Menu
Kosmetyki
Recenzje kosmetyków Dodaj kosmetyk Dodaj look Looki Wizażanek Marki Producenci
Klub recenzentki Nasze Akcje Akademia Wizaz.pl
RIMMEL MULTITASKER
Laureaci
yoskine story
Wyniki testu
Laureaci
Laureaci
Kosmetyki Syoss
Laureaci
Kosmetyki Klorane
Laureaci
Szampon Elseve
Laureaci
Kremy BB Garnier
Laureaci
Kosmetyki Sunew
Laureaci
Kosmetyki CeraVe
Laureaci
eveline 6w1
Wyniki testu
nivea q10
Wyniki testu
Kosmetyki The Body Shop
Laureaci
pasta colgate
Laureaci
aa no limit volume
Wyniki testu
Kosmetyki All About Cactus
Laureaci
Garden Planet
Laureaci
Kosmetyki Rimmel London
Laureaci
Nivea płyny micelarne
Laureaci
perfecta bio retinol
Wyniki testu
letnia opalenizna
cdwheatley/iStock
Pielęgnacja

Opalenizna - jak się bezpiecznie opalić i utrzymać efekt na dłużej?

Ładna i trwała opalenizna to połączenie odpowiedniej pielęgnacji, ochrony przeciwsłonecznej i naszego rodzaju skóry. Peelingi ciała, suplementacja beta-karotenem i kremy z filtrem UV to niezbędnik każdej osoby, która marzy o skórze muśniętej słońcem i głębokim, brązowym odcieniu. Jeśli jednak chcecie pozbyć się opalenizny, koniecznie przetestujcie nasze sposoby o działaniu złuszczająco-rozświetlającym.

Opalenizna to odpowiedź ochronna skóry na zbyt dużą ilość promieniowania UV. Aby bezpieczne i szybko się opalić, musimy dostosować ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry. Sprawdźcie, jakie rozróżniamy rodzaje opalenizny, jak ją utrwalić oraz usunąć.

Spis treści:

  1. Jak powstaje opalenizna?
  2. Jak się opalać szybko i bezpiecznie?
  3. Rodzaje opalenizny
  4. Opalenizna w solarium
  5. Jak utrwalić opaleniznę?
  6. Jak pozbyć się opalenizny?

Natalia Siwiec zdradziła nam swój sposób na piękną i zdrową opaleniznę

Jak powstaje opalenizna?

Powstawanie opalenizny to bardzo prosty proces. Jego pierwszym etapem jest ekspozycja skóry na promieniowanie UV. Wskutek zetknięcia promieni słonecznych ze skórą dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny. Melanina odkłada się w naskórku, by chronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Melanina to barwnik skóry, który w wyniku nagromadzenia nadaje skórze ciemniejszy odcień.

Jak się opalać szybko i bezpiecznie?

Aby opalać się szybko i bezpiecznie, musimy trzymać się kilku podstawowych zasad i dobrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry. W zależności od rodzaju naszej skóry dobieramy odpowiedni poziom ochrony SPF, dzięki czemu nasza skóra nie ulega oparzeniom. Z kolei jeśli użyjemy zbyt mocnej ochrony nasza skóra się nie opali.

Fototyp I - celtycki

To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły.  Skóra ma naturalnie małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. 

Fototyp II - północnoeuropejski

Fototyp północnoeuropejski to również osoby z jasną karnacją w neutralnym odcieniu. Są to najczęściej osoby o blond włosach i niebieskich oczach. Ten fototyp opala się bardzo powoli. Stosujemy kosmetyki z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, czyli SPF 50. Bardzo łatwo tutaj o poparzenia, w przypadku których możecie przetestować te domowe sposoby na poparzenia słoneczne.

poparzenia słoneczne
iStock

Fototyp III - środkowoeuropejski

Fototyp III posiada znacznie większą ilość melaniny w skórze. Karnacja jasna w ciepłych lub żółtych tonach. Skóra jest odporna na poparzenia, czasami może się pojawić lekkie zaczerwienie. Skóra dość łatwo się opala, więc stosujemy średnią ochronę przeciwsłoneczną SPF 30.

Fototyp IV - południowoeuropejski

Fototyp południowoeuropejski to osoby ze śniadą lub oliwkową cerą. Poparzenia słoneczne prawie nie występują ze względu na wysoką zawartość melaniny w skórze. Osoby o tym typie cery powinny korzystać z filtrów ochronnych SPF 15 lub SPF 20, aby spowolnić procesy starzenia się skóry i chronić ją przed chorobami.

Fototyp V - rasa żółta i mieszkańcy Półwyspu Arabskiego

Skóra w fototypie V ma wysoką zawartość melaniny, szybko się opala i nie ulega poparzeniom słonecznym. Jednakże, aby zadbać o skórę, warto również używać kosmetyków z filtrami ochronnymi SPF 10-15.

Fototyp VI - rasa czarna

VI fototyp skóry to osoby o ciemnobrązowej lub czarnej cerze. Skóra ta nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym oraz bardzo mocno się opala. Przy tym fototypie warto stosować kremy o bardzo niskim filtrze SPF od 6 do 10.

Rodzaje opalenizny

Wyróżniamy dwa rodzaje opalenizny, czyli opaleniznę wczesną i właściwą. Opalenizna wczesna jest natychmiastową pigmentacją wywołaną głównie przez promieniowanie UVA i polega na uwolnieniu melaniny z melanocytów. Ten rodzaj opalenizny utrzymuje się krótko i jest bardzo nietrwały. Taką opaleniznę możemy uzyskać w solarium.

Opalenizna właściwa powstaje w wyniku zetknięcia ze skórą promieniowania UVB. W procesie zwiększa się liczba aktywnych melanocytów i następuje pobudzenie wytwarzanie barwnika. Opalenizna właściwa jest ochroną głębszych warstw skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania. Utrzymuje się dość długo, bo od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Opalenizna w solarium

Promieniowanie UVA, którego bardzo duża dawkę przyjmujemy w solarium, prowadzi do szybszego starzenia się skóry i może być przyczyną chorób skóry, np. czerniaka. Dodatkowo jest narażeni na podrażnienie i alergie. Najlepiej przed wizytą na solarium nałożyć krem z wysokim filtrem SPF. Dodatkowo pamiętajmy, żeby nie opalać twarzy i stosować ochronne okulary na oczy. Opalenizna po solarium jest nietrwała, a nawet sporadyczne wizyty mają negatywny wpływ na naszą skórę. Warto więc skorzystać z alternatyw, jakimi są balsamy brązujące, samoopalacze czy opalanie natryskowe.

Niezdrowe nawyki: opalanie w solarium
iStock

Jak utrwalić opaleniznę?

Jeśli chcemy utrwalić opaleniznę, powinniśmy zacząć działać już przed opalaniem. Dokładny peeling całego ciała jest niezwykle ważnym elementem opalania, gdyż pozwala nam złuszczyć naskórek i uzyskać równomierną i trwałą opaleniznę. Nie możemy również zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry, szczególnie po opalaniu. Opalajmy się stopniowo i bezpiecznie, tak by nie doprowadzić do poparzeń i łuszczenia się skóry.

Świetnym sposobem na utrwalenie letniej opalenizny jest spożywanie warzyw i owoców z dużą ilością beta-karotenu. W czasie opalanie i przed nim możemy również suplementować beta-karoten, czyli prowitaminę A, która nasila produkcję pigmentu.

Jak pozbyć się opalenizny?

W celu usunięcia opalenizny lub przebarwień posłonecznych musimy wprowadzić pielęgnacje o działaniu złuszczająco-rozświetlającym. Świetnym sposobem na szybsze pozbycie się opalenizny są różnego rodzaju peelingi do ciała i do twarzy. Stosując peeling, pozbywamy się wierzchnich warstw naskórka wraz z melanocytami. W przypadku twarzy świetnie sprawdzi się również witamina C, kwasy AHA i BHA. A na ciało możemy stosować balsamy i kremy z dodatkiem soku z cytryny.

fototyp skóry
iStock
Pielęgnacja
Fototyp skóry – co to jest i jak go określić?
Fototyp to wrodzona ilość melaniny w skórze, która określa w jaki sposób możemy się opalać i czy grożą nam poparzenia słoneczne. Sprawdźcie, jaki macie fototyp skóry i w jaki sposób powinniście się opalać.

Fototyp skóry pomoże nam w określeniu wrażliwości naszej skóry na promienie słoneczne. Wyróżniamy aż 6 typów skóry, a na każdy z nich w inny sposób działa słońce. Dlatego właśnie warto znać swój fototyp, aby wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się opalać i jakich kosmetyków do opalania używać. Czy każdy może się opalać? Czy wszyscy musimy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych? Jaka ochrona jest odpowiednia dla naszego fototypu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Czym jest fototyp skóry? Fototyp skóry to wrodzona ilość melaniny, czyli pigmentu skóry . Melanina odpowiedzialna jest za zmianę koloru skóry w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Ilość melaniny w skórze określa naszą łatwość opalania się oraz wysokość ryzyka poparzeń słonecznych. Dlatego właśnie niektóre osoby, mimo iż stosują kremy z wysokim filtrem SPF i tak ulegają poparzeniu, a niektórzy są bardzo odporni na działanie promieni słonecznych. Rodzaje fototypu skóry Każda skóra inaczej reaguje na działanie promieni słonecznych. Udało się jednak sklasyfikować 6 ogólnych rodzajów fototypów, które odpowiadają reakcji skóry na opalanie. Skala fototypów skóry według Thomasa B. Fitz Patrick'a klasyfikuje rodzaj skóry na podstawie jej reakcji po pierwszej ekspozycji na słońce w danym roku. Test przeprowadzany jest przez około 30 minut w godzinach popołudniowych.  Fototyp I - celtycki To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły. Ma ona również skłonność do zaczerwienień. Są to najczęściej osoby o włosach jasnych bądź rudych z niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami. Ta skóra ma bardzo małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. Osoby o tym fototypie nie powinny się opalać. Fototyp II -...

krem do opalania z filtrem
123rf
Pielęgnacja
Słoneczny patrol - kremy do ciała z filtrem
Już niedługo lato, słońce i wakacje wojaże. Opalona skóra to dla jednych wyznacznik zdrowia i piękna, dla innych, zwłaszcza dla dermatologów, wręcz przeciwnie. Opalanie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami, między innymi przedwczesnym starzeniem się skóry.

Kremy z filtrami SPF chronią nas przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wybór dobrego produktu z odpowiednim poziomem ochrony jest kluczem do bezpiecznego opalania. Muśnięta słońcem skóra bez oparzeń słonecznych to nasz główny cel. Jak opalać się bezpiecznie? Wszyscy je dobrze znamy, ale co i rusz na nadmorskim deptaku pojawiają się osoby w odcieniu wozu strażackiego, z łuszczącą się skórą lub bąblami. Jest kilka zasad, których koniecznie musisz przestrzegać, aby uniknąć zaczerwienień i oparzeń . Aby Twoja  skóra była bezpieczna podczas opalania , musisz postępować według tych rad: Unikaj ekspozycji słonecznej między godziną 11 a 16 Zawsze używaj kremu z filtrem SPF, chroniący przez promieniowaniem UVA i UVB Krem z filtrem nakładaj 20-30 minut przed wyjściem na słońce Aplikuj krem kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza po kąpielach w wodzie Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznyc h i kapeluszu Czy opalę się używają kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną? Nawet kremy z filtrem 50  nie blokują całkowicie promieniowania , dlatego nawet używając tak wysokiego filtru lekko się opalisz. Delikatna opalenizna to dużo lepszy pomysł niż ciemna, pomarszczona skóra. Chroń delikatne miejsca bardzo wysokim filtrem w kremie lub użyj specjalnego sztyftu. Szczególną uwagę zwróć na usta, nos, uszy, skórę głowy i stopy. Często o nich zapominamy, przez co ulegają poparzeniom. Najlepsze kosmetyki do opalania z filtrem przeciwsłonecznym Jakiego filtru najczęściej używacie? Co najmniej 30 czy niższego? Zobacz także: Chroń włosy latem - przegląd kosmetyków z filtrami

filtry mineralne działanie bezpieczeństwo filtry chemiczne
Pielęgnacja
Filtry mineralne – czy tylko dla dzieci?
Filtry mineralne przez wielu określane są jako "bezpieczniejsze" i polecane do ochrony przeciwsłonecznej wrażliwej skóry dziecka. Ale szukać ich w składach kosmetyków powinny także osoby dorosłe, bo te filtry chronią przed promieniowaniem UVA i UVB oraz są trwalsze od filtrów chemicznych.

Kosmetyki, które mają za zadanie chronić nas przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego dzielą się na chemiczne (organiczne) i fizyczne (mineralne). Różnią się one zasadą i zakresem działania, trwałością oraz wpływem na skórę. Stosowanie filtrów mineralnych, jako tych "bezpieczniejszych", jest zwykle zalecane w przypadku ochrony przeciwsłonecznej dzieci. Jednak tego typu filtrów w kosmetykach szukać powinny także osoby dorosłe – zwłaszcza te ze skórą wrażliwą i skłonnością do uczuleń. Fot.: iStock Jak działają filtry mineralne? Filtry chemiczne wnikają w naskórek i pochłaniają energię promieniowania, zamieniając energię świetlną w cieplną. Większość filtrów chemicznych pochłania tylko promieniowanie UVB , które jest odpowiedzialne za opaleniznę, poprzenia słoneczne i przyspieszone starzenie się skóry. Tylko nieliczne filtry chemiczne (silatrisol, avobenzon) chronią także przed dużo groźniejszym promieniowaniem UVA, które wnika głębiej w skórę, przyczyniając się do jej fotostarzenia, reakcji alergicznych oraz nowotworów. Filtry mineralne, czyli dwutlenek tytanu i tlenek cynku, nie wnikają do naskórka i nie wchodzą w reakcję chemiczną ze skórą. Tworzą na jej powierzchni film ochronny, odbijając i rozpraszając promieniowanie UVA i UVB .  Filtry mineralne czy chemiczne – które wybrać Filtry chemiczne wzbudzają sporo kontrowersji – zarzuca im się, że podrażniają skórę, wywołują reakcje alergiczne, a nawet wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu , powodując zwiększenie ryzyka zachorowania na raka. Jednak z badań nad bezpieczeństwem filtrów chemicznych wynika, że mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka tylko w przypadku długotrwałego używania (mowa o kilkudziesięciu latach).   Tymczasem filtry mineralne nie penetrują wgłąb skóry, nie powodują uczuleń, ani nie podrażniają skóry ....

10 mitów dotyczących opalania
PantherMedia
Pielęgnacja
Sprawdzamy 10 popularnych faktów i mitów dotyczących opalania!
Bierzemy pod lupę 10 powszechnych opinii na temat opalania i sprawdzamy, które z nich są prawda, a które mitem! Sprawdźcie same!

1: W cieniu się nie opalę Promienie UVA oddziałują na skórę nawet w pochmurny dzień, a co gorsza przenikają przez chmury, szyby, a nawet ubrania. Stanowią aż 90% promieniowania słonecznego docierającego na ziemię i to bez względu na porę roku. Jedyna różnica jest taka, że zimą - analogicznie w cieniu - operują z mniejszym nasileniem. Nie bagatelizujmy jednak tego. Promienie UVA sprawiają, że godzina spędzona w samochodzie skończy się dla skóry tym, czym słoneczna sesja na plaży w pełnym słońcu. 2:  Nieważne czy Majorka, czy Mrągowo – zabieram ten sam filtr Filtr powinno się dobierać do fototypu i rodzaju skóry, a także w zależności od tego, gdzie zamierzamy spędzić wakacje. Warto kierować się zasadą: im wyższy filtr SPF, tym lepiej. Osoby z jasną karnacją (fototyp I: rude włosy i mleczna skóra oraz fototyp II: włosy blond i normalna skóra) o skórze wrażliwej na słońce, skłonnej do alergii powinny stosować filtr SPF 50+. Podobnie jeśli urlop spędzamy w miejscu o intensywnym nasłonecznieniu: w górach, nad morzem czy w tropikach. Najwyższa ochrona, czyli 50+, jest wskazana w Tajlandii, Egipcie, Turcji, na Kubie i Krecie. Niższe faktory (SPF 30, SPF 15) są odpowiednie dla skór wrażliwych na słońce, jednak przy normalnym nasłonecznieniu. 3: Opalanie przyspiesza starzenie skóry Promienie UV, a zwłaszcza UVA,   przyspieszają proces fotostarzenia się skóry. Okazuje się, że aż 80% zmarszczek powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Podczas gdy promienie UVB działają na powierzchni – wywołują opaleniznę, czasem powodują oparzenia słoneczne - to promienie UVA są znacznie bardziej niebezpieczne. Przenikają aż do głębokich warstw skóry, gdzie uszkadzają DNA komórek. Jeśli ten proces stale się powtarza, może dojść nawet do powstania zmian nowotworowych. UVA odpowiedzialne jest za alergie słoneczne (zaczerwienienie, swędzenie) oraz...

Nasze akcje

Kosmetyki All About Cactus już przetestowane!

„Skóra jest wygładzona i wygląda zdecydowanie młodziej”

Kosmetyki NIVEA HYDRA SKIN EFFECT przetestowane!

Pielęgnacja

6 najbardziej HOT trendów beauty. Czy znasz je wszystkie?

Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
modne buty na jesień 2021
Moda

Modne buty na jesień 2021 - TOP 6 modeli, które będą hitem sezonu [Przegląd z sieciówek]

Aneta Zygmuntowicz
modne sukienki na jesień 2021 z sieciówek
Moda

Modne sukienki na jesień 2021 od 60 złotych. 5 propozycji z sieciówek, które musicie mieć w szafie!

Aneta Zygmuntowicz
efekty stosowania retinolu
Pielęgnacja

Retinol – efekty na trądzik i zmarszczki. Kiedy się pojawią i jakie są skutki uboczne?

Aneta Zygmuntowicz
odżywki emolientowe do włosów
Fryzury

Odżywki emolientowe do włosów - jaką wybrać i jak je stosować? [ranking najlepszych]

Laura Osakowicz
AZS na szyi
Pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Julia Cichocka
fryzura z długich włosów
Fryzury

Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]

Aneta Zygmuntowicz
kurtka przejściowa na jesień 2021
Moda

Kurtki przejściowe na jesień 2021. Przegląd z sieciówek od 60 zł [Sinsay, Bershka, Zara, House, H&M]

Aneta Zygmuntowicz
płaszcze w kratę
Moda

Najmodniejsze płaszcze w kratę na jesień 2021 z sieciówek [Sinsay, Stradivarius, H&M, Tatuum, Mango]

Paulina Wierzchowiecka
pełne usta
Pielęgnacja

Pełne usta - jak uzyskać, jak dbać i jak malować?

Aneta Zygmuntowicz
nakładanie henny do brwi
Pielęgnacja

Henna do brwi - jak zrobić ją w domu, ile kosztuje i którą wybrać?

Paulina Wierzchowiecka
depilacja cukrowa
Pielęgnacja

Depilacja cukrowa - jak ją wykonać w domu? Przepis na pastę cukrową do depilacji

Katarzyna Dobrzyńska
jak używać roller do twarzy
Pielęgnacja

Jak używać rollera do twarzy, aby pozbyć się opuchlizny? [Krok po kroku]

Laura Osakowicz
bakuchiol najlepsze kosmetyki z roślinnym zamiennikiem retinolu
Pielęgnacja

Bakuchiol, czyli roślinna alternatywa retinolu. Jak działa i jak stosować?

Milena Majak
Dziewczyna z naturalnym makijażem
Makijaż

Naturalny makijaż - jak go zrobić krok po kroku?

Julia Cichocka
Kobieta ze zniszczonymi w
Fryzury

Zniszczone włosy - domowe sposoby i kosmetyki na przywrócenie im blasku

Milena Majak Julia Cichocka