
Peeling solny i cukrowy dogłębnie oczyszczają skórę i pobudzają krążenie. Istnieją jednak między nimi pewne różnice. Peeling solny, ze względu na dość ostre drobinki, nie jest polecany do skóry podrażnionej i naczynkowej, za to świetnie działa na cellulit. Peeling cukrowy z kolei możemy stosować na całe ciało i każdy rodzaj skóry. Peelingów mechanicznych tego typu nie powinno się stosować w każdym przypadku, gdyż może się to skończyć mocnym podrażnieniem i uszkodzeniem skóry.
Jak działa peeling solny?
Peeling solny mocno zdziera naskórek i dokładnie złuszcza skórę. Dodatkowo przyspiesza krążenie krwi, dzięki czemu możemy pozbyć się toksyn. Sól ma działanie przeciwzapalne i odkażające. Ponadto pomaga pozbyć się z ciała nadmiaru wody, co powoduje, że ma właściwości antycellulitowe, szczególnie jeśli chodzi o cellulit wodny.
Trzeba jednak uważać w przypadku skóry wrażliwej, gdyż może ją podrażniać. Przy cerze naczynkowej może z kolei powodować pękanie kolejnych naczynek. Nałożony na podrażnioną skórę lub ranki powoduje pieczenie.
Jak działa peeling cukrowy?
Peeling cukrowy ma delikatniejsze działanie niż peeling solny. Możemy go stosować zarówno na sucho, jak i z dodatkiem olejów, dzięki czemu uzyskamy działanie nawilżające. Nawet w połączeniu podrażnioną skórą i rankami, nie powoduje szczypania i pieczenia. Skóra po wykonaniu peelingu cukrowego będzie oczyszczona, miękka i gładka. Przy masażu scrubem również pobudzamy krążenie krwi, dzięki czemu niwelujemy cellulit i regenerujemy skórę.
Który peeling wybrać do ciała?
Do skóry ciała sprawdzi się zarówno peeling solny, jak i cukrowy. Peeling solny lepiej sprawdzi się na grubszej skórze w dolnych partiach ciała, takich jak uda czy pośladki. Najlepiej sprawdzi się u osób, które mają problem z cellulitem. Można go również stosować przed depilacją, aby zapobiec wrastającym włoskom. Scrub solny nie powinien być stosowany w przypadku skóry delikatnej, wrażliwej, suchej, podrażnionej lub z rankami. Nie jest również polecany osobom, które mają problem z naczynkami.
Peeling cukrowy może być stosowany do każdego rodzaju skóry i na całe ciało. Nie powoduje podrażnienia skóry, a w połączeniu z olejami dodatkowo nawilża. Jeśli zależy nam na złuszczeniu, ale nie przepadamy za typowymi "drapakami", ten rodzaj peelingu lepiej się u nas sprawdzi.
Zobacz także: Dlaczego warto złuszczać skórę każdego dnia?
Który peeling wybrać do twarzy?
Skóra na twarzy jest bardzo delikatna, dlatego nie powinno się w tym przypadku stosować peelingów solnych i cukrowych. Mogą one podrażnić, a nawet uszkodzić skórę. Powinniśmy używać tylko i wyłącznie peelingów przeznaczonych do skóry twarzy. Zwykle oparte są one o delikatne drobinki, na przykład z kwiatów, kawy lub orzechów. Świetną alternatywą dla tradycyjnych scrubów są peelingi enzymatyczne lub kosmetyki z kwasami, które rozpuszczają martwy naskórek i nie podrażniają skóry.