Reklama

Olej z rokitnika możemy stosować na kilka różnych sposobów. Naturalny kosmetyk możemy wykorzystać do olejowania włosów oraz nakładania bezpośrednio na skórę. Jest również popularnym składnikiem produktów o działu regenerującym oraz kremów do cery dojrzałej. Należy bardzo uważać na używanie oleju rokitnikowego bez rozcieńczenia. Rokitnik ma silne właściwości barwiące.

Reklama

Spis treści:

  1. Jaki olej rokitnikowy warto stosować i jak jest wytwarzany?
  2. Jakie olej z rokitnika ma właściwości?
    1. Olej z rokitnika na twarz
    2. Olej rokitnikowy na włosy
  3. Jak stosować olej z rokitnika?
    1. Olejowanie włosów
    2. Olejowanie twarzy
    3. Kosmetyki z olejem rokitnikowym

Jaki olej rokitnikowy warto stosować i jak jest wytwarzany?

Rokitnik jest krzewem, a jego gałązki wyglądają trochę, jak jarzębinowe. Na jednej gałązce znajduje się mnóstwo złocisto-pomarańczowych kuleczek zebranych w kiście. Liście mają srebrzystą poświatę i delikatny meszek. Niegdyś była to typowo ogrodowa roślina, jednak obecnie hodowana jest ze względu na bogate właściwości owoców. Rokitnik nazywany jest rokitnikiem pospolitym, a także rokitnikiem syberyjskim. Ta druga nazwa wywodzi się z miejsca, w którym rokitnik występuje naturalnie. Najwięcej znajdziemy go na Syberii, chociaż w naturze występuje także w innych obszarach Europy i Azji. W Polsce naturalnie występuje nad Bałtykiem, ale uprawiany jest również w sadach i ogrodach.

Getty Images@Liudmila Chernetska

Olej wytwarzany jest z owoców rokitnika uprawianego w ogrodach. Do jego wytworzenia najlepiej używać całych owoców, a nie tylko nasion rokitnika. Najlepszy jest tłoczony na zimno olej niefiltrowany. W tej formie olej z rokitnika zawiera wysokie stężenie witamin: A, B, C, E, K, a także witaminy z grupy B. Stąd właśnie rokitnik ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów i skóry. Rokitnik stanowi naturalny antyoksydant, jest niezwykle odżywczy i ma szerokie właściwości pielęgnacyjne, które opisałyśmy poniżej.

Jakie olej z rokitnika ma właściwości?

Olej z rokitnika zwyczajnego stosowany regularnie widocznie poprawia kondycję skóry i włosów. Ma jednak jedną istotną wadę. Ze względu na naturalny barwnik zawarty w oleju ma tendencję do barwienia na żółto-pomarańczowy kolor. Stosowanie naturalnych olejów stanowi bardzo ważny element pielęgnacji, który pomaga przywrócić do równowagi zarówno cerę, jak i włosy. Właściwości oleju rokitnikowego są szerokie i nadają się do codziennej pielęgnacji. Produkty z olejem z rokitnika stymulują skórę, a wszechstronne działanie oleju czyni z niego cenny składnik naturalnej pielęgnacji skóry.

Olej z rokitnika na twarz

Olej z rokitnika łatwo się wchłania, nie zapycha i nie przetłuszcza skóry. Polecany jest przede wszystkim dla posiadaczek cery dojrzałej, ale sprawdzi się również przy skórze problematycznej. Właściwości oleju z pewnością docenią osoby z widocznymi oznakami starzenia, jak pierwsze zmarszczki lub brak jędrności skóry. Jest także nieoceniony w pielęgnacji skóry suchej. Nadaje się także przy stanach zapalnych skóry: właściwości rokitnika pomagają wyciszyć zmiany na skórze. Działanie oleju chroni skórę.

Regularne stosowanie oleju z rokitnika na twarz sprawia, że:

  • skóra jest wyraźnie ujędrniona i napięta,
  • twarz jest gładka i miękka,
  • zmarszczki i bruzdy zostają zniwelowane,
  • proces starzenia się skóry zostaje opóźniony,
  • zapobiegamy rozwojowi wolnych rodników,
  • blizny i przebarwienia są mniej widoczne,
  • skóra jest zregenerowana,
  • zmiany trądzikowe zostają zaleczone,
  • poprawia koloryt skóry,
  • nawilża skórę.

Ponadto odżywczy olej rokitnikowy jest naturalnym filtrem słonecznym - absorbuje promieniowania UVB, a także stymuluje proces ziarninowania naskórka, czyli przyspiesza gojenie i zapobiega powstaniu blizny. Jak jednak wspomniałyśmy, należy uważać na barwiące właściwości oleju. Jednak olej z rokitnika wykazuje właściwości tak bogate, że mają realny wpływ na stan skóry, dlatego warto z niego korzystać, uważając jedynie na bezpośrednie nakładanie na skórę!

Getty Images@Liudmila Chernetska

Zobacz także: Olejowanie twarzy - jak działa i jaki olej do twarzy wybrać?

Olej rokitnikowy na włosy

Odżywczy olej rokitnikowy ma zbawienne działanie na włosy i skórę głowy. Poprawia ogólną kondycję włosa, dzięki wzmocnieniu cebulek, a ponadto regeneruje strukturę kosmyków.

Stosowanie oleju z rokitnika na włosy:

  • wzmacnia cebulki włosa, dzięki czemu rosną mocniejsze i są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne,
  • zapobiega wypadaniu,
  • odbudowuje strukturę włosa,
  • sprawia, że kosmyki są bardziej zdyscyplinowane i lepiej się układają,
  • łagodzi stany zapalne skalpu,
  • działa przeciwłupieżowo.

Zobacz także: Olejowanie włosów na mokro - czym się różni od olejowania włosów na sucho i jak je wykonać

Jak stosować olej z rokitnika?

Aby olej z rokitnika poprawił kondycję skóry i włosów, należy go stosować regularnie, minimum raz w tygodniu. Może być to uciążliwe ze względu na to, iż barwnik w nim zawarty ma silne właściwości barwiące. Nie powinno się go więc używać bezpośrednio przed snem, aby produkt nie został na pościeli. Plamy z oleju są niezwykle odporne na zmywanie! Cenne właściwości rokitnika jednak mają zbawienny wpływ na przesuszoną skórę i włosy, dlatego polecamy wam go do stosowania. Regeneracja skóry oraz jego zapobieganie wypadaniu włosów są zdecydowanie warte wypróbowania!

Olejowanie włosów

Ten naturalny kosmetyk może być stosowany bezpośrednio na włosy. Jednak jego działanie skupia się przede wszystkim na skalpie. Specyfik warto więc nakładać zarówno na długość włosów, jak i na skórę głowy. Nadaje się do olejowania na sucho i olejowania na mokro.

Olej z rokitnika warto rozcieńczyć w innym oleju, aby zapobiec barwieniu skóry i materiałów. W tym przypadku świetnie się sprawdzi oliwa z oliwek, olej arganowy lub lniany. Mieszankę nakładamy na włosy i skórę głowy, i trzymamy minimum godzinę. Następnie dwukrotnie myjemy włosy i nakładamy odżywkę. Tak przygotowaną naturalną maseczkę nakładamy raz w tygodniu.

Zobacz także: Olejowanie włosów - na sucho, na noc. Która metoda jest najlepsza?

Olejowanie twarzy

Olej rokitnikowy możemy również stosować bezpośrednio na twarz. Jednak nie sprawdzi się jako maseczka całonocna, gdyż z pewnością pofarbuje pościel. Najlepiej zastosować go pół godziny przed wieczorną pielęgnacją. Na oczyszczoną skórę twarzy nakładamy kilka kropel oleju. Specyfik pozostawiamy na twarzy przez 30 minut. Następnie zmywamy olej i przechodzimy do kremu na noc.

Reklama
Getty Images@Prostock-Studio

Kosmetyki z olejem rokitnikowym

Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków z olejem rokitnikowym, takich jak kremy do twarz, a także szampony, odżywki i maski do włosów. Składnik ten najczęściej wykorzystywany jest w kosmetykach o naturalnym składzie o działaniu regenerującym, odbudowującym i przeciwstarzeniowym. Olej możemy również dodać do naszych ulubionych produktów pielęgnacyjnych. Wystarczy dodać kilka kropel oleju do porcji kosmetyku.

Reklama
Reklama
Reklama