
Olej kokosowy na twarz szczególnie przysłuży się cerze suchej, odwodnionej i dojrzałej. Poprawi poziom nawilżenia, ukoi, zwiększy elastyczność i ochroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Ostrożność należy zachować przy cerze tłustej i trądzikowej, ponieważ działa silnie komedogennie. Wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo stosować olej kokosowy na twarz, gdzie go kupić i ile kosztuje.
Spis treści:
- Skład i właściwości oleju kokosowego
- Efekty stosowania oleju kokosowego na skórę
- Olejek kokosowy na twarz trądzikową. Czy zapycha?
- Olejowanie twarzy olejem kokosowym
- Olej kokosowy do demakijażu oczu
- Olej kokosowy jako krem do twarzy i pod oczy
- Maseczki z oleju kokosowego na twarz
- Peeling z olejem kokosowym
- Olej kokosowy jako balsam do ust
- Zastosowanie oleju kokosowego w pielęgnacji włosów i ciała
- Gdzie kupić i ile kosztuje olej kokosowy?
Skład i właściwości oleju kokosowego
Olej kokosowy pozyskiwany jest poprzez tłoczenie kopry, czyli miąższu kokosa, a więc orzecha palmy kokosowej. W temperaturze pokojowej ma on stałą konsystencję, ale już przy ok. 25 stopniach Celsjusza roztapia się i przyjmuje postać ciekłą o żółtawym kolorze. Ma oczywiście charakterystyczny kokosowy zapach.
Olej kokosowy zyskał ogromną popularność ze względu na zastosowanie kulinarne. Obecnie jednak poddawane są w wątpliwość korzyści zdrowotne płynące ze spożywania go, natomiast wciąż polecany jest jako naturalny środek pielęgnacyjny do skóry i włosów.
Zastosowanie kosmetyczne wynika z bogatego składu, w którym najważniejsze miejsce zajmują nasycone kwasy laurynowy i kaprylowy, zapewniające olejowi kokosowemu właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Oprócz kwasów olej kokosowy zawiera również szereg witamin, głównie witamin E, C, z grupy B, kwasu foliowego, oraz minerałów, a wśród nich cynku, fosforu, wapnia, żelaza, potasu.
Najważniejsze właściwości i działanie oleju kokosowego:
- łagodzi stany zapalne i podrażnienia;
- działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo;
- odbudowuje barierę hydlipidową, chroniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi i utratą nawilżenia;
- silnie regeneruje skórę i odżywia;
- działa na skórę zmiękczająco i wygładzająco;
- ma właściwości antyoksydacyjne, hamuje aktywność wolnych rodników i chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem;
- działa również jako filtr przeciwsłoneczny na poziomie SPF <10.
Efekty stosowania oleju kokosowego na skórę
Olej kokosowy ze względu na swoje właściwości polecany jest szczególnie w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, która bardziej podatna jest na działanie czynników zewnętrznych, szybciej też pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Często jest szorstka w dotyku, a czasem nawet łuszczy się. Warto go stosować również do cery dojrzałej, która dzięki niemu odzyskuje nawilżenie, jędrność i wolniej pokrywa się zmarszczkami.
Systematyczne stosowanie oleju kokosowego na skórę twarzy sprawia, że:
- staje się miękka i nawilżona;
- podrażnienia są ukojone;
- jest bardziej odporna na działanie wiatru, mrozu, suchego powietrza;
- jest bardziej elastyczna i sprężysta;
- wolniej się starzeje;
- ma wyrównany koloryt.
Olejek kokosowy na twarz trądzikową. Czy zapycha?
Wątpliwości dotyczą stosowania oleju kokosowego w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Z jednej strony powinien pomóc uporać się z trądzikiem z uwagi na działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, z drugiej jednak – jest składnikiem silnie komedogennym. Oznacza to, że ma tendencję do zatykania porów, co może przyczynić się nie do złagodzenia, lecz do nasilenia trądziku.
Jeśli wasza cera jest tłusta i problematyczna i mimo wszystko macie ochotę przetestować skuteczność oleju kokosowego w walce z trądzikiem, pamiętajcie, żeby stosować go w określony sposób. Unikajcie pozostawiania go na całą noc jako „kremu”, lepiej też unikać olejowania nim twarzy. Możecie spróbować natomiast nakładać go punktowo na pryszcze. Radzimy dodatkowo połączyć go wtedy z olejkiem z drzewa herbacianego.
Olejowanie twarzy olejem kokosowym
Olejowanie twarzy to tak naprawdę oczyszczanie jej olejem (metoda OCM). Bazuje na założeniu, że olej doskonale rozpuszcza i zmywa wszelkie zanieczyszczenia, a także sebum. Dodatkowo wzmacnia barierę hydrolipidową. Tak jak pisałyśmy – olej kokosowy najlepiej sprawdzi się do oczyszczania cery suchej, dojrzałej. Raczej nie polecamy go natomiast do olejowania cery tłustej i trądzikowej.
Pamiętajcie też, że nie używa się samego oleju kokosowego do olejowania, lecz olej bazowy (czyli w tym przypadku właśnie kokosowy) miesza się z olejem rycynowym. W przypadku cery suchej proporcje te powinny wynosić 10 proc. oleju rycynowego i 90 proc. oleju kokosowego.
Jak wykonać takie olejowanie?
- Zwilżcie twarz wodą, a następnie kolistymi ruchami wmasujcie w skórę rozgrzany w dłoniach olej kokosowy.
- Ściereczkę muślinową lub z mikrofibry namoczcie w ciepłej wodzie i przyłóżcie do twarzy. Delikatnie zetrzyjcie olej (ale nie pocierajcie zbyt mocno) i opłuczcie ściereczkę.
- Powtórzcie całą czynność, a więc wmasujcie olej i przyłóżcie ściereczkę. W razie potrzeby możecie zrobić tak jeszcze raz.
- Na koniec spłuczcie twarz chłodną wodą i przetrzyjcie tonikiem.
Zobacz także: OCM – oczyszczanie twarzy olejami. Na czym polega?
Olej kokosowy do demakijażu oczu
Oleju kokosowego możecie używać również do demakijażu oczu, ponieważ poradzi sobie nawet z wodoodpornymi kosmetykami. Rozgrzejcie niewielką ilość oleju, nałóżcie na wacik i przetrzyjcie nim powieki. Uważajcie jednak, żeby olej nie dostał się pod powieki. Jeśli po demakijażu olejem kokosowym macie wrażenie tłustej warstewki na skórze, możecie przyłożyć wacik nasączony ciepłą wodą i delikatnie przetrzeć nim powieki.
Olej kokosowy jako krem do twarzy i pod oczy
Olej kokosowy warto nakładać na skórę twarzy czy okolic oczu nawet na całą noc, ale trzeba przestrzegać jednego podstawowego warunku. Olej kokosowy sam w sobie nie jest higroskopijny i ma też zbyt duże cząsteczki, żeby wniknąć w głąb skóry. Jego zadaniem jest natomiast uzupełnienie ubytków w barierze hydrolipidowej oraz stworzenie warstwy okluzji, która zatrzyma utratę nawilżenia. Jeśli będzie nakładany solo, może paradoksalnie przesuszyć skórę.
Radzimy więc, żeby nie nakładać oleju kokosowego bezpośrednio na suchą skórę. Wcześniej należy nałożyć na nią krem nawilżający, np. z kwasem hialuronowym, bądź spryskać hydrolatem. Wtedy będziecie mieć pewność, że zawarte w kosmetykach substancje nawilżające nie „ulotnią się” ze skóry, lecz zostaną zatrzymane przez warstewkę oleju kokosowego.
Maseczki z oleju kokosowego na twarz
Wygodną i efektywną formą stosowania oleju kokosowego w pielęgnacji twarzy jest tworzenie na jego bazie domowych maseczek. Do oleju możecie dodawać różne składniki w zależności od tego, jakiego działania oczekujecie i jakie są potrzeby waszej cery. Taką maseczkę również możecie zmywać, przykładając do skóry ściereczkę zmoczoną ciepłą wodą.
- maseczka na przebarwienia z oleju kokosowego i cytryny – łyżkę oleju kokosowego wymieszajcie z łyżeczką soku z cytryny, który zadziała rozjaśniająco na przebarwienia i wyrówna koloryt cery.
- maseczka do cery dojrzałej z oleju kokosowego i kurkumy – maseczka z kurkumy i oleju kokosowego zadziała jak kosmetyk anti-aging, zarówno ze względu na zawartą w oleju witaminę E, jak i obecną w kurkumie kurkuminę; łyżkę oleju wymieszajcie z łyżeczką kurkumy, możecie też dodać sok z cytryny.
- maseczka do cery suchej z oleju kokosowego i miodu – miód doskonale uzupełni działanie oleju kokosowego i wspólnie zadbają o nawilżenie, zregenerowanie i odżywienie suchej cery; możecie wymieszać składniki w proporcji 1:1, a więc np. jedna łyżka oleju i jedna łyżka miodu.
Peeling z olejem kokosowym
Olej kokosowy to doskonała baza do stworzenia domowego peelingu do twarzy. Tak naprawdę wystarczy dodać do niego dowolny składnik o działaniu złuszczającym. Może to być drobnoziarnisty cukier czy zmielone płatki owsiane. Pamiętajcie jednak, że takie peelingi mechaniczne nie są wskazane, jeśli na skórze obecne są ropne krostki bądź „pajączki”.
Olej kokosowy jako balsam do ust
Olej kokosowy z powodzeniem zastąpi balsam do ust czy wazelinę. Szczególnie przyda się zimą, kiedy delikatny naskórek warg wysycha i pierzchnie pod wpływem mrozu, wiatru i suchego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Latem natomiast olej kokosowy nie tylko natłuści skórę warg, ale też ochroni ja przed działaniem promieniowania UV.
Zastosowanie oleju kokosowego w pielęgnacji włosów i ciała
Olej kokosowy świetnie sprawdza się nie tylko do twarzy, ale też w naturalnej pielęgnacji ciała i włosów. Może posłużyć wam jako balsam do ciała, olejek kojący skórę po opalaniu czy składnik peelingu do ciała. Chętnie nakładany jest na włosy podczas zabiegu olejowania. Olej kokosowy na włosy nie tylko je regeneruje i nawilża, ale też pobudza porost.
Ciekawą propozycją jest również zmieszanie oleju kokosowego z sodą oczyszczoną, ksylitolem i olejkiem miętowym i stworzenie w ten sposób pasty do zębów. Zwolennicy naturalnych metod polecają też płukanie ust olejem kokosowym, szczególnie w przypadku stanów zapalnych w jamie ustnej.
Zobacz także: Olejowanie włosów olejem kokosowym – jak działa i jak wykonać?
Gdzie kupić i ile kosztuje olej kokosowy?
Do pielęgnacji skóry i włosów najlepiej stosować olej kokosowy tłoczony na zimno i nierafinowany. Wtedy możecie mieć pewność, że nie został poddany obróbkom, które mogłyby doprowadzić do pogorszenia jego składu.
Nierafinowanego oleju kokosowego szukajcie w sklepach z naturalnymi kosmetykami czy ze świeżo tłoczonymi olejami. Z uwagi na stałą konsystencję sprzedawany jest w słoiczkach, a ich cena waha się w granicach 40-80 zł za 900 ml. Można kupić też słoiczki o mniejszej pojemności.