Garnier Fructis
Chcę testować
Iwostin Age Lift
Chcę testować
nivea sun alpin
Wyniki testu
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Chcę testować
Kosmetyki Mixa Hyalu
Wyniki testu
Nivea Baby
Chcę testować
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Chcę testować
Avene Cicalfate
Wyniki testu
NIVEA CELLULAR LUMINOUS zestaw kosmetyków
Chcę testować
Garnier, Pure Active, Serum przeciw niedoskonałościom z kwasami AHA, BHA i węglem
Wyniki testu
suche szampony wella
Wyniki testu
kosmetyki do makijażu Eveline
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Laureaci
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Laureaci
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Laureaci
Vichy Neovadiol zestaw kosmetyków
Laureaci
zestaw kosmetyków Matrix
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Laureaci
Eludril i Elgydium
Laureaci
kosmetyki do makijażu Loreal Paris: podkład Infallible, podkład true match i mascara telescopic
Laureaci
letnia opalenizna
cdwheatley/iStock
Pielęgnacja

Opalenizna - jak się bezpiecznie opalić i utrzymać efekt na dłużej?

Ładna i trwała opalenizna to połączenie odpowiedniej pielęgnacji, ochrony przeciwsłonecznej i naszego rodzaju skóry. Peelingi ciała, suplementacja beta-karotenem i kremy z filtrem UV to niezbędnik każdej osoby, która marzy o skórze muśniętej słońcem i głębokim, brązowym odcieniu. Jeśli jednak chcecie pozbyć się opalenizny, koniecznie przetestujcie nasze sposoby o działaniu złuszczająco-rozświetlającym.

Opalenizna to odpowiedź ochronna skóry na zbyt dużą ilość promieniowania UV. Aby bezpieczne i szybko się opalić, musimy dostosować ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry. Sprawdźcie, jakie rozróżniamy rodzaje opalenizny, jak ją utrwalić oraz usunąć.

Spis treści:

  1. Jak powstaje opalenizna?
  2. Jak się opalać szybko i bezpiecznie?
  3. Rodzaje opalenizny
  4. Opalenizna w solarium
  5. Jak utrwalić opaleniznę?
  6. Jak pozbyć się opalenizny?

Natalia Siwiec zdradziła nam swój sposób na piękną i zdrową opaleniznę

Jak powstaje opalenizna?

Powstawanie opalenizny to bardzo prosty proces. Jego pierwszym etapem jest ekspozycja skóry na promieniowanie UV. Wskutek zetknięcia promieni słonecznych ze skórą dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny. Melanina odkłada się w naskórku, by chronić głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Melanina to barwnik skóry, który w wyniku nagromadzenia nadaje skórze ciemniejszy odcień.

Jak się opalać szybko i bezpiecznie?

Aby opalać się szybko i bezpiecznie, musimy trzymać się kilku podstawowych zasad i dobrać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną do naszego fototypu skóry. W zależności od rodzaju naszej skóry dobieramy odpowiedni poziom ochrony SPF, dzięki czemu nasza skóra nie ulega oparzeniom. Z kolei jeśli użyjemy zbyt mocnej ochrony nasza skóra się nie opali.

Fototyp I - celtycki

To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły.  Skóra ma naturalnie małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. 

Fototyp II - północnoeuropejski

Fototyp północnoeuropejski to również osoby z jasną karnacją w neutralnym odcieniu. Są to najczęściej osoby o blond włosach i niebieskich oczach. Ten fototyp opala się bardzo powoli. Stosujemy kosmetyki z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, czyli SPF 50. Bardzo łatwo tutaj o poparzenia, w przypadku których możecie przetestować te domowe sposoby na poparzenia słoneczne.

poparzenia słoneczne
iStock

Fototyp III - środkowoeuropejski

Fototyp III posiada znacznie większą ilość melaniny w skórze. Karnacja jasna w ciepłych lub żółtych tonach. Skóra jest odporna na poparzenia, czasami może się pojawić lekkie zaczerwienie. Skóra dość łatwo się opala, więc stosujemy średnią ochronę przeciwsłoneczną SPF 30.

Fototyp IV - południowoeuropejski

Fototyp południowoeuropejski to osoby ze śniadą lub oliwkową cerą. Poparzenia słoneczne prawie nie występują ze względu na wysoką zawartość melaniny w skórze. Osoby o tym typie cery powinny korzystać z filtrów ochronnych SPF 15 lub SPF 20, aby spowolnić procesy starzenia się skóry i chronić ją przed chorobami.

Fototyp V - rasa żółta i mieszkańcy Półwyspu Arabskiego

Skóra w fototypie V ma wysoką zawartość melaniny, szybko się opala i nie ulega poparzeniom słonecznym. Jednakże, aby zadbać o skórę, warto również używać kosmetyków z filtrami ochronnymi SPF 10-15.

Fototyp VI - rasa czarna

VI fototyp skóry to osoby o ciemnobrązowej lub czarnej cerze. Skóra ta nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym oraz bardzo mocno się opala. Przy tym fototypie warto stosować kremy o bardzo niskim filtrze SPF od 6 do 10.

Rodzaje opalenizny

Wyróżniamy dwa rodzaje opalenizny, czyli opaleniznę wczesną i właściwą. Opalenizna wczesna jest natychmiastową pigmentacją wywołaną głównie przez promieniowanie UVA i polega na uwolnieniu melaniny z melanocytów. Ten rodzaj opalenizny utrzymuje się krótko i jest bardzo nietrwały. Taką opaleniznę możemy uzyskać w solarium.

Opalenizna właściwa powstaje w wyniku zetknięcia ze skórą promieniowania UVB. W procesie zwiększa się liczba aktywnych melanocytów i następuje pobudzenie wytwarzanie barwnika. Opalenizna właściwa jest ochroną głębszych warstw skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania. Utrzymuje się dość długo, bo od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Opalenizna w solarium

Promieniowanie UVA, którego bardzo duża dawkę przyjmujemy w solarium, prowadzi do szybszego starzenia się skóry i może być przyczyną chorób skóry, np. czerniaka. Dodatkowo jest narażeni na podrażnienie i alergie. Najlepiej przed wizytą na solarium nałożyć krem z wysokim filtrem SPF. Dodatkowo pamiętajmy, żeby nie opalać twarzy i stosować ochronne okulary na oczy. Opalenizna po solarium jest nietrwała, a nawet sporadyczne wizyty mają negatywny wpływ na naszą skórę. Warto więc skorzystać z alternatyw, jakimi są balsamy brązujące, samoopalacze czy opalanie natryskowe.

Niezdrowe nawyki: opalanie w solarium
iStock

Jak utrwalić opaleniznę?

Jeśli chcemy utrwalić opaleniznę, powinniśmy zacząć działać już przed opalaniem. Dokładny peeling całego ciała jest niezwykle ważnym elementem opalania, gdyż pozwala nam złuszczyć naskórek i uzyskać równomierną i trwałą opaleniznę. Nie możemy również zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry, szczególnie po opalaniu. Opalajmy się stopniowo i bezpiecznie, tak by nie doprowadzić do poparzeń i łuszczenia się skóry.

Świetnym sposobem na utrwalenie letniej opalenizny jest spożywanie warzyw i owoców z dużą ilością beta-karotenu. W czasie opalanie i przed nim możemy również suplementować beta-karoten, czyli prowitaminę A, która nasila produkcję pigmentu.

Jak pozbyć się opalenizny?

W celu usunięcia opalenizny lub przebarwień posłonecznych musimy wprowadzić pielęgnacje o działaniu złuszczająco-rozświetlającym. Świetnym sposobem na szybsze pozbycie się opalenizny są różnego rodzaju peelingi do ciała i do twarzy. Stosując peeling, pozbywamy się wierzchnich warstw naskórka wraz z melanocytami. W przypadku twarzy świetnie sprawdzi się również witamina C, kwasy AHA i BHA. A na ciało możemy stosować balsamy i kremy z dodatkiem soku z cytryny.

fototyp skóry
iStock
Pielęgnacja
Fototyp skóry – co to jest i jak go określić?
Fototyp to wrodzona ilość melaniny w skórze, która określa w jaki sposób możemy się opalać i czy grożą nam poparzenia słoneczne. Sprawdźcie, jaki macie fototyp skóry i w jaki sposób powinniście się opalać.

Fototyp skóry pomoże nam w określeniu wrażliwości naszej skóry na promienie słoneczne. Wyróżniamy aż 6 typów skóry, a na każdy z nich w inny sposób działa słońce. Dlatego właśnie warto znać swój fototyp, aby wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy się opalać i jakich kosmetyków do opalania używać. Czy każdy może się opalać? Czy wszyscy musimy korzystać z filtrów przeciwsłonecznych? Jaka ochrona jest odpowiednia dla naszego fototypu? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Czym jest fototyp skóry? Fototyp skóry to wrodzona ilość melaniny, czyli pigmentu skóry . Melanina odpowiedzialna jest za zmianę koloru skóry w odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Ilość melaniny w skórze określa naszą łatwość opalania się oraz wysokość ryzyka poparzeń słonecznych. Dlatego właśnie niektóre osoby, mimo iż stosują kremy z wysokim filtrem SPF i tak ulegają poparzeniu, a niektórzy są bardzo odporni na działanie promieni słonecznych. Rodzaje fototypu skóry Każda skóra inaczej reaguje na działanie promieni słonecznych. Udało się jednak sklasyfikować 6 ogólnych rodzajów fototypów, które odpowiadają reakcji skóry na opalanie. Skala fototypów skóry według Thomasa B. Fitz Patrick'a klasyfikuje rodzaj skóry na podstawie jej reakcji po pierwszej ekspozycji na słońce w danym roku. Test przeprowadzany jest przez około 30 minut w godzinach popołudniowych.  Fototyp I - celtycki To jasna skóra o różowym odcieniu, przez która często prześwitują naczynka i żyły. Ma ona również skłonność do zaczerwienień. Są to najczęściej osoby o włosach jasnych bądź rudych z niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami. Ta skóra ma bardzo małą ilość melaniny, więc nie posiada naturalnej ochrony przed słońcem. Bardzo szybko ulega poparzeniom i nigdy nie osiąga brązowej opalenizny. Osoby o tym fototypie nie powinny się opalać. Fototyp II -...

Promieniowanie UV
Pielęgnacja
Promieniowanie UV i jego wpływ na skórę. Jak skutecznie chronić się przed fotostarzeniem?
Promieniowanie UV to inaczej promieniowanie ultrafioletowe, czy też promieniowanie słoneczne. Istnieją trzy rodzaje, które w zależności od długości fal, docierają w różne części skóry, powodując mniejsze lub większe zniszczenia. Nie należy ich jednak lekceważyć, bo brak prawidłowej ochrony może doprowadzić do poważnych chorób, ale też przedwczesnego starzenia skóry. O wszystkim opowiedzieli nam Łukasz Kołodziejek i Maciej Tęsiorowski, założyciele marki Sensum Mare.

Oprócz tego, że promieniowanie UV wyzwala produkcję melaniny, która daje opaleniznę, powoduje też oparzenia, wpływa destrukcyjnie na włókna kolagenowe, zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka i przyspiesza fotostarzenie skóry. Nawet 80% oznak jej starzenia się jest konsekwencją systematycznego oddziaływania promieni UV. Promieniowanie słoneczne zwiększa również tak zwany stres oksydacyjny, którego konsekwencją jest wzmożone powstawanie wolnych rodników . Te z kolei odpowiadają za powstawanie kolejnych zmarszczek. Spis treści: Rodzaje promieniowana UV Szkodliwość promieniowania UV Objawy fotostarzenia skóry Pozytywny wpływ promieniowania UV Jak prawidłowo chronić się przed promieniowaniem UV? Oznaczenia na kremach z filtrem Jak wybrać odpowiedni filtr do twarzy? Czy filtr przeciwsłoneczny chroni skórę w 100% Kiedy należy chronić skórę przed promieniowanie UV? Rodzaje promieniowania UV Światło UV ma duży wpływ na organizm, ponieważ reguluje zegar biologiczny. Zakres fal ultrafioletowych jest jednak tak szeroki, że w zdecydowanie większym stopniu oddziałują one w niekorzystny sposób na wygląd i kondycję skóry. Problem w tym, że nie zawsze potrafimy określić  typ promieniowania UV oraz skutki, jakie niesie ze sobą ekspozycja na nie. Nasi eksperci z Sensum Mare wyjaśniają, jakie są rodzaje promieniowania UV, a także, w jaki sposób wpływają na skórę.  Ultrafiolet C (UVC) jest promieniowaniem krótkim, które pochłania atmosfera, w związku z czym, w znikomym stopniu dociera ono do powierzchni ziemi. Jest szkodliwe dla spojówki i rogówki oka. Promieniowanie UVB stanowi 3% promieniowania UV, które dociera do naszej...

krem z filtrem SPF chroniący przed promieniowanie UVA i UVB
verona_S/iStock
Pielęgnacja
Promieniowanie UVA i UVB - czym się różnią, jak wpływają na skórę i jak się chronić?
Promieniowanie UVA i UVB to dwa rodzaje promieniowania słonecznego, które bezpośrednio wpływają na naszą skórę. Pierwsze z nich jest groźne przez cały rok, drugie odpowiada za opalanie, ale również poparzenia słoneczne. Zobaczcie, czym się różnią te dwa rodzaje promieniowania UV i jak się przed nimi chronić.

Promieniowanie UVA i UVB mogą bardzo negatywnie wpływać na naszą skórę, często prowadzą do poparzeń i przebarwień oraz przyspieszają procesy starzenia się skóry. Dlatego właśnie niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna SPF. Pamiętajcie, by chronić skórę twarzy przez cały rok, a nie tylko latem! Spis treści: Rodzaje promieniowania UV Promieniowanie UVA Promieniowanie UVB Pozytywny wpływ promieniowania UV Jak się chronić przed promieniowaniem UVA i UVB? Rodzaje promieniowania UV Rozróżniamy 3 rodzaje promieniowania UV - UVA, UVB i UVC. Ostatnie z nich jest zupełnie absorbowane przez warstwę ozonową, więc nie dociera na powierzchnię ziemi. Powinniśmy jednak chronić się przed promieniowaniem UVA i UVB, które mogą prowadzić do nowotworów skóry, oparzeń, przebarwień, a także przyspieszają procesy starzenia się skóry. Promieniowanie UVA Promieniowanie UVA to aż 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do naszej skóry. Dodatkowo jest ono w stanie przedostać się w głąb naszej skóry i dotrzeć do komórek skóry właściwej. To właśnie ono odpowiedzialne jest za tworzenie się  wolnych rodników i przyspiesza procesy starzenia się skóry. Jeśli nie będziemy się chronić przed promieniowanie UVA, możemy doprowadzić do: szybszego starzenie się skóry, utraty jędrności i pojawienia się zmarszczek poprzez zmiany we włóknach elastyny i kolagenu, problemów z pigmentacją i przebarwieniami na skórze, pojawienia się nietolerancji na słońce, która powoduje zaczerwienie i swędzenie skóry przy ekspozycji na słońce, zwiększenia ryzyka chorób nowotworowych skóry. Promieniowanie UVB...

krem do opalania z filtrem
123rf
Pielęgnacja
Słoneczny patrol - kremy do ciała z filtrem
Już niedługo lato, słońce i wakacje wojaże. Opalona skóra to dla jednych wyznacznik zdrowia i piękna, dla innych, zwłaszcza dla dermatologów, wręcz przeciwnie. Opalanie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami, między innymi przedwczesnym starzeniem się skóry.

Kremy z filtrami SPF chronią nas przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wybór dobrego produktu z odpowiednim poziomem ochrony jest kluczem do bezpiecznego opalania. Muśnięta słońcem skóra bez oparzeń słonecznych to nasz główny cel. Jak opalać się bezpiecznie? Wszyscy je dobrze znamy, ale co i rusz na nadmorskim deptaku pojawiają się osoby w odcieniu wozu strażackiego, z łuszczącą się skórą lub bąblami. Jest kilka zasad, których koniecznie musisz przestrzegać, aby uniknąć zaczerwienień i oparzeń . Aby Twoja  skóra była bezpieczna podczas opalania , musisz postępować według tych rad: Unikaj ekspozycji słonecznej między godziną 11 a 16 Zawsze używaj kremu z filtrem SPF, chroniący przez promieniowaniem UVA i UVB Krem z filtrem nakładaj 20-30 minut przed wyjściem na słońce Aplikuj krem kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza po kąpielach w wodzie Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznyc h i kapeluszu Czy opalę się używają kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną? Nawet kremy z filtrem 50  nie blokują całkowicie promieniowania , dlatego nawet używając tak wysokiego filtru lekko się opalisz. Delikatna opalenizna to dużo lepszy pomysł niż ciemna, pomarszczona skóra. Chroń delikatne miejsca bardzo wysokim filtrem w kremie lub użyj specjalnego sztyftu. Szczególną uwagę zwróć na usta, nos, uszy, skórę głowy i stopy. Często o nich zapominamy, przez co ulegają poparzeniom. Najlepsze kosmetyki do opalania z filtrem przeciwsłonecznym Jakiego filtru najczęściej używacie? Co najmniej 30 czy niższego? Zobacz także: Chroń włosy latem - przegląd kosmetyków z filtrami

Nasze akcje
serum przeciw niedoskonałościom Garnier Pure Active wyniki testu Wizażanek
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły nowość - Garnier Pure Active Serum Przeciw Niedoskonałościom z kwasami AHA, BHA i węglem
Współpraca reklamowa
Kosmetyki Eveline
Makijaż
„Ciekawe kolory i niesamowita trwałość” – sprawdź, jak Recenzentki KWC oceniły kosmetyki Eveline Cosmetics
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Serum do twarzy La Roche-Posay – sprawdziłyśmy 6 hitów marki do różnych rodzajów skóry [test redakcji]
Współpraca reklamowa
radical test
Fryzury
Weź udział w teście trychologicznych kosmetyków do włosów od Radical
Współpraca reklamowa
kosmetyki neutrogena test Anety Wikariak
Pielęgnacja
Redaktor naczelna Wizaż.pl testuje: Kultowe kremy do rąk i balsamy z gliceryną
Współpraca reklamowa
mesoestetic
Pielęgnacja
Gdy nauka spotyka się z pięknem. Oto 10 bestsellerów marki Mesoestetic
Współpraca reklamowa
test kremu do rąk Neutrogena
Pielęgnacja
Kultowe kremy i balsamy z gliceryną przetestowane. Sprawdź co o kosmetykach marki Neutrogena® sądzi redakcja
Współpraca reklamowa
kosmetyki herbapol polana
Fryzury
„Szampon i odżywka Herbapol Polana bardzo mnie zaskoczyły”. Poznaj wyniki testu!
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost