieczne są dla osób cierpiących na cukrzycę.  Fot.: iStock Jak powstają nagniotki? Nagniotki powstają w efekcie nacisku na skórę lub jej ocierania . Skóra broni się przed tym, gromadząc w danym miejscu większą ilość zrogowaciałego naskórka. Nagniotki zazwyczaj są konsekwencją: noszenia niewygodnego obuwia – zbyt wąskiego, za ciasnego lub zbyt luźnego, wysokich obcasów zwiększających nacisk na przodostopie, nieprawidłowego wysklepienia śródstopia. Specyficzna budowa nagniotka powoduje, że z czasem może on powodować dyskomfort podczas chodzenia lub wręcz dotkliwy ból. Dzieje się tak dlatego, że nagniotki mają centralnie umiejscowiony czop rogowy – zbudowany z zagęszczonych komórek rogowych rdzeń w kształcie stożka. Czubek tego stożka może uciskać silnie unerwioną okostną (włóknistą błonę ochraniająca kość od zewnątrz) i powodować ból. Wokół nagniotka może też powstać stan zapalny. Nagniotki są szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę, gdyż u nich mogą się one przekształcić w trudno gojące się rany.  Fot.: iStock Nagniotki – leczenie Mniejsze nagniotki można usunąć samodzielnie,  stosując dostępne w aptekach i drogeriach płyny, żele, kremy albo plastry na odciski z mocznikiem , kwasem salicylowym lub kwasem mlekowym . Jeśli jednak te silne złuszczające i zmiękczające preparaty nie podziałają, a odcisk zacznie nam doskwierać, należy udać się do specjalisty. W zależności od uciążliwości nagniotka wybieramy lekarza lub kosmetyczkę. W profesjonalnym gabinecie nagniotki najczęściej są...

Przeczytaj
twarde i suche pięty
iStock
Pielęgnacja Twarde i suche pięty - jak usunąć zrogowaciały naskórek?
Twarde i zrogowaciałe pięty powstają przy nieprawidłowej pielęgnacji i noszeniu niewygodnego obuwia. Należy jednak pamiętać, że rogowacenie naskórka to naturalny proces, który wzmożony jest szczególnie latem. Sprawdźcie, jak usnąć twardą skórę na piętach.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 09, 2020

Twarde i suche pięty to często występujący problem, jednak z łatwością możemy usunąć twardą skórę na piętach domowymi metodami. Zawsze zaczynamy od namoczenia pięt w kąpieli solnej lub wodzie z sodą oczyszczoną. Następnie przechodzimy do złuszczenia namoczonej, zrogowaciałej skóry za pomocą peelingu lub pumeksu. Ostatnim krokiem jest nawilżenie i natłuszczenie pięt. Twarde i suche pięty - przyczyny Zrogowaciałe pięty to następstwo nieodpowiedniej pielęgnacji. Chodzi tutaj przede wszystkim o niewystarczające nawilżenie i odżywienie skóry oraz brak regularnego złuszczania naskórka. Duży wpływ na ten problem może mieć także noszenie niewygodnego obuwia - zbyt małego, na wysokim obcasie, ze sztucznych, sztywnych materiałów. Twarda skóra na piętach często pojawia się u osób z nadwagą lub otyłych. Tak traktowana skóra jest przesuszona i podatna na obtarcia. Ciągle narasta, tworząc coraz grubszą warstwę zrogowaciałego naskórka . Z czasem może ona przybrać żółty odcień. Zobacz także: Domowe sposoby na popękane pięty Zrogowaciałe pięty - jak pozbyć się twardej skóry na stopach? Istnieją sposoby na pozbycie się twardej skóry na stopach. Powinniśmy jednak zadziałać dwutorowo. Zabiegi na stopy pomogą nam złuszczyć skórę i ją dogłębnie nawilżyć. Jeśli jednak nie będziemy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, problem będzie nawracać. Przede wszystkim pamiętajmy o regularnym nawilżaniu skóry pięt . Po każdej kąpieli nakładamy na stopy krem nawilżający. Najlepiej sprawdzi się krem do stóp, który zazwyczaj zawiera: glicerynę , mocznik , masło shea, witaminy z grupy A, E i B. Niezwykle ważne jest również wybieranie wygodnego, przewiewnego obuwia . Unikajmy butów z twardą powierzchnią, noszenia zakrytych butów na gołą stopę i butów na obcasie. Soda oczyszczona na twarde pięty Moczenie stóp w wodzie z...

Przeczytaj
pielęgnacja stóp zabiegi domowe zabiegi profesjonalne pękające pięty sucha skóra na stopach
Pielęgnacja Pielęgnacja stóp – kosmetyki, domowe i profesjonalne zabiegi
Żeby pielęgnacja stóp przyniosła oczekiwane rezultaty, warto zaopatrzyć się w kosmetyki ze składnikami złuszczającymi i nawilżającymi oraz regularnie wykonywać proste domowe zabiegi. Czasem dobrze jest też skorzystać z pomocy specjalisty – kosmetyczki lub podologa.
Matylda Nowak
lipiec 20, 2020

O pielęgnacji stóp często przypominamy sobie dopiero latem. Kiedy trzeba założyć sandały lub klapki, okazuje się, że zaniedbane przez okres jesieni i zimy stopy wymagają interwencji. W najlepszym wypadku musimy zaradzić suchym piętom i nieestetycznie wyglądającym paznokciom u stóp . W gorszych sytuacjach musimy poradzić sobie z piętami, które pękają , nagniotkami , odciskami lub wrastającymi paznokciami . Z większością tych problemów możemy sobie poradzić sami. Czasami jednak trzeba poszukać pomocy u kosmetyczki albo podologa .  Fot.: iStock Pielęgnacja stóp – domowe sposoby  Z pielęgnacji stóp warto uczynić element domowego spa . Namoczona w trakcie relaksacyjnej kąpieli skóra na stopach łatwiej podda się działaniu pumeksu lub pilnika do usuwania zrogowaciałego naskórka. Ale warto też poświęcić stopom więcej uwagi i wykonać w domu kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym będziemy je poźniej z dumą prezentować światu. ;-) Pielęgnacyjna kąpiel dla stóp Pielęgnacyjna kąpiel to podstawowa czynność, która warto poprzedzić każdorazowe wykonanie pedicuru. Dlaczego? Bo woda, zwłaszcza po dodaniu do niej odpowiednich olejków czy naparów, zmiękcza skórę i płytkę paznokcia . Dzięki temu łatwiej jest usunąć zrogowaciały naskórek pumeksem lub pilnikiem do stóp, obciąć paznokcie u stóp i usunąć z nich narastające skórki. Do miski z ciepłą wodą warto dodać: łyżeczkę soli kuchennej, dwie łyżeczki sody oczyszczonej, kilka kropel olejku eterycznego działającego odświeżająco i antybakteryjnie (np. olejku lawendowego , olejku herbacianego lub olejku z mięty pieprzowej), napar z mięty, szałwi lub kory dębu, które zmniejszą odparzenie i obrzęk stóp. W takiej kąpieli namaczamy stopy przez 15-30 minut , po czym usuwamy z nich zrogowaciałą skórę pumeksem lub pilnikiem do stóp tradycyjnym lub elektrycznym. Na...

Przeczytaj