klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
opalanie, kobieta opalająca się na plaży
iStock
Pielęgnacja

Opalanie – sprawdź, czy może być bezpieczne i jak się do niego przygotować

Opalanie się nie tylko sprawia, że wyglądamy młodziej i zdrowiej. Dzięki słońcu wzrasta też w organizmie synteza witaminy D, która między innymi reguluje pracę układu nerwowego i wpływa pozytywnie na stan naszych kości. Ale opalanie się jest też ryzykowne i warto je sobie dawkować oraz dobrze się do niego przygotować.
Matylda Nowak
sierpień 17, 2020

Opalanie ma zarówno zażartych przeciwników, jak i oddanych zwolenników. Ci pierwsi straszą nas rakiem skóry, za to ci drudzy – niedoborem witaminy D i depresją.  Zarówno jedni, jak i drudzy mają wiele racji, ale – jak to zwykle bywa – prawda mieści się gdzieś pośrodku. Opalanie może być śmiertelnie niebezpieczne, ale też poprawia nam nastrój i sprawia, że lepiej wyglądamy. I jeśli zachowamy rozsądek i zaopatrzymy się w odpowiednie kosmetyki, nie musimy z niego rezygnować.

opalanie, kobieta opalająca się na plaży
Instagram

Poparzyłaś skórę na słońcu? Wiemy, jak złagodzić ból i zaczerwienienia

Opalanie prowadzi do raka skóry i przyspiesza jej starzenie się?

Przeciwnicy opalania mają rację, ostrzegając nas przed wywoływanymi przez słońce nowotworami skóry. Promieniowanie UV przyczynia się do powstania trzech rodzajów nowotworów złośliwych skóry: raka podstawnokomórkowego, płaskonabłonkowego (kolczystokomórkowego) oraz czerniaka. 

Ale złośliwe nowotwory skóry powodujące przerzuty i prowadzące do śmierci to nie jedyne zagrożenie związane z opalaniem.  Opalanie może mieć wiele mniej drastycznych, ale nadal dość nieprzyjemnych konsekwencji. Wylegiwanie się na słońcu może bowiem prowadzić do:

 • oparzenia słonecznego, które jest nie tylko bolesnym i często wymagającym długiego leczenia uszkodzeniem skóry, ale też czynnikiem zwiększającym ryzyko jej raka,
 • zachorowania na świerzbiączkę letnią, czyli chorobę skóry o podłożu alergicznym, która objawia się wysypem czerwonych grudek,
 • zintensyfikowania łojotoku i zaostrzenia trądziku oraz 
 • fotostarzenia się skóry, czyli jej suchości, zwiotczenia, pogrubienia, pigmentacji (przebarwienia) i poszerzenia naczyń krwionośnych (teleangiektazje).

Niebezpieczne opalanie, czyli kto powinien unikać słońca

Opalanie się jest dość ryzykowne dla osób o tak zwanym pierwszym i drugim fototypie skóry, czyli z jasnym kolorem skóry, oczami niebieskimi, piwnymi lub zielonymi, włosami blond lub rudymi oraz skłonnością do piegów. Ludzie z tymi fototypami skóry często ulegają poparzeniu i trudno jest im się opalić. 

Opalanie nie jest też wskazane przy:

 • skórze naczynkowej,
 • opryszczce,
 • trądziku (zwłaszcza trądziku różowatym)
 • bielactwie,
 • znamionach barwnikowych,
 • stanach zapalnych,
 • chorobach tarczycy,
 • epilepsji,
 • chorobach serca i układu krążenia.

Bezpieczne opalanie – piękna opalenizna bez ryzyka

Ryzyko związane z opalaniem jest niemałe, można jednak zminimalizować je, stosując się do kilku prostych zasad. I warto to robić, bo unikanie słońca jest nie tylko trudne, ale też nie najzdrowsze. Jego promienie przyczyniają się bowiem do wytwarzania w organizmie witaminy D, dzięki której mamy mocne zęby i kości oraz sprawnie działające układ nerwowy i mięśniowy.

Żeby bezpiecznie się opalać należy:

 1. unikać słońca w godzinach 11-15,
 2. posmarować się odpowiednią ilością kremu z filtrem UV (co najmniej SPF 30, ale najlepiej SPF 50) pół godziny przez planowanym opalaniem i regularnie reaplikować ten kosmetyk w trakcie kąpieli słonecznej,
 3. chronić przed słońcem skórę głowy, czyli nosić na niej kapelusz lub chustkę,
 4. przed planowaniem opalaniem zrezygnować ze stosowania kosmetyków zawierających substancje uwrażliwiające skórę na działanie promieni słonecznych (np. retinol, kwas glikolowy, alkohol),

Zobacz także: Nie chcesz po opalaniu mieć na skórze brązowych plam? Sprawdź, które substancje zwiększają ryzyko powstania przebarwień!

Komentarze
beta-karoten - tabletki na opalanie
iStock
Pielęgnacja Beta-karoten – jak działają tabletki na opalanie?
Beta-karoten sprawi, że nasza opalenizna dłużej się utrzyma i będzie bardziej intensywna. Dodatkowo zapobiegnie poparzeniom słonecznym i przebarwieniom. Tabletki na opalanie są więc bardzo skuteczne, jednak nie należy przyjmować ich zbyt dużo!
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 16, 2020

Tabletki na opalanie z beta-karotenem świetnie sprawdzą się u osób, które nie mogą się opalić lub mają bardzo jasną skórę. Dodatkowo sprawią, że skóra będzie gładka, miękka i nawilżona. Jeśli jednak zaczniemy przyjmować dużo ilość beta karotenu, skóra może się zabarwić na żółto! Pamiętacie więc, aby suplementację zacząć dwa tygodnie przed opalaniem i skończyć maksymalnie tydzień po. Czym jest beta-karoten? Beta-karoten to związek należący do karotenoidów, czyli czerwonych, pomarańczowych i żółtych barwników roślinnych. Jest to również prowitamina A , dlatego jej przyjmowanie pozwoli uzupełnić braki witaminowe i pozytywnie wpłynie na cały organizm. Beta-karoten ma zdolność osadzania się w naskórku, stąd jego najpopularniejsze działanie, czyli wspomaganie opalania . Dodatkowo ma duży wpływ na wygląd naszej skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych i regeneruje skórę, dzięki czemu zapobiega suchości i nadmiernemu rogowaceniu się naskórka . Zobacz także: Jak szybko się opalić i nie zniszczyć skóry? Jak działają tabletki na opalanie? Beta-karoten odkłada się w naskórku, dzięki czemu przedłuża trwałość opalenizny i sprawia, że skóra szybciej się opala . Ponadto zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych i sprawia, że nasza skóra opala się na brązowo. Pamiętajcie jednak, że mimo wszystko należy używać filtrów słonecznych. Ocenia się, że beta-karoten chroni skórę na poziomie kosmetyki z 2-3 SPF. Tabletki na opalanie z beta-karotenem przyciemnią naszą skórę nawet bez opalania ! Składnik pobudza melanocyty do produkcji melaniny, co prowadzi do subtelnego przyciemnienia skóry. Opalanie się z suplementacją beta-karotenem nie tylko przeciwdziała poparzeniom, ale także zapobiega powstawaniu przebarwień na skórze. Dodatkowo jest to silny antyoksydant , który neutralizuje negatywne działanie promieni słonecznych i spowalnia...

Przeczytaj
izotek efekty leczenie trądziku leki na trądzik
Pielęgnacja Izotek – jakie są efekty kuracji izotretynoiną
Izotek to pochodna witaminy A. Jest stosowana w leczeniu przewlekłego i wyjątkowo uciążliwego trądziku. Lek ten sprawia, że gruczoły łojowe stają się mniej aktywne i mniejsze, w efekcie czego stan cery zdecydowanie się poprawia.
Matylda Nowak
lipiec 16, 2020

Izotek to lek przepisywany przez lekarza i stosowany pod jego ścisłą kontrolą. Efekty jego stosowania są naprawdę spektakularne. Po zakończeniu terapii izotekiem cera jest czysta, gładka i matowa. Jednak ze względu na skutki uboczne przyjmowania izotretynoiny i ryzyko związane ze stosowaniem tego leku, jest on zalecany tylko przy ciężkich postaciach trądziku , przy których mogą powstać trwałe blizny.  Fot.: Instagram Jak działa izotek? Izotretynoina to syntetyczna pochodna witaminy A – składnik leku, po który lekarze sięgają, gdy w walce z trądzikiem zawodzą tradycyjne metody (leki stosowane miejscowo, leki antybakteryjne). Izotek hamuje aktywność gruczołów łojowych, zmniejsza ich wielkość oraz działa przeciwzapalnie .  Fot.: Instagram Efekty stosowania izoteku Izotek najlepiej jest przyjmować razem z jedzeniem w dawce zaleconej przez lekarza i pod jego regularną kontrolą. Kuracja izotekiem trwa zwykle od 16 do 24 tygodni. Spowodowane działaniem leku zmniejszone wydzielanie łoju skutkuje mniejszym zanieczyszczaniem się skóry – jej pory nie są blokowane przez nadmiar sebum, w efekcie czego powstaje mniej zaskórników i pryszczy . Izotek przyspiesza też gojenie się już powstałych wykwitów. Fot.: Instagram Izotek – skutki uboczne Izotek jest traktowany jako ostateczna metoda walki z trądzikiem ze względu na związane z przyjmowaniem tego leku ryzyko oraz skutki uboczne . Kuracji izotretynoiną mogą towarzyszyć: suchość warg, jamy ustnej, wnętrza nosa, skóry i oczu, czasowe zaostrzenie trądziku, złuszczanie naskórka, świąd senność, zawroty i bóle głowy, bóle stawowo-mięśniowe, anemia, zaburzenia nastroju (depresja). U mnie właśnie minął miesiąc kuracji. Odwiedziłam dermatolog, zwiększyłyśmy dawkę na następne 3 miesiące na 40 mg, gdyż bardzo dobrze się czuję i wyniki są w porządku. Bilirubina spadła,...

Przeczytaj
pieprzyki przyczyny powstawanie zapobieganie rak skóry
Pielęgnacja Pieprzyki – co to jest i skąd się bierze?
Pieprzyki to znamiona barwnikowe, z którymi się rodzimy, lub które nabywamy na skutek działania promieni UV. Choć zazwyczaj stanowią co najwyżej problem estetyczny, mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne.
Matylda Nowak
maj 11, 2020

Są jasno-, ciemnobrązowe lub niebiesko-czarne.  Z niektórymi się rodzimy, inne nabywamy z czasem , a przeciętny człowiek ma od 10 do 40 zmian barwnikowych na ciele. Wygląd pieprzyków i ich rozmiar mogą się z czasem zmieniać, a część z tych zmian powinna być powodem do niepokoju. Ze względu na związane z pieprzykami ryzyko zachorowania na najbardziej złośliwy nowotwór skóry, warto je uważnie obserwować, chronić oraz zapobiegać ich powstawaniu. Fot.: iStock Pieprzyki – jak powstają? Pieprzyki to zmiany barwnikowe, powstające na skutek działania promieni ultrafioletowych. Pod wpływem promieniowania UV uaktywniają się znajdujące się w naskórku melanocyty – komórki, które w procesie tak zwanej melanogenezy wytwarzają melaninę oraz "decydują" o jej umiejscowieniu. Od melanin – czyli grupy pigmentów – zależy to, jaki mamy kolor oczu, włosów i skóry. Melaniny absorbują część promieni ultrafioletowych i zamieniają je na mniej niebezpieczną energię termiczną, czyli ciepło. W ten sposób chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV głębsze warstwy skóry (są w stanie rozpraszać do 99,9 procent zaabsorbowanego promieniowania UV).  Intensywnie pracujące melanocyty produkują duże ilości barwnika. A gdy on rozłoży się w skórze nierówno, pojawia się przebarwienie lub pieprzyk. Pieprzyki nabyte, które – w przeciwieństwie do wrodzonych, z którymi się przychodzi na świat – pojawiają się na skórze w ciągu całego życia. Dzieli się je na: ZNAMIONA ŁAGODNE  – pieprzyki, które mogą pojawić się już w dzieciństwie, ale najwięcej ich powstaje po 20. roku życia. Mają zwykle regularną budowę, są symetryczne i mają dobrze odgraniczony brzeg. Mają jednolitą barwę i wielkość kilku milimetrów. ZNAMIONA ATYPOWE – są dość duże (powyżej 5 milimetrów), mają asymetryczny kształt i nieregularny brzeg. Bywają też nierównomiernie...

Przeczytaj
opalona blondynka opala się na plaży
Pielęgnacja Nie zgadniecie, czego kobiety używają teraz do opalania. To ryzykowne i... dziwne
Niektóre kobiety tak kochają opalanie, że próbują różnych sztuczek, by przyspieszyć ten proces - niektóre są naprawdę zaskakujące...
Agata Kufel
czerwiec 14, 2017

Choć nadmierne opalanie nie jest zdrowe , wiele kobiet nie potrafi zrezygnować z głębokiego, brązowego odcienia skóry . Zagorzałe miłośniczki kąpieli słonecznych są gotowe na wiele, by jak najszybciej uzyskać pożądany efekt - oprócz gotowych przyspieszaczy opalania uciekają się do domowych metod, które często budzą... kontrowersje. Przyspieszanie opalania za pomocą... coca-coli? Każda z nas na pewno zna kogoś, kto praktykuje tzw. opalanie się "na olej" - zwolennicy tej metody twierdzą, że nie ma szybszego sposobu na uzyskanie intensywnej opalenizny . Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny trik. Na Zachodzie równie popularnym przyspieszaczem opalania jest coca-cola - kobiety przelewają ją do buteleczek z atomizerem i spryskują ciało przed wyjściem na słońce . Popularny napój ma sprawiać, że opalenizna pojawia się szybciej , jest głębsza i trwalsza. Niektórzy polecają też dodawanie odrobiny coli do balsamu do ciała - "podrasowany" w ten sposób kosmetyk podobno sprawia, że skóra jest bardziej błyszcząca. Cóż, choć nie wątpimy w "skuteczność" tych metod (w sieci nie brakuje porad odnośnie częstotliwości i sposobu wykorzystywania coli na plaży), zdecydowanie odradzamy podobne eksperymenty . Tzw. "naturalne" przyspieszacze opalania są bardzo zdradliwe i mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry z oparzeniami włącznie . "Smażing" nie jest zdrowy i w przyszłości zemści się na nas za pośrednictwem przedwczesnych zmarszczek, przebarwień i utraty jędrności skóry . Nierozsądne korzystanie ze słońca zwiększa też ryzyko zachorowania na raka skóry... Jak bezpiecznie się opalać? Post udostępniony przez Serena (@serenarusso94) 14 Cze, 2017 o 1:37 PDT Przede wszystkim z umiarem i zawsze z odpowiednią ochroną w postaci kremów z filtrem ! Wybierajmy wodoodporne produkty z minimum SPF 30 i aplikujmy je hojnie na całą...

Przeczytaj