Parafina dogłębnie nawilża, odżywia i natłuszcza skórę, a przy tym jest dla niej bardzo delikatna. Świetnie sprawdza się zimą, gdyż tworzy na skórze warstwę ochronną, która zabezpiecza ją przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Można ją również stosować do olejowania włosów, ale też na pękającą skórę pięt.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest parafina kosmetyczna?
  2. Zastosowanie parafiny kosmetycznej
  3. Przeciwwskazania do stosowania parafiny kosmetycznej
  4. Parafina w kosmetykach

Co to jest parafina kosmetyczna?

Parafina kosmetyczna to bezbarwny i bezwonny olej, złożony z ciekłych alkanów. Pozyskiwana jest w procesie destylacji ropy naftowej. Regularnie stosowana sprawia, że skóra staje się wygładzona, nawilżona i bardzo miękka w dotyku. Dodatkowo tworzy na skórze warstwę ochronną, dlatego świetnie sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych, na przykład przy mrozach. Dzięki temu zatrzymuje również wodę w skórze i zabezpiecza ją przed odwodnieniem i wysuszeniem. Sprawia, że bariera lipidowa naskórka staje się mocniejsza i szczelniejsza.

Parafina jest delikatna dla skóry, nie podrażnia jej i wywołuje reakcji alergicznej, dlatego jest ona bezpieczna nawet dla skóry wrażliwej.

Zastosowanie parafiny kosmetycznej

Parafina znajduje wiele zastosowań. Powszechnie stosowana jest na suchą skórę rąk i nóg. W domu z powodzeniem może stosować ją także na włosy, a nawet na twarz.

Zobacz także

Parafina na dłonie i stopy

Szczególnie popularna jest parafina do pielęgnacji dłoni. Zabiegi tego typu oferowane są przez większość gabinetów kosmetycznych, ale można je również wykonać w domu. Parafina nakładana na dłonie i stopy regeneruje skórę, nawilża ją i natłuszcza. Dodatkowo regularnie stosowana poprawia stan naszych paznokci. Skóra jest niezwykle miękka i gładka już po pierwszym zabiegu. Świetnie się sprawdzi z walce w popękaną skórą pięt.

Parafina kosmetyczna na włosy

Parafina nakładana na włosy w formie olejowania powoduje ich wygładzenie i nadaje im blasku. Płynną parafinę można również dodawać do ulubionych kosmetyków do pielęgnacji włosów lub domowych mieszanek. Nie zaleca się jej stosowania w przypadku cienkich, rzadkich oraz niskoporowatych włosów, gdyż może je mocno obciążyć i szybciej będą się przetłuszczać.

Parafina kosmetyczna na twarz

Zastosowanie domowej maseczki sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skóry suchej i odwodnionej. Czystej parafiny nie należy zbyt często nakładać na twarz, gdyż może mieć działanie komedogenne, czyli zapychające pory. Najlepiej dodać odrobinę parafiny do maski z żółtka i miodu lub aloesu i cytryny.

Przeciwwskazania do stosowania parafiny kosmetycznej

Parafina kosmetyczna nie sprawdzi się jednak u każdego. Istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Nie powinno się jej używać na przykład w przypadku:

  • egzemy,
  • chorób skórnych,
  • grzybicy,
  • chorób paznokci,
  • niewydolności krążenia.

Parafina w kosmetykach

Parafina zastosowana w składach kosmetyków wzbudza wiele wątpliwości. Traktowana jest jako tani wypełniacz, który niekoniecznie dobrze wpływa na skórę. W rzeczywistości wcale nie powinniśmy bać się kremów z parafiną. Jest to jednak składnik syntetyczny, dlatego nie powinien znaleźć się w kosmetyku naturalnym.

Parafina w kosmetykach przybiera formę oleju mineralnego, który w przeciwieństwie do olei roślinnych, jest obojętny dla skóry. Dzięki temu jest bezpieczny dla cery wrażliwej i alergicznej, stąd jego częste występowanie w maściach z apteki i dermokosmetykach, a nawet kosmetykach dla dzieci.

Reklama

Powszechnie uważa się, że parafina zastosowana na twarz spowoduje jej zapchanie i powstanie niedoskonałości. Rzeczywiście temu składnikowi przypisuje się działanie komedogenne, ale wszystko zależy od zastosowanej dawki. Współcześnie parafina w kosmetykach jest tylko niewielkim dodatkiem, który powoduje stabilność formuły. Dlatego jeśli na którymś miejscu w składzie produktu znajduje się parafina, nie powinniśmy go od razu z tego powodu skreślać.

Reklama
Reklama
Reklama