Olej z kiełków pszenicy – właściwości, zastosowanie, cena
Olej z kiełków pszenicy doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery suchej i dojrzałej dzięki wysokiej zawartości witaminy E i kwasów tłuszczowych. Nawilża, wygładza i wzmacnia włosy, dodając im blasku i elastyczności. Pomaga też zapobiec rozstępom w ciąży. Sprawdźcie, w jaki sposób możecie skorzystać z pielęgnacyjnych właściwości oleju z kiełków pszenicy.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak, Matylda Nowak
Olej z kiełków pszenicy może być stosowany do picia – wzmacnia serce i układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, łagodzi stany zapalne układu pokarmowego. Częściej jednak wykorzystywany jest do celów kosmetycznych, przede wszystkim jako element pielęgnacji anti-aging oraz jako naturalna odżywka do włosów zniszczonych, łamliwych i osłabionych. Niestety jest wysoko komedogenny, więc w przypadku cery tłustej lepiej go unikać.
Spis treści:
- Jak powstaje olej z kiełków pszenicy?
- Właściwości oleju z kiełków pszenicy
- Zastosowanie oleju z kiełków pszenicy w kosmetyce
- Gdzie kupić olej z kiełków pszenicy?
- Jak stosować olej z kiełków pszenicy na włosy?
- Jak stosować olej z kiełków pszenicy na twarz i ciało?
Jak powstaje olej z kiełków pszenicy?
Wbrew nazwie olej z kiełków pszenicy nie jest wytwarzany z kiełków tego popularnego zboża, a z jego zarodków, czyli niewielkiego fragmentu ziarna, które zdążyło podkiełkować. Tłoczony jest na zimno, ma dość gęstą konsystencję, pomarańczowy kolor i charakterystyczny zbożowy zapach. Z uwagi na fakt, że zarodki stanowią bardzo małą część ziaren konieczna jest ich znaczna ilość do wytworzenia oleju, stąd też jego cena jest dość wysoka.
Właściwości oleju z kiełków pszenicy
Na tle innych olejów roślinnych olejek z kiełków pszenicy wyróżnia się bardzo wysoką zawartością witaminy E. Ten silny antyoksydant przeciwdziała niszczeniu przez wolne rodniki białek, lipidów i DNA w organizmie. Witamina E przede wszystkim zapobiega utlenianiu fosfolipidów, ważnego budulca ludzkiego organizmu, który znajduje się w błonie komórkowej, opóźniając w ten sposób starzenie się skóry. Ponadto nawilża ona skórę, koi i chroni oraz poprawia jej elastyczność.
Oprócz witaminy E w oleju z kiełków pszenicy znajdziecie także między innymi:
- nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy, oleinowy) – uzupełniają powłokę hydrolipidową skóry, zapobiegając nadmiernej utracie wody, zmiękczają naskórek, działają przeciwzapalnie;
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3) – mają właściwości przeciwzapalne i regulują produkcję łoju;
- witaminę A – przyspiesza odnowę naskórka, wzmacnia jego funkcję ochronną i zmniejsza utratę wody ze skóry;
- minerały (wapń, magnez, potas, siarkę, fosfor, żelazo, sód) – działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, wspomagają regenerację skóry i działają antybakteryjnie;
- fitosterole – przyspieszają regenerację naskórka i łagodzą podrażnienia.
Zastosowanie oleju z kiełków pszenicy w kosmetyce
Olej z kiełków pszenicy sprawdzi się zwłaszcza w pielęgnacji cery dojrzałej, suchej lub odwodnionej oraz wrażliwej. Obecnie w nim kwasy tłuszczowe odbudowują ochronną powłokę hydrolipidową, a to właśnie ona jest niezbędna do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i elastyczności skóry. Dzięki olejowi z zarodków pszennych skóra będzie lepiej nawilżona, bardziej jędrna i gładsza. Łagodzi on stany zapalne i podrażnienia oraz wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego przysłuży się również cerze naczynkowej.
Chociaż olej z kiełków pszenicy działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i wspomaga regenerację skóry, osoby z cerą tłustą i trądzikową raczej powinny go unikać z uwagi na stosunkowo wysoką komedogenność.
Zobacz także: Oleje do twarzy mogą przywrócić cerze równowagę. Zobacz, jak dobrać odpowiedni rodzaj!
Stosowany na ciało olej z zarodków pszennych poprawia kondycję skóry łuszczącej się, suchej, podrażnionej. Przyda się do pielęgnacji w czasie ciąży, będąc naturalnym kosmetykiem zapobiegającym powstawaniu rozstępów. Warto sięgać po niego także wtedy, gdy zmagacie się z suchością skóry dłoni i stóp, szczególnie w przypadku pękającej skóry dłoni czy suchych i twardych pięt.
Olej z kiełków pszenicy z powodzeniem może być stosowany na włosy, zwłaszcza suche, łamliwe, zniszczone. Domyka ich łuski i wygładza je. Dzięki niemu włosy stają się elastyczne, błyszczące, bardziej odporne na uszkodzenia. Łatwiej się rozczesują, mniej się puszą czy elektryzują. Wzmacnia też końcówki, zmniejszając ich skłonność do rozdwajania się. Używany do pielęgnacji skóry głowy wspomaga regenerację cebulek włosowych, nie tylko zapobiegając wypadaniu włosów, ale wręcz stymulując ich wzrost.
Gdzie kupić olej z kiełków pszenicy?
Oleju z kiełków pszenicy szukajcie przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością i kosmetykami naturalnymi. Można o niego pytać również w aptekach. Jest to dość drogi olej – 1 litr oleju z kiełków pszenicy kosztuje 100-150 zł. Sprzedawany jest jednak w butelkach o mniejszej pojemności, zazwyczaj 100 ml lub 250 ml.
Produktem, który polubiły Wizażanki, jest olej z kiełków pszenicy Etja. W katalogu KWC został oceniony przez 3 internautki i uzyskał ocenę 4,3 na 5 gwiazdek. Wizażanki potwierdzają, że po jego użyciu włosy są miękkie, błyszczące i mniej się puszą. Stosują go również jako kosmetyk do ciała, twarzy, a nawet pod oczy.

Jak stosować olej z kiełków pszenicy na włosy?
Olej z kiełków pszenicy może wam posłużyć jako olejek do włosów nakładany zarówno na całej ich długości, jak i na same końcówki. Z oleju możecie korzystać w następujący sposób:
- do olejowania włosów – zarówno na mokro, jak i sucho, np. nakładając olej na suche pasma i pozostawiając nawet na całą noc;
- jako serum na zniszczone końcówki – niewielką ilość olejku wmasujcie w końce wysuszonych pasm;
- jako dodatek do stosowanych kosmetyków – kilka kropli oleju z kiełków pszenicy możecie dodać do nakładanej na pasma odżywki lub maski.
Jak stosować olej z kiełków pszenicy na twarz i ciało?
Olej z zarodków pszennych będzie idealny do skóry suchej, podrażnionej, pozbawionej elastyczności. Do wyboru macie wiele możliwych sposobów wykorzystania jego właściwości. Olej z kiełków pszenicy stosujcie do:
- olejowania twarzy, czyli metody OCM – tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, a więc olej doskonale oczyści skórę z makijażu i sebum, do którego „przyczepione” są wszelkie zanieczyszczenia i kurz;
- wieczornej pielęgnacji jako serum – wystarczy kilka kropli olejku, delikatnie wklepcie je w skórę i pozostawcie na noc;
- ujędrniającego masażu – szczególnie wdzięczne będą za niego uda, pośladki i brzuch, a więc miejsca, które najbardziej narażone są na powstawanie cellulitu i rozstępów, rozprowadźcie olejek na skórze i wykonajcie masaż np. przy pomocy szczotki z drewnianymi wypustkami;
- olejowania dłoni i stóp – olej z kiełków pszenicy jest drogi, więc bardziej ekonomiczną alternatywą dla moczenia dłoni lub stóp w napełnionej miseczce będzie po prostu rozprowadzenie go na skórze, zanim jednak to zrobicie, warto go lekko podgrzać, po aplikacji załóżcie bawełniane rękawiczki i skarpetki i pozostawcie taki kompres na co najmniej pół godziny;
- pielęgnacji suchych skórek – wmasujcie niewielką ilość olejku z kiełków pszenicy w okolice paznokci i pozostawcie do wchłonięcia.