klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
zadbane stopy
Pielęgnacja

Paznokcie u stóp - jak obcinać i jak o nie dbać?

Paznokcie u stóp potrzebują odpowiedniej domowej pielęgnacji, o czym bardzo często zapominamy. Przy nieprawidłowym obcinaniu oraz braku odżywienia płytki, możemy nie tylko doprowadzić do problemów natury estetycznej, ale także zdrowotnej.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 02, 2020

Prawidłowe i regularne obcinanie paznokci to podstawa domowego pedicure. Z kolei wykonywanie tej czynności nieprawidłowo może doprowadzić do wrastania paznokcia. Nie możemy zapominać także o odpowiednim odżywieniu płytki. Najlepiej sprawdzą się tutaj naturalne oleje oraz odżywki do paznokci.

Pokaż swoje zadbane stopy w pięknych butach! Zamówisz je w promocyjnej cenie, jeśli podasz kod rabatowy eobuwie podczas składania zamówienia.

Myślicie o przedłużeniu paznokci żelem lub o hybrydzie? Zobaczcie jak wygląda zabieg! (wideo)

Jak obcinać paznokcie u stóp?

Prawidłowe obcinanie paznokci u stóp jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Przede wszystkim paznokcie u stóp powinniśmy obcinać regularnie. Wystające paznokcie u stóp będą zaczepiać o buty, co może powodować ból, skrzywienie palców, a także ich osłabienie.

Pamiętajcie, aby paznokcie u stóp nie ścinać zbyt krótko! Przez to możemy doprowadzić do postania ran oraz wrastania paznokcia. Ten sam problem może się pojawić, jeśli zetniemy boki paznokcia. Prawidłowo ścięty paznokieć jest krótki i kwadratowy, a nie zaokrąglony. Można ewentualnie delikatnie spiłować róg paznokci, jeśli są one ostre.

Podobnie jak przy paznokciach u dłoni najlepiej skracać paznokcie za pomocą pilnika poruszając nim w jedną stronę. Jeśli jednak chcemy zrobić to za pomocą obcinaczki lub nożyczek, pamiętajmy, żeby było one ostre i czyste. Przed obcinaniem paznokci, warto pomoczyć je w ciepłej wodzie z solą, dzięki czemu je zmiękczymy.

Jak dbać o paznokcie u stóp?

Na stan naszych paznokci wpływ ma nie tylko prawidłowe obcinanie, ale także pielęgnacja i dieta. Co do diety, pamiętajmy, że zdrowe, urozmaicone posiłki dostarczą nam witamin, które mają bezpośredni wpływ na stan naszych paznokci. Możemy również pokusić się o zakup specjalnych suplementów na paznokcie, jeśli mamy problem z ich łamliwością czy rozdwajaniem się.

Powinny się w nich znaleźć takie składniki, jak:

Ważne jest również oddziaływanie bezpośrednio na płytkę paznokcia. Świetnie sprawdzi się tutaj na przykład klasyczne olejowanie czy kąpiel stóp w wodzie z solą i olejami.

Do odżywienia paznokci świetnie sprawdzą się:

Do mieszanki możemy również dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, który ma właściwości antygrzybicze i przeciwzapalne.

Łatwym i szybkim sposobem na wzmocnienie paznokci jest stosowanie odżywek w lakierze. Zawierają one naturalne składniki, które wzmacniają płytkę, zapobiegają jej kruszeniu oraz rozdwajaniu. Ponadto przy regularnym stosowaniu paznokcie nabierają blasku i gładkości.

 

Komentarze
piłowanie paznokcie
iStock
Manicure Sprawdź, jak piłować paznokcie, żeby rosły piękne i zdrowe!
Łamiące się, rozwarstwiające i łuszczące paznokcie mogą być efektem nieprawidłowego skracania. Sprawdź, jak i kiedy obcinać je i piłować, żeby prezentowały się jak po profesjonalnym manicurze lub pedicurze.
Matylda Nowak
kwiecień 30, 2019

Stan naszych paznokci zależy przede wszystkim od stanu naszego zdrowia, diety i ich pielęgnacji. A jeśli chodzi o tę ostatnią, to ważniejszy od drogeryjnych czy własnoręcznie przygotowywanych kosmetyków , będzie sposób w jaki płytkę paznokcia będziemy skracać. Liczy się nie tylko dobrze dobrany pilniczek, nożyczki i obcinarka, ale też   kolejność czynności i dostosowanie ich do potrzeb naszych paznokci. Zobacz także: Masz problem z łamliwymi paznokciami? Uratuje je tani produkt z lodówki! Jak prawidłowo skracać paznokcie? Niezależnie od tego, jakie mamy paznokcie - mocne i twarde, czy kruche i łamliwe - musimy zaopatrzyć się w dobrej jakości narzędzia do ich skracania. Tępe nożyczki czy obcinarka, zamiast obcinać paznokieć, będą go miażdżyły i na dłuższą metę przyczyniały się do jego rozwarstwiania. Źle dobrany pilnik sprawi, że krawędź paznokcia będzie nierówna i będzie się on łatwiej zadzierał. Nie bez znaczenia jest też moment w naszym pielęgnacyjnym rytuale, który wybieramy na skracanie paznokci. Jak powinien więc wyglądać idealny domowy manicure i pedicure? Jeśli masz miękką (elastyczną) płytkę, skracaj paznokcie przed kąpielą lub prysznicem. Za to twarde paznokcie (dotyczy to zwłaszcza tych u stóp) powinno się obcinać i piłować, kiedy już zmiękną po dłuższym kontakcie z wodą. Jeśli masz kruche i rozwarstwiające się paznokcie, nie skracaj ich obcinarką i staraj się unikać nożyczek. Tego typu płytka wymaga spiłowania. Im bardziej kruche masz paznokcie, tym staranniej powinnaś dobierać pilniczek. Metalowych radzimy unikać! Polecamy za to pilniki ceramiczne, a osobom z pękającym i rozwarstwiającymi się paznokciami - szklane lub papierowe (ale koniecznie o jak najwyższej ziarnistości). Jeżeli twoje paznokcie są w wyjątkowo złym stanie, możesz na sam koniec pociągnąć ich krawędź blokiem polerskim. Znacznie ważniejszy od kierunku...

Przeczytaj
wrastający paznokieć
Pielęgnacja Wrastający paznokieć - domowe sposoby, maści, leczenie
Wrastający paznokieć najczęściej pojawia się w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji, noszenia niewygodnego obuwia lub ze względu na choroby czy uwarunkowania genetyczne. Możemy go zaleczyć za pomocą domowych sposobów, maści specjalistycznych lub klamry.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 30, 2020

Wrastający paznokieć to nie tylko problem estetyczny, powoduje też ból, opuchliznę, a czasami poważny stan zapalny. Czasami wystarczy trzymać się pewnych zasad i unikać czynników pływających na wrastanie paznokci. Jeśli już doprowadzimy do tego stanu, pomogą nam kąpiele solne, ocet jabłkowy oraz ciepła woda z mydłem. Czasami problem powraca lub paznokieć bardzo mocno wrasta w skórę. W tym przypadku trzeba się zgłosić do podologa i rozpocząć leczenie. Wrastający paznokieć - przyczyny Najczęściej przyczyną wrastania paznokci jest nieodpowiednia pielęgnacja, a dokładniej  nieprawidłowe obcinanie paznokci . Szczególnie często wrasta  paznokieć u dużego palca u nogi , gdyż jest on najtwardszy. Paznokieć może wrastać również z innych przyczyn. Problem z wrastającym paznokciem może być wynikiem : obcinania paznokci w kształt okrągły, zbyt krótko obciętych paznokci, uszkodzenia wału paznokciowego, uszkodzeń mechanicznych paznokci, noszenia zbyt obcisłego lub zwężającego się na czubku obuwia, częstego noszenia szpilek, wywoływania dodatkowego nacisku na stopę, nadwagi i otyłości, grzybicy paznokci, uwarunkowań genetycznych. Paznokieć, szczególnie twardy i krótko obcięty, bardzo łatwo wrasta w skórę, co oznacza, że po prostu wbija się w tkankę. Prowadzi to do bólu, zaczerwienienia i opuchlizny, a w bardziej zaawansowanym stopniu do zakażenia i wydzielania się ropy. Domowe sposoby na wrastający paznokieć Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy  działa antyseptycznie i ma kwaśne pH, dzięki czemu zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Stopy należy moczyć raz dziennie w roztworze wody z octem. Wystarczą dwie łyżki octu na 500 ml wody. Do takiej kąpieli można również dodać  olejek z drzewa herbacianego ,...

Przeczytaj
Paznokcie u stóp
Pielęgnacja Paznokcie u nóg – jak dbać i co zrobić, żeby pedicure przetrwał dłużej
Paznokcie u nóg, choć pozostające przez większość czasu niewidoczne, wymagają takiej samej pielęgnacji, jak te u rąk. Podpowiadamy, jak właściwie o nie dbać i jak przedłużyć trwałość lakieru.
Marta Średnicka
styczeń 24, 2020

Paznokcie u nóg wymagają uwagi, jednak w ich przypadku – im mniej, tym lepiej. Pielęgnacja powinna więc zostać ograniczona do czynności, które nie ingerują w płytkę paznokcia. Drobne zabiegi potrafią utrzymać ją w idealnym stanie i sprawić, że wykonany pedicure będzie z nami dłużej niż dotychczas. Jak pielęgnować paznokcie u nóg? Paznokcie u nóg powinny być systematycznie obcinane. W sytuacji, kiedy są one zbyt długie, ocierają się o but, co sprawia, że płytka zostaje naruszona i może dochodzić do jej uszkodzeń. Przy obcinaniu warto pamiętać, żeby płytkę paznokcia ciąć na prosto. Zaokrąglanie i obcinanie tuż przy skórze może przyczynić się do powstania problemu wrastających paznokci . Warto zadbać również o właściwe piłowanie . Obciętą krawędź paznokci u nóg warto wygładzić drobnoziarnistym pilnikiem, wykonując ciągłe, pewne ruchy w jednym kierunku. Dla paznokci u nóg ważne jest również dbanie o skórę stóp i wokół paznokci. Jest ona z zasady twardsza niż ta na dłoniach, więc potrzebuje specjalnego traktowania. Moczenie stóp w roztworze wody z solą zmiękczającą ułatwi pracę ze skórkami i obcinanie paznokci , ale też usuwanie naskórka z pięt. Kąpiel solna paznokci nie powinna trwać dłużej niż 10-15 min. Po tym czasie wystarczy osuszyć stopy. Paznokcie podziękują ci również za nawilżanie ich kremem. Zobacz także: Skarpety złuszczające – jak używać i gdzie kupić? Przedłużanie trwałości lakieru na paznokciach u nóg Lakier na paznokciach u nóg powinien mocniej trzymać się płytki niż ten u dłoni. Jest mniej podatny na uderzenia i tym samym uszkodzenia mechaniczne. Wszystko zależy jednak od tego, w jakim stanie jest płytka. Im mocniejsze i zdrowsze paznokcie u nóg, tym łatwiej będzie utrzymać perfekcyjny manicure. Istnieje jednak kilka zasad, których warto się trzymać. Matowy manicure odpryskuje szybciej niż jego...

Przeczytaj
prążki na paznokciach
iStock
Pielęgnacja Prążki na paznokciach - co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Prążki na paznokciach mogą być objawem chorób, niedoborów, a także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Wyróżniamy poprzeczne prążki na paznokciach i pionowe prążki na paznokciach, które mogą mieć zupełnie odmienne znaczenie.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 04, 2020

Usunięcie prążków na paznokciach nie jest łatwe. Musimy tutaj zadziałać na przyczynę problemu, a nie sam objaw. Warto trzymać się kilka zasad, które zabezpieczą naszą płytkę przed zniszczeniem, a także stosować naturalne oleje i odżywki do paznokci. Pionowe prążki na paznokciach Pionowe prążki na paznokciach to problem, który może wynikać z wielu przyczyn. Nie chodzi tutaj jedynie  o aspekt estetyczny, może to być bowiem oznaka chorób lub niedoborów w naszym organizmie. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka, więc bruzdy czy prążki na paznokciach są oznaką jakiejś nieprawidłowości. Pionowe prążki często pojawiają się u osób starszych, u których występuje zaburzenie rogowacenia płytki, lecz nie tylko. Mogą być one objawem chorób, które dotykają zarówno osoby młodsze, jak i starsze, takich jak: choroby układu pokarmowego,  niedoczynność tarczycy, odwodnieniem organizmu, zaburzenia hormonalne,  choroby związane z metabolizmem, łuszczyca , łysienie plackowate. Innym częstym powodem występowania tego typu zmian na paznokciach są niedobory w organizmie. W tym przypadku może to być za niski poziom cynku, magnezu i wapnia. Poprzeczne prążki na paznokciach Poprzeczne bruzdy na paznokciach również mogą być objawem chorób i niedoborów, ale także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Częste moczenie dłoni podczas mycia naczyń i sprzątanie chemicznymi detergentami bez rękawiczek naraża nasze paznokcie na uszkodzenia i znaczne osłabienie płytki. Może być to także następstwo bardzo częstego malowania paznokci i używania zmywaczy , szczególnie tych na bazie acetonu. Poprzeczne prążki mogą być objawem tych samych chorób, co w przypadku...

Przeczytaj