Reklama

Olej makadamia na twarz zastąpi krem czy serum w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Możecie też dodawać go do samodzielnie przygotowywanych maseczek albo jedynie kropelkę dołożyć do porcji ulubionego kremu. Sprawdzi się także w metodzie oczyszczania OCM, która doskonale usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery hydrolipidowej.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak pozyskiwany jest olej makadamia?
  2. Skład i właściwości oleju makadamia
  3. Olej makadamia na skórę suchą i dojrzałą
  4. Komedogenność oleju makadamia
  5. Jak stosować olej makadamia na twarz?
  6. Olej makadamia na włosy i ciało

Jak pozyskiwany jest olej makadamia?

Olej makadamia otrzymywany jest z orzechów drzewa o takiej samej nazwie, które występuje między innymi na terenie Australii, Hawajów, Kostaryki czy Brazylii. Orzechy te do złudzenia przypominają dobrze znane w Polsce orzechy laskowe. Mają kulisty kształt, twardą skorupę, w której zamknięty jest orzech, uznawany za jeden z najsłodszych. Co ciekawe, orzechy dojrzewają przez około 30 tygodni, a zbierane są dopiero wtedy, gdy spadną na ziemię. Z ich miąższu w procesie tłoczenia na zimno otrzymywany jest właśnie olej makadamia, znajdujący zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w kosmetyce.

Skład i właściwości oleju makadamia

Olej makadamia zawiera wiele cennych składników, które wykazują bardzo korzystne działanie na skórę. Jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), jednak profil tłuszczowy przedstawia się całkiem inaczej niż np. w przypadku oleju lnianego. Największy udział we wszystkich obecnych w oleju makadamia kwasów tłuszczowych przypada kwasowi oleinowemu (nawet do 67%), który zaliczany jest do kwasów omega-9. Na drugim miejscu znajduje się kwas palmitooleinowy (lub oleinopalmitynowy) z zawartością na poziomie około 20%. Trzecie miejsce to kwas palmitynowy (ok. 9%).

Na szczególną uwagę zasługuje kwas palmitooleinowy, który jest naturalnym składnikiem lipidów skóry. Tak samo jak również obecny w oleju makadamia skwalen. Oprócz nich olej zawiera:

  • witaminy: A, E, witaminy z grupy B;
  • lecytynę;
  • składniki mineralne: wapń, żelazo, fosfor, magnez, potas.

Taki skład sprawia, że olej makadamia jest doskonałym emolientem. Odbudowuje barierę hydrolipidową i tworzy na skórze warstwę okluzyjną, ograniczając transepidermalną utratę wody (TEWL). Jego działanie nie ogranicza się jednak tylko do nawilżania, lecz olej również:

  • zmiękcza, wygładza, likwiduje uczucie szorstkości skóry;
  • regeneruje, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia;
  • działa antyoksydacyjne i neutralizuje wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia się skóry;
  • ujędrnia i poprawia sprężystość;
  • chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym również przed promieniowaniem UV (zapewnia ochronę na poziomie około SPF 6).

Olej makadamia na skórę suchą i dojrzałą

Biorąc pod uwagę skład i właściwości kosmetyczne oleju makadamia, najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej i dojrzałej. Cera sucha z natury wydziela mniej sebum, więc i jej ochronna powłoka lipidowa jest uboższa. To sprawia, że jest bardzo podatna na podrażnienia, łatwo ulega jeszcze mocniejszemu przesuszeniu, nieraz widoczne są na niej zaczerwienienia i suche skórki.

Cera dojrzała również ma cechy cery suchej, nawet jeśli wiele lat wcześniej była mieszana czy tłusta. Przyczynia się do tego stopniowy spadek zawartości naturalnego kwasu hialuronowego, ale nie tylko. Wraz z wiekiem gruczoły łojowe pracują wolniej, zmniejsza się też ilość zawartego w nim wspomnianego skwalenu i kwasu palmitooleinowego.

Jak widać, skład i działanie oleju makadamia doskonale odpowiadają na potrzeby tego typu skóry, również z uwagi na właściwości antyoksydacyjne. Odpowiedzialne za stres oksydacyjny wolne rodniki uszkadzają białkową strukturę skóry. W efekcie traci jędrność, staje się wiotka i poznaczona zmarszczkami. Regularnie stosowany olej makadamia na twarz zadziała przeciwstarzeniowo i odmładzająco.

Komedogenność oleju makadamia

Trzeba podkreślić, że olej makadamia wykazuje nieco inne działanie niż np. olej lniany na twarz. O ile w oleju lnianym dominują wielonienasycone kwasy tłuszczowe i jest olejem schnącym, niekomedogennym, o tyle w przypadku oleju makadamia, zaliczanego do olejów nieschnących, pojawia się pewne ryzyko zapchania, ze względu na wysoką zawartość kwasu oleinowego, zwiększającego gęstość sebum.

Nie jest jednak tak, że przy cerze tłustej trzeba się oleju makadamia absolutnie wystrzegać. W skali od 0 do 6 jego komedogenność oceniana jest na 2-3. Możecie wykorzystywać go w pielęgnacji, ale zamiast nakładać bezpośrednio na twarz, lepiej stosować go w mniejszych stężeniach jako składnik np. domowych maseczek.

Getty Images@kazmulka

Jak stosować olej makadamia na twarz?

Olej makadamia do pielęgnacji cery możecie stosować bez żadnych dodatków albo potraktować go jako jeden ze składników domowych maseczek czy peelingów. Pamiętajcie, żeby kupować tylko nierafinowany olej i tłoczony na zimno. Przechowujcie go z dala od źródła światła i ciepła, żeby zachował wszystkie swoje właściwości.

Olej makadamia jako krem lub serum do twarzy

Olej makadamia można stosować bezpośrednio na skórę twarzy. Najlepiej sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji. Kilka kropel olejku wklepcie w oczyszczoną skórę. Jeśli wasza cera jest bardzo sucha, możecie dodatkowo nałożyć jeszcze ulubiony krem. Jeśli nie przepadacie za warstwowym nakładaniem kosmetyków, wystarczy dodać kropelkę oleju do porcji kremu do twarzy.

Oczyszczanie twarzy olejem makadamia

Olej makadamia sprawdzi się przy demakijażu i oczyszczaniu twarzy olejami, czyli metodzie OCM, nazywanej też olejowaniem twarzy. Taka metoda oczyszczania jest niezwykle skuteczna (w myśl zasady, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz), nie wysusza skóry na twarzy i nie narusza bariery hydrolipidowej. Do takiego oczyszczania zaleca się przygotowanie mieszanki oleju bazowego (w tym przypadku makadamia) i oleju rycynowego. Im cera bardziej sucha, tym oleju rycynowego powinno być mniej (10% mieszanki), a więcej oleju makadamia (90% mieszanki).

  1. Zmieszajcie dokładnie oleje i rozprowadźcie je na twarzy przetartej wcześniej płynem micelarnym czy mleczkiem. Delikatnie masujcie skórę, a następnie przyłóżcie bawełniany ręcznik (lub muślinową ściereczkę) nasączony ciepłą wodą.
  2. Powtórzcie czynność: masujcie skórę mieszanką olejów, a następnie przyłóżcie ręcznik. W razie potrzeby zróbcie to kilkakrotnie.
  3. Na koniec namoczcie ręcznik zimną wodą i zetrzyjcie resztki olejków.

Maseczki DIY z olejem makadamia

Domowe maseczki na twarz z olejem makadamia polecamy nie tylko do cery suchej. Ich skład możecie dowolnie modyfikować, dopasowując do potrzeb waszej skóry. Jeśli więc obawiacie się, że olej jednak może być ryzykowny przy waszej tłustej cerze, dodajcie tylko niewielką ilość albo połączcie go z idealną do takiej skóry glinką zieloną.

  • maseczka z oleju makadamia i glinki (zielonej, białej czy dowolnej innej) – to prosta kombinacja, którą stworzycie, po prostu mieszając oba składniki do uzyskania papki, możecie też postąpić inaczej: zmieszajcie glinkę z hydrolatem lub ziołowym naparem i dopiero do tego dołóżcie łyżeczkę oleju;
  • maseczka z oleju makadamia, awokado i miodu – rozgniećcie miąższ awokado, dołóżcie łyżeczkę miodu i łyżeczkę oleju, to mieszanka idealna do cery suchej, również ze względu na awokado, które jest bogate w kwasy tłuszczowe;
  • maseczka z oleju makadamia i siemienia lnianego – nasiona lnu są wyjątkowo bogate w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i substancje śluzowe, uzyskany z nich kisiel działa niczym kojący opatrunek na podrażnioną i suchą skórę, łyżeczkę nasion zalejcie niewielką ilością wody i zagotujcie, aż wydzieli się śluz, odcedźcie przez sitko i do takiego kisielu dodajcie łyżeczkę oleju.

Zobacz także: Domowa maseczka nawilżająca – jak zrobić i jak stosować?

Kosmetyki z olejem makadamia

Jeśli nie przepadacie za stosowaniem czystych olejów roślinnych i tłustą konsystencją, możecie sięgnąć po gotowe kosmetyki, które w swoim składzie zawierają olej makadamia. Pamiętajcie tylko, żeby zwrócić uwagę, na którym miejscu na liście się znajduje. Im wyżej, tym jest go więcej. Możecie też po prostu dołożyć jedną kroplę oleju do porcji nakładanego na twarz kremu.

Olej makadamia na włosy i ciało

Olej makadamia świetnie sprawdza się również w pielęgnacji włosów i ciała. Na pasma zadziała wygładzająco, regenerująco i nawilżająco. Olej możecie aplikować na całą długość włosów, a najbardziej polecany jest do olejowania włosów średnioporowatych, choć i te wysokoporowate skorzystają z jego właściwości. Nakładany na same końcówki zadziała jak ochronne serum, zabezpieczające je przed uszkodzeniami i rozdwajaniem. Wmasowany w skórę głowy przyniesie z kolei ukojenie w przypadku jej przesuszenia, swędzenia i podrażnienia oraz będzie odżywiać cebulki włosowe.

Reklama

Olej z orzechów makadamia na włosy i twarz to nie koniec jego zastosowań, bo zastąpi wam też balsam. Takiej zamiany warto dokonać, zwłaszcza jeśli zmagacie się z cellulitem, utratą jędrności i rozstępami. Połączeniem przyjemnego z pożytecznym będzie też masaż.

Reklama
Reklama
Reklama