
Olej migdałowy – poznaj jego właściwości
Olej migdałowy jest wytwarzany z tłoczonych na zimno albo poddawanych ekstrakcji i rafinacji nasion drzewa migdałowego. Jest to olej szybkoschnący i dość nietrwały. Nie powinno się go podgrzewać ani schładzać, a żeby uniknąć jego utlenienia i utraty wartości, trzeba chronić go przed światłem. Warto jednak zaopatrzyć się w ten "wymagający" olej, bo doskonale wygładza i nawilża skórę, przyspieszając jej regenerację i opóźniając jej starzenie się.

Fot.: iStock
Olej ze słodkich czy gorzkich migdałów
Do produkcji oleju migdałowego używa się dwóch różnych odmian migdałów – gorzkich lub słodkich. Obie te odmiany mają zasadniczo podobny skład, z tą tylko różnicą, że migdały gorzkie zawierają amygdalinę (witaminę B17), której zawdzięczają swój gorzki smak. Zasadniczo jednak najczęściej spotykamy olej migdałowy pozyskiwany ze słodkich migdałów. Dlaczego? Po prostu ze względu na ich szersze zastosowanie bardziej opłaca się je uprawiać.
Olej migdałowy właściwości
Olej migdałowy zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwas linolowy, palmitynowy, stearynowy i oleo-palmitynowy. Dzięki nim działa on na skórę zmiękczająco oraz wzmacnia jej naturalną barierę ochronną. W oleju migdałowym znajdziemy również:
- witaminę E, która zabezpiecza przed atakami wolnych rodników przyspieszających starzenie się tkanek,
- witaminę A, reguluje proces złuszczania się naskórka i stymuluje jego regenerację,
- witaminę B1, która działa przeciwzapalnie i reguluje wydzielanie sebum,
- witaminę B2, która zapobiega wypadaniu włosów i ich łamaniu się,
- fitosterole, które działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz przyspieszają regenerację naskórka i łagodzą rumień,
- lecytynę, która wygładza powierzchnię skóry i zmniejsza odparowywanie wody z naskórka.
Olej migdałowy na twarz
Olej migdałowy często znajdujemy w składach kosmetyków (zwłaszcza kremów do twarzy), ale można stosować go w pielęgnacji w czystej postaci. W przeciwieństwie do na przykład oleju tamanu, jest on wyjątkowo lekki (dzięki czemu dobrze się wchłania) i ma delikatny, prawie niezauważalny zapach.
Nałożony na skórę, zmiękcza ją i wygładza, poprawia jej elastyczność i zabezpiecza przed wysychaniem. Stosowany regularnie olej migdałowy:
- opóźnia starzenie się skóry,
- zmniejsza widoczność pokrywających ją zmarszczek,
- zmniejsza widoczność świeżych rozstępów i zapobiega powstawaniu nowych,
- wyrównuje jej koloryt oraz
- łagodzi objawy łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Fot.: iStock
Olej migdałowy na włosy
Olej migdałowy warto nakładać na końcówki wilgotnych włosów przed ich wysuszeniem oraz używać go do ich olejowania. Dzięki niemu włosy będą się mniej puszyły, zostaną zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych i wysychaniem oraz odzyskają blask i zdrowy wygląd.
Zobacz także: Olej z awokado to ratunek dla skóry suchej, popękanej i chorej. Poznaj jego właściwości!
Olej migdałowy tłoczony na zimno i nierafinowany kupimy za około 50 zł (250 ml).
Zdjęcie główne: iStock